Paralelní světy (2001)

Chladne realisticka studia ktora neponuka ziadne vychodisko, len presny zaznam. Do masovej popularity chyba emocne podliezanie konzumentom, do najvyssich met nieco naviac, napriek tomu vyrazne dospely pocin, aky sa nezvykol stratit.

Ďábelská frekvence (1992)

Once-in-a-lifetime experience. Taka smrst napadov a uchvatnych zlomyselnosti na hranici hysterie sa nevidi kazdy den. A vsetci predsa vieme ze Satan clearly must be a TV producer. V tomto pripade skoda ze sa jedna o momentalne obskurne nezohnatelnu zalezitost. Celkom by ma zaujimalo kolko ludi to fakticky videlo pretoze vo svojej dobe ak si dobre pamatam to ORF suchala dokonca viackrat.

Die Hitlerkantate (2005)

Solidny komorny pribeh z nemeckeho vojnoveho prostredia. Iste, su ich mraky, ale nemci ich o sebe vzdy vedeli najlepsie. Postarsi skladatel je povereny oslavnou odou a nahovara si, ze je ziadany jeho genius a nie testovana jeho servilnost, jeho zeny bojuju kazda so sebou i s tym komu vlastne su a chcu byt lojalne a ludia si pomahaju v najnejpravdepodobnejsich konstelaciach, ever swaying back and forth v tej nasej iracionalnej podstate. Velka drama sa nekona, cele to plynie v jemne zmierlivom slede akordov.

Změna stavu (1980)

Ako fantazmagoricky konceptualny pocin odporucaniahodne a vhodny uvod do Russellovej tvorby (mam pocit ze je ako reziser-samorast nepravom trochu pozabudnuty). Ako film od ktoreho sa ziada nejaky ten sujet a dramaticka linka poslabsie. Zato stratene umenie duchaplnych a samozrejmych dialogov rapotanych rychlostou gulometu.

Útěk z New Yorku (1981)

2+. Zaujimave ako dvakrat to iste nemusi byt to iste. Escape from LA je cyklostylova kopia Escape from NY, no stacila mierna zmena polohy (z Cckovo pseudorealistickej na Bckovo priznane komixoidnu), viac zabavnej akcie a celkovej dotiahnutosti postav (niektore v NY nemaju co hladat, hlavny zaporak je zase velice necharizmaticky) a je to (LA) objektivne za viac. Minus sentimentalnost: LA posobi ako druha a vo vsetkom dotiahnutejsia etuda na rovnaku temu. To by sa vsak nesmela medzitym zmenit doba a o Carpenterovi sirit hlaska ze "uz neumi".

2046 (2004)

Cestovanie po casovej osi nekonecnom po jedinej laske, ktoru hladame a nenachadzame v milione tvari je podobenstvo, ktore sa vo svojej velkoleposti vzpiera slovu. Vsetko ostatne o tomto diamante v kope hnoja povedali pritomne damy._______________ Este aby to bolo vyvazene pripojim, ehm, muzsky pohlad: Ak som si to v prehlade hereciek spravne identifikoval tak "Ziyi Zhang" ma na cinanku absolutne bajecne fantasticky zadok. Ehm.

Stůj při mně (1986)

Je to presne o tom: "Az ti jednou dojde inspirace, napis tohle o nas". WTF? Zaujimava je len (Kingova?) schopnost vypichnutia hocako drobnych zlovestnych detailov, ktore si zacnu zit vlastnym zivotom, na rozdiel od postav, ktore mi u neho vzdy posobili tak nejak bez blizsie nedefinovatelneho, zato doleziteho rozmeru, ich detske verzie sa navyse vacsinu casu prejavuju ako otravni dementi. Zaujimavost: Who is who vtedy znamych i este len zacinajucich a dnes este znamejsich hercov v detskych rolach.

Vlk (1994)

Nepopieratelna inspiracia snad 40tymi rokmi - tie postavy, tie dialogy nad ktorymi sa vznasa vzajomna velkorysost a GRANDEUR davno zaslych cias, ale i sposob snimania tvari, dialogov v iducich vozidlach. Ta citlivost to hodne dviha a akcnemu zaveru dava presnu, zvlastnu naliehavost kontrastu. "Mozna ze jsou stastne konce i pro ty kteri na stastne konce uz neveri". Bravo Jack, ty hrdino rodinnych filmu, lately.

Amélie z Montmartru (2001)

Kdeze su tie casy ked Francuzi tocili skvele filmy a nie otrasne gyce. Brr.

Etiketa (2004) (seriál)

Chvalyhodny pocin, no keby sa tym mal clovek riadit do mrte skonci za chvilu - uzijuc filmovy primer - ako Dreyfuss s ťikom.