• Western

Nezničitelní (1960)

Klasický western, navíc o předsudcích, rasismu, opovrhování odlišností. Věčné téma,  dnes obzvlášť aktuální..... A pokud tenhle inteligentní film byl režisérovým nejméně populárním, pak je to jen dokladem, jakým velikánem John Huston ve svém oboru byl.  Samozřejmě, s ohledem na dobu svého vzniku, nějaké kazy by se (z dnešního pohledu) našly. Na druhou stranu, tohle drama/western má svou hloubku a myšlenku, kterou valná část dnešních (technicky sice dokonalých ovšem obsahově triviálních a mdlých) filmů podobného žánru bohužel postrádá.

Colette: Příběh vášně (2018)

Mám rád filmy vycházející a "rekonstruující" životy známých/významných osobností. Kromě zábavy přinášejí něco důležitého navíc - jaksi mimochodem a nenásilně, poučení, historické informace etc., které rozšiřují duševní obzory diváka.  A "Colette" patří k nim.  Navíc má film svižné tempo, je vtipný a zejména a především:  Keira Knightley, (sice nepatřící k mým "best stars"), zde ukazuje své parádní herecké kvality, které je radost vnímat a nasávat.  Po delší době opět super filmový zážitek....

Dívka v pavoučí síti (2018)

Tohle už není klasická Lisbeth. Pouze jakýsi syrový, šedivý, temně industriální odvar. Celé to je naprosto nerealistické & infeasable. Jedině krásné tmavé oči LS stály za koukání.

Padesát odstínů temnoty (2017)

Plytké, bezobsažné, naivní. Waste of time. Ani Dakota to svým exteriérem nemohla zachránit.

Činy a sláva (2004)

Taková kouzelná pohádka. Ale příjemná a místy dojemná. Ono neuškodí občas si uvědomit, že existuje skutečné dobro a (bohužel často) také zlo - v podobě odlišných lidských charakterů. Bez ohledu na to, v kterém století či miléniu se zrovna nacházejí....

Kočky (1964)

Napínavé, neotřelé.  Alain Delon, Jane Fonda a Lola Albright hrají super. Dech 1960s také příjemný. Ale na můj vkus příliš ulítlé a crazy.  Neboť, není to ani tak Krimi / Drama / Thriller, jako spíš kriminální komedie, řekl bych.

Válečný vůz (1967)

Klasický western, už téměř 60 let starý. Nese znaky své doby (jistá porce naivity, jednoduchosti, nepravděpodobnosti a dávky předvídatelného situačního humoru).  Ovšem má to švih, spád a romantiku díky krásné, místy až bizarní skalnaté krajina. A hlavně,  (Kirk Douglas nechť mi v nebi promine), hlavní hvězdou je John Wayne - nejlepší představitel of cowboys, sheriffs or desperados  etc. v daném filmovém žánru. Za něj dávám čtvrtou *.

Kriminálka Curych (2016) (seriál)

Inteligentní, zajímavý pohled do zákulisí "krimi světa" očima advokátů. Oceňuji i zvolené Swiss prostředí (v českém televizním světě poněkud exotické). A to, že některé scény (viz. info v komentáři "carl.oesch") byly točeny v jiném geografickém prostředí, mi není překážkou. A tak mne potěšilo, že v přehršli krimi filmů na různých CZ TV kanálech, často pitomých, naivních, či zbytečně brutálních  a "konstruovaných" téměř přes kopírák, jsem narazil zrovna na tuhle TV series s docela slušně integrovanou porcí IQ.

Bílý palác (1990)

Silný příběh založený na kontrastech věku obou protagonistů a různých sociálních prostředí, ze kterých pocházejí.   Zejména Susan Sarandon si to své hraje velice přesvědčivě. V některých scénách je doslova úžasná. Síla filmu spočívá v barvitém vylíčení rozdílů mezi společenskými vrstvami a s tím spojených postojů k životu, vzdělání a vzorcům chování.  Toto porovnání nutí diváka k zamyšlení nad tím, co je pro plný a šťastný život skutečně důležité, a co naopak zůstává pouhým prázdným, bezcenným pozlátkem.

Kandahár (2001)

Hraný dokument, přesto velmi realistický. Směs nádherných záběrů pouštní a stepní krajiny, a naopak převažujících, děsivě syrových, reálných pohledů na "život" v zemi, která se řídila (a s malou přestávkou) dnes znovu a opět řídí  středověkými zákony a pravidly.  Žena zde má nulovou hodnotu. Lidský život taktéž...... Buďme šťastni, že žijeme v blahobytné, svobodné Evropě a važme si toho. A zapomeňme na všechny naše pseudoproblémy, které jsou směšné při porovnání s utrpením lidí v AFG i zemích okolních.... vč. dnešního Iránu, kde nutí ženy nosit (zatím jenom) šátky na vlasech.