• Krátkometrážní

Ptáci (1963)

(1001) Myslím, že už nikdy nevlezu do telefonní budky. Radši se nechat uklovat, než potom nemoct ven. Když se to vezme kolem a kolem, tak u původní povídky jsem se asi bála víc, ale to proto, že tam bylo víc popisu opeřenců a jejich zlověstného číhání, kdežto Alfie se ve filmu věnuje spíše dějové lince, která je úplně jiná než právě v té povídce. To ale neznamená, že by mě film nebavil. Když šla máti pokecat na farmu, tak mě málem klepla pepka, i když bylo jasné, že něco takového přijde. To je bohužel ten problém, když člověk moc čte, máloco ho potom překvapí.

Mizerové (1995) odpad!

Blbost na entou, škoda že hlavní hrdinové neměli opravdové hlášky, na kterých by předváděli své charisma, nýbrž jen ty tupé náhražky v podobně pospubertálních výplodů mistra výbuchů. Hraj si na svým písečku, pacholku. Když tak přemýšlím, jestli je horší trojhodinová rozvleklá historická sonda plná kecání nebo tahle überkůl slátanina, tak hlasuju jasně pro ty tři hodiny nudy než se nechat rozčilovat tímhle. U tohohle filmu ani nemůžu spokojeně dřímat a nevnímat, hladina adrenalinu se mi totiž neustále zvyšuje při pomyšlení, že ten pan "tvůrce" si snad myslí, že lidé se na tohle budou koukat, a další druhá věc, totiž že se na to koukají.

Transformers (2007)

Pokud trochu znáte Baye a jeho způsob vyrábění "tradičních amerických akčních filmů", je vám v každém okamžiku sledování jasné, co bude následovat, a já se bohužel nechávám ráda překvapovat. Film by byl obyčejně odpadem, ale za Shiova vyjukaného zelenookého mládence tu jednu přihodím (i když takovéhle hodnocení taky nemám ráda). Některé jeho výstupy - a zvláště ty s jeho značně liberálními rodiči - byly ale opravdu vtipné. Nevím proč se o tomhle filmu nemluví spíš jako o akční komedii, protože sci-fi to až na pár robotů moc není a fantasy.... no ke každému filmu je třeba trocha fantazie. Což mě zase přivádí k tomu, že tady je té fantazie potřeba opravdu hodně, jelikož jsem cestou našla pár (nebo spíš hodně) nelogičností a směšností, které je třeba si ke spokojenosti odmyslet; také bych řekla, že si mohli tvůrci s robotí "mytologií" trochu víc vyhrát (kór když to stálo takový prachy, že product placement musí být pomalu každé dvě minuty - pokud se zrovna nestřílí). Nejspíš ale stejně budu muset počkat, až se mi Transformers rozleží v hlavě a potom si řeknu, jestli mě to bavilo natolik, abych to nenazývala pouhým obyčejným přetrikovaným klišé ždímajícím ze zfanatizovaných diváků logiku a odvádějící ji někam do věčných lovišť pod záštitou takzvané "coolovosti". Zkrátka položme si otázku: dělají skvělé triky mizerný film dobrým filmem? V mých očích ne a jako ten nejhlavnější klad bych tedy opět uvedla Shiu a jeho teenagera. A jako ošklivá dívka prostě nechápu, co mají chlapci pořád s tou posedlostí krásnými dívkami.

Rozpolcená srdce (2002)

Nádherná obrazová báseň o různých podobách lidské vášně.

Disturbia (2007)

2008: Všechno podprůměrný, ale Shia nadprůměrný. Tak tomu filmu teda trochu přisadím. --- 2014: Ach, vzpomínky na ty doby, kdy jsem kvůli "Já, robot" byla zamilována do Shii LaBeoufa a dívala se na každý jeho film. Jinak mám dojem, že čím jsem starší, tím hůř nějak snáším pohled na to, jak je týmová práce velké skupiny lidí a také jistá finanční hotovost promrhána na nesmysly, které se o nic nesnaží.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Co říci, aby to ještě nebylo řečeno? Bolí mě nohy. Mimochodem tento film mimo jiné ukazuje, že coca cola se dá užít i jako zpevňovadlo účesů. My s ní třeba doma zase čistíme měděné svícny.

Kurz negativního myšlení (2006)

Poté, co jsem se vydala pěšky přes celé naše městečko k místnímu kinematografu v očekávání spatření tohoto skadinávského kousku, usměvavá postarší uvaděčka mi snad se zvráceným zadostiučiněním sdělila, že jim od České pošty nepřišla očekávaná kopie filmu a tudíž se produkce nekoná, a jako útěchu na moje napružené nervy mi pověděla, že v náhradu promítají nového Indiana Jonese, kterého jsem měla již zamluveného na další den. Tak tehdy jsem opravdu ZAČALA MYSLET NEGATIVNĚ!!! ---- Tak už jsem to viděla. A přišlo mi to jako pozitivní film.

Tudorovci (2007) (seriál)

Příliš sprosťáren a málo politiky na padesát pět minut. A jak čas postupuje, zdá se mi to jako čím dál zoufalejší nuda. Pořád jsem doufala, že se to spraví, ale asi je čas pod tím podtrhnout židli. Nedaří se sehnat dostatek charismatických herců, aby to utáhli, a to se žádnými kostýmy ani ničím jiným nedožene.

Fotograf mrtvých duší (1997)

Ještě nikdy se mi happyend nelíbil víc než po tomhle psychedelicky depresivním odvážném melancholicky skeptickém splínu.

Dívka s perlou (2003)

31. 5. 2008: Nádherné, snové, ale pořád mi tam něco chybělo. Sen zkrátka nikdy nezobrazíte skutečností. Sny je lepší snít. 30. 8. 2016: Ale když se tak nad tím zamyslím, tak se Dívka s perlou postupem času stala jedním z mála "životopisných" nebo "based on a true story" filmů, které opravdu respektuji, kde mi veškerá režijní rozhodnutí přijdou správná a nevyhnutelná a kde se ve výsledku doopravdy daří to, co bylo zamýšleno. Včetně závěrečného adorujícího pohledu na skutečný obraz. Kde se vzývá bytnost (skvělé slovo, bytnost) a nikoliv recitace faktů.