skipi

skipi

Česko

1 bod

Moje biografie

od nejnovějšíchpodle abecedy
<< předchozí 1 2 3 4 6 7
  • 20.3.2018
  Laszló Vajda
  (scenárista)

  Vajda Laszló, též známý jako Ladislaus Vajda, byl maďarský scénárista, divadelní režisér a dramaturg.

  Začínal jako novinář pro budapeštský „Tolnai Világlapja“ a „Színházi Élet“. Roku 1908 byl režisérem v budapeštském Národním divadle, roku 1913 hlavním režisérem, roku 1920 uměleckým vedoucím. Od roku 1916 psal filmové scénáře.… (více)

  • 11.6.2017
  Lyda Salmonova
  (herečka)

  Lyda Salmonova, česká herečka, která nikdy nehrála v českém filmu. Přesto, že svými rolemi psala filmovou historii - PRAŽSKÝ STUDENT, GOLEM a PETER LUMP, upadlo její jméno na dlouhá léta v zapomnění a my si ji dnes připomeneme.

  Pocházela z lékařské rodiny a v Praze absolvovala výuku tance. Roku 1909 odjela do Berlína, kde… (více)

  • 11.6.2017
  Werner Jörg Lüddecke
  (spisovatel)

  Německý spisovatel a scénárista. Jedná se o význačného autora německé krimi.

  Začínal jako novinář v Kassele a Drážďanech. Za války byl údajně válečný reportér. V roce 1943 začal psát MORITURI (vydaná v roce 1963, v roce 1965 zfilmována Bernhardem Wickim). Po válce nastoupil do NWDR (Nordwestdeutscher Rundfunk, Severozápadní… (více)

  • 11.6.2017
  Theo Lingen
  (herec)

  Theo Lingen je umělecké jméno Franze Theodora Schmitze, německého herce a režiséra, který si roku 1928 vzal zpěvačku Marianne Zoffovou, první ženu Bertolta Brechta. Řadí se k nejplodnějším německým tvůrcům - 181 filmů.

  Syn justičního rady vyrůstal v hannoverské Hagenstraße, poblíž vnitřního města. Zde navštěvoval Goetheovo… (více)

  • 11.6.2017
  Marga Legal
  (herečka)

  Rozená jako Margarete Legal, německá herečka a politička. Otcem byl herec Ernst Otto Eduard Legal. Díky této skutečnosti se od dětství pohybovala na divadelních prknech. Když ji bylo dvanáct, rodiče se rozvedli. Žila u matky. Ve Wiesbadenu absolvovala dívčí lyceum a studia herectví. Jako 16-letá si platila výuku hlasové… (více)

  • 11.6.2017
  Karl Lieffen
  (herec)

  Narozen jako Carel František Lifka, také Karl Franz Lifka, německý herec. Otec pracoval na báňském úřadu. Matkou byla podle některých pramenů Češka, snad kuchařka a Lifka by měl mít i české občanství. Bohužel matrika narození pro Osek není na Porta fontium přístupná a údaj se nedá ověřit.

  Lifka byl hudebně nadaný žák, který na… (více)

  • 11.6.2017
  Hans Wolff
  (producent)

  Hans Wolff, scénárista, vedoucí výroby, herec a režisér. Rodinný původ je trošku nejasný. Narodil se jako Erwin Frank. 15. března 1916 jej adoptoval Otto Wolff (1881-1940), německý magnát a průmyslník. Malý Erwin obdržel soudním rozhodnutím příjmení osvojitelů. Znamená to, že v té době byl „právně volné dítě". O rok později… (více)

  • 11.6.2017
  Evi Eva
  (herec)

  Evi Eva, narozená v závěru roku 1899 jako Elly Giese. Začínala u reklamy na cigarety. V 19 letech ji objevili filmaři a obsadili do MULLE, DER FRECHDACHS. Byla partnerkou Karla Beckersachse. Zazářila jako mladá naivka a milovnice v němých filmech raných dvacátých let. Později přidala krimi. V DIE AUGEN ALS ANKLÄGER režiséra… (více)

  • 11.6.2017
  Ernst Legal
  (herec)

  Ernst Otto Eduard Legal, německý herec a režisér. V Německu patřil k nejvýznamnějším divadelním manažerům. Dlouholetý herec wiesebadenského Hereckého domu se do manažérské funkce dostal poprvé revolučního roku 1918, kdy byl zvolen Uměleckou radou jako ředitel divadla. První film DER RICHTER VON ZALAMEA natáčí roku 1920. Roku… (více)

  • 11.6.2017
  Carl Boese
  (režisér)

  Carl Eduard Hermann Boese, německý režisér, scénárista a producent. Řadí se k nejplodnějším německým tvůrcům. Jeho filmografie zahrnuje 158 děl.

  Syn obchodníka ze sklem a porcelánem. Po maturitě studoval v Lipsku a Berlíně historii umění a filosofii. Poté pracoval jako lektor v nakladatelství. Odtud se dostal k dramaturgii a… (více)

  • 11.6.2017
  Angelo Ferrari
  (herec)

  Angelo Ferrari byl italský herec vedlejších rolí. Působil s neuvěřitelnou intenzitou v německém filmu. V období 1916 až 1945 natočil 115 filmů.

  Rozený Lombarďan. Těsně před 1. světovou válkou vyhrál italské mistrovství na kolečkových bruslích. Dostal se do novin a sláva mu zachutnala. U Diany Karenne (ruská emigrantka, sestra… (více)

  • 11.6.2017
  Klaus von Rautenfeld
  (kameraman)

  Klaus Berens von Rautenfeld byl německý kameraman. Narodil se v estonském Tartu (rusky Дерпт). Studoval práva, poté se v UFA vyučil kameramanem. Roku 1932 pracoval na filmu DAS LIED DER SCHWARZEN BERGE jako sportovní vedoucí. Roku 1933 nastopil jako asistent kamery Alberta Benitze a podílel se na natáčení DER BERG RUFT! Roku… (více)

  • 11.6.2017
  Jürgen Roland
  (režisér)

  Jürgen Roland Schellack, významný německý herec a režisér kriminálního žánru. Tvorbou obsáhl jak dokument, tak hraný film. Je nedílnou součástí německé kinematografie. Scénáristka Jessica Schellack je jeho dcera.

  Po maturitě byl roku 1943 zařazen k propagandě říšských ozbrojených sil. Po válce začínal jako reportér Rádia… (více)

  • 10.6.2017
  Liane Haid
  (herečka)

  Liane Haid, rakouská herečka a zpěvačka. Rodokmen její rodiny sahá až do Bavor. Křtěná jako Juliana. Na tomto fóru najdete herečku Grit Haid, jedná se o její sestru. Kariéru začala jako baletka, poté studovala zpěv. Roku 1915 debutovala ve filmu Jakoba Flecka MIT HERZ UND HAND FÜRS VATERLAND. V roce 1921 si ji vybral Richard… (více)

  • 10.6.2017
  Luis Trenker
  (herec)

  Narozený jako Alois Franz Trenker. Horský průvodce, spisovatel, herec a režisér, jehož životní dráha byla pevně spojena s Alpami. Narodil se do rodiny malíře Jakuba Trenkera a jeho ženy Karolíny. Vyrůstal v dvojjazyčném prostředí. Po studiích pracoval krátký čas v podniku svého dědečka, poté studoval v Bozenu a Insbruku. Během… (více)

  • 10.6.2017
  Dominique de Rivaz
  (režisér)

  Dominique de Rivaz, švýcarská režisérka, scénáristka, fotografka a spisovatelka.

  Studovala ruštinu, historii umění a filozofii na freiburgské univerzitě. Dlouhá léta působila v Rusku, Tadžikistánu a na Ukrajině. Jako asistentka režie začínala u Bachtijara Chudojnazarova (režiséroval LUNA PAPA) a Alaina Tannera. Zpočátku… (více)

  • 14.4.2017
  Hilde Hildebrand
  (herečka)

  Emma Minna Hilde Hildebrand, německá herečka a zpěvačka. Osudová žena, sexy vamp, či kráska v davu. Pochází z prostředí dělnické periférie. Otec Julius Christian Hildebrand se nechával najímat jako montér. Matka, za svobodna Weinrichová, byla v domácnosti. Hilde začala v osmi letech docházet na balet, který se vyučoval v… (více)

  • 14.4.2017
  André Rieu
  (skladatel)

  André Rieu, nizozemský violista, aranžér a hudební producent. Narodil se do hudební rodiny. Jeho otec, André Rieu senior, byl dlouholetý šéfdirigent Limburgského symfonického orchestru ze sídlem v Maastrichtu. Jako houslista v něm působil do roku 1989 i André junior. V pěti letech se začal učit na smyčcové nástroje, později… (více)

  • 14.4.2017
  Bedřich Smetana
  (skladatel)

  Bedřich Smetana, hudební skladatel, řazený k největším českým velikánům. Je pozoruhodné, že jeden ze zakladatelů české romantiky ještě v první třídě nemluvil česky. Jako člověk zasluhuje úctu pro svůj boj na dvou frontách. Tou první byly poruchy motoriky, deprese a špatný sluch. Druhou frontou byla kritika, počáteční neúspěch… (více)

  • 14.4.2017
  Wolfgang Amadeus Mozart
  (skladatel)

  Hudebník a skladatel. S Haydnem, Beethovenem, Schubertem, Salierim a von Dittersdorfem platí za nejvýznamnějšího představitele tzv. „vídeňské klasiky". Narozen v Salcburku v Getreidegasse 9, jako sedmé dítě Leopolda Mozarta a Anny Marie Pertlové. Druhý den dopoledne byl pokřtěn v salcburském Dómě jako Joannes Chrysostomus… (více)

  • 14.4.2017
  Gerda Maurus
  (herečka)

  Rakouská hvězda němého filmu, občanským jménem Gertruda Pfiel. Vyrůstala ve Vídni, roku 1918, jako patnáctiletá podepsala první divadelní smlouvu. Následně hrála v Mnichově a Norimberku, aby se na konci dvacátých let objevila s dvěma kufry v Berlíně. Roku 1928 byla jako „poslední bojová záloha" přemluvena Fritzem Langem, ten… (více)

  • 18.3.2017
  Trine Dyrholm
  (herečka)

  V roce 1987 zpívala ve skupině The Moonlighters. Měla čtrnáct, když se zúčastnila dánské soutěže Dansk Melodi Grand Prix. Vítězové postupují do Eurovision Song. S písní DANSE I MANESKIN obsadila skupina třetí místo. Jako vzor dánských teenegerů si zahrála nejprve v několika reklamách a protože měla na víc, byla roku 1990… (více)

  • 5.2.2017
  Carlo Goldoni
  (scenárista)

  Carlo Goldoni, advokát, diplomat, autor divadelních her a libretista. Narozen do rodiny lékaře Giulio Goldoniho a jeho ženy Margherity. Goldoni obdržel první vzdělání na jezuitské koleji v Perugii, kde jeho otec pracoval. Poté studoval u dominikánů v Rimini filosofii. Následoval jeho první útěk k divadlu, po domluvě rodiny… (více)

  • 5.2.2017
  Konstantin Irmen-Tschet
  (kameraman)

  Rusky Константин Чет. Příjmením též Cetverikov, nebo Irmen - Tschet, Irmenovi byli adoptivní rodiče. Jeho prastrýcem byl Konstantin Sergejevič Stanislavskij (1863 - 1938). Počátkem dvacátých let přišel do Berlína a začal se učit fotografem. Poté nastoupil do Ufy jako asistent režie u Günthera Rittau (1893 - 1971) a prožil s… (více)

  • 4.2.2017
  Anna Sten
  (herečka)

  Nejkrásnější ruská herečka. Narozena do rodiny baletního mistra a švédské herečky. Šla v otcových stopách, poté se rozhodla pro herectví. Studovala jej v Moskvě na Stanislavského institutu. Roku 1926 debutovala v Ozepově filmu MISS MEND. Roku 1927 následoval POLIBEK MARY PICKFORDOVÉ, vtipně označovaný za první sovětsko -… (více)

  • 23.1.2017
  Vera Tschechowa
  (herečka)

  Vlastním jménem Vera Rust. Německá režisérka, herečka a producentka vyrůstala v Berlíně jako vnučka herečky Olgy Tschechowové. Je pravnučkou ruského spisovatele Antona Pavloviče Čechova. Krátký čas navštěvovala Uměleckou akademii. Poté se pokoušela uplatnit jako jevištní výtvarnice, ale nakonec se rozhodla pro herectví.… (více)

  • 7.1.2017
  Stefan Zweig
  (spisovatel)

  „Iluze nelze setřást tak lehce, jako rtuť teploměru."

  Stefan Samuel Zweig, rakouský spisovatel. Považuje se za jednoho ze zakladatelů psychologické prózy. Narodil se do rodiny továrníka Moritze Zweiga a jeho manželky Idy Brettauerové. Matka pocházela z Hohenemsu, z bohaté kupecké rodiny. Mladý Zweig vyrůstal společně s bratrem… (více)

  • 26.12.2016
  Herbert Selpin
  (režisér)

  Původně studoval medicínu v Berlíně. Studia přerušil a pracoval jako starožitník, prodavač, burzovní agent, boxer a tanečník. V polovině dvacátých let nastoupil jako praktikant do Ufy. Pracoval v různých pozicích, byl např. členem výrobního štábu Friedricha Wilhelma Murnause, který natáčel roku 1926 FAUST. Roku 1927 byl ve… (více)

  • 26.12.2016
  Ilse Stobrawa
  (herečka)

  Herečka Ilse Stobrawa začala svoji kariéru v éře němého filmu jako šestnáctiletá. Informace o její kariéře jsou velmi kusé. Jejím prvním filmem byl DER BIBERPELZ z roku 1928. Ve stejném roce následovala norsko - německá komedie SCHNEESCHUHBANDITEN. S nástupem zvukového filmu byla roku 1930 obsazena do REVOLTE IM… (více)

  • 26.12.2016
  Gregory Ratoff
  (herec)

  Herec, režisér a producent Gregory Ratoff se narodil do židovské rodiny, která emigrovala roku 1922 do Států. Zde začal jako druhořadý herec na Brodwayi, později díky svému akcentu hrál vedlejší role cizinců v hollywoodské produkci. Roku 1939 režíroval INTERMEZZO, první hollywoodský film Ingrid Bergmanové, která zde hrála… (více)

<< předchozí 1 2 3 4 6 7