raimi

Muž z lidu

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 12.1.2018  03:23
    Červi (1976)

Mám rád divný filmy. Člověk neustále žasne nad tím, s čím dalším tvůrci přijdou. Tyhle filmy nepřestávají překvapovat, diváka dost zneklidní, a ten si pak nemůže být absolutně ničím jistý. I u Červů jsem dostal trochu něco jinýho než jsem očekával. Rozhodně se nejedná o nějaký klasický ekohoror, Lieberman přidal i prvky hixploitation a s pomocí dost ošklivých, ale zajímavých, ne-herců předvedl poměrně intenzivní sleazy atmosféru.

• 10.1.2018  05:44
    Chůva (1990)

Celej film mě něco sr*lo. Nejvíc samozřejmě rodiče, kteří nechají čtyřtýdenní mimino vychovávat chůvu, aby se mohli věnovat kariéře, i když to celej film vypadá, že neustále nemají co na práci. Tatínek se navíc k chůvě chová jako ke služce. A takovým lidem já mám držet palce? Většina rolí ve filmu je obsazená naprosto nesympatickýma figurama, jejichž králem je slizskej soused- stalker, což měla být pravděpodobně kladná postava, leč nějak to nevyšlo. A kdyby si hlavní roli zahrál Miguel Ferrer, kterej se ve filmu objeví na pár vteřin, mohlo to být daleko lepší. Další hrozná věc je budování "atmosféry" pomocí tmy. A tak všichni furt chodí potmě nebo v polotmě, až to vypadá, že jsou to fanatičtí šetřílci a nehodlají zbytečně rozsvěcovat světla. Nikdy. Střihač nejspíš svoje nůžky někde prošustroval, a tak pracoval se sekyrou. Kolikrát jsem si při těch brutálních přechodech říkal "co to, kur*a, je?". A tak dále, furt něco. Pochválit se však musí pěkná výprava místa okolo "toho" stromu a slušný gore. Finále bylo pěkný. Jen je to bohužel celý natočený fakt hnusně a na půl plynu.

• 29.12.2017  03:00
    Zhan lang 2 (2017)

Vlčí válečník podruhé a mnohem nabušeněji. Ten upgrade je fest znát na první pohled. Rozpočet je větší, film epičtější, akce je neskutečně explozivní, a hnaná až na maximální možnou hranici. Jacky je tu za totálního alfa soudruha, kterého nezastaví naprosto nikdo a nic. Má nejrychlejší tank, umí v něm jezdit smykem, vydrží několik minut pod vodou bez nádechu, nejvíc toho vypije, nesejde mu na tom kolik vpichů a průstřelů utrpí, a umí nejlíp salutovat a mávat rudou vlajkou. Je to prostě ten nejvíc cool řízek na planetě, a protože používá i humor a nadsázku, já mu to žeru. Perfetní je taky jeho nemesis Frank Grillo, to je absolutní bad motherfucker, kterej mu řádně zatopí, kampak se hrabe Adkins z jedničky. Samozřejmě se jede hutná komunistická agitka, tentokrát podpořená multikulturní notou, což je v podstatě jedno a to samé. Dvě nejdebilnější utopistické ideologie. A tak je divák oblažován přepáleně patetickými scénami vykrmování malých černoušků, leproidních zombíků z táboru smrti, gospelových zpěvů, a rasově smíšených vztahů. Ale ti čínští kujóni na to jdou od lesa. Odvezou černochům děcka, oplodní místní kočky a zdejší šviháky nechají rozjezdit tankama. Což je naprosto boží scéna, film se nebojí být řádně krvavý, takže se pro nějaké fatality nikdy nejde daleko. Jacky se jako režisér vůbec nezatěžuje otázkami dobrého vkusu, pálí to do diváků obouruč- když kýč, tak absolutní, když akce, tak nadoraz. Občas překvapí nějakým nečekaným úletem- jako je třeba zakončení automobilové honičky v masovém hrobě mezi mrtvolama. To jsem smíchy prskal kolu po pokoji. Tohle pokračování má prostě grády, je odzbrojující svou bezprostřední naivitou, zábavně bizarní, vizuálně moc pěkný, s povedeným castingem. Těším se na trojku.

• 25.12.2017  21:46

Krystalicky čistá esence brakového videobéčka z těch nejnižších polic videopůjčoven. Pro fanoušky nádherné guilty pleasure. Téměř žádná vata, a neustále se jede horor. Ať už se chodí po strašidelných místech, hážou vyjevené pohledy, valí mlha, objevují mrtvoly, zjevují démoni, střílí z brokovnice, nebo hláškuje- furt se něco zábavného děje. A na to, že je to očividně velice levná záležitost, tak se tvůrci neupejpají, a zahrnují diváka celkem nevídaným množstvím atrakcí.

• 24.12.2017  02:04

Beyond Skyline má scénář jako by ho napsal třináctiletý nerdovský truhlík. Truhlík, přesvědčený o vlastní úžasnosti a beze špetky soudnosti. Scénář plný truhlíkovských mouder. Scénář, kde vždy, když se ve filmu něco stane, nějaká postava popíše co se děje, kdyby to divák náhodou nepochopil. Scénář podle kterého vznikl film tak impozantně stupidní, trapný, a nudný, až běda. Celý tohle veledílo spíš připomíná nějakou cosplayerskou fan-fikci, přeplácaný splněný sen uhrovitého hošíka, plný plastových kostýmů a špatných počítačových efektů. Všechno působí strašně lacině a videoherně, přitom se celý film odehrávají věci, jako ve finále Avengers. Smutný je, že se film bere strašně vážně, chybí jakýkoliv nadhled, o soudnosti nemluvě. Grillo ani Uwais nemají co hrát, a tak je Grillo odsouzený pronášet truhlíkovská životní moudra, a Iko cedí skrz zuby úžasně cool hlášky jako "Fucking Aliens", nebo pro změnu "Fucking Americans". A berserkovský křik Bojany Novakovic při střelbě stojí taky za to.

• 17.12.2017  19:52

Film jehož osmdesát pět minut mi připadalo jako dvanáct hodin. A nezachránily to ani věčně nahý kočky a osmdesátkový popíky.

• 26.11.2017  12:24

Tahle epizoda je takovej emocionální náser, až se tají dech. Naprostá špička v práci s charaktery a vývojem děje. Co se postupně budovalo po malých střípcích v předchozích epizodách, složilo se do tohohle melancholického klenotu. Nevinnost je pryč, a realita je sakra krutá. Vysoká škola scénáristiky.

• 23.11.2017  00:43
    Náklaďáky (TV film) (1997)

Zatímco Maximum Overdrive považuju za ultimátně zábavnej brak s hromadou nadsázky, tak tenhle nebohý kastrát je jeden z důvodů, proč vyhlásit Kanadě válku. Na jednu stranu je potěšující zjištění, že je stále se kam posouvat, ale jak vidno hranice debility lze rozšiřovat donekonečna. Jedna hvězdička za oživlej skafandr, druhá za vrahounskej modýlek náklaďáku.

• 22.11.2017  06:25
    Zhan lang (2015)

Čínská lidová osvobozenecká armáda poručí větru, dešti, vole! Jako fakt tam v jedné scéně generál nařizuje déšť. Naprosto nekompromisní armádní agitka, která je o míle debilnější než si člověk dokáže představit. A v tom je celkem i ta zábava. Maj ten svůj komunismus rádi, a maj tam VŠECHNO nejlepší, největší a nejhezčí. Tak se do nich, kur-a, nes-rte, nebo vás rozjebou jak Jacky Wu. :-)

• 17.11.2017  03:38

Nevkus nezná hranic. A to říkám já, milovník béček a braku. Tohle je ovšem jiná káva. Barvičkama nasáklá, směšnými digitálními triky přeplácaná, uječená, kýčovitá břečka, která nemá žádné zábrany. V první hodině megastupidní nesexy erotická řachanda (i když holky jsou pěkný!). V té druhé zas nelidsky krutá zvrhlost, plná vzájemných amputací mužských pohlavních orgánů, destrukcí těch ženských (jo, taková rotující ocelová růžička na dřevěném koni zmůže svý), digitální krve a gore. Ono sice nic není vidět, ale nechutný je to dost. Všechno splácané dohromady do neskutečného patetického škváru. Ještě teď mi ty barvy blikají před očima. Stejně tak obrazy stoletých staříků vtělených do krásného dívčího těla s dvoumetrovým tenkým pérem, které umí kung-fu údery a chová se jako had. Nebo jednoruký kripl, který pusou zachraňuje amputované minipérko z tlamy německého ovčáka. A to jsem to neviděl v 3D! Uf! :-)

• 12.11.2017  02:13

Tenhle film je něco tak neuvěřitelně otřesnýho, to se jen tak nevidí. Klidně bych ho poslal do sraček, ale jakmile se děj přesune do vesničky Vlkava, a objeví se české reálie a čeští herci, zábavnost stoupá závratně vzhůru. Cigánská kapela, loutkové divadlo, kostnice, Krytinář, Kraus, Asterová, pankáči, a salvy smíchu, který film vyvolává. Jedno velké WTF.

• 9.11.2017  03:15
    Trapped (1982)

K té slabé čtvrté hvězdě to vytáhl maniakální Henry Silva, perfektní prostředí buranské osady (ty kamerové jízdy po ní jsem si vyloženě užíval), a celkovej syrovej autentickej feeling, kterej z filmu sálá. A samozřejmě finální akční scéna pick up vs chajda, to bylo naprosto super.

• 8.11.2017  04:09
    Tajemství Enfieldu (TV seriál) (2015)

Tohle docela proplulo pod radarem. Velice příjemné překvapení. Skvělí, typově výborně vybraní herci, scénář, kterej nedrhne, žádný hluchý místa, žádná vata, a poměrně dost nelaciného strašení. Za mě palec nahoru.

• 7.11.2017  23:28

Tvl, jak já jsem jen trpěl! Po několika letech, jsem znovu zkusil tenhle kousek, jestli už pro mě dozrál, nebo jestli jsem dozrál já pro něj. A můžu říct, že jsem trpěl o něco víc než poprvé. K pochopení proč tomu tak je, mi pomohlo úvodní slovo Jiřího Flígla před promítáním v Brně. Wuxia jako žánr je totiž o svobodě, pohybu, hrdinství, cti a hodnotách. Ashes of Time je o nehybných lidech, kteří nejsou schopni změny nebo jakéhokoliv pohybu vpřed. A celý film se nimrají v tom, jak všechno strašně posrali. Člověk se vyloženě těší, až spadne list ze stromu, aby se aspoň něco dělo. Navíc se to téměř celé odehrává v nekonečné, nehostinné poušti, takže ani ten list nehrozí. :-) Ze stejného důvodu jsem trpěl u Stvořeni pro lásku (zase ten Kar-Wai Wong!) a Skafandr a motýl. Taky filmy o nehybnosti.

• 2.11.2017  16:48

Tak jsem si doplnil vzdělání a podíval se na tenhle neskutečně boží biják. Starcrash vznikl rok po Hvězdných válkách, a je to jejich neuvěřitelně pitomoučká vykrádačka. Ale je tak spontánně naivní a švihlá, že se okamžitě stala kultem. Je to vesmírná pohádka, ve které Caroline Munro běhá po vesmíru v kožených plavečkách (jen na ledovou planetu si vezme legíny), po boku má neustále dobře naladěného disko blonďáka, a posléze se k nim přidá kocourek David Hasselhoff. Film jede jak pila, jedna šílenost střídá druhou, a do toho tam poletuje ve svém plášti "maniak" Joe Spinell, kterej vypadá jakoby si odskočil z Arabely. Vesmírné amazonky, oživlé obří sochy, sranda robůtci, laserové meče, modýlky raketek, no prostě krása nesmírná.

• 31.10.2017  17:42

Hmm, když jsem viděl plamenný projev Davida Harboura na předávání Screen Actors Guild Awards, kde hřímal, že je potřeba "praštit některé lidi do tváře", a že to udělají od srdce a s radostí, šel mi hrůzou mráz po zádech. Tohle už jsme v historii z tribun párkrát viděli. Zatímco mu po boku stála naprosto vysmažená, pološílená Winona, a snobská smetánka spustila ovace ve stoje, já nenacházel slov. Bohužel to nebyl jen výstřelek dalšího herce, kterého zachvátil spasitelský komplex, ale jak vidno na druhé sérii, mluvil za celý tvůrčí štáb. A tak se nám z pohodového nostalgického seriálu, stala agitka neomarxismu. Stejně jako městečko Hawkins prolezla nákaza zla z "upside down", tak tohle v první sérii krásné osmdesátkové retro zachvátila horečka politické korektnosti. Nechybí žádné módní téma- ať už jde o otázky genderu, mezirasových vztahů, práva na sebeurčení..., je tam všechno. Objeví se velký zlý rasista, mlácený velkým zlým otcem. Skupina cool odbojářů, kteří vedou svůj boj a vraždí pro lepší věc. Holčička, co se chová a vypadá jako chlapeček. Chlapeček, co vypadá jako holčička, a samozřejmě to zlo největší, které vás prožere až na kost a udělá z vás to samé (že by Trump a "fašisti a xenofobové"?). Uuuuf. Tenhle mor, kdy tvůrci mají tendenci vyjadřovat v komerčním díle své názory, tady zatím dosáhl svého vrcholu. V novém To, se spokojili jen s tím, že jedna z hlavních postav se chce věnovat "social study", v Bushwicku, kde hrdinka studuje to samé, Dave Bautista poznamená- "abys mohla měnit svět k lepšímu". V The Purge: Anarchy, poznáte největšího grázla tak, že má na kšiltovce jižanskou vlajku, a ti správní zachránci jsou černé radikální milice, které pomocí samopalů čistí svět od všeho špatného. Jako je mi jasný, že většina umělců jsou levičáci jak poleno, ale už by vážně mohli jít s tím svým aktivismem do pr-ele a nekur-it každej film svým politickým světonázorem. U Stranger Things mě to mrzelo o to víc, že první sérii mám moc rád. Bohužel u druhé s autory jebla pýcha a místo pořádnýho příběhu se věnovaly těmhle trendy sra-kám. A přitom první dvě epizody jsou dokonalý osmdesátkový retro, a třetí má naprosto dechberoucí závěr. Pak to ovšem jde do kytek, a poučuje se a poučuje, aby to celé skončilo nudným digitálním finále. Co mě naopak velmi potěšilo, byl vývoj postavy Stevea, který zaperlil nejkouzelnější scénou z celé série (rady Dustinovi ohledně lásky a účesu), a celkově se ukázal jako největší sympaťák a charakter příběhu.

• 29.10.2017  23:16

Tak dneškem se to zlomilo. To, co mě štvalo v menších dávkách v předchozích dílech, a bratři Dufferové to ještě kočírovali v přijatelných mezích, začíná být otravnou manýrou. Tvůrci zbytečně tlačí na pilu kde to není potřeba, a těch hysterických Winoniných výlevů, otřesně přehrávajících superdrsňáckých sourozenců, a přehnaně dramatických scén už je prostě moc. Každá druhá situace je podávaná s takovou nátlakovou dramatičností, jakoby hrdinům odtikávaly poslední vteřiny života. A tak všichni třeští oči, hystericky čmárají po papírech, jezdí v autech jak v Rychle a zběsile, a překotně vysvětlují své neuvěřitelné teorie. A já jim to ani trochu nevěřím. Někam se vytratil nadhled a seriál se bere tak strašně vážně, až to bolí. Přitom vyplouvá na povrch faleš těchhle fejkových osmdesátek, vykleštěná politickou korektností současných tvůrců. Všichni jsou tak chápaví a milí, a přitom si neustále lžou do očí, jen aby nedejbože někomu slovem neublížili, pokrytectví non plus ultra. Z postavy Dustina se stává seriálový šašek, a to jak se chová k matce není ani roztomilý, ani vtipný, je to jen sprostá manipulace. Je to obrovská škoda, protože první epizoda byla naprosto vynikající, druhá a třetí super, a myslím si, že kdykoliv se objeví stínové monstrum, čekají nás pamětihodné scény...

• 29.10.2017  03:12

Ku.va! Englund tady vypadá jako Flipnic! :-)

• 27.10.2017  04:05

Režisér Riccardo Freda prý neměl hororový žánr vůbec v oblibě. A na jeho filmu je to znát hned na první pohled. I když má k dispozici královnu gotických hororů Barbaru Steele a film obsahuje klasické propriety žánru, tak je to podáno tak vlažně a bez zájmu, že i těch necelých devadesát minut se vleče naprosto útrpným způsobem. V porovnání s o dva roky starším skvostem The City of the Dead, kde se atmosféra dala krájet a každý záběr byl pastva pro oči, tenhle nemastný neslaný kousek dostává těžce na frak.

• 26.10.2017  01:17
    47 metrů (2016)

Hm, tak teď už si na volným moři nikdy nezaplavu. Nemluvě o potápění. Pěkně děkuju.

• 21.10.2017  23:02

No tvl, jak tohleto ohodnotit, to fakt nevím. Líbilo se mi to? Nelíbilo. Podívám se na to někdy znova? Nemyslím si. Leda bych se rozhodoval jestli skončit se životem, a zdálo se mi, že jsem málo v depresi. Tohle je naprosto bizarní, neuvěřitelně sleazy, špinavej, klaustrofobní, paranoickej flák, že se to jen tak nevidí. V tomhle filmu neuvidíte normální denní světlo, natož normální postavu. Všechny interiéry jsou nechutně špinavý, samá plíseň, sloupané tapety. Studiové exteriéry jsou zase neustále ponořené ve tmě, nebo do rudého světla a mlhy. Naprostá většina postav jsou bizarní existence, ať už hrbaté bordelmamá s tunou make-upu na obličeji, nadržení burani, nadrogovaní šílenci hledající na podlaze své imaginární oko, nebo šílení majitelé hotelu s kosou a věčně hladovým krokodýlem. Onen majitel, "Old Man Judd", je kapitola sama pro sebe, zarostlej chlápek se slepovanýma obroučkama, neustále drmolící své bludné myšlenkové pochody, s podivnou představou o péči o ubytované hosty. Vraždy- jsou nechutný, násilný, intenzivní a sakra nepříjemný. Tohle je hnusný umírání na hnusným místě. A do toho téměř celý film jako kulisa hrající country v rádiích, při vypjatějších pasážích přehlušované kakofoníí nepříjemných zvuků vydávajících se za hudbu. Neskutečná psycho kombinace, která slabší kousky inspiruje k vyhození TV z okna. Tohle je fakt zatěžkávací zkouška.

• 19.10.2017  00:25
    Nelítostná (2017)

Tak strašně jsem chtěl, aby ten film byl skvělej. Trailery vzbuzovaly naději na hardcore podívanou, a já se tááák moc těšil. Ale realita bývá krutá, vrátil jsem se nohama na zem a sypu si popel na hlavu. Tenhle film je tak strašnej kýč, že jsem fyzicky trpěl. DVĚ hodiny toho nejstrašnějšího patosu, že jsem odmítal přemýšlet nad tím, co se tam děje. Akce sice nějaká je, ale je umořená tím okolním balastem a není ani trochu pamětihodná. :-) A s tou krví se asi posrali...

• 14.10.2017  00:39

Tak takhle má vypadat perfektní horrorová zábava.

• 9.10.2017  02:55
    The Slayer (1982)

Škoda, přeškoda. Tady bylo zaděláno na perfektní vyvražďovačku. Ale tvůrci mají nohu z plynu pryč, a film se vleče, že už to pomaleji ani nejde. Je to fakt škoda, protože lokace jsou pěkný a atmosférický, když už dojde na mordy, tak jsou pamětihodné, a občas i ta atmosféra vykoukne. Ale pak je to zabitý desetiminutovým stěhováním nábytku, nebo příliš zdlouhavým chozením a hledáním něčeho / někoho.

• 6.10.2017  18:25

Jeden z těch největších WTF snímků, co kdy byly natočený. Naprosto neuvěřitelná šílenost, která jde za všechny možné hranice humoru, trapnosti a stupidity. Asi v polovině filmu jsem vypnul mozek a odmítal přemýšlet nad tím, co se tam děje. Hardcore! :-)

• 6.10.2017  01:09

Byla by to krásná troječka, pro roztomilý padesátkový sci-fi béčko. Ale posledních 25 minut tvůrci pěkně zatlačili na pilu, a rozjeli úsměvně destruktivní finále, plné vojáků s plamenomety, modelů tančíků a nějakých těch nečekaně zábavných scén. Plusové body mají Italové taky za na tu dobu odvážné "skorogore" efekty, a tu tančící voodoo mulatku v kalhotkách.

• 23.9.2017  13:40
    Kmeny - Punk (E01) (epizoda) (2015)

Pankáči mi vždycky připadali jako totálně vymletý pozérský pí*e. Ať už prudící špinavci z fesťáků, nebo tyhle vymydlený pražský mr*ky celý voháklý ve značkovým. Fuck off jejich systém. Navíc tohle je taková "Prague edition", než sonda do života subkultury jako takové. Vystajlovaní, vymydlení Cajzli rulez :-)

• 21.9.2017  00:07
    To (2017)

Můj problém s novou adaptací To, je ten, že kniha i první tv verze, jsou pro mě absolutní kultovky. Takže Muschietti nastupoval do ringu v značné nevýhodě. Další problém byl ten, že zhruba osmdesát procent efektních / efektivních, scén jsem už viděl v trailerech a dalším reklamním výplachu. Takže mě nemělo moc co překvapovat. Idioty v kině, kteří snížili zážitek z filmu o další level, si nezaslouží komentovat. Uvažuji nad tím, že na horrory už do kina opravdu chodit nebudu, a nechám si to na doma. Edit: Je to už pár dnů, co jsem se vrátil z kina, film se mně v hlavě rozležel, dost jsem o něm popřemýšlel, a jsou věci, co ze mě musí ven. Tak za prvé- ten film je jak návštěva Matějské pouti. Lekačky jsou sice povedený, ale jsou prostě sprostý, smrdí samoúčelností a jsou zbytečně až na doraz- přeřvaný, maximální, s ohlušujícím audiem a se za každou cenu efektníma záběrama. Tvůrci to do nás hustí pod tlakem. A ne nadarmo se říká, že čeho je moc, toho je příliš. Strašidelnej dům z filmu připomíná strašidelnej dům z pouti, včetně strašidelného stromu z pouti. Prostě jen další atrakce. Atmosféra se vytváří tak, že se většina scén odehrává v pokojích se staženýma roletama, jakoby postavy trpěly fobií z denního světla (což je otravná manýra už od dob Fincherových Sedm). No a šel bych já, jako malej capart potmě pro vosk do ultracreepy sklepa, kde jsou dlouhé prudké schody, nesvítí tam světlo a je tam tma jak v prdeli? Nemyslím si, pořešil bych to nějak jinak. Ke konci už tvůrci na diváka, hážou jednu atrakci za druhou vidlema. Je toho prostě moc. Co mě mrzelo, že jsem si nevšiml žádné chemie mezi dětskými herci (jen vztah Ben vs Beverly podle mě funguje), a film tak nějak jede od jedné zásadní scény ke druhé, bez nějaké gradace a dramatického vývoje událostí. Přátelství mezi děckama je taky odunuto na vedlejší kolej, oni jsou jen prostě tak nějak pospolu. Zatímco v původní tv verzi to byly takové Rychlé šípy po americku, tady jsou to "rošťáci", co legračně lžou a kradou v obchodě (což je odůvodněno dobrými úmysly). Zatímco Bill z původní verze byl držák party, tady je to individualista, co se při první příležitosti vysere na kámoše a uteče do kanálů za přízrakem mrtvého brášky. Uvidíme co ta avizovaná prodloužená verze, třeba s těmahle věcma trochu pohne. A klidně bych i přihodil nějakou vykecávku od Pennywise, zasloužil by si to. P.s.: Ten Easter egg, kdy se Pennywise pohybuje úplně stejně jako Muschiettiho Mama jste zachytili? P.s. 2: To bude letos každej kladnej hrdina projevovat svou občanskou uvědomělost tím, že se věnuje "social study"? (viz letošní Bushwick...) Pche!

• 11.9.2017  01:27

Kdysi dávno jsem ten film miloval, v kině jsem na něm byl pečenej vařenej. Zbožňoval jsem zkomolený hlášky Fishera Stevense, a bezprostřednost Johnyho Pětky. Je to důležitý kus mého dětství. Bohužel zub času si zahlodal, a Číslo 5 už mě tolik nesebral jako kdysi, v krásných časech dospívání. Nádhernej příklad vynikajících kvalit klasického českého dabingu. Kdeže ty časy jsou...

• 5.9.2017  23:30

Jeden z nejzásadnějších filmů mého dětství. Film, který mě formoval. Film, který znám zpaměti, záběr po záběru. Film, na kterém jsem byl v kině pokaždé, když ho u nás hráli. Tohle je esence krásných vzpomínek.

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12