• Romantický

Přehlídka smrti (2015) (seriál)

Tak toto malo ozaj veľkú hĺbku. Veľmi netradičný námet sa podarilo spracovať do brilantnej podoby. Hoci sa jednotlivé časti opakovali relatívne rovnakým, epizodickým scenárom, každý diel bol novopríchodzími dušami zosnulých a ich príbehmi jedinečný a originálny. Zakaždým ma to nútilo premýšľať nad ich osudmi a rozhodnutiami arbitrov. A to mám veľmi rád, pokiaľ sa tvorcom do diela podarí zakomponovať aj nejakú hlbšiu myšlienku a keď to núti diváka premýšľať a hĺbať nad tým, čo videl. Ale takto komplexne prepracovaná psychológia postáv, ich konanie, jednotlivé životné príbehy zosnulých a nosná idea sa len tak nevidí. Navyše, aj keď mal seriál taký smutnejší a depresívny nádych, predsa len bol vlastne pozitívny a vyniesol na povrch tú krajšiu stránku ľudstva. Chvála tvorcom. || Skoro som zabudol, Flyers sa stal jedným z mojich absolútne top openingov :).

Tokio ghoul - √A (2015) (série)

Prvá séria ešte ako tak stíhala v kvalite za mangou, čo sa o druhej už naozaj nedá povedať. Keď pominieme zvláštnym spôsobom slabšiu animáciu, zamrzeli ma niektoré záležitosti, ako chýbajúce dôležité časti z mangy, ktoré by mnohé veci vysvetlili, nezmyselný prechod Kanekiho k Agiri, ktorý v konečnom dôsledku na deji vôbec nič nezmenil, Touka, ktorá posledné tri diely len utekala a utekala a aj tak nič nestihla atd atd... Celkovo druhá séria postrádala nejaký zmysel, dej, niečo čo by tých 12 dielov ťahalo dopredu. No a ten záver, to je výsmech a hanba anime záverov vôbec, za ktorý strhávam hviezdu (ak nie rovno dve) dole. Keby som nevedel, že manga má pokračovanie, asi by som bol na tvorcov riadne nasratý. Takto som len sklamaný. Ale nejako to predsa len na mňa zapôsobilo a zanechalo to vo mne akýsi dojem, občas to malo napätie, takže úplne zlé to nebolo. Silnejšie **

P.K. (2014)

Na nás západniarov asi nebude mať PK taký hlboký dopad ako na Indov. Kritizovať dlhoveký strnulý systém nespočetných náboženstiev chce práve v krajine ako je India riadnu dávku odvahy. No krajina sa predsa len asi mení, pretože PK je zatiaľ indický film s najvyššími tržbami v histórii. | Hlavná myšlienka, satyra zmýšľania ľudí v oblasti náboženstva a viery + mnoho cirkví a náboženstiev, ktoré práve toho svojho boha považujú za jediného pravého, vyšla na 1. Trošku rozpačito a zmätočne ale na mňa pôsobil začiatok, akosi mi nesedel k zvyšnej časti filmu. Napokon to celé riadne vylepšil až skvelý záver. Niektoré vtipy boli podarené, ale.... MALÝ SPOILER najviac ma aj tak pobavilo Ranbirovo drobné cameo v závere filmu. KONIEC SPOILERU. Aamir bol opäť úžasný, no po 3 idiotoch a Dhoome 3, kde si tiež zahral psychicky mierne odlišných ľudí, ma jeho stvárnenie Peekeya až tak veľmi nevzalo. A Anushka, prosím ťa, to čo si zo sebou spravila!? Veď si bola taká pekná a chutnučká... ale.. ale teraz sa na ten tvoj Jokerovský úsmev fakt nemôžem pozerať, prepáč :(. Každopádne, slabšie 4*.

No Game, No Life (2014) (seriál)

Takže chlapci a dievčatá, ak budete hrať hry, raz sa môžete stať kráľom s vlastným háremom! Neviem, či to je síce tá najsprávnejšia motivácia, ale každopádne námet, spracovanie, postavy, zápletka, všetko funguje ako má. Najmä od 8-9. dielu sa to rozbehne a prekvapivo naberie "hlbší" rozmer, než som spočiatku od tohto čakal. Ústredná dvojica "Blank" prechádza jednotlivými hrami tak prešpekulovane, až nad tým ostáva rozum stáť. S obyčajnej fanservisovej háremovky sa vyvinula poriadne premyslená "hra". Akurát tie farby mi občas vypaľovali oči... Bola škoda, ak by sa nezrealizovala druhá séria. | PS: Potešili ma dve drobné referencie na Evangelion a Nausiku :)

Psycho-Pass - Season 2 (2014) (série)

Neviem, s akou vymakanou a prekombinovanou zápletkou by mali prísť, aby to ľudí uspokojilo? Jednotka nastavila v zápletke, myšlienke a psychológii latku nesmierne vysoko, no napriek tomu v dvojke sa svojmu predchodcovi dokázali tvorcovia vo všetkých aspektoch minimálne vyrovnať. A to už je čo povedať. Samozrejme, že sa to podobá, veď ono s ničím úplne novým sa ani nedalo prísť. Ak by toto bola prvá séria, hodnotenie by to malo oveľa vyššie. Pre mňa rovnako dobré ako jednotka, devízu vidím v tom, že 11. epizód nestačilo na poriadne vykreslenie nových postáv, preto to pôsobí trošku uponáhľané a neucelené.

Šingeki no Bahamut (2014) (seriál)

Čo sa začne ako nevinný výletík a hľadanie mamy čarokrásnej Amiry, sa skončí záchranou celého sveta, do ktorého sa zapoja ľudia, bohovia aj démoni (viem, takých tu asi bolo, ale...). Vtiahlo ma to doslova in medias res od prvého záberu a nepustilo do samého konca. Zvláštny miš-maš námetov z rôznych iných príbehov a mytológie spočiatku pôsobí zvláštne, ale neskôr som si na to zvykol a už to vnímal ako jednoliaty dej. Hlavné postavy sú skvelo vykreslené - najmä Favaro, ktorý mi úplne pripomínal môjho obľúbeného Mugena zo Samurai Champloo. Ďalej už spomínaná Amira, ktorá je neskutočne chutnučká no občas pekne vystrčí rožky (takmer doslova) a taktiež Kaisar, ktorý zosobňuje takmer až donquijotské ideály. Animácia si drží vysokú úroveň (aj keď jedna epizódna cgi postava vyzerala fakt hrozne). Na to, ako všelijako to mohlo skončiť si myslím, že to uzavreli výborne. V kútiku duše som síce dúfal v jednu malú z menu, ale chápem, že potom by to nemalo ten správny efekt. Jedno čo ma mrzí, že to nebolo dlhšie. Ak by to nabralo spád práve ako spomínané Samurai Champloo, čomu sa to zároveň dosť podobá (ústredná trojica tu má veľmi podobný vzájomný vzťah aj počiatočný "roadtripový" rozmer deja), charaktery by sa mohli viacej rozvinúť, človek by sa s postavami viacej zžil a ku koncu by im všetkým fandil ešte viac. Obzvlášť by som bol zvedavý na malú zombie slečnu Ritu, ktorá keby dostala viac priestoru, mohla by to byť zaujímavá postava. Skrátka pre mňa jednoznačne 5* záležitosť. | Kam fúka vietor? K zajtrajšku.

Cukimonogatari (2014) (seriál)

Araragi je späť (čomu som úprimne rád), briskná výmena dialógov znovu funguje, fanservisu, ktorý tu Shaft dokáže doviesť až ad absudrum, sa mi zdalo byť tak akurát - ako v iných monogatari sériách. A myslím, že táto séria je založená hlavne na dialógoch, preto väčšinová absencia príbehu mi tu vôbec nevadí. Každopádne, úvodná kúpeľňová scéna je skvelá, po čistení zubov z Nise jedna z mojich top.

Akame ga kill! (2014) (seriál)

Tak sľubne to začalo a tak to do.rali... "Rejžo, koho necháme skapať v nasledujúcom dieli?" "Hmm, čo tak napríklad toho, toho a toho?" "Výborne. A ja by som pridal ešte aj tamtoho." Asi takto si predstavujem, že sa tvorcovia seriálu rozhodovali o deji nasledujúcich dielov. Priamo a celkom zaujímavo naznačený dej v prvých epizódach postupne akoby išiel úplne do úzadia a miesto toho som sa dočkal masového vyvražďovania, ktoré miestami už vážne strácalo zmysel a bolo skôr na smiech. Niektoré úmrtia mi prišli totálne zbytočné a samoúčelné. SPOILER SPOILER SPOILER (Ako predstaviť 4 nové postavy a hneď v nasledujúcom dieli ich nechať všetky skapať? Seriously?? A toto sa zopakovalo minimálne trikrát). Hneď ma pri tom napadá Basilisk, kde ústredné postavy boli predstavené už na začiatku a umierali (relatívne) v únosnej miere, okrem toho to malo aj všetko svoju opodstatnenú logiku. Pri AgK si človek ani nestihne spraviť k nejakej postave citový vzťah, už ju zabijú. Navyše som nepochopil, prečo prežili také postavy, ktoré sa objavili až po polovici seriálu (a ani som nevedel poriadne ako sa volajú), a iné dôležitejšie skapali. Toto vážne nie! KONIEC SPOILERU. Tak isto mi nejako nešli dokopy niektoré časti veselého vtipkovania a fanservisu, ktoré boli vzápätí vystriedané vyplakávaním nad smrťou niektorej postavy a hrdinskými rečami o spravodlivosti a bla bla bla... A kto bol teda hlavná postava? Ak Akame (ak uvážime že sa tak volal seriál a aj podľa záveru), tak dostala ozaj veľmi málo priestoru. Pritom tvorcovia dej servírovali celý čas tak, že som za hlavnú postavu považoval Tatsumiho. Napriek tomu istú citovú odozvu vo mne tento počin vyvolal, plus súboje boli ozaj dobre spravené. Jedine si tak prečítať mangu, a dúfať, že tam to tak nezmrvili.

1: Nenokkadine (2014)

Popravde nerozumiem, ako toto môže mať na imdb hodnotenie 8,9 - čo je tam inak tuším najlepšie hodnotený indický film. Nie, že by to bolo zlé. Myšlienka je výborná, len nebola až tak dobre spracovaná. Prvá polovica sa ťahala ako sopel. Som síce na to zvyknutý, ale tu tá takmer 3 hodinová stopáž bola ozaj na škodu. Najmä expozícia bola neskonale nudná a keď sa to konečne v druhej polovici, či dokonca až tretine, rozbehne, je neskoro. Tiež mi tu nezvyčajne bili do očí nelogickosti, ktoré inak pri indických filmoch prehliadam, ale tu mi to akosi nešlo, a dosť to kazilo celkový dojem. Strihač bol asi nejaký pouličný krajčír, pretože kde odstrihnúť mal, tam nechal, a naopak, kde by sa scéna pýtala trošku dlhšia, tam ju usekol tak hrozne, až to klalo oči. Pesničky nemastné-neslané, čo je škoda, lebo keď už nič iné, niektoré telugu/tamil filmy zachráni aspoň to. No minimálne na Kriti Sanon sa dalo príjemne pozerať. | Je to veľká škoda, pretože po takom vysokom hodnotení som čakal ozaj nejakú akčnú pecku s Maheshom, no som dosť sklamaný. Skrátka nevyužitý potenciál aj hercov aj námetu a myšlienky. Am I the only one, koho to až tak nevzalo?

Bang Bang! (2014)

Predlohu som nevidel, takže porovnávať nemôžem. Chémia medzi ústrednou dvojicou funguje opäť, navyše Katrina sa herecky ozaj zlepšuje, to musím uznať. Akčné scény na bolly čo do reality zľahka nad priemer, songy ľúbivé, Hrithikove tanečné kreácie nesklamali, humoru tak akurát, skrátka pohodový komediálno-akčný bollywoodik, ale chýbalo mi tam celý čas "niečo", čo by urobilo skrátka "cvak". Ale áno, audiovizuálna stránka na 1. | Niktorius, bockbusterom roka bude rozhodne PK - podľa tržieb určite :). EDIT: Po zhliadnutí 1-Nenokkadine a z toho vyplývajúceho zistenia, že tvorcovia Bang Bang sa niektorými scénami inšpirovali práve tu, to predsa len musím trošku znížiť... Aj tak silné ***