luke.red

luke.red

Lukáš Červený

Česko

11 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2
  • 29.6.2017  21:46

  Dravě a mladě o zcela znuděné generaci, kterou těžko podchytit. A přece to de! Protože tak, jako ty čtyry stovky rybišek plavou v bazínu ode zdi ke zdi, tak i ty čtyry holky plavou v městečku Saitama. Plavou i bez toho, aniž bychom rozkličovali nějaký symboly nebo paralely, těm se tenhle kraťas vyhne ("rybky neukážem"): žene se totiž dopředu, na kole v dvacetiosmi minutách, který nakonec říkají víc, než mnohý stodvacetiminutovky. WATAŠI WA INA...

  • 20.4.2017  20:24
  Girls (TV seriál) (2012)
  *****

  Judd Apatow někde před posledním dílem pronesl: "Doufal jsem, že ukážeme, že někteří lidé se mění. No a že někteří zase ne." Nabízí se otázka, kdo je kdo? Změní se Hannah, má se měnit, nebo se jenom změnili lidi kolem ní? Nebo se snad mění Judd Apatow? /mysteriózní hudba/ Otázka je to samozřejmě pitomá a jednoduchá věta (ve skutečnosti souvětí) jenom hezky shrnuje jeden z aspektů postav v Gurls; totiž že jsou - navzdory bizarním epizodkám - opravdový. Proto je ten (doufejme) konec hezkej, proto by mu climax (no pun intended) neslušel. To, co se mělo udát, to už se událo v minulých dílech a Lena jenom dotáhla většinu příběhových oblouků (vztahy jako Adam a Hannah, Hannah a Marnie, Ray a život, Jessa a všichni ostatní atakdál), jakkoliv její postavy dík dnešku i Ňú Jorku většinou nemají žádný hmatatelný problémy (a o to těžší je je řešit). Co mě osobně nejvíc fascinuje? Jak moc narcisismu/sebestředna/rozmazlenosti a jiných hezkých vlastností dokázala postava Hanny v průběhu pojmout a přesto nakonec vzbudit soucit a jistý pochopení (asi dík narůstající sebereflexi, ale who knows?). Nu a stejně tak ostatní postavy, který člověk hejtí, a pak je stejně vezme na milost v jejich "lepším momentě". Tak kdo se teda mění... nejsem to já? Tak ňák by uvažovala Hannah, takže celej komentář přemažu a nahradím "Velmi jsem si užil tentp seriál ve společnosti Kuby. Díky holky :-)" (závěrem ještě jeden Apatow: "One reason we got along, from Day 1, is I said to Lena: I will pitch you ideas that challenge you, but you have final say over every decision on this project. Most people don’t do that; you’re in a power struggle from the beginning.")

  • 31.12.2016  13:56
  La La Land (2016)
  *****

  Sny nebo my? Cyklická struktúra "(zima)jarolétopodzimzima" je tak čitelná, až je zbytečný ji zmiňovat, ale přesto: v úvodu všichni řidiči zpívaj "And it's another day of sun!" a skotačí při tom na kapotách, BMXku a koloběžce - všichni až na ústřední duo. Oba totiž maj vztahovou zimu a tak on nasraně troubí zatímco ona ukazuje fakáče. Dál už to známe, semínko poupě květina tlení - a smrt. Ale je to opravdu smrt (něčeho potenciálního, co si ona může egoisticky představit jako pro ni nic neměnící, do puntíku idealizovanou odbočku), nebo spíš volba...? Neodráží konec jenom kréda postav a jejich slepou "chasin' the dream" filozofii, kterou jsme v praxi viděli u rozchodu ve Whiplash? Přitom jak je vidět (i slyšet) u obou v nejpřirozenějším duetu evr: "It's love... yes, all we're lookin' for is love from someone else." Tak teď si vybrat.

  • 31.12.2016  13:23

  "Shipping Fiona & Paul? Then this is a must-see!" Ehm. Tanyny, pusiny, vtípky o vybrušování objektivů, produkční svízele a plandající košile: co víc si přát? "Good, good... What kind of ending was that?!?!"

  • 23.11.2016  00:21
  Potvora (TV seriál) (2016)
  ****

  U psaní Waller-Bridge těší jednak divadelní inspirace nepřímá (In-Yer-Face), druhak přiznaná (boření čtvrté stěny). Scénář založila na divadelní hře-monologu, ale dialogy zvládla víc než dobře: stejně jako pomrkávání na diváka, který sice je k vidění všude možně, polondýněno ale dostává grády. (Navíc je jedno, kde a kolikrát se toho užilo, stejným způsobem by se dalo trapně argumentovat, že House of Cards vykrádá britskej House of Cards a ten zas Richarda třetího a furt do pryč...) A i přes trochu povinných klišé se pytel blech dopachtí k vystřízlivění nevídanému, přičemž twistík na závěr teprv dodá potřebnou dávku beznaděje...

  • 19.11.2016  20:07
  Toni Erdmann (2016)
  *****

  Na klar es ist eine Tragikomödie! Kterak otec cestu k dceři hledal, ona zas k němu a na průsečíku se střetli... Vleklejší tempo přitom neslouží jako šidítko artu, skutečně nám otevírá oba charaktery, tu pošetilce, tu v kolotočích outsourcingů ztracenou Innes. Rada jejího manažera "ty opravdu posloucháš, žejo? Soustřeď se hlavně na svou výpověď" je vyvedená ad absurdum: karikatura s umělýma zubama v saku za tři eura nikomu nepřijde jako vtip, protože jsou nadobro zblblí businesstalkem, vtipy se ale zároveň tříští o realitu. A to je na tom nejkrásnější: to, že jak Winfried tak dcera dojdou nárazu ještě před chlupatým objetím... Zkrátka stará látka (rodiče/děti) zaktualizovaná mit Innovation und Herz.

  • 9.10.2016  21:13
  Nebe a země (1993)
  *****

  I kdyby byl Stone v současnosti sebekontroverznějším tlučhubou, i kdyby se mezi jeho přátele řadilo víc a víc komunistických diktátorů, filmy mu - naštěstí - nikdo neodpáře. Narozdíl od subjektivní až deníkové Čety či plivanci do tváře patriotů a hrdých veteránů Narozen 4. července je Nebe a země pohled na jinou kulturu. Když přitom do rýžových políček přistávají vrtulníky, nejde se ubránit dojmu cizosti: natolik je Richardsonova kamera subtilním nahlížením z druhé strany. Název "Nebe a země" je asi nejpřesnější: nebe přitom není nikde, všude jenom těžká zem.

  • 8.10.2016  10:37
  Hanba (1968)
  *****

  Vlastně takovej Bergmanův akčňák (ale pořád v obřích uvozovkách "nudnej"). Liv - toho času partnerku - hned na začátku vysvleče donaha, jakýpak cavyky, Maxovi zase opovrženíhodnou postavu a všechno to splácat s válkou... Koho s kým? "To není důležité!!!" řve Bergman a tak je to zase jenom o lidech. Ale hezky. Pokud je teda svírající se žaludek hezkej pocit. (Škamna též doporučena jako "Bergman: Starter Pack" devíti hejtrům Sedmý Pečetě z deseti)

  • 14.9.2016  20:10

  "Deep Water" na závěr je poslední "feelingový" hřebíček do rakve: Dominikova režie přitom neztrácí ani na chvíli nadhled a Caveovy meditace či očividné strádání tak dostávají hlubší smysl. Kdo by to byl řek', že právě tu Cave ukáže svou nejlaskavější tvář a i přes nutnou odměřenost odhalí, že vlastně všichni - Prince nePrince - tápem v tmách

  • 20.8.2016  22:05

  Když jsem to viděl poprvý, prišlo mi to hrozně divný. Tak napotřetí mi to došlo: asi nejvíc se tady Kubrickovi podařilo - což je absurdní - provést trik nadčasovosti. Ale obráceně. Vydupáním si mona, co zní přiškrceně, a s pomocí zvláštního vizuálu, kterej vypadá jako všechno, jenom ne budoucnost, mohl v klídku vkládat snové sekvence živější, než Alexova ničemná existence. Penisoidní dekorace, gymnastický úbor i montérkové stejnokroje se pojí s Burgessovým lingvistickým výstřelkem víc než dobře a násilí nikdy nebylo (a nebude?) tolik audiovizuální. Strojenou směšnost některých figur (dozorce, vězni, rodiče nebo vychovatel) a jejich fascinaci sexem si lze vysvětlit porůznu: ve výsledku mi přijde, že tu Kubrick do extrému vyhání svou potřebu zabírat lidi jako srandovní stroječky, mechanický pomrlidi. Zkrátka stačí se dobře koukat a hned ten film není tak divnej. VIDDY WELL!

  • 29.7.2016  17:12
  Až na krev (2007)
  *****

  Moderní masterpiece.

  • 25.7.2016  21:36
  Aquarius (2016)
  *****

  Filho má rád Queeny, podobně jako v O Som ao Redor je i tady poťouchle zařazuje spolu s živýma brazilskýma hudbama a stejně jako u "zvuků od sousedů" i tady se jde pod pokličky baráčků, konkrétně tedy jednoho. O to méně roztříštěný je i závěrečný dozvuk když to do sebe zapadne: je to přeci jen portrét, a při Bragy výkonu nejde než ten portrét potichounku sledovat a nechat se vtáhnout vší precizností... Plakát Barryho Lyndona v obejváku nevisí náhodou.

  • 24.7.2016  21:02
  Na jezeře (TV seriál) (2013)
  *****

  Je snadné to po pár dílech odsoudit kvůli zvláštnímu, neseriálovému stylu vyprávění, zmatenějšímu střihu a vyhraněným charakterům: postupem to ale zraje a zraje, až to dospěje k závěru, kdy...

  • 3.7.2016  22:17
  Křeč (2015)
  ***

  Až příliš nekompromisní metafora; hustá jak pojetím, tak pojením hudby, zvuku s obrazem. Jen ten konec nic neřekne. Tři a půl.

  • 27.6.2016  12:13

  Mumfordi... :/ :(((((

  • 27.6.2016  12:10
  Ikarie XB 1 (1963)
  ***

  "MŮŽEME UDĚLAT VÍC NEŽ JEN VYSÍLAT PYTHAGOROVU VĚTU."

  • 27.6.2016  12:08

  Gréta v obvyklý poloze, jinak ale trojúhelník ňouma - bžundopaní - megera opisuje až příliš obkroužené šablony. Pár záběrů super: zbytek neurazí, nenadchne, prošumí.

  • 17.6.2016  10:32

  Už po úvodním představení postav je jasný, že to bude víc než "bláznivá road movie" nebo "letní film pro celou rodinu" O celý rodině: o výchově, rodičovství, a tak. O to víc pohled na takovou porci idealismu zaráží šíří i přístupností, mícháním dojímání a vtipu. Pevnej kurs nedrží zdaleka jenom Viggo - všechno do sebe zapadá, hudba (GnR sper ďas) + obraz + emoce = Fantastický.

  • 26.5.2016  16:59

  70% feel-good, 30% Gondry.

  • 18.4.2016  12:29

  Život v třistadvacetidvou minutách. Už u úvodní rodinný sešlosti si připadám u Ekdahlů víc doma než doma.

  • 18.4.2016  11:53

  Nadfilm nutící diváka svými narativními postupy k přehodnocení dosavadního vnímání filmu. Teda aspoň u mě to tak bylo. Obrazně: koukám, nevím, ale vidím.

  • 18.4.2016  11:45

  Výrův vrchol. Bezkonkurenčně nejlepší film o leguánech a lidech, životu na moři a tak vůbec. Plus jeden z mých nejoblíbenějších (hudbo)závěrů: "Well, Stephen... the bird's flightless..."

  • 16.4.2016  12:37
  Apokalypsa (1979)
  ***

  Válečná klasika, s kterou bojuju. Coppola se tak moc snažil převést bordel na plátno, až se mu to povedlo - a je to prostě bordel... jenže je tam kopa zbytečností, jako nabubřelá pompa, tragično a jánevimcoještě. A Conrad tam maximálně mává z okraje. Hem.

  • 15.3.2016  00:14
  Knick: Doktoři bez hranic (TV seriál) (2014)
  *****

  Nejlepší na tom beztak je jak jsou pořád všichni v prdeli. (BTW taky krásnej příklad jak důležitá je "pevná ruka páně režisérova", kterej se nevytratil po prvních dvou dílech do kolonky "executive producer")

  • 7.12.2015  22:17

  Dobré jako bráškovy těstoviny.

  • 11.11.2015  21:35

  Poetika peříčka stoupajícího pomocí větráku v rukou motorkářů i síla papundeklového bunkru. Čert vem čouhajícího Tesaře: vobě a vlastně všechny tři půlky jsou všechny skvělý.

  • 4.10.2015  17:40
  Soumrak dne (1993)
  *****

  Smutný a bezútěšný. A ten konec je nejkrásnější hudba + obraz vůbec.

  • 4.10.2015  17:39

  Můžu vidět pořád. Navzdory čemukoliv můj (PATHOS) zamilovaný film. (/PATHOS)

  • 14.9.2015  21:17
  The BQE (2009)
  *****

  Audiovizuální zážitek. Prvních pár minut člověk přemýšlí, vo co že de, zcela křiklavé myšlenky chybí, je třeba si domýšlet. I jako dlouhý videoklip či skladatelský experiment je ale tohle okouzlení Brooklyn-Queens Expressway geniální.

  • 11.7.2015  18:08
  Šašek a královna (divadelní záznam) (1985)
  *****

  Geniální hra.

<< předchozí 1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace