hammerhead

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 5
    • 3.6.2020  18:31
    Anima (2019)

Anima je pozoruhodně zvláštní a originální, stejně jako Radiohead i sólová tvorba Thoma Yorka. I k tomuto dílku se rád vracím, zejména k parádní Dawn Chorus části, která si mě prostě získala.

• 24.5.2020  21:43
    Demoliční četa (TV seriál) (2017)

Poutavý díl “reality show” zhruba o tom, jak se hádají stavaři na stavbě o poškozené kolečko bagru. Je to tak neuvěřitelně smysluplné a zábavné vyplnění volného času, že to snad překonává i komunistické inženýrské seriály, kde se inženýři na rande baví “vo fabrice”. Díky!

• 24.5.2020  12:50
    Vychytávky Ládi Hrušky (TV pořad) (2015)

No, je to ale lepší, než kdyby tenhle chlapík učil děti ve škole svoje vychytávky (styl vyjadřování, gramatika, atd.) Po zhlédnutí pár minut pořadu jsem se rozhodl, že odložím masku falešného intelektuála, dám do antikvariátu sebrané spisy Hermanna Hesseho a koupím si knihu Vaříme s Láďou Hruškou, což je nedůležitější kniha desetiletí (nejen) v ČR. Po zbytek života chci do plastového škopíčku házet “vosolený vejce do trvarohový pomazánky” a tvářit se přitom ďábelsky, že by záviděl i Brůna senior. PhDr. Přemku, ty to vidíš...

• 9.4.2020  20:28

Na jak dlouho? Pokud potrvá remise. Měsíce, možná týdny. Proč ne roky? V tak pokročilém stádiu by to bylo ojedinělé. No, spokojíme se s tím, co máme.

• 16.2.2020  21:56
    Past (TV film) (2020)

Obdivuhodný příběh, který mi ale přišel natočený tak špatně, že místy připomínal parodii, a to včetně strašidelných hereckých výkonů ve vedlejších rolích. Akcentovaná gesta a pokus z diváka vyrazit nějaký ten afekt působí spíše nechtěně směšně a prostě nefungují, nezabírají, stejně jako nekonzistentní scénář a absence nastínění hlubších motivů postav, které teatralita nenahradí. Hvězdu za připomenutí života odvážné osobnosti.

• 1.2.2020  21:15
    Peče celá země (TV pořad) (2020)

V sobotu ve dvacet vidět pobíhající postavy se zástěrami a ve veřejnoprávním médiu poslouchat brutální prznění mateřštiny slovy jako “vejcete” či “žloudek” vyžaduje hodně otrlého či lhostejného diváka, jehož případnou jedinou pečící ingrediencí je placatka. Po pohledu na mlsající porotu nelze nezavzpomínat na pořad, kde obskurní doktorka vyhrožovala národu lipidovým profilem. Onen milionkrát opakovaný vyřazovací scénář už prostě chutná jako třikrát vymáchaná Jemča.

• 26.5.2019  12:26
    Zákony pohybu (TV seriál) (1978)

Na rande: “Já jsem v poslední době hodně přemýšlela.” “Vo fabrice?”

• 6.1.2019  17:23

I přes kostrbaté vysvětlení neskromně pojatého a nelogického názvu dokumentu jsem litoval absence skutečně unikátních krajinných míst ČR. Některé záběry živočichů byly velmi pěkné, celý dokument však, podle mého soudu, moc nedržel pohromadě a jisté postoje ohledně biodiverzity by asi vyžadovaly diskuzi. Vzhledem k luxusnímu TV načasování a upoutávce spíše zklamání, fandím objevitelskému nadšení.

• 21.12.2018  22:37
    Rédl (TV seriál) (2018)

Slušná dobrodružná podívaná s atmosférou a několika zádrhely. Moc jsem například nepochopil, proč je výhodné kostrbatě nechat mizet celé vagóny se zbraněmi, leda by to bylo daleko nápadnější. Stejně nenápadné by bylo přiblížit se v noci v opuštěné továrně k místu činu trabantem. Lotři nepolijí kvůli důkazům svého vězně vroucí vodou, ale antidotum píchané do krku nebo elektrický proud stopy nezanechají? Opravdu je třeba uvězněnému estébákovi žehlit košili a chystat opulentní hostiny? Přes zmíněná úskalí se však jednalo o opravdu napínavou záležitost a rozhodně český seriálový nadprůměr.

• 26.10.2017  18:13
    Herbář (TV pořad) (2013)

Obrazově mi to přišlo malounko podezřelý, tak jen z útržků, co jsem zaslechl: "Lindo?" "Káčo?" "Já už opravdu budu." "Chcete si taky čuchnout? Čuchněte si!" "Tenhle je jen zpola rozvitej a jestli ho neusušíte, tak vám uvadne." "Protože sval, když má povolit, musí dostat najíst. Krev se musí dostat z kapilár. Koukám, kůže už je trochu stará. Vy jste blbě vodhadnul, jakou mám kůži." "Já vám tady ukážu bubáka do kamery." Tak to je Herbář

• 10.4.2017  16:46

S. Rudolfa jsem měl v dětství rád (Časová ztráta), ale tento film je vážně slabota. Zdá se až nepochopitelná pointa, kdy zlo je odměněno, okradený je esenbákem odhalen ještě navíc jako pitomec, prostě osvěta jako hrom. Na jiném místě si dcera esenbáka čile osvojuje esenbácké praktiky - Když neprodá, řeknu, že prodal... (chlast dětem), taky pěkné. Takže díky za hezkou nostalgii, ale už je to pro mě vážně dosti chlupaté.

• 15.4.2016  07:26

Brilantně natočené, aktuální. Škoda, že se jedná o jakousi one girl show, její selfie reflektující výjimečnost a nepochopení societou, jak dnes víme, k plně rozvinuté psychopatii (nebo narcistické a hraniční poruše osobnosti, asi ani zneužívané a nenávidějící svět dospělých) toto nestačí (k příp. rozvoji schizofrenie už vůbec ne). Pokud dali autoři poněkud méně prostoru ostatním postavám, učinili je černobílými, aby to lépe nasedlo na strukturu příběhu a jeho pochopení, vyvstává Hepnarová jako skutečná oběť systému (měl (mohl) se ale snad systém přizpůsobit Hepnarové a pracovat se zvráceným způsobem jejího vnímání světa?) Hepnarová o systém naoko nestojí (peněz od maminky se však, jak už to bývá, neštítí). Je postupně odmítána profesionály, rodiči, spolupracovníky, milenkami, v její masivní introvertovanosti dozrává ďábelský plán, který je nepodchytitelný...

• 28.12.2015  07:41
    Správnej dres (TV film) (2015)

Překonal jsem nevolnost sváteční slivovicí a v tom se mi rozsvítilo, že se možná jedná o jakousi parodii na film, herecký výkon, atakdále. Svátky jsou užitečné v tom, že člověk obvykle zhlédne o jednu či více generací starší film v relativně krátkém sledu, takže má možnost porovnat, kam se to vlastně propadá česká tvorba. Takže díky za dobré načasování. A děkuji Alešovi Zbořilovi z AZ kvízu za jediné nepřehrávání a chvilku, která mé zrcadlové neurony zbavila na okamžik trapnosti a studu.

• 23.4.2015  07:56
    DoktorKA (TV pořad) (2014)

Při zhlédnutí dílu, ve kterém manažersky vyhlížející doktorka modelovala hovínka a nenaplnila očekávání, že divák z publika bude vyzván vykonat potřebu in vivo do jedné z mís, jsem si vzpomněl na novou knihu Stanislava Komárka, kterak medicínsko průmyslový komplex infantilizuje "laiky" (zlé tuky a jiná roztomilá hantýrka), "nejlépe sám vědouc, co ku prospěchu a co ke škodě, asi tak, jako to vědí rodiče u předškolních dětí. " Docela tristní byl i pohled na pána s obézním pejskem, který se dozvěděl, že jeho vlastní biologický věk je vlastně 88, "a Váš pes má šelest na srdci, co na to říkáte! " Celé je to vlastně dosti trapné a smutné (podobné emoce jsem četl i z výraziva přihlížejících) nicméně vcelku dobře demonstrující současný vztah pečující paternalistické medicíny ke zlobivým dětem, které se cpou zlými tuky, mají nenormální bolestivé menstruace (ale mohou se veřejně vyzpovídat), prostě ona analogie medicíny jako moderního náboženství je trefná. Věřím, že se pořadu podaří vyděsit co nejvíce diváků, kteří se na gurua v bílém plášti budou s onou směsicí obav a úcty příště doslova jen třást.

• 29.1.2015  22:47
    Brána smrti (TV seriál) (2015)

Prozatím slabší hodnocení po zhlédnutí dvou dílů. Pořadu bych vytkl příliš kusé informace, navíc je pojetí prezentováno jako dosti jednostranné, chybí mi polemika, a tedy účast i jiných osobností, než jsou např. S. Groff či M. Calábek. Tématem jsem se zabýval i z profesního hlediska a tedy jsem i trochu alergický na slovní obrat "moderní věda". Věda či vědecké poznání stojí na předpokladu vyvratitelnosti a hypotéza univerzálního vědomí hrajícího na klávesy neuronů je nevyvratitelná, a proto také nevědecká. Silnou stránkou dokumentu jsou naopak velmi pěkné dokumentární záběry posvátných míst.

• 11.8.2014  21:57

Do vlastního hodnocení jste napsal jen jedno slovo: realista :-)

• 6.7.2014  22:05

Film, který se podařilo zhlédnout na 49. KVIFF, mně byl blízký tématikou. Střet akademického světa (vědeckého způsobu myšlení a přístupu k realitě) a duchovního života je sice mírně omšelá záležitost, co si budeme namlouvat, ale film dokázal v řadě aspektů zajímavě překvapit, a to se cení. Fenomén synchronicity je sice málokdy (nikdy) takhle přehnaný, ale zajímám se o něj už dlouho a buďto má pravdu kamarád matematik, anebo na něm bude něco podivného. Nu, proč ne, fakt, že veškerý viditelný svět pochází ze hmoty menší než atom, či že napříč prostorem se nám synchronně vrtí spiny jsou také dost divné, ale asi pravdivé věci, takže pokud je Ph.D. v oboru žížalího oka připomene, jeden se v dusnu nafukovacího kina spokojeně zavrtí. Slušné herecké výkony + trocha té reinkarnační útěchy = poutavý film.

• 26.4.2014  19:25
    Ona (2013)

Poměrně nadějná myšlenka se postupně měnila v rozvláčnou, málo uvěřitelnou a až vyděračskou záležitost, která na mě nefungovala. Ex post ještě přemýšlím, co mě na filmu iritovalo a myslím, že mj. představa, že vztah jsou slova, že se lze k lásce prožvanit, pronaslouchat. Nepopírám samo vztah bez možnosti fyzické přítomnosti, ale zde se prostě šlape na plyn, co to dá a zaplať za alespoň příležitostné humorné odlehčení. Komunikační modla pak vzhledem k celistvosti vztahu připomíná umělý strom ve výtahu výškové budovy.

• 12.4.2014  21:36
    Nejchytřejší Čech (TV pořad) (2014)

Nejistý a věru ne moc vtipný moderátor v úloze, která měla údajně zjišťovat sociální inteligenci, prohlásí o (právem vyděšené) figurantce, že je zázrakem plastické chirurgie. Jakožto člověk, který tu inteligenci testuje, mohu konstatovat, že nedostatek sociální inteligence se projevuje třeba takhle.

• 1.2.2014  23:46
    Atlas mraků (2012)

Pejsek s kočičkou vařili dort, dali tam spoustu dobrého, pak něco, co tam nepatřilo, něco z toho asi uplácali, nebo to přeteklo, vzpomínám si jenom, jak po té nekonečné době šly pejskovi od huby mýdlové bubliny... Ten důvěrný vjem štípajících očí, odkud ho znám?

• 21.1.2014  10:50
    Terapie - Série 1 (série) (2011)

K podobným kouskům přistupuji s větší či menší dávkou velkorysosti, ale byl jsem překvapen. Jsou zde samo jisté nedůslednosti ohledně hranic (a právem byl za ně terapeut potrestán), interpretace jsou taky dost hrr, ale je to, zejména stran hlavního protagonisty, po čertech kvalitně zahrané. Po celé řadě seriálových bíd dávám palec nahoru. P.s. Ještě taková drobnost: Za supervizi se taky platí a obvykle ji neprovádí kamarádka :-)

• 25.11.2013  08:32

Dokument na český způsob, který je svou odpudivou formou nekoukatelný. Divadelní představení na úvod, kdy se před zraky diváků odehrává dramatická scéna, která má z dotyčné vyrazit afekt tím, že je zalehnuta a vyslýchána na zemi. (Cítil bych se asi podobně, jako když mě kdysi dávno starší bratři zavírali do skříně, pak jsem se vyžaloval a neměl alergie). Dívat se na holé nohy v lékařských sandálích za znělky ze Sanitky byl už vrchol. Chápu, že nejsme BBC, ale takhle fakt ne.

• 12.5.2013  16:01

Slušný atmosférický film. Líbil se mi i hudební motiv, jen jsem měl pocit jakéhosi dejavu, až jsem si pustil Chinatown.

• 14.9.2012  23:36
    Můžeme dál? (TV pořad) (2012)

Asi už budu patřit k těm staromódním prudérním lidem, kterým ostatní namítají, že každá generace nadávala na tu právě nastupující. Prima: Takže od docela elegantních dam a pánů uvádějících vědomostní soutěže, kteří většinou neměli problém s elementární etiketou, taky máme cool hustýho borce, kterej vytahuje kilo z kapsy nebo ho válí po zemi v obejváku a během odpovědí soutěžících je schopen dělat takové ksichty, popř. se opakovaně šťourat v nose, že by mu snad člověk tu stovku vrátil a vzpomínal na dobu, kdy po AZ kvízu bylo Cvičme v rytme.

• 10.6.2012  22:05
    Lidice (2011)

Hrůza události je nepopiratelná a duch míst, jak jsem se před 14 dni přesvĕdčil při návštĕvĕ Javoříčka, zůstává. Přesto mě Lidice zklamaly. Jako mnohem více kvalitnější, závažný, bez zbytečných prvoplánovitých afektů, a přesto nezapomenutelně se mi vryl do paměti Vyšší princip.

• 21.5.2012  08:18

S velkým zájmem jsem se, po více než dvou desetiletích, podíval na film, který ve mně v dětství vzbudil touhu stát se pohraničníkem. (Tímto děkuji několika pohraničníkům, kterým jsem se cestou vlakem z Domažlic se svým přáním svěřil a kteří mně se slovy "Chceš vidět lampasáka?" ukázali svého velitele v kupé). Televize, která film nyní uváděla, měla v popisu, že se režisér snažil o vybalancování filmu tak, aby se z něj nestal nástroj propagandy. Bohužel se mu to nepovedlo. Drsná planina je velmi nechutný nástroj propagandy. Počínaje činností Werwolferů, kteří nemají po válce co dělat, tak přelézají střežené hranice a škrtí stařenky a zamilované slečny ocelovou strunou, za vše zdá se může zahraniční rádio, které k tomu nabádá (tím nechci bagatelizovat činnost záškodníků, která však byla zaměřena převážně na útoky proti vojenským a policejním oddílům). Film je příběhově a scenáristicky velmi roztříštěný, v podstatě působí jako několik epizod, citově prvoplánovitý až vyděračský (i díky tomu si ho však po letech pamatuji), prostě špatný.

• 16.5.2012  08:39

Na české poměry slušný film, inu Körner literárně nezklamal. Neotřelí herci, kteří se neobjevují v každém druhém filmu podali dobrý výkon.

• 10.3.2012  11:59

Jó, kdo si nenakrad´, tak to musí chápat, jako že nic nevyhrál! :-D

• 11.2.2012  22:05
    Sherlock (TV seriál) (2010)

Tak rozporuplné pocity jsem snad u filmového počinu ještě neměl. V dětství jsem knihy A.C. Doyla miloval, např. geniální kniha Muž s dýmkou a houslemi ilustrovaná A. Bornem, a k postmoderním kabátkům klasiky bývám obecně hodně skeptický. Po první sérii jsem zůstal na rozpačitých třech, nicméně druhá série, počínaje Skandálem v Belgrávii, (4-6) je naprosto parádní. Škoda, že následným sedmým dílem seriál, myslím, laťku neudržel.

• 5.1.2012  23:57
    Melancholia (2011)

Nádherně promyšleně natočený film o polaritách vnitřního utrpení, melancholie (endogenní deprese) a paniky z vnější katastrofy, Melancholie, zániku světa. Přemýšlím-li nad filmem, napadá mě, do jaké míry může být porozumění vnitřnímu utrpení přístupnější skrze pohled na zápas člověka, který čelí vnější ničivé katastrofě, které nemůže uniknout, spojené se ztrátou naděje, víry v duši i neomylnost vědeckého poznání.

<< předchozí 1 2 3 4 5