ZOH 2014 Soči: Slavnostní zahájení (2014) (pořad)

Nádherná symbióza barev a choreografií vyjadřující hrdost ruského národa. Jenom to nemuselo být tak dlouhé, jinak byl ceremoniál zvládnut s vervou a bravurou. I ČT sport provedla vynikající práci na všech rekapitulacích a grafických znázornění a vše vysvětlila na pravou míru. 90%

Mých posledních 150 000 cigaret (2013) (TV film)

Dobrý pokus o vyrovnání se s cigaretami měl zajímavou strukturu, ale nevědělo se, zda-li pak se režisér snaží o svůj boj či o veřejný boj s cigaretami. Navíc jeho sprostá mluva i nevkusné natáčení i zvláštní praktiky mně v srdci nezůstanou, ale dobrý pokus se ocenit musí. 62%

Lidice (2011)

Sice se až moc velký velkofilm snaží popsat perfektně dějství kokolo Lidic, ale působí to prostě jen jako konstrukce, která neví, kam se nejdřív podívat. Všechny záběry jsou chaoticky poskládány, a režisér se snaží zuby nehty vystihnout úplně všecky příběhy, které se staly a pšitom stačilo vše zkrátit a zaměřit se na vězeňskou část v čele s Karlem Rodenem. Ten by za to možná mohl toho Lva získat, ale takhle, když byl pořádně zabrán nakonci, to nešlo. Ovšem výpravná stránka a ostatní role byly bezvadně taktéž zahrané a slzy se uronit musely. Vcelku dobře natočený film s dobrým pozadím a s dobrými rekvizitami, a ani ty chyby nejsou tak výrazné. 65%

Rozhovory s mým zahradníkem (2007)

Zábavná tragikomedie, která ukazuje vtipnými dialogy smutnou pravdu. Scénář a herecké výkony dvou hlavních herců jsou nezapomenutelnými. Co mně ale vadilo je útlost a sázka právě jen na onu atmosféru. Jinak vesleý líbivý snímek potěší každého, komu je úzko a i přes téměř žádné problémy (ani počáteční jako u skvělých Nedotknutelných) jsem byl po dokoukání šťasten. Ryzí komedie má být jednoduchá, nevinná, vkusná a zábavná. Tak to bylo i zde. 83%

Michael Clayton (2007)

Prvotina Tonyho Gilroye je vskutku vydařeným politickokriminálním thrillerem s výborným obsazením. Ať už obstojné výkony George Clooneyho jakožto moudrého specializovaného právníka, nebo Toma Wilkinsona jakožto muže, který zjistil pravdu, či Sydneyho Pollacka jakožto šéfa ututlávajícího pravdu. Nejlepší byla ale Tilda Swinton, která je navenek oddaná své firmě. ale záhy je pak vystresovaná a vystrašená. Díky této symbióze vznikl chytrý a líbivý film. Co bych vytknul je příliš velká komornost a hodně záběrů na politická vyjednávání, čili Michael Clayton není moc líbivým snímkem pro některé. Spíš jako správný thriller měl ukázat, co dělají přípravky chemické společnosti se všemi lidmi okolo. Jinak originální scénář a námět posouvá abnormální mystérium na 78%.

Poslední samuraj (2003)

Dojemnější alepší smaurajský snímek jsem snad neviděl. Je vidno, že režii nešlo jen o velkou akci, ale i o brilantní obsah scénáře plného mouder, jenž rozklíčoval samurajskou mysl. Takovéhle zachvění jsem snad zažil jen u Mulan. Ale co bych vytknul je nerovnovážné rozložení napětí - ke konci je ho totiž hodně, na začátku taktéž, uprostřed je klid a pak už je postrádána ta vnitřní reakce na akci. A samozřejmě, že se dočkáváme i příliš velkého idealizování, že bělochovi se všichni podřídili. Takhle to skutečně nebylo! NIcméně veškerá výprava a přehlídka smaurajů mě od televize neodradila ani na okamžik. 84%

Iron Man (2008)

Vcelku inteligentní a líbivý snímek je zásluhou zejména velké akce a hlavního představitele Roberta Downeyho Jr. Ovšem nemělo by si tak vymýšlet a rozkouskovávat děj na spoustu akcí. Naopak je dobře, že režisér ukázal špatnou i dobrou stránku hlavního hrdiny. Snímek by měl omezit záběry na sestrojování, aby ani na minutu diváka neunudil, ale chápu tento záměr. I přes to, že mě sci-fi z komiksů nikdy moc nenadchne, tady i díky Jeffu Briggesovi a Gwynteth Paltrow a hlavnímu hrdinovi zvedám ostýchavě palec nahoru. 73%

Tenká červená linie (1998)

Snímek se nemaže žádnými maskami a jde rovnou do bojiště. Válečný film Terrence Malicka je skutečnou kultovní pamětihodností z hlediska výpravy, kamery a akce. I scénář je hlavně lidskými mezikomentáři vypravěče silným. Ovšem kdyby byl film o trochu zkrácen a zaměřil by se víc na osudy vícero vojáků, určitě bych dal ještě větší hodnocení. Takhle je jen všecky překřičel bezvadný Nick Nolte v roli vrchního kapitána. Opravdu jinak nemám co dodat, sám jsme se divil, jak dojemné a přesto hrůzné dokáží býti války očima Terrence Malicka. Klobouk dolů! 86%

Nickyho rodina (2011)

Působivé dokumentární koprodukční drama, kde hrané pasáže byly celkem zbytečné. Zajímavější byly rozhodně vzpomínky Wintonových dětí, které se staly úspěšnými dospělými. Ovšem osud a příběh je již natolik znám, že přes dávku dojemnosti stále vítězí Nicholas Winton - Síla lidskosti. 79%

Magická hlubina (1988)

Přes záběry pod hladinu moře zprostředkující klid je tento snímek až moc zdlouhavý a jeho obsah málo vyplněný. Režisér tedy vsadil hlavně na kameru a na hlavní hrdiny, kteří i díky málu vět zaujali svými gesty, postoji a pohledy. Možná bych se více zaměřil ještě na popsání hlavních aktérů, jelikož snímek místo toho ukazoval erotické scény a dlaší zbytečnosti. Prodloužení bych se nebál, ale ta magie mě učarovala na 80%.