Nymfomanka, část I. (2013)

Na obe časti filmu Nymfomanka som išla do kina počas dvoch dní hneď po sebe, aby som z toho mala zážitok ako z jedného celku a preto ho tak budem aj hodnotiť. Tie 4 hodiny stáli za to a ja som sa ocitla v inom svete. Ešte na začiatku by som chcela podotknúť, že nemám za sebou silný background čo sa týka prehľadu alebo nejakých teoretických znalostí o filme, filmy pozerám ako laik a tak ich aj hodnotím. Príbeh o opustenom, vzdelanom a vášnivom rybárovi Saligmanovi, ktorý nikdy nepoznal lásku ženy, ktorý si nahodne (a doslova) ulovil Joe na ulici. Ja som v tom videla aj príbeh o ich vzájomných rozhovoroch založený na kontrastoch Saligmanovych vedomostiach vychádzajúcich len z kníh a Joe praktických životných skúsenostiach ´´z ulice´´. Ale hlavne ide o pribeh o žene trpiacej nymfómániou, jej strastiplnou cestou životom, popretkávaný rôznymi ´´vsuvkami´´, ktoré pre mňa len prispeli k originalite a k jedinečnému Trierovmu rukopisu. Užasná hudba od začiatku až ku koncu, široké spektrum názorov, pohľadov, kontrastov. .. a to všetko pod Vašou taktovkou! Trier Vám naservíruje všehochuť všetkých možných situácií, farieb a charakterov a Vy sa rozhodnete, čo si z toho filmu odnesiete. Či sa na Nymfomanku pozriete ako na ľahšie porno, plné scén, pri ktorom sa nejeden dospelí bude červenať ukazujúc nymfomanku ako chorú, zvrátenú osobu, ktorú odsúdite... alebo sa na film pozriete ako na príbeh ženy, dcéry, matky, manželky, podvedomky hľadajúc lásku, ale neschopnú kontrolovať svoje pudy viac ako city a ako na človeka, ktorý je ako každý jeden z nás. Nesúď druhých,pokiaľ si neupraceš pred svojim vlastným prahom. Nečakajte žiadny sentiment, žiadny zbytočné emócie. Všetko si odnesiete tak, ako ste schopní prijať. Humor je servírovaný striedmo, zato o to viac ho vo filme oceníte. Trierovi sa proste podarilo niečo, čo nestrávi každý žalúdok, to je pravda. Ja som bola na Nymfomanke v Prahe a jeden pár počas vysielania odišiel. Som presvedčená, že konzervatívny jedinec by to jednoducho neusedel v tom kine. Na druhej strane, je mi ich trošku ľúto, lebo prichádzajú o silný zážitok.

Julian (2012)

Vtipné, milé, úsmevné.. Jednoduchá jednohubka na zlepšenie nálady kedykoľvek :)

Matka (2013) (studentský film)

Ja osobne mám veľmi rada krátke filmy. Skôr než sa vôbec začnete nudiť, film dávno skončí.. Hehe, ale nie o tom som chcela :) Matku som videla na festivale Prague Shorts a z ponúkaných filmov českej tvorby ma zaujal najviac. Bola som veľmi prekvapená, keď som zistila, že išlo o študentský film. Za tých 20 minút mi bolo poskytnuté všetko čo mám na filmoch rada- dobrí herci, kvalitná kamera, skvelá hudba, jednoduchá zápletka a mierne otvorený koniec, ktorý si každý môže vyložiť po svojom. Osobitne chválim morálno-poučný podtón, mňa osobne prinútil zamyslieť sa a bolo mi ľúto, že skončil tak rýchlo. Určite by sa na ňom dalo zapracovať aj ako na celovečeráku. V každom prípade, chválim mladých tvorcov a fandím im. Na prvotinu, ktorá slúžila viac na ukončenie štúdia ako na festivalové premietanie, je to fakt dobré a ďakujem za zážitok! :)