Afrika aneb Češi mezi lidožravci (2004) (divadelní záznam)

Téměř čtyřicetiletá plodná spolupráce dua Smoljak - Svěrák obohatila české luhy a háje o řadu promyšlených a vtipných divadelnách "kusů". Jistě, humor obou pánů nemusí vyhovovat každému, zejména těm, kteří neovládají českou literaturu a historii 19. a 1. poloviny 20. století. Mně osobně vždy odbourá líčení Cimrmanova působení jako dozorce stavby železnice z Lusaky do Maramby, ukázka hry Opeřený had určená Hurónům či líčení přátelství J. V. Sládka s Cimrmanem. Ve hře samotné bych kromě vtipu vyzdvihl J. Bruknera a J. Weigela, líbili se mi nejvíce. K tomu bych připojil i Kašparův výkon; jak řekl Z. Svěrák: "Řadu rolí jsme mu šili na tělo." Uvědomme si, že většině pánů DJC je bratru přes sedmdesát a že jakmile (chraň Bůh) toto divadlo jednou skončí, přijdeme o kus naší historie

Hrdý Budžes (2003) (divadelní záznam)

Bára Hrzánová alias Helenka nesleze dvě hodiny z jeviště, na němž nám svým obdivuhodným výkonem podává retrospektivný obraz normalizačního Československa. Vše viděno prostýma a naivníma dětskýma očima, vše prodchnuto nevtíravým vtipem, díky němuž se představitelka hlevní role dokonce sama odbourá. Naprosto vhodným (byť v určitém okamžiku i vulgárním) způsobem vylíčená doba dnešních plus mínus čtyřicátníků - závist, kariérismus, nucené průvody, povinné vlaječky (viz Kolja) atd. vs. "problémy" dětského světa malé Helenky. K tomu si přidejte The Wall od Pink Floyd či Ročník 70 od Chinaski a Vyprávěj či Pelíšky a máte pomůcku k výuce historie posledních dvaceti let reálného socialismu v bývalém Východním bloku