Kaluž

Filmový labužník

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36
    • 18.10.2017  14:09

„Beautiful, isn't it?“ Jsem si musel dát repete, bo posledně jsem u toho vydatně usínal (chodit na projekci ultrapomalého filmu v pokročilém nočním čase není úplně ideální, u Kubricka s Tarkovským mám dodnes vroubek), ale teď už to konečně můžu říct na plnou hubu: Denis Villeneuve je neskutečnej borec! Jasně, je to další masturbační hardcore podívaná pro hrstku (kyber)vyvolených a maminy od plotny to asi tolik neocení... lidem, kterým však sedlo Sicario, Příchozí, Zmizení, Nepřítel či Požáry už ví, že od Villeneuva nelze čekat kompromisy, ale jen výhradně prvotřídní filmařinu. Na filmové škváry tady máme zástup jiných expertů, takže každý další snímek z dílny tohodle nadaného Kanaďana je malým svátkem. Tentokrát jsem se plácl přes kapsu (209 korun za lupen, ty vole!) a dopřál si to rovnou za mohutné podpory zvukového aparátu Dolby Atmos, v důsledku čehož se v sále strhly doslova audiovizuální orgie. Tohle už domácí projekce z blučka jen tak nepřebije. Ta filmová práce se zvukem a doprovodnou hudbou je zde oproti konkurenčním produkcím na tak odlišném levelu, že mi z toho ještě teď nadšením vibrují bubínky. Nechci a nebudu to srovnávat s původním Blade Runnerem, nový film má totiž zcela odlišnou atmosféru a dokáže stát na vlastních nohou, aniž by musel sahat do minulosti po interpretačních berličkách. Je to moderní kyberpunkový trip toho nejtěžšího kalibru, žádná provařená omáčka nebo tuctová hlušina a po druhé, mnohem záživnější projekci musím uznat, že i ta zdánlivě přestřelená stopáž má svůj smysl. Což se o uměle prodlužovaných blockbusterech posledních let říct nedá (u Wonder Woman jsem málem umřel). Jedno je už teď jisté, zrodila se další instantní klasika. O tomhle snímku se jednou bude přednášet na vysokých školách a heslo ‘Villeneuve’ bude dohledatelné ve stejné množině polobohů jako Kubrick, Truffaut, Hitchcock, Scorsese či Nolan. Je to neskutečnej borec, už jsem to říkal? Z té jeho Duny se ještě poserem.

• 18.10.2017  14:07
    Wind River (2017)

Až budu zase sestavovat žebříček nejlepších filmů roku, Wind River bude stát na bedně.

• 18.10.2017  14:06

Snová jateční romance. Asi tak bych tuhle výtečnou maďarskou laskominu charakterizoval.

• 18.10.2017  14:05
    To (2017)

Inu, vznášel jsem se. Stejně jako tenkrát v pubertě, kdy jsem Kingovu předlohu četl poprvé. Takže až do kinosálů vtrhne kapitola druhá, mé peníze za lupen mají u Warnerů již předem jisté.

• 18.10.2017  14:04

Alison Brie strkající prsty do sklenice… och, božínku. Mousetrap!

• 18.10.2017  14:03
    Mlčení (2016)

Pěkný to bylo. A ani jednou jsem u toho neusnul. Ale teď nám tam zase šoupni nějakou plnotučnou gangsterku, Marty.

• 18.10.2017  14:02
    John Wick 2 (2017)

Mě na tydlencty akční vylomeniny moc neužije. Jednak proto, že těch skutečně koukatelných je jako šafránu a také proto, že doba, kdy jsme s tátou obráželi místní videopůjčovny a vyzobávali kdejakou akční hovadinu, je už navěky zapečetěna v 90. letech. Ale jestli mi okamžitě nedodají Johna Wicka 3, tak si pro něj dojdu osobně!

• 18.10.2017  13:59
    Klient (2016)

Na těch Oscarech to byl tentokrát řádný fail, bo jestli tohle strčilo do kapsy Toniho Erdmana, tak si v té akademii sedí na uměleckém vedení. Po výborném Rozchodu Nadera a Simin a dalším ocenění z rukou akademiků jsem čekal přinejmenším podobný nášup. Tedy vysoce koukatelné sociální drámo, co chytne za srdíčko, případně ho v tom lepším případě rozmačká. Klient je však spíše jen dějově střídmou jednohubkou s nepříliš nosnou zápletkou a přemrštěnou stopáží. Naprosto všední a tvůrčím přístupem příliš chladné zachycení střípku reality bez jediného zapamatováníhodného momentu. Tohle mi nějak nesedlo.

• 18.10.2017  13:58
    Mládí (2015)

Další Sorrentinova filmařsky vybroušená manýra a tedy další zářez do rozrůstající se řady audiovizuálně vypiplaných a myšlenkově chutných laskomin tohodle talentovaného italského šéfkuchaře. Zde o něco přístupnější než v minulosti a možná proto i méně podmanivější. Přesto však stále na vrcholu. Caine s Keitelem standardně boží.

• 18.10.2017  13:56

Strašně mě sere, jak moc se tohle nepovedlo. Mohla to být kulervoucí mafiánská sága s fantastickým obsazením a nakonec zůstalo jen u toho fantastického obsazení, které nemá co hrát, jelikož Helgeland jakýmsi nedopatřením zapomněl do scénáře napsat cokoli zajímavého. Celé to na mě působilo jako soft verze televizních Peaky Blinders, což je furt lehce kdesi nad průměrem, ale na prdel si z toho nikdo nesedne. Škoda. Pro spravení nálady si nejspíš znovu naordinuju tuhle nekompromisní nálož. Protože furt lepší jeden Freddie Jackson v dramaturgicky sevřené hrsti než dva Krayové poletující kdesi po střechách.

• 18.10.2017  13:55

Moc hezky se na to kouká… a to je asi tak všechno. Vypadá to spíše jako moderní revize nějakého vyčpělého hororu z 60. let, který ve své době oslovil zhruba pět zanícených fanoušků žánru a od té doby hnil zapomenut kdesi v zaprášeném archivu. Bez del Torova tvůrčího dohledu by to nejspíš stálo za vyliždupku, takže díky alespoň za ten vizuál. Když si ale představím, kam to se svým talentem mohl dotáhnout s těmi Lovecraftovými horami šílenství, píchá mě při sledování téhle purpurové voloviny u srdce.

• 18.10.2017  13:54
    Creed (2015)

Upřímně, začínám se těšit na Creeda dvojku. Ten starej Rocky má furt něco do sebe, snad mu to vydrží.

• 18.10.2017  13:53
    Špión (2015)

Říkám to furt, Statham by měl komediální role sklízet kombajnem, ten člověk je chodící studnice gagů. Další přisprostlá feigovina plná improvizovaného humoru s krátkou lhůtou spotřeby.

• 18.10.2017  13:52
    Big Eyes (2014)

Jo, Waltzovi ty dobytčí role jdou jedna radost. I zde si zahrál prvotřídního chuje a vy mu to celou dobu žerete a jenom čekáte, kdy konečně skončí v pekle. Amy Adamsová spíše sekunduje než září, ale i to málo se počítá a ve finále jí fandíte jako o život. Ničím extra výjimečná jednohubka na jeden unavený večer. Tim Burton to dřív uměl líp.

• 18.10.2017  13:52

Se zručnějším režijním a scenáristickým vedením z toho mohl být kultovní klenot. Takhle je to jen za tři a ještě s prostřeleným uchem.

• 18.10.2017  13:51

Nebýt pod tím podepsaný Vinterberg, tak o to asi nezakopnu… ale zakopl jsem a dopadl do měkké, hřejivé a chlévskou mrvou čpící romance z anglického venkova 19. století. Přihazuju bod navrch za výbornou hudbu a dějovou nepředvídatelnost, bylo to drámo až do konce, což se v podobně laděných snímcích zase tak často nevidí. Znova si to ale už nedám, bo ta Bathsheba Everdenová (Carey Mulliganová) byla dost často na přesdržku. Ta její emancipovaná nezávislost je moc hezká věc, kvůli hrubému nedostatku společenského fištrónu je zde však většinu stopáže spíše za husu než silnou ženskou postavu. Ale žádný učený z nebe nespadl, že jo.

• 18.10.2017  13:50
    Uteč (2017)

Ale jo, taková docela sranda hříčka, v jejímž závěru se už jenom usmíváte nad tím, jak je to vlastně dementní. Ale v tom pozitivním smyslu, samozřejmě.

• 18.10.2017  13:49
    Dárek (2015)

Po dlouhé době zase thriller, který se obejde bez překombinovaných scenáristických berliček. Stačí jeden Joel Edgerton s creepy bradkou, plíživě budované drámo a je vymalováno.

• 18.10.2017  13:47
    Wonder Woman (2017)

Boha jeho... meh. Buď jsem na to moc starej nebo nároky většiny diváků, a tentokrát opět včetně kritické obce (zdravím Logana), rok od roku klesají níže, než by bylo záhodno. Ano, Diana v podání Gal Gadotové je opravdu tuze krásná… a to je asi tak všechno, co se o tom filmu dá říct pozitivního.

• 18.10.2017  13:44
    Mladý papež (TV seriál) (2016)

Jude Law je fantastický. A Sorrentino furt točí první ligu, tahle církevní satira tomu budiž důkazem. Ten chlápek má už pár let nakročeno do síně slávy.

• 18.10.2017  13:43
    Příběh služebnice (TV seriál) (2017)

Překvapení roku! Teta Lýdie je můj nový Darth Vader.

• 16.8.2017  17:00

Výborná a hlavně záživná retrospektiva o člověku obdařeném talentem řídit jako ďábel.

• 7.8.2017  11:27

Výborný špionážní film, který se bere setsakra vážně, vypadá zhruba nějak takhle. Špionážní film, který se zase tak moc vážně nebere a přesto dokáže bořit hranice zažitého stereotypu, pak vypadá třeba takto. Atomic Blonde je někde mezi, tváří se vážněji než farář na nedělní mši a zároveň si hraje na rozverný akční videoklip á la John Wick. Ale ani jedno neumí divákovi prodat a tak se v tom jenom plácá a maskuje to samply starých hudebních fláků, případně zadkem Sofie Butellové. Zápletka se ztrácí pod tunou zbytečných a ne zrovna zručně naroubovaných podzápletek a až na tu jednu ryze spektakulární bojovou scénu a kulisy východního Berlína je to nuda k uzívání. A moc to nezachrání ani ten výživný soundtrack, bo David Leitch zkrátka není Matthew Vaughn. A to je celý problém. Charlize Theronová s kvérem může být kdovíjak cool a hip, může vám imponovat i ten věčně maniakální škleb Jamese McAvoye, ale pokud je nepovede dostatečně zkušený tvůrčí tým s dobrým nápadem, dopadne to pokaždé takhle lacině. Naštěstí se tam na chvilku mihne i John Goodman. A ten je vždycky fajn.

• 7.8.2017  11:25
    Dunkerk (2017)

VŽUUUUUUUUUUM! RA-TA-TA-TA-TA-TA!!! Majestátní audiovizuální orgie (obzvlášť to audio!) s celkem zbytečnou narativní manýrou a zápletkou na jeden krátký odstaveček. Ale i takových filmů je třeba. Nolan střemhlav a nepřetržitě útočí na divákovy smysly rovnou ze zálohy a já mu to žeru natolik, že u toho propotím sedačku v kině. Možná jsem čekal krapet víc, ale i tak je to letní nářez se vším všudy a povinnost pro každého filmového fandu.

• 7.8.2017  11:24

Skvělé završení novodobé opičí trilogie. Bravurně zmáknutou jedničku to už nepřekoná, ale furt se na ty digitální opičáky moc dobře kouká. Matt Reeves má budování hutné atmosféry v malíku, nikam se tu nespěchá, vše má svůj čas, vkusně servírovaná gradace spolu s postupným odhalováním charakterů jednotlivých postav je to, co tu hraje prim především. A to se v těžkotonážních blockbusterech málokdy vidí. Za tu odvahu velký palec nahoru. Temný rytíř je v dobrých rukou.

• 7.8.2017  11:23

Zvrácený. To je to slovo, které jsem hledal. Tohle suši mi moc nejede… ale pro lidi, co si libují v akvaristice, případně jezdí o víkendu na chatu, aby tam naporcovali své sousedy asi dobrý.

• 7.8.2017  11:22
    Bez konce (2008)

Poválečná traumata, hříchy minulosti, hryzající svědomí a tichá odpuštění v něžném objetí all inclusive. Vypravěč sype z rukávu řadu životních mouder, o vtip ani drámo tu není nouze a dá se to skousnout i s tím příšerně iritujícím (ne)hudebním doprovodem. A ta srbská fuchtlička je skutečně k nakousnutí.

• 7.8.2017  11:20
    Tour de doping (TV film) (2017)

Citelně slabší než předchozí tenisové peklo, přesto se mi i zde místy slušně zavlnila bránice (Freddie Highmore s knírkem je top a za toho Armstronga obrovský palec nahoru). Doufám, že v té sportovní dokumentaristice budou u HBO pokračovat… třeba taková sonda do zákulisí šachových turnajů by mohla být vpravdě výživná. Obzvlášť když v ní bude dělat rošádu Andy Samberg v roli sovětského velmistra.

• 7.8.2017  11:19

Matt Damon, Jake Gyllenhall… a nakonec Ben Foster. A že mu to šlapalo na výbornou. Armstrong to s těma lentilkama krapet přehnal, ale za tu otevřenost klobouk dolů. Dopují tam všichni a kdo tvrdí, že ne, ten to do sebe sype dvojnásob. Usmívají se do objektivů a pod heslem "catch me if you can" si na těch sedlech vesele drandí dál. Prestiž především.

• 7.8.2017  11:18

Když J.K. Simmons nešetrně rozmotává minulost a tvůrci začnou trousit flashbacky, docela to bolí, ale jinak je to vcelku vkusná a hlavně svižná akční jízda se standardně toporným Affleckem a sympatickou Kendrickovou, která je opět k sežrání.

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 27 36