Black Water: Abyss (2020)

Pre mňa dosť veľká zábava. Krokodíl bol pomerne šikovný a hoci nás málo z hororových pasáži vytrhnúť dramatické odhalenie o dietati, bolo to skôr nútený oddych, ktorý nebol nutný. Desivé momenty boli pomerne desivé a útoky krokodíla, hoci neboli prekvapivé - až na jeden špecifický moment na konci- boli zábavné.

Krvavá laguna (2007)

Nuda veľmi pekne vystihuje celý tento film. Dokonca boli nudné aj hororové časti, ktoré s hororom nemali veľa spoločného.

Parazit (2019)

Úchvatný film pojednávajúci hlavne o markantných spoločenských rozdieloch, ktoré sú patrné od prvých minút až do poslednej. Prvá polovica filmu je vtipná, premyslená, svieža. Ani vás nenapadne, že sa v tom ukrýva dráma, ktorá pomaly presakuje na povrch. Povrchnosť zazobancov čo majú všetko narazila na vynaliezavosť a drzosť chudoby, ktorá chce žiť, nie len prežívať. Spomenúť musím dokonale zvolené spomalené zábery, ktoré hĺbili v divákovi dojem dokonalého vnútenia sa do rodiny. Ako krôčik po krôčiku prešli od jedného zamestnanca k ďalšiemu aby mohli spoločne parazitovať na rodine, ktorá im neúmyselne dáva najavo ako nimi pohŕda a správa sa, ako by ich malicherné problémy mali skutočne nejakú váhu, čo rodina parazitov využije a tak sa ľahšie dopracujú k príživníctvu. Zlom nastáva pri gazdinej, ktorú nahradí parazitická matka. Kolotoč udalostí smeruje ku koncu, ktorý vyústi do neočakávane jsituácie , ktorá dokonale definuje celý tento film. Neviem sa však rozhodnúť. Som mierne rozpoltená, hoci svojím spôsobom za zločiny zaplatili všetci, koniec napovedal, že rodina parazitov sa v budúcnosti dočká niečoho šťastného.

Sputnik (2020)

Jedno z viac komorných sci-fi než si človek na prvý pohľad myslí. Mne takéto poňatie žánru vyhovuje omnoho viac a teda ma menej akcie skôr potešilo. Dej plynie veľmi pekne, spolu s doktorkou zisťujeme o čo kráča, nič nie je prehnané či nelogické. Príjemné prekvapenie v podobe rozloženého zisťovania- nedozvieme sa hned úplne všetko, stále nové a nové zistenia sú nám postupne odkrývané čo beriem ako veľké plus. Celý čas niečo tušíte, ale ono to tak vôbec nie je. Čo je už ale horšie, rozuzlenie je predvídateľné. Čakala som, že budú pokračovať v nečakanosti, že ma prekvapia, ale nestalo sa.

La Llorona: Prokletá žena (2019)

Nečakala som veľa a dostala som ešte menej. Dve alebo tri dobré scény kde cítiť napätie a mierny strach ale to je všetko. Nič, čo by človek nevidel už niekde inde a lepšie.

Koule (1998)

Objav vesmírnej lode a následne podivnej gule je veľmi vzrušujúci a napínavý. Drží si divákovu pozornosť na sto percent. Všetko sa ale pomaly začína meniť, keď chaos scén prerastie do mišmašu a vlastne ani netušíte, na čo sa to vlastne pozeráte. Správanie postáv a ich dialógy sú mimo ich charakterov. Zabúdajú na veci, ktoré sa dozvedeli a podľa ktorých logicky majú pokračovať ďalej, a konečné rozhodnutie síce dáva zmysel, ale ak by neboli tupí, napadlo by ich, že tú schopnosť, ktorú im guľa dala využijú zmysluplnejšie a rozhodnú sa v prvom rade dostať na hladinu. Očividný výber tejto možnosti a absencia logiky, ktorú nám následne vmietli do tváre je do očí bijúca a iritujúca. A asi som padla na hlavu, ale netuším prečo tá guľa odletela do vesmíru. Prečo? Veď tam ležala 300 rokov (resp. tá loď), ako to súvisí s tým, že sa rozhodli zabudnúť a tak časová linka mohla dávať zmysel s tým, že je to výrobok amerických občanov. A aby som nezabudla, psychológ v podaní Dustina Hoffmana je ten najhlúpejší psychológ aký kedy bol v nejakom filme. Stupidita, ktorou híri svoje múdrosti sa všetkému psychologickému vyhýba veľkým oblúkom a mizne asi v tej guli kde zmizla aj filmárska logika.

Tumbbad (2018)

Pre európskeho diváka rozhodne niečo úplne nové. Osobne som zvyknutá na hlúpych puberťákov, ktorých nejaká entita alebo masový vrah jedného po druhom vyvražďuje a nakoniec príde viac či menej satisfakcia. Tuto na to ani nemyslite. Od začiatku netušíte čo máte čakať a rozhodne nečakáte toto. Efekty bôžika sú otrasné, ale v tomto prípade je to viac výhodou. Vyzerá desivejšie a hnusnejšie. Našli sa tam aj nudné miesta, ktoré tam byť možno nemuseli, kultúra na ktorú osobne nie som zvyknutá bola mierne divná, ale ak si to odmyslím, určite vo mne rezonuje kamera a neviem ako iným, ale dotvorenie deja hudbou, ktorá podfarbuje osudovosť textom ma bavila. Stále nám napovedala, že to pre hlavného hrdinu nedopadne dobre, len sme netušili ako. Napriek tomu, že od začiatku sme tak nejak tušili, že jeho chamtivosť sa mu vypomstí, neprestávalo to zaujímať a na zvedavosti to nijak neubralo.

Jaga. Košmar ťomnogo lesa (2020)

Ak si potrebujete vyriešiť vzťahy s deťmi resp. s rodičmi, zavolajte si Babu Jagu. Ak ju úspešne porazíte, všetky problémy zmiznú. Takto nejako sa cítite po zhliadnutí tohto filmu. Celkovo pôsobí film veľmi zlepujúco. Dobré na tom je, že netušíte čo sa deje, ste v hmle rovnako ako hlavné postavy. Čo je na tom zlé je, že vám to nedáva zmysel. Jaginy posluhovači majú premnoho schopností, ktoré neviete zaradiť, je to mätúce ale v konečnom dôsledku vás to zaujíma a rozčuľuje zároveň. Osobne sa mi páči ako sa tu pracuje s postavami. Cítite z toho európsky dotyk aj čo sa týka vysvetľovania, nechávajú to na diváka. Očividné vysvetľovačky typu, "to je jej dom", "tie nite to je ona", "ty si jeho dcéra", tuto to skrátka žiadna postava divákovi nemusí vysvetľovať lebo Európania nie sú taký blbý ako amíci, ktorí potrebujú povedať všetko. V konečnom dôsledku tu máme film so skvelou atmosférou, veľmi dobrými hereckými výkonmi, horšími efektami a preplácanosťou, kvôli ktorej neviete či sa vám film skutočne páčil alebo nie. Veľmi rozporuplný snímok.

Pikovaja dama: Čjornyj obrjad (2015)

Nuda, to je slovo, ktoré tento film dosť dobre vystihuje. Dvadsať minút prejde kým sa čosi iba črtá. Ľakačky či mrazivosť momentov kedy sa "dáma" objavuje je nulová. Jediné pocity sú nuda a ju vystrieda ešte väčšia nuda. Až ku koncu filmu sa pozeráme na niečo neokukané a rovnaký nápaditý je aj koniec, ktorý sa ale nemusí páčiť všetkým.

Mandalorian (2019) (seriál)

Na prvý pohľad sa seriál javí ako skvostné dielo, ale ak sa zamyslíte, je to nuda, dej nijako neplynie, nič sa o hlavnej postave nedozvedáme. Jediné čo diváka a fanúšika drží pri obrazovke je fakt, že sa nepozerá na tisíckrát prehrávaný star wars film a zíza do nových kulís. Nič iné. Baby yoda, ktorý zjavne nemá žiadne popredné miesto v deji je zlatý ale to je tak všetko. Škoda.