Noc oživlých mrtvol (1968)

Má to pěknou kameru a svícení, ale kvůli přepjaté hudbě, slabým hereckým výkonům a legračně se klátícím a nepříliš namaskovaným zombíkům to často vypadá jako Plan 9 from outer space. Až na tu kameru a svícení mi remake přijde ve všem lepší.

Útěk ze sna (1984)

Zlé tajné služby zneužívající jedince s psychickými superschopnostmi pro svoje nekalé plány, obavy z atomové války a snaha jí zabránit, zabíjení lidí uvnitř jejich hlavy... Průměrná rodinná sci-fi, která trochu hrábne i do hororu a připomene řadu filmů dřívějších (Zuřivost, Mrtvá zóna, Scanners) i z téhož roku (NOES, Žhářka) a do finálního snu proniknou i tehdy oblíbení zombíci a ninjové. Námět slibný, ale scénář je na osmdesátkovou dobrodružnou jízdu málo zábavný a na konspirační thriller příliš ohraný a postrádající napětí. Jediným tahákem jsou snové sekvence, ale i když nejsou špatné, konkurenční NOES je má mnohem nápaditější. Promarněný a zbytečný film.

Policajtky z L.A. - Pilotní díl (2019) (epizoda)

Dle očekávání nenáročný TV buddy s fešnými babami. Hlavní postavy jsou důsledně obšlehnuté z Mizerů (cool single a zodpovědný rodič), snad jen ta Alba je výrazně víc sexy mamina, než byl Martin Lawrence fotr. Vizuálně to ale filmové předloze nesahá ani po kotníky a veškeré narážky na ni jsou zbytečné. Na Union s Albou se hezky kouká, ale o nějaké společné chemii nemůže být řeč a když se zrovna snaží tvářit vážně nebo drsně, tak to působí tupě. Vedlejší postavy jsou (snad až na dceru) nevýrazné a všechny bych přeobsadil, hlavně kapitána, divný chlápek. Řešené případy - epizodní i dlouhodobý - nejsou nijak zajímavé, zapomenutelná je i akce a ani vzájemné parťácké špičkování a fuckování zločinců bránici netrhá. Takže pilot je jen podprůměrná oddechovka a i když se mnohé seriály rozjedou postupně, pochybuju, že tenhle se do budoucna nějak zvedne. Ale k žehlení asi dobrý.

Hra o trůny - Zvony (2019) (epizoda)

Dobývání Králova přístaviště vypadá luxusně. Není utopené ve tmě jako předchozí bitva s Bílými chodci u Zimohradu, ale je krásně přehledné. Je intenzivní, ale ne úmorné. A dokáže diváka šokovat, přičemž ten šok není způsobený smrtí žádné důležité postavy - které tu přitom konečně umírají ve velkém - ale nečekaným vývojem bitvy. Bohužel nečekaný je proto, že je dost vychtěný. SPOJLERY: chápal bych vypálení Rudé bašty, ale proč i zbytku města? Taky několikeré zmrtvýchvstaní Ariy bylo poněkud úsměvné, plus mi byl dost ukradený celý souboj Ohař vs Hora. Ale celkově jsem byl spokojen hodně.

Hořkých sedmnáct (2016)

Příjemný coming of age s hrdinkou, která mohla být snadno otravná, ale Hailee Steinsfield to ustála a Woody ve vedlejší roli hraje Woodyho. Ale obávám se, že si z toho za chvíli nebudu nic pamatovat.

Black and Blue (2019)

Ucházející policajtský film zkřížený s thrillerem o falešně obviněné postavě na útěku. Do Ayera tomu chybí propracovanější postavy a scénář ničím nepřekvapí, ale snaha vyprávět dospělejší příběh o skutečných problémech tu vidět je. Navíc je to dynamicky natočeno, akce má svoje momenty a povedlo se obsazení. Harris si získává sympatie jako idealistický nováček, který se ale umí o sebe postarat a Grillo jako zkorumpovaný polda (bohužel ničím výjimečný) jen potvrzuje, že se pro tyhle role narodil.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Poprvé mi to přišlo prostě nudné, podruhé o pár let později jsem z toho byl nadšený. Spíš politický než akční thriller o ošklivých věcech, kde nikdo neřekne ani jedno slovo navíc, s krásně znepokojivou atmosférou a přesnými herci. Při jízdě kolony do Mexika až fyzicky cítíte ohrožení. Ale to lezení do tunelu bych trochu prostříhal.

Zabíjení (1956)

Noirový heist o ne úplně sympatické partičce a jejích velkých přípravách na vlastně nepříliš zajímavou loupež, při níž má být zabit pouze jeden dostihový kůň, ale dle očekávání se to zvrtne a mrtvol bude mnohem víc. Bohužel až v závěru a odbude se to tak bleskově, že radši nemrkejte, ať to nepropásnete. Bez legračního vypravěčova monologu a průběžného uvádění časových údajů bych se klidně obešel, ale nějaké napětí se tu místy najde a herecky je to taky slušné.

Kyslík (2021)

Ach ty filmy, co vás nadchnou prvním záběrem, ale pak máte problém je dokoukat. Oxygen má fajn klaustrofobicko-paranoidní námět, natočený je hezky, ale že by mě nějak výrazněji zaujala hlavní postava, děj či Melanie... Kdybych si tam aspoň mohl dosadit některou ze svých oblíbenkyň.

Na prahu temnot (1987)

"Noc má svou cenu." Upírské drama. A rozhodně jedna z nejzajímavějších i nejpohodovějších upířin. Inteligentní, civilní a od úvodní romantické scény se zvláštní atmosférou dodanou soundtrackem od Tangerine Dreams. A s polovinou castingu z Vetřelců, tj. s kvalitním obsazením. Sympatická záležitost a příjemný zážitek, ale nepříliš hororový a tak nějak nevím, jak to vlastně uchopit.