Kaluž

Filmový labužník

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37
    • 9.1.2018  06:41
    The 75th Golden Globe Awards (TV pořad) (2018)

Černobílá, chudokrevná show plná silných žen a protinásilnických bonmotů korunovaná "vítězným" proslovem Oprah Winfreyové. Vypíchnu tedy spíš jen světlejší momenty - Guillermo del Toro, Gary Oldman, Frances McDormandová a Tři billboardy kousek za Ebbingem. Jinak nuda k uzoufání... #PrayForKevinSpacey

• 8.1.2018  09:23

V úvodu tohodle snímku Vince Vaughn holýma rukama roztrhá auto. Rozbije okno, urve kapotu, vytrhne elektroniku ze světlometu... zkrátka neměl dobrý den a vypouští páru. No a pak něco podobného provede lidem, kteří chtějí ublížit jeho nejbližším. Zní vám to jako děsné klišé? Tak věnujte pozornost tomu slovu “roztrhá” a v zájmu zachování vlastní příčetnosti na ten film raději nikdy nekoukejte. V předchozím díle S. Craiga Zahlera (Bone Tomahawk) byla scéna, která termín “surovost” povýšila na zcela novou úroveň. Brawl in Cell Block 99 ten výraz vykostil a hodil sežrat psům. Jeden z nejsilnějších kinematografických zážitků roku. Zahler je strašnej šílenec a umí napsat tak skvěle gradované scény, že z toho máte mrazení v zátylku ještě dlouho po skončení filmu. Nejvyšší čas si přečíst ty jeho Špinavý kšefty na North Ganson Street.

• 8.1.2018  09:22

Zatímco původní Kingsmani jsou neskutečná mrda s bravurním timingem, akcí i dialogy, dvojka je jen hloupoučká omáčka bez špetky sebereflexe. Všeho je dvojnásobek a prakticky nic v tom filmu nefunguje tak jako dřív. Tančící Channing Tatum je fajn, zpívající Mark Strong taky, ale to jsou jen kratičké povedené skeče v jinak bizarním paskvilu postrádajícím řádnou osnovu a celé to spíš vypadá jako parodie prvního filmu. Není to ložená sračka, ale první smradlavý flíček na jinak čisté a voňavé filmografii Matthewa Vaughna to je. Sequely těma hovnama holt většinou načichnou.

• 8.1.2018  09:21
    Baby Driver (2017)

Úvodní desetiminutovka je audiovizuální bomba frčící na plný plyn… no a potom se to strašlivě rozprcne do toporného loutkoherectví naprosto tupých postav s motivacemi troglodytů (v čele s ústředním sympaťákem) a vy u toho jen trpíte a říkáte si, jak to ten Eda Wright mohl takhle ukázkově dosrat. Velká škoda, s šikovnějším scénářem a režijním vedením z toho mohla být nadpozemská pecka, ten náběh tam je.

• 8.1.2018  09:20

Nejlepší fantasy nářez poslední dekády a taky zdaleka nejzábavnější zpracování artušovské legendy široko daleko. Guy Ritchie nabral druhý dech a pere to do nás jako zamlada.

• 8.1.2018  09:18
    Moonlight (2016)

Do baru přijde černoch, gay a sociálně nepřizpůsobivý outsider a objedná si zvětralou pálenku ze Zkrocené hory. Citlivě natočené drámo o šrámech na duši. Ale taky strašlivě patetická srágora. Záleží na úhlu pohledu… já to mám někde mezi.

• 3.1.2018  04:21
    matka! (2017)

Nejsugestivnější studie rozpadu mezilidského vztahu jaká kdy byla natočena. Na tenhle psychologický teror se ani klasik Bergman nechytá. Je to něco neuvěřitelného, jednoznačně nejmrazivější filmový zážitek roku.

• 3.1.2018  04:18

Dvanáctidílný maraton v ostravském Minikině na jeden zátah od bránicí cukajícího rozjezdu až do nahořklého finále. A byla to náramná podívaná, Petr Zelenka opět zabodoval a spolu se schopnými dramaturgy rozehrál vtipnou partii plnou zajímavých figurek. Klára Melíšková s Hynkem Čermákem to táhnou za jeden provaz, na Terezu Voříškovou se zase dobře kouká, Miroslav Krobot je ukrutný démon, Martin Myšička tam má snad nejlepší (a nejsmutnější) part ze všech a František Filipovský je borec i po smrti. Smetanu však s přehledem slíznul Kapitán Filcka a já už se nemůžu dočkat, s čím ten úžasný pošuk Zelenka přijde příště.

• 3.1.2018  04:09
    Godless (TV seriál) (2017)

Jednoruký bandita s partou desperátů lační po krku zatoulané ovečky ze svého stáda a zanechává za sebou spoušť jako z apokalypsy. Pomalý, vláčný, atmosférický western první kategorie s famózní přestřelkou v závěru. Jeff Daniels je v roli ústředního psance dokonalý a ten zbytek sekunduje na výbornou. Další obrovská paráda z programové nabídky Netflixu.

• 3.1.2018  04:08
    GLOW (TV seriál) (2017)

„And that is a fucking misscarriage.“ Tohle je tak krásně ujeté, že tomu rovnou nasázím čtyři banány z pěti a půlku ještě přidám. Ani snad nemusím zdůrazňovat, že Alison Brie aka Zoya the Destroyer je tu naprosto k sežrání!

• 21.12.2017  05:14

Přesně takhle to dopadá, když se vyserete na storytelling a natočíte jen dvou a půlhodinovou reklamu na hračky. Prvotřídní set-up nastřelený sedmou epizodou se tak roztříštil ve změti prvoplánových akčních scén bez duše. Je mi z toho celkem smutno. #PrayForStarWars

• 21.12.2017  05:10
    Dobrý časy (2017)

Ó, tak toto byla lahůdka! Správně olezlý Pattinson spolu s polodementním bráchou udělají banku, načež se rozjede kolotoč podivuhodných příhod a eskapád jak z epizody Bakalářů, kterou napsal sám život. Jeden z nejlepších (a nejzábavnějších) snímků letošního roku!

• 21.12.2017  05:09
    Přízrak (2017)

Casey Affleck na sebe hodil prostěradlo a oddal se minimalistickému přednesu. Sáhodlouhé záběry, podmanivé ozvučení protkané nárazovými vlnami Nefalšovaného Ticha™, do toho nějaké to filozofování o tíze všehomíra… zkrátka taková ta poetická píčovinka na jedno uzívané zkouknutí.

• 21.12.2017  05:08
    Wheelman (2017)

Nenápadná jednohubka od Netflixu, co strká do kapsy řadu žánrově spřízněných celovečeráků z letošní kinodistribuce. Časem si to dám znova, je to nálož.

• 21.12.2017  05:07
    7 životů (2017)

I hate Mondays. Moc rád bych tomu napařil o bod víc, ale nějak mi to nejde přes pysk. Je to svižné, choreografie soubojů je správně masakrální, příběhová premisa i zápletka vcelku originální a nebýt toho upachtěného závěru s pointou patrnou již od prvních minut (kryo-kremace) a prapodivné motivace zatoulané Monday, bylo by to skoro za čtyři. Ale jsem rád, že si to našlo cestu i do naší kinodistribuce, odvážných futuristických thrillerů není nikdy dost.

• 21.12.2017  05:04

Přestože (a možná i právě proto) většina dialogů zní jako čirá improvizace, co se pekla přímo na place, je to velmi příjemné pokoukání se sympatickými tvářemi i humorem. A ta máma v podání Holly Hunterové je prostě boží.

• 21.12.2017  05:03
    Paddington 2 (2017)

Dětská dušička sedící vedle mě se radovala a já to dokonce v závěru oplakal. Jsem citlivka, no. Jo a ten Gleeson je výtečný!

• 21.12.2017  04:59
    Trestanec (2017)

Hezoun Nikola Kostěj si vypěstoval robustní knír, počmáral tělo inkoustem a nahodil zlý kukuč. A vyšla z toho celkem parádní krimi jízda s lehce překombinovanou zápletkou, která se však v samotném závěru blýskne šikovně naservírovanou pointou.

• 21.12.2017  04:58

Oook.

• 21.12.2017  04:57

Klasická jihokorejská nechuťárnička pro otrlého diváka se smyslem pro humor černějším než bezměsíčná noc. Takže u mě dobrý.

• 21.12.2017  04:54

Již dvacet let považuji původní Městečko Twin Peaks za nejlepší (a v domácích projekcích také nejreprízovanější) televizní seriál všech dob. David Lynch nyní po letech své mistrovské dílo vehementně a se vší parádou znásilnil sequelem, z něhož amputoval veškerý absurdní humor a chirurgicky vytříbenou lehkost původní narace, aby vše podřídil striktně surrealistické onanii s velmi ojedinělými záblesky tvůrčí geniality. Chápu ten autorský záměr, ale pouštět si to znovu už nikdy nehodlám. Nejočekávanější televizní projekt posledních let se tak rozplynul v obláčku zapomnění s hořkou pachutí na patře.

• 21.12.2017  04:52
    Mindhunter (TV seriál) (2017)

Pecka roku! Absolutní skvost na poli krimi žánru. Dvě finální epizody jsem schroustal rovnou dvakrát, bo takhle vycizelovaná procedurální šleha se vidí málokdy. Obrovský těšingr na druhou sezónu!

• 21.12.2017  04:51
    The Deuce: Špína Manhattanu (TV seriál) (2017)

David Simon a Richard Price dali znovu hlavy dohromady a sepsali další televizní lahůdku. Maggie Gyllenhaalová je tu dokonalá a James Franco si to duo kníračů užívá jako nikdy. Historky z podsvětí sexuálních služeb na úsvitu pornoprůmyslu se spoustou výborně napsaných figurek, jeden z favoritů letošní seriálové sezóny.

• 21.12.2017  04:49
    The Punisher (TV seriál) (2017)

One batch, two batch… ty vole, to byla nuda k uzoufání. Jakožto fanda kreslené předlohy nad touhle nedomrlou adaptací jen kroutím hlavou a definitivně lámu hůl nad marveláckou produkcí od Netflixu. V tom moři televizních (potažmo kabelových/streamovacích) kanálů jsou MNOHEM větší ryby.

• 21.12.2017  04:47
    The Defenders (TV seriál) (2017)

První sezóna Daredevila byla slušná (ta druhá už bohužel povážlivě skřípala), Luke Cage a Jessica Jones taky celkem fajn, Iron Fist mě pro nezájem kompletně minul a vzhledem k tomu, že ta Železná Pěst šaškuje i tady, dávám po téhle mdlé minisérii Defenderům vale. Není to ale nic překvapivého, tyhle týmovky jsou většinou jen sbírkou naleštěných obchodních značek servírovaných pod jednou ulepenou frančízou (viz Avengers, Justice League a podobné voloviny), tedy nic, z čeho bych si vyloženě sedal na zadek. Chci zase sólovku s Daredevilem, ve které mu Kingpin sevře koule tak, že z toho ten slepý právník bude mluvit fistulí, případně s Bullseyem, který mu odkrouhne Karen, Elektru i toho tlustýho sidekicka… to by teprve byla podívaná dle mého gusta.

• 18.10.2017  14:09

„Beautiful, isn't it?“ Jsem si musel dát repete, bo posledně jsem u toho vydatně usínal (chodit na projekci ultrapomalého filmu v pokročilém nočním čase není úplně ideální, u Kubricka s Tarkovským mám dodnes vroubek), ale teď už to konečně můžu říct na plnou hubu: Denis Villeneuve je neskutečnej borec! Jasně, je to další masturbační hardcore podívaná pro hrstku (kyber)vyvolených a maminy od plotny to asi tolik neocení... lidem, kterým však sedlo Sicario, Příchozí, Zmizení, Nepřítel či Požáry už ví, že od Villeneuva nelze čekat kompromisy, ale jen výhradně prvotřídní filmařinu. Na filmové škváry tady máme zástup jiných expertů, takže každý další snímek z dílny tohodle nadaného Kanaďana je malým svátkem. Tentokrát jsem se plácl přes kapsu (209 korun za lupen, ty vole!) a dopřál si to rovnou za mohutné podpory zvukového aparátu Dolby Atmos, v důsledku čehož se v sále strhly doslova audiovizuální orgie. Tohle už domácí projekce z blučka jen tak nepřebije. Ta filmová práce se zvukem a doprovodnou hudbou je zde oproti konkurenčním produkcím na tak odlišném levelu, že mi z toho ještě teď nadšením vibrují bubínky. Nechci a nebudu to srovnávat s původním Blade Runnerem, nový film má totiž zcela odlišnou atmosféru a dokáže stát na vlastních nohou, aniž by musel sahat do minulosti po interpretačních berličkách. Je to moderní kyberpunkový trip toho nejtěžšího kalibru, žádná provařená omáčka nebo tuctová hlušina a po druhé, mnohem záživnější projekci musím uznat, že i ta zdánlivě přestřelená stopáž má svůj smysl. Což se o uměle prodlužovaných blockbusterech posledních let říct nedá (u Wonder Woman jsem málem umřel). Jedno je už teď jisté, zrodila se další instantní klasika. O tomhle snímku se jednou bude přednášet na vysokých školách a heslo ‘Villeneuve’ bude dohledatelné ve stejné množině polobohů jako Kubrick, Truffaut, Hitchcock, Scorsese či Nolan. Je to neskutečnej borec, už jsem to říkal? Z té jeho Duny se ještě poserem.

• 18.10.2017  14:07
    Wind River (2017)

Až budu zase sestavovat žebříček nejlepších filmů roku, Wind River bude stát na bedně.

• 18.10.2017  14:06

Snová jateční romance. Asi tak bych tuhle výtečnou maďarskou laskominu charakterizoval.

• 18.10.2017  14:05
    To (2017)

Inu, vznášel jsem se. Stejně jako tenkrát v pubertě, kdy jsem Kingovu předlohu četl poprvé. Takže až do kinosálů vtrhne kapitola druhá, mé peníze za lupen mají u Warnerů již předem jisté.

• 18.10.2017  14:04

Alison Brie strkající prsty do sklenice… och, božínku. Mousetrap!

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37