Preslav

2 body

<< předchozí 1 2
    • 9.8.2017  13:40
    Dear Zindagi (2016)

SRK po dlhom čase v komornej úlohe bez akcie a celkom mu to sadlo. Alia ma príjemne prekvapila, po Student of the Year som si ju zaškatuľkoval medzi nevýrazné tuctové herečky bez talentu a žiadny iný film som s ňou nevidel, ale zdá sa, že herecky dozrela. Mal by som si s ňou pozrieť niečo iné, aby som si napravil pohľad na ňu. /// Ono to má v sebe viac než sa na prvý pohľad môže zdať. Film aj príbeh vyzerá jednoducho, ale pod povrchom sa skrýva niečo viac. Dokonca som počas sledovania mal pocit, akoby som sám osobne bol prítomný na Khanových seansách a prechádzal akousi terapiou. Po skončení filmu som mal totiž urgentný pocit ísť urovnávať problematické vzťahy s ľuďmi v mojom okolí. A myslím, že o tom by film mal byť...

• 25.4.2017  00:23

Bez váhania 5 hviezd a to tri krát podčiarknuté, toto je proste majstrovské dielo!

• 23.4.2017  03:40
    Raees (2017)

Aj keď námet je to veľmi zaujímavý, škoda, že práve režisér a scenárista v jednom to tak dokázal dokafrať. Ani Shahrukhovo herectvo to nezachránilo, aj keď je pravda, že podal už aj lepšie výkony. Čudujem sa, že pri takomto filme si režisér dovolil také násilné dejové strihy, miestami som mal pocit, akoby vystrihli dosť dôležité časti. Chémia medzi SRK a Mahirou nulová, pesničky mi prišlo, že tam dali len preto, že sa to tak zvykne robiť. Tak isto mi bolo divné, že na jednej strane SRK bez problémov zabíja zloduchov, ale inak sa riadi celý život maminým heslom, že nikomu by nemal ublížiť. A hoci sa záver dal očakávať, práve tu mi prišiel dosť silený a zbytočný. V podstate vo viacerých bodoch sa zhodnem sTuaxom. Celkovo som sklamaný, čakal som niečo viac.

• 21.3.2017  01:17
    Shivaay (2016)

Ajay nech radšej len hrá, režírovaniu by sa mal vyhýbať oblúkom.... po parádnom traileri veľké sklamanie.... veľmi slabunké tri *

• 27.9.2015  16:43
    Prison School (TV seriál) (2015)

Über level ecchi! Väčšina anime z tohto žánru je trápna so stereotypnými postavami, kde sa všetko točí len okolo oppai a pantsu, no toto je iné, vtipné, so zaujímavými charaktermi a vôbec, tú erotiku som akosi ani nevnímal, lebo tak ma vtiahol dej a situácie, do ktorých sa pätica uväznených študentov dostávala. Sadomaso fakt nemusím, ale tu mi akosi vôbec nevadilo. Osobne neuveriteľne fandím netypicky zvláštnemu vzťahu Hany a Kijošiho :). Po závere, ktorý očividne naznačuje druhú sezónu, mi neostáva nič iné, len hor sa na mangu!

• 18.8.2015  23:42

Ach, tak toto nie. Prečo sa to tvári ako adaptácia mangy/anime, keď to s tým nemá takmer nič spoločné? Vyhodené dôležité postavy a miesto nich pridané nové ale úplne zbytočné, zmenená a absolútne nepochopiteľná a slabo uveriteľná motivácia hlavných postáv (na rozdiel od predlohy), no proste zle. Nechápem prečo sa to tvorcovia takto rozhodli pozmeniť, keď mali skvelú predlohu. Asi chceli ísť podľa seba, ale akosi im to žiaľ nevyšlo. Veľká škoda. Jedna * za stvárnenie titanov a druhá * ani vlastne neviem za čo. Asi aby som úplne nezahanbil predlohu, ktorej som dal plných 5.

• 30.4.2015  21:34
    Kiseidžú: Sei no kakuricu (TV seriál) (2014)

V prvom rade chválim, že anime je takmer 100% verné predlohe. Rozdiely sú samozrejme len v adaptovaní seriálu na súčasnosť, čo sa podarilo celkom úspešne. Hudba je celkom netradičná (Dubstep a DnB), ale mne sa to pozdávalo, najmä akčným scénam to dodávalo ten správny šmrnc. Kľudne mohli ponechať aj viacej toho gore, určite by to neuškodilo. Hoci spočiatku bol Šiniči typický zakomplexovaný hrdina, ktorý zázrakom príde k superschopnostiam, neupadol do stereotypu večne ufňukaného a zdeprimovaného nešťastníka, ale podarilo sa mu prejsť uveriteľným vývojom a nenechal sa len tak unášať udalosťami, no zobral kormidlo do vlastných rúk. Murano mi prišla spočiatku celkom otravná, na druhú stranu som jej správanie chápal, ale nebola to postava, ktorá by ma extra zaujala. Oveľa zaujímavejšia mi prišla napr. Tamura, príp. Kana. Animácia bola v prvom dieli výborná, no potom bol jasne badateľný pokles kvality - napriek tomu stále nadpriemer. FIlozofie/psychológie o zmysle existencie parazitov a pod nebolo nejako veľa, no možno práve preto nepôsobila nijako násilne, čo je dobré. Je vidno, že predlohou je staršia manga (časy, kedy si autori dovolili zobraziť toho viacej), preto sú tam veci, ktoré dnes už tak často v podobných typoch seriálov nie sú - spoilovať nebudem :). A keď už som pri tej mange.... asi prestanem pred seriálmi čítať najprv predlohu, potom nemám z anime až taký skvelý zážitok - stalo sa mi to v poslednom čase pri viac seriáloch, aj tu. Nedokážem tak dať seriálu také hodnotenie ako mange... čo je škoda.

• 18.4.2015  13:06
    Nanacu no taizai (TV seriál) (2014)

V prvom rade musím vyzdvihnúť charaktery, ktoré sú vypracované veľmi ľúbivo a niektoré vybočujú od zaužívaných stereotypov, čo je veľké plus. Overpowered Meliodas a pervert v jednom je proste skvelý, konečne zmena po všetkých tých hrdinoch, ktorý sa do posledného dielu ľutujú. Roztomilá animácia, tempo od začiatku do konca nepoľavilo, skvelá akcia strieda humor, občasné dávky sentimentu, a skvelé hlášky postáv (Áno, Ban :)). OP postavy sú porážané ďalšími OP postavami, a ich wtf schopnosti sa zosilňujú každým dielom (And it still isn´t his final form :D). Anime sa držalo vcelku verne predlohe, čo je skvelé, pretože po záverečnom dieli to ozaj vidím na druhú sezónu. V mange sa to rozbieha do ešte väčších OP a badass rozmerov, pomaly sa rozuzľujú nevysvetlené veci, takže sa máme veru na čo tešiť. Pre mňa jedno z top sezóny.

• 30.3.2015  18:53
    Džunkecu no Maria (TV seriál) (2015)

Spočiatku som bol týmto netypickým dielkom veľmi nadšený, ale s pribúdajúcimi dielmi moje nadšenie stále viac a viac opadávalo. Ide o zaujímavý a neobohraný námet. Samotná Mária je sympatická a originálna, ale tam výpočet postáv, ktoré ma zaujali, končí. Z počiatočného dobre rozbehnutého príbehu sa nepodarilo autorom do záveru nič vyžmýkať, čo je ozaj škoda. Nastúpili postupné nelogické konania postáv (najmä "obrátenie" opáta mi prišlo absolútne neuveriteľné), dej sa nejako zamotával sám do seba, až sa nakoniec nevymotal. Mal som vlastne pocit, akoby sa tam v konečnom dôsledku nič nestalo. Záver bol pekný, ale taký nemastný-neslaný. Škoda, že sme sa nedozvedeli či nakoniec Mária stratila svoju moc (to sme asi chceli vedieť najviac), alebo či konečne prirobila chýbajúci orgán Priapovi :). || Určite musím pochváliť kresbu a perfektné vystihnutie dobových reálií ako kostýmy, zbrane, spôsob života atd. Vidno, že na tom si dali ozaj záležať. Tiež sa teším z vývoja Jozefovho charakteru, príjemne ma prekvapil. Skrátka je to príjemne a milé dielko, ale nič viac.

• 29.3.2015  00:41
    Aldnoah.Zero (TV seriál) (2014)

MIERNE SPOILERY!!! Neviem prečo to tu nie je rozdelené na dve série, aj keď je to síce jedna. Dosť to potom komplikuje hodnotenie... Takže za prvú sériu som pôvodne napálil 5*, pretože ma to totálne vtiahlo do deja, nebola tam žiadna vata, akcia striedala akciu doprevádzaná skvelou Sawanovou hudbou, OP MC Inaho dával dole postupne všetkých knightov a potom v poslednom dieli prvej prišiel parádny WTF cliffhanger... Začala druhá séria a celá atmosféra poľavila. Inahov charakteristický pokerface zmizol, zo Slaina sa stal hlavný záporák a z Asseylum ženská, čo si začala budovať reverse harem. Všetci samozrejme čakali na nevyhnutný záverečný súboj Inaho x Slaine a taktiež ich zaujímalo, koľko vedľajších postáv poumiera. No čuduj svete, celý seriál tak zmäkol, že oproti prvej sérii to bol len slabý odvar. A klinec do rakvy celému seriálu dal záverečný diel, ktorý vlastne akoby ani posledným dielom nebol. Jednu chvíľu som chcel len za posledný diel dať 5* a vzápätí som mal chuť to rovno vypnúť-najmä záverečných 5 minút to bolo ako na hojdačke. Takže suma sumárum, prvý diel 5* druhý niečo medzi 2-3*. Celkovo slabé 3*.

• 28.3.2015  12:45
    Přehlídka smrti (TV seriál) (2015)

Tak toto malo ozaj veľkú hĺbku. Veľmi netradičný námet sa podarilo spracovať do brilantnej podoby. Hoci sa jednotlivé časti opakovali relatívne rovnakým, epizodickým scenárom, každý diel bol novopríchodzími dušami zosnulých a ich príbehmi jedinečný a originálny. Zakaždým ma to nútilo premýšľať nad ich osudmi a rozhodnutiami arbitrov. A to mám veľmi rád, pokiaľ sa tvorcom do diela podarí zakomponovať aj nejakú hlbšiu myšlienku a keď to núti diváka premýšľať a hĺbať nad tým, čo videl. Ale takto komplexne prepracovaná psychológia postáv, ich konanie, jednotlivé životné príbehy zosnulých a nosná idea sa len tak nevidí. Navyše, aj keď mal seriál taký smutnejší a depresívny nádych, predsa len bol vlastne pozitívny a vyniesol na povrch tú krajšiu stránku ľudstva. Chvála tvorcom. || Skoro som zabudol, Flyers sa stal jedným z mojich absolútne top openingov :).

• 28.3.2015  12:05
    Tokyo Ghoul √A (TV seriál) (2015)

Prvá séria ešte ako tak stíhala v kvalite za mangou, čo sa o druhej už naozaj nedá povedať. Keď pominieme zvláštnym spôsobom slabšiu animáciu, zamrzeli ma niektoré záležitosti, ako chýbajúce dôležité časti z mangy, ktoré by mnohé veci vysvetlili, nezmyselný prechod Kanekiho k Agiri, ktorý v konečnom dôsledku na deji vôbec nič nezmenil, Touka, ktorá posledné tri diely len utekala a utekala a aj tak nič nestihla atd atd... Celkovo druhá séria postrádala nejaký zmysel, dej, niečo čo by tých 12 dielov ťahalo dopredu. No a ten záver, to je výsmech a hanba anime záverov vôbec, za ktorý strhávam hviezdu (ak nie rovno dve) dole. Keby som nevedel, že manga má pokračovanie, asi by som bol na tvorcov riadne nasratý. Takto som len sklamaný. Ale nejako to predsa len na mňa zapôsobilo a zanechalo to vo mne akýsi dojem, občas to malo napätie, takže úplne zlé to nebolo. Silnejšie **

• 15.3.2015  22:23
    P.K. (2014)

Na nás západniarov asi nebude mať PK taký hlboký dopad ako na Indov. Kritizovať dlhoveký strnulý systém nespočetných náboženstiev chce práve v krajine ako je India riadnu dávku odvahy. No krajina sa predsa len asi mení, pretože PK je zatiaľ indický film s najvyššími tržbami v histórii. | Hlavná myšlienka, satyra zmýšľania ľudí v oblasti náboženstva a viery + mnoho cirkví a náboženstiev, ktoré práve toho svojho boha považujú za jediného pravého, vyšla na 1. Trošku rozpačito a zmätočne ale na mňa pôsobil začiatok, akosi mi nesedel k zvyšnej časti filmu. Napokon to celé riadne vylepšil až skvelý záver. Niektoré vtipy boli podarené, ale.... MALÝ SPOILER najviac ma aj tak pobavilo Ranbirovo drobné cameo v závere filmu. KONIEC SPOILERU. Aamir bol opäť úžasný, no po 3 idiotoch a Dhoome 3, kde si tiež zahral psychicky mierne odlišných ľudí, ma jeho stvárnenie Peekeya až tak veľmi nevzalo. A Anushka, prosím ťa, to čo si zo sebou spravila!? Veď si bola taká pekná a chutnučká... ale.. ale teraz sa na ten tvoj Jokerovský úsmev fakt nemôžem pozerať, prepáč :(. Každopádne, slabšie 4*.

• 11.1.2015  16:10
    No Game, No Life (TV seriál) (2014)

Takže chlapci a dievčatá, ak budete hrať hry, raz sa môžete stať kráľom s vlastným háremom! Neviem, či to je síce tá najsprávnejšia motivácia, ale každopádne námet, spracovanie, postavy, zápletka, všetko funguje ako má. Najmä od 8-9. dielu sa to rozbehne a prekvapivo naberie "hlbší" rozmer, než som spočiatku od tohto čakal. Ústredná dvojica "Blank" prechádza jednotlivými hrami tak prešpekulovane, až nad tým ostáva rozum stáť. S obyčajnej fanservisovej háremovky sa vyvinula poriadne premyslená "hra". Akurát tie farby mi občas vypaľovali oči... Bola škoda, ak by sa nezrealizovala druhá séria. | PS: Potešili ma dve drobné referencie na Evangelion a Nausiku :)

• 11.1.2015  13:47
    Psycho-Pass 2 (TV seriál) (2014)

Neviem, s akou vymakanou a prekombinovanou zápletkou by mali prísť, aby to ľudí uspokojilo? Jednotka nastavila v zápletke, myšlienke a psychológii latku nesmierne vysoko, no napriek tomu v dvojke sa svojmu predchodcovi dokázali tvorcovia vo všetkých aspektoch minimálne vyrovnať. A to už je čo povedať. Samozrejme, že sa to podobá, veď ono s ničím úplne novým sa ani nedalo prísť. Ak by toto bola prvá séria, hodnotenie by to malo oveľa vyššie. Pre mňa rovnako dobré ako jednotka, devízu vidím v tom, že 11. epizód nestačilo na poriadne vykreslenie nových postáv, preto to pôsobí trošku uponáhľané a neucelené.

• 9.1.2015  18:44
    Šingeki no Bahamut: Genesis (TV seriál) (2014)

Čo sa začne ako nevinný výletík a hľadanie mamy čarokrásnej Amiry, sa skončí záchranou celého sveta, do ktorého sa zapoja ľudia, bohovia aj démoni (viem, takých tu asi bolo, ale...). Vtiahlo ma to doslova in medias res od prvého záberu a nepustilo do samého konca. Zvláštny miš-maš námetov z rôznych iných príbehov a mytológie spočiatku pôsobí zvláštne, ale neskôr som si na to zvykol a už to vnímal ako jednoliaty dej. Hlavné postavy sú skvelo vykreslené - najmä Favaro, ktorý mi úplne pripomínal môjho obľúbeného Mugena zo Samurai Champloo. Ďalej už spomínaná Amira, ktorá je neskutočne chutnučká no občas pekne vystrčí rožky (takmer doslova) a taktiež Kaisar, ktorý zosobňuje takmer až donquijotské ideály. Animácia si drží vysokú úroveň (aj keď jedna epizódna cgi postava vyzerala fakt hrozne). Na to, ako všelijako to mohlo skončiť si myslím, že to uzavreli výborne. V kútiku duše som síce dúfal v jednu malú z menu, ale chápem, že potom by to nemalo ten správny efekt. Jedno čo ma mrzí, že to nebolo dlhšie. Ak by to nabralo spád práve ako spomínané Samurai Champloo, čomu sa to zároveň dosť podobá (ústredná trojica tu má veľmi podobný vzájomný vzťah aj počiatočný "roadtripový" rozmer deja), charaktery by sa mohli viacej rozvinúť, človek by sa s postavami viacej zžil a ku koncu by im všetkým fandil ešte viac. Obzvlášť by som bol zvedavý na malú zombie slečnu Ritu, ktorá keby dostala viac priestoru, mohla by to byť zaujímavá postava. Skrátka pre mňa jednoznačne 5* záležitosť. | Kam fúka vietor? K zajtrajšku.

• 9.1.2015  16:51
    Tsukimonogatari (TV film) (2014)

Araragi je späť (čomu som úprimne rád), briskná výmena dialógov znovu funguje, fanservisu, ktorý tu Shaft dokáže doviesť až ad absudrum, sa mi zdalo byť tak akurát - ako v iných monogatari sériách. A myslím, že táto séria je založená hlavne na dialógoch, preto väčšinová absencia príbehu mi tu vôbec nevadí. Každopádne, úvodná kúpeľňová scéna je skvelá, po čistení zubov z Nise jedna z mojich top.

• 8.1.2015  18:34
    Akame ga kill! (TV seriál) (2014)

Tak sľubne to začalo a tak to do.rali... "Rejžo, koho necháme skapať v nasledujúcom dieli?" "Hmm, čo tak napríklad toho, toho a toho?" "Výborne. A ja by som pridal ešte aj tamtoho." Asi takto si predstavujem, že sa tvorcovia seriálu rozhodovali o deji nasledujúcich dielov. Priamo a celkom zaujímavo naznačený dej v prvých epizódach postupne akoby išiel úplne do úzadia a miesto toho som sa dočkal masového vyvražďovania, ktoré miestami už vážne strácalo zmysel a bolo skôr na smiech. Niektoré úmrtia mi prišli totálne zbytočné a samoúčelné. SPOILER SPOILER SPOILER (Ako predstaviť 4 nové postavy a hneď v nasledujúcom dieli ich nechať všetky skapať? Seriously?? A toto sa zopakovalo minimálne trikrát). Hneď ma pri tom napadá Basilisk, kde ústredné postavy boli predstavené už na začiatku a umierali (relatívne) v únosnej miere, okrem toho to malo aj všetko svoju opodstatnenú logiku. Pri AgK si človek ani nestihne spraviť k nejakej postave citový vzťah, už ju zabijú. Navyše som nepochopil, prečo prežili také postavy, ktoré sa objavili až po polovici seriálu (a ani som nevedel poriadne ako sa volajú), a iné dôležitejšie skapali. Toto vážne nie! KONIEC SPOILERU. Tak isto mi nejako nešli dokopy niektoré časti veselého vtipkovania a fanservisu, ktoré boli vzápätí vystriedané vyplakávaním nad smrťou niektorej postavy a hrdinskými rečami o spravodlivosti a bla bla bla... A kto bol teda hlavná postava? Ak Akame (ak uvážime že sa tak volal seriál a aj podľa záveru), tak dostala ozaj veľmi málo priestoru. Pritom tvorcovia dej servírovali celý čas tak, že som za hlavnú postavu považoval Tatsumiho. Napriek tomu istú citovú odozvu vo mne tento počin vyvolal, plus súboje boli ozaj dobre spravené. Jedine si tak prečítať mangu, a dúfať, že tam to tak nezmrvili.

• 2.1.2015  23:53

Popravde nerozumiem, ako toto môže mať na imdb hodnotenie 8,9 - čo je tam inak tuším najlepšie hodnotený indický film. Nie, že by to bolo zlé. Myšlienka je výborná, len nebola až tak dobre spracovaná. Prvá polovica sa ťahala ako sopel. Som síce na to zvyknutý, ale tu tá takmer 3 hodinová stopáž bola ozaj na škodu. Najmä expozícia bola neskonale nudná a keď sa to konečne v druhej polovici, či dokonca až tretine, rozbehne, je neskoro. Tiež mi tu nezvyčajne bili do očí nelogickosti, ktoré inak pri indických filmoch prehliadam, ale tu mi to akosi nešlo, a dosť to kazilo celkový dojem. Strihač bol asi nejaký pouličný krajčír, pretože kde odstrihnúť mal, tam nechal, a naopak, kde by sa scéna pýtala trošku dlhšia, tam ju usekol tak hrozne, až to klalo oči. Pesničky nemastné-neslané, čo je škoda, lebo keď už nič iné, niektoré telugu/tamil filmy zachráni aspoň to. No minimálne na Kriti Sanon sa dalo príjemne pozerať. | Je to veľká škoda, pretože po takom vysokom hodnotení som čakal ozaj nejakú akčnú pecku s Maheshom, no som dosť sklamaný. Skrátka nevyužitý potenciál aj hercov aj námetu a myšlienky. Am I the only one, koho to až tak nevzalo?

• 1.1.2015  02:02
    Bang Bang! (2014)

Predlohu som nevidel, takže porovnávať nemôžem. Chémia medzi ústrednou dvojicou funguje opäť, navyše Katrina sa herecky ozaj zlepšuje, to musím uznať. Akčné scény na bolly čo do reality zľahka nad priemer, songy ľúbivé, Hrithikove tanečné kreácie nesklamali, humoru tak akurát, skrátka pohodový komediálno-akčný bollywoodik, ale chýbalo mi tam celý čas "niečo", čo by urobilo skrátka "cvak". Ale áno, audiovizuálna stránka na 1. | Niktorius, bockbusterom roka bude rozhodne PK - podľa tržieb určite :). EDIT: Po zhliadnutí 1-Nenokkadine a z toho vyplývajúceho zistenia, že tvorcovia Bang Bang sa niektorými scénami inšpirovali práve tu, to predsa len musím trošku znížiť... Aj tak silné ***

• 31.10.2014  22:31
    Kick (2014)

Telugu originál bol lepší, tomuto celý čas niečo chýbalo. Ani neviem prečo som dal tri hviezdy, možno len z úcty k pôvodnej verzii. Vlastne, 3. hviezda je za songy... A na Fernandez sa fakt nedá pozerať...

• 31.10.2014  11:56

Kombo Farah, SRK a Deepika skvelo zafungovalo už v Om Shanti Om a v HNY to šlape dvojnásobne lepšie. Šiel som na to radšej s malými očakávaniami, ale... už keď po prvej polke na plátne naskočilo "intermission" som vedel, že tomu napálim s prehľadom 5*. V prvom rade o dej vôbec nejde, resp. veľmi mi na ňom nezáležalo. Ide tu hlavne o skvelo zahrané ústredné charaktery (najmä Abhishek, Boman a Sonu), ktoré už od začiatku súkali zo seba hlášku za hláškou a vidno, že si to samotní herci neskutočne užívali. Celé to bolo fajnovo prepletené narážkami a referenciami na iné filmy spolu s cameo pár známych osobností z bollywoodskej produkcie a plné malých, takmer nepostrehnuteľných drobností a uhrávok medzi hercami, takže celé kino sa v kuse smialo. Už sa nečudujem, že v Indii má HNY zatiaľ najzárobkovejší opening v histórii. PS 1: Neodporúčam tým, ktorý s bollywoodom len začínajú, mnoho vtipov a narážok vám tak unikne. PS 2: Som nevedel, že je stále cool zobrať si random bolly film a bez rozmyslu to hodiť rovno do odpadu... lebo... lebo made in India?

• 14.1.2014  11:48
    Seirei no moribito (TV seriál) (2007)

Príbeh je nesporne výborný má veľkú duchovnú hodnotu a poslanie, takže sa to nedá pozerať ako oddychovka - treba byť stále pozorný a chápať skutočnú podstatu, ktorá sa skrýva za siahodlhými dialógmi. Postavy majú svoju hĺbku, minulosť, ktorá ovplyvňuje ich konanie v súčasnosti je uveriteľná, ich vzájomné vzťahy sú plastické. Je zvláštne, že tu v skutočnosti nie je ani jedna očividne záporná postava a všetci konajú na základe vonkajších pohnútok, ktoré ich tlačia. Povinnosť, úcta, česť, poslanie, to všetko rezonuje v činoch každého charakteru. Soundtrack je úžasný (Kenji Kawai) a animácia vynikajúca. Akurát... akurát akcie je tam primálo na to, aby sa človek predsa len nezačal trošku nudiť. Jeden súboj na začiatku, v strede a potom záverečný na konci je ozaj málo na prostredie, kde sa celý dej odohráva. Zvlášť na 26 dielov. Byť tak o polovicu kratšie, bolo by to svižnejšie a ráznejšie. Ale o súbojoch to vlastne nie je...

• 13.1.2014  20:29
    Samurai Champloo (TV seriál) (2004)

Jedno z prvých anime seriálov, čo som videl a doteraz pre mňa jednoznačne najlepšie. Ešte aj dnes mi spomienka naň vyvoláva krásne, nostalgické chvíle plné melanchólie a sentimentu. Dej je síce jednoduchší, ale plne to vynahradzujú ozaj premakané súboje a parádna hip-hopová hudba, ktorá mi paradoxne na obdobie eda a štýlovú fičácku animáciu sadla ako riť na šerbel. V každej epizóde sa niečo deje a humor na patričnej úrovni má švung. Bolo mi veľmi ľúto, že prekrásna cesta Jina, Mugena a Fuu sa predsa len na konci skončila. Stále márne dúfam v nejaké pokračovanie...

• 13.1.2014  20:01

Ako napísal Niktorius, bollywoodsky trend remakov juhoindických masal a ich inšpiráciou je už nesporný. Otázka je, či je to dobré a či bollywood už nemá dosť vlastných nápadov. Niekdy to totiž môže pôsobiť kontraproduktívne, čo našťastie prípadom Chennai Expressu nie je. SRK konečne predviedol nové ksichty, vybrúsil svoju mimiku, moduláciu hlasu a skrátka, hral vynikajúco. Deps nedostala dosť priestoru, čo je škoda, pretože potenciál mala na to fakt skvelý. Ale jej mini herecká etuda námesačnosti ma dostala do kolien. A geniálne odkazy na kultové songy zaspievané navyše samotnými hercami silno potešili. Dej síce poslabší, hudba dobrá, len celkový dojem po tých očakávaniach vlastne nebol až taký "wow", ako som si myslel.

• 13.1.2014  19:51
    Tengen toppa Gurren Lagann (TV seriál) (2007)

Megalomanstvo, epickosť, monštruóznosť... brutálne hlášky, ktoré mužom vháňajú do očí chlapské slzy... najväčší mecha vo vesmíre... výbuchy, výbuchy, samé výbuchy... Yoko a jej výstrih... fajnovučká hudba... zimomriavky väčšie, ako keby ma vyložili nahého na sibír... Ale najmä neochvejná vôľa ísť vpred s úsmevom na perách, aj keď šanca na úspech je 0 %... A to všetko si ešte vynásobte veľkosťou mecha Tengen Toppa Gurren Lagannu v kilometroch!!!

• 13.1.2014  19:23
    Krrish 3 (2013)

Tretie pokračovanie úspešnej série o indickom národnom superhrdinovi Krrishovi je tu. Po tých ováciách, čo som čítal na nete a po traileri, som však čakal o dosť viac. Ale je pravda, že názory Indov a nás „západniarov“ sa na jednu a tú istú vec občas dosť líšia. Škoda, že tie najlepšie akčné digitálne scény natlačili do traileru, takže film po tejto stránke už ničím extra neprekvapil, aj keď filmových trikov tu bolo požehnane. Vidno, že sa Rakesh Roshan snažil z trojky spraviť podobný spektákl ako všetky hollywoodske komiksové blockbustery, ale samozrejme na rozpočte a kvalite digitálnych efektov je jasné, že India ešte nie je hollywood. Napriek tomu na indické pomery je to zatiaľ spolu s Ra.One, Enthiranom a Eegou top, čo zatiaľ indickí cgi grafici dokázali. Herecky a veľkosťou svalov samozrejme vedie Hrithik vo svojej klasickej dvojroli otca a syna a treba povedať, že film stojí väčšinou na jeho excelentných výkonoch. Vivek ako hlavný záporák mohol toho vytĺcť zo seba trošku viac, no možno to bolo len slabým motívom pre jeho konanie, ktorý mal v scenári. Priyanka tentoraz išla do úzadia a jej miesto (zaslúžene) prebrala Kangana Ranaut. Medzi bollywoodskymi herečkami nie je považovaná za vychytené krásavice (nechápem prečo), ale tuto vyzerala úchvatne. Ušlo sa niekoľko zábavných momentov, takisto pár dôležitých mravných ponaučení pre ľudstvo, a hlavne malé deti. Aj tak to na mňa občas pôsobilo rozhárane, neucelene, nedokončene. Skrátka všetko aj nič. Predchádzajúci Krrish bol oveľa viac jednotnejší po všetkých stránkach, aj keď tu digitálne efekty boli ešte len v plienkach. Jeho komorná atmosféra urobila na mňa väčší dojem, ako veľkoleposť trojky. Hudobne nevýrazné, tento raz Rajesh Roshan oproti Krrishovi nenamiešal žiadny hit, ktorý by na mňa niečím zapôsobil - aj keď tanečné umenie Hrithika v piesni Raghupati raghav je nesporné. Škoda vykrádačky hudby z Pirátov Karibiku. Každopádne verím, že v niektorých smeroch to bude v Indii prelomový film. Štvrtá hviezda jednoznačne za Hrithika.

• 13.1.2014  19:21

Ďalšia adaptácia shakespearovskej klasiky o večnej láske Rómea a Júlie, tentoraz zasadená do gudžarátskej dedinky Ranjaar, neslávne známou obchodovaním so zbraňami („zbrane sa tu predávajú ako zelenina na trhu“), kde medzi sebou súperia o moc dva rodinné klany Rajariovcov a Sanerovcov. Vzplanutie lásky už vopred odsúdenej na zánik medzi Ramom a Leelou z dvoch znepriatelených rodín je len otázkou času... Dej je zasadený do súčasnosti, no postavy sa pohybujú v tradičných gudžarátskych kostýmoch, pričom sa preháňajú na džípoch, s radosťou po sebe strieľajú z pušiek, či im v rukách často zazvoní mobil, čo môže spočiatku pôsobiť zvláštne, ale po čase si divák na to zvykne. Samotná výprava, kostýmy a farebnosť, typická pre Bhansaliho filmy, od prvého po posledný záber berie dych. Geniálna atmosféra vtipmi odľahčenej prvej polovice (škoda, že mnohé vtipy a rýmy som v kine nestihol pochytiť) je vzápätí vystriedaná tragickou a správne temnou druhou polovicou filmu, ktorá sa však dala tušiť už v každom slove, pohľade, či geste hlavných predstaviteľov takmer od samého začiatku. Že Ranveer Singh je výborný herec, bolo vidno už v jeho prvotine, takže ako roztopašný a sprvu bezstarostný Ram s humorným prízvukom (tencn, atencn) ma vôbec nesklamal. Z Deepiky (o ktorej kráse sa jednoducho nediskutuje), sa po jej predchádzajúcich excelentných výkonoch, kam sa Ramleela určite zaradí, stáva ozajstná superstar. Leela v jej podaní je na tradičnú Júliu, ako si ju možno predstavujeme, vo vzťahu k Ramovi oveľa akčnejšia, ba občas je to ona, kto urobí voči Ramovi prvý krok, ktorý sa často neschopný činu a slova len Leelou kochá. V niektorých prípadoch sa však hlavné postavy správajú hodne nelogicky, ale na druhú stranu, v príbehu o takejto láske sa logické konanie asi ťažko dá hľadať. Táto vtipno-tragická, temná, drsná a zároveň mrazivo vášnivá nádielka divoko-krásnych Indiek a minimálne jedného Inda s výbornými hereckými výkonmi sa pre mňa stáva jednou z najlepších adaptácií tejto klasiky.

• 13.1.2014  19:17
    Šingeki no kjodžin (TV seriál) (2013)

Drsné, krvavé, temné a nervydrásajúce anime so skvelou myšlienkou. Zimomriavkový opening, skvelá hudba, animácia je famózna, ktorá si kvalitu udrží až do konca, súboje sú vymakané, plynulé a nápadité (už na ten krátky na samom úvode som kukal zo zaťatými zubami) a taktiež brutál soundtrack od Hiroyuki Sawana. Medzi priehrštím postáv sa dá nájsť mnoho takých, ktoré majú vlastnú osobnosť a nie sú len šedým pozadím za hlavným hrdinom (Armin, Levi). Erena a Mikasu som si hneď obľúbil a každý diel som len tŕpol aby sa im niečo nestalo. Eren našťastie nie je typ super hrdinu a často dostane na zadok, no napriek tomu sa nevzdáva. A Mikasa má na svoje na prvý pohľad chladné a drsné vystupovanie určite svoj dôvod. Tempo a napätie nepoľaví až do poslednej minúty, po každom diely som bol s nervami v koncoch – rozhodne to nie je pre psychicky a citovo labilné povahy. A záver? Jedno veľké WTF. Až kým som si nepozrel mangu. Nuž... v nej je kopec ďalších wtf, takže tí, čo s napätím čakajú na druhú sériu (dúfam, že bude), hor sa na mangu.

• 13.1.2014  19:13
    Ergo Proxy (TV seriál) (2006)

Ako zvyčajne, po veľkej katastrofe žijú preživší ľudia v utopických svetoch nazývaných dómy, kde im slúžia autoreivy (androidi). Po pár vraždách spáchaných autoreivmi nainfikovanými „cogito“ vírusom, ktorý navyše spôsobí, že autoreivy nadobudnú „sebauvedomenie sa“, nastupuje na scénu krásna slečna Re-l Mayerová, aby vraždy vyšetrila. Navyše po objavení sa záhadnej bytosti menom Proxy sa to začne všetko poriadne zamotávať. Celým seriálom sa ťahá správna apokalyptická ponurá a tajomná atmosféra, každým dielom pribúda viacej otázok (často s filozofickým podtónom) ako odpovedí, takže ma to nútilo púšťať si jeden diel za druhým, až som sa zrazu ani neviem ako ocitol pri záverečnej časti. Niektoré epizódy mi prišli ako vystrihnuté z NGE, ale zase nie až tak totálne mimo (najmä 14. psycho diel so schyzofrenickým Vincentom), niektoré zase akoby do celého deja absolútne nezapadali (časť s milionárom, aj keď záver tohto dielu aspoň jednou vetou predsa len niečo naznačí, alebo 19. časť s Pino). Ale napriek tomu mi veľmi neprekážali, aspoň som si pri nich trochu oddýchol od psychicky náročnejších častí. Výborne vykreslené hlavné postavy dotvárajú pekne premakaný dej. Animácia je kvalitná, hudba tiež (najmä úvodný opening a záverečný psycho ending od Radiohead). Po dopozeraní vo mne ostala celkom silná dávka mystickosti, tajomnosti a zvláštnej, melancholicko-filozoficko-sentimentálnej nálady, a ja som si tak uvedomil, že sa Ergo Proxy do mňa zavŕtal viac, ako som si myslel.

<< předchozí 1 2