xrubesd

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17
    • 7.8.2017  13:32
    Křižáček (2017)

Křižáček je divácky dost nevstřícný film: má pomalé tempo děje, téměř se v něm nemluví, téměř se v něm nic neděje, je točený na formát 4:3 apod. To je přístup, který režisér zvolil záměrně a samo o sobě to nevadí, ale takový film musí na druhou stranu umět vytvořit i z mála silnou atmosféru a po obsahové stránce mít ideálně něco víc, něco, co diváka přiměje jít mu naproti a přistoupit na pomalé a tiché vyprávění příběhu. Někdo si to „něco“ v Křižáčkovi bezpochyby najde, ale je otázka, jestli si to tam nepřidává sám. Nedá se ubránit pocitu, že divák bezmála hodinu a půl sleduje Karla Rodena jak s ustaraným výrazem jede na koni a ptá se po synovy – a nic víc.

• 7.8.2017  00:00

Možná už opravdu poslední film tvůrčí dvojice Svěrák, Svěrák nepřekvapí, nezklame. Jde opět o milou rodinnou komedii, která přestože je zasazena do období Protektorátu, je plná laskavého humoru. Zdeněk Svěrák se ve filmu, respektive ve stejnojmenné knize, s nadhledem a fantazií vrací do dětských let a je poznat, že jeho jedinou ambicí je, jak sám říká, aby byl film potěchou pro bránici i pro srdce. A to se mu znovu, ještě jednou, povedlo.

• 6.8.2017  22:55

Manchestser by the Sea se na první pohled může jevit jako zdlouhavý film plný nudných řečí, ale není tomu tak. Jde o sugestivní drama s depresivním, ale ne s na city hrajícím dějem, jeden z nejlepších filmů roku, který zaslouženě získal Oscary (nejen je, i ceny BAFTA či ceny newyorských kritiků) jak za herecký výkon Caseyho Afflecka, tak za téměř geniální, chytře napsaný scénář Kennetha Lonergana.

• 14.4.2017  16:17

Dokument o historii, osobnostech i fungování divadla Sklep, především ale o jeho specifické atmosféře a humoru, založeném z velké části na trapnu. Znalec a fanoušek divadla Sklep se pravděpodobně téměř nic nového z tohoto filmu nedozví, ale jako ohlédnutí se za mnohaletou historií legendárního divadla, které se vždy v mnohém odlišovalo a dodnes odlišuje, vytvořilo hodně kultovních skečů i filmů, a kterému se v době normalizace podařilo celý politický systém úspěšně ignorovat, je to dokument ideální; byť z mého pohledu občas zbytečně natahovaný, tedy asi o patnáct minut delší, než bylo potřeba.

• 14.4.2017  12:26

Dobrodružný i romantický film (trochu připomínající první bondovky, byť vznikl tři roky před prvním filmem o Jamesi Bondovi a hlavní hrdina má k neporazitelnému agentovi 007 daleko), který obsahuje několik ikonických scén, jako útok práškovacím letadlem či lezení po Mount Rushmore. Přesto jde po obsahové stránce o celkem průměrný film, obzvláště na Hitchcocka.

• 13.4.2017  16:16
    24. Český lev (TV pořad) (2017)

Když pominu kontroverzi ohledně množství udělených cen pro toho času téměř nikým neviděného Masaryka, to předávání jako takové bylo vkusné a nebylo trapné, což není málo.

• 13.4.2017  16:14
    Oscar 2017 (TV pořad) (2017)

Lepší ročník než ten minulý, Jimmy Kimmel působil lépe a dokázal bavit víc než loni Chris Rock. Přesto je na Oscarech v posledních letech znát, a 89. ročník nebyl výjimkou, nejen upadající popularita, ale i kvalita. Celý večer působil jako rutina pro téměř všechny zúčastněné. Ceny se pak rozdaly širokému publiku mnohdy prakticky neznámým filmům (což už je holt trend), a vítězové zlatých sošek přednášeli své projevy, z nichž některé byly tradičně tak patetické, že se nedaly poslouchat. Až záměna obálek na úplném konci přinesla moment, o kterém se v souvislosti s tímto ročníkem bude mluvit i za pár let.

• 2.1.2017  12:29
    Pustina (TV seriál) (2016)

Pustina je nejlepší český seriál za posledních xy let; téměř všichni se na tom shodnou a je to pravda. Ve svém žánru u nás nemá konkurenci a není překvapení, že podobné seriálové zjevení pochází z produkce HBO – to se nebojí sázet na kvalitu a dokázal to například už výborný Mamon na konci minulého roku. Pustina je ale přeci jen ještě o úroveň výš, vlastně jí není co vytknout. Po všech stránkách si nezadá se severskými krimi a napjatou a tíživou atmosféru si udržuje až do posledního dílu. Navíc se na to prostě dobře dívá – je vidět, že s kamerou a scenérií si někdo dal práci, stejně jako s castingem. Někdo by snad mohl poznamenat, že jsme zase se zpožděním dohnali světový trend, tedy temné detektivní seriály typu True Detective odehrávající se nejlépe někde v zapomenutém kraji, a teď je na čase vymyslet něco vlastního, ale to už by byl opravdu hnidopich… Pustina zkrátka dokázala, že i u nás to umíme. Jestli Ivan Zachariáš doteď točil jen reklamy, měl by rychle přesedlat na film.

• 2.1.2017  12:25

Katastrofický film s typickou dějovou linkou, která u těchto filmů zkrátka funguje, a Deepwater Horizon není výjimka. Po všech stránkách plní účel – vypráví silný a samozřejmě přikrášlený lidský příběh hrdinského těžaře, nabízí dobré akční scény, zbytečně nenarušuje svižné tempo děje pokusy o další zápletky a hlavně stručně přibližuje událost výbuchu plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu roku 2010, nejhorší ekologické katastrofy v dějinách USA.

• 2.1.2017  12:23
    Billy Elliot (2000)

Příběh o klukovi, co touží dělat balet, a jeho vztahu s otcem, stávkujícím horníkem (80. léta, Anglie), který chce mít ze syna boxera, co by, až bude starší, plnou silou házel na policajty dlažební kostky, pokud nedostane pořádnou práci. Zapeklitá to situace. Jak to dopadne je lehce předvídatelné, nejedná se o tragédii, kluk se stane úspěšným baleťákem a tátovi ukápne slza. Na první pohled možná silný lidský příběh, na ten druhý ale nijak výjimečný film, vlastně docela průměrný.

• 2.1.2017  12:21

Slavná komedie (snad nejznámější film Billyho Wildera, Marilyn Monroe, Tonyho Curtise i Jacka Lemmona), od které jsem toho přesto – vzhledem ke stáří a hlavně žánru – moc nečekal, a o to víc jsem byl překvapený. Skvělý, příjemný film s excelentními hereckými výkony.

• 2.1.2017  12:19

Po všech stránkách velmi dobrý životopisný film o převážně osobním životě S. Hawkinga, – kterého výborně ztvárnil Eddie Redmayne –, boji s jeho nemocí, a vztahu s jeho první ženou Jane, jejíž kniha je předlohou filmu. Hawkingův profesní život je zde popsán poměrně stroze; jde opravdu spíše o dobře natočené romantické drama podle skutečného životního příběhu, o kterém téměř všichni už slyšeli, ale který si zasloužil filmové zpracování. V mnoha směrech jde o velmi podobný film oscarovému dramatu A Beautiful Mind o životě matematika Johna F. Nashe.

• 2.1.2017  12:16

Moderní doba je přes své stáří nadčasový film. Chaplin byl génius v tom, jak společenskou satiru nebo vyprávění v podstatě smutného příběhu dokázal zlehčit a diváka především bavit, což byl jeho hlavní cíl. A baví stále. První celý Chaplinův film, který jsem viděl, a rozhodně ne poslední.

• 2.1.2017  12:14
    Najděte mi hrdinu (TV seriál) (2015)

Paul Haggis je výborný režisér a David Simon podle všeho zase výborný scénárista a odpovídá tomu i kvalita této šestidílné minisérie od HBO o starostovi Yonkers Nicku Wasicsko, který rozhodně nebyl hrdina (v tom syslu, jak to slovo obyčejně chápeme) – a tak ho ostatně seriál ani nevykresluje –, ale který se jednou řídil zdravým rozumem v situaci, ve které by kdejaký politik podlehl řvoucímu davu před budovou. V politice se ale podobné „excesy“ většinou trestají, takže v tomto případě ono uznání, kterého se Wasicskovi za jeho života dostalo od málokoho, kompenzuje alespoň Paul Haggis, kterému téma rasové nesnášenlivosti zkrátka sedí. (viz. oscarové drama Crash) Seriál určitě stojí za zhlédnutí.

• 2.1.2017  12:11

Eastwood už za ta léta prostě umí vybrat si silný námět na zpracování, obsadit dobré herce a precizně zrežírovat film, který pak má předpoklady zaplnit kina a sbírat ocenění. Námětem se tentokrát stalo nouzové přistání kapitána Sullenberga –, kterého výborně ztvárnil Tom Hanks –, na řece Hudson v roce 2009 a následné vyšetřování a film je to „překvapivě“opět výborný.

• 2.1.2017  12:09
    České století (TV seriál) (2013)

České století je přes svou pochopitelnou zkratkovitost a nedokonalost výborný seriál (nikoliv dokumentární) se skvělým scénářem a kvalitními hereckými výkony vlastně všech zúčastněných – z nichž někteří byli přímo excelentní, jako např. Jiří Vyorálek nebo Marek Daniel. Zároveň jde o u nás poměrně výjimečný počin, který dokázal, že i my Češi jsme schopni natočit seriózní a kvalitní film nebo seriál zpracovávající naše dějiny, což se nám jak známo většinou nedaří. Je to podle mě hlavně tím, že tvůrci upřednostnili před velkými kulisami a pokusem o akci pouze komorní dialogy postav. Nabízí tak například plejádu dialogů mezi „Klémou a Rudou“ od jejich převzetí moci v 48. roce až po ono nešťastné vyústění idylky v roce 51. Sedláček se tak nesnažil o zbytečnou pompéznost celého seriálu, nutně tak riskujíce úsměvný až trapný výsledek, ale zaměřil se na dialogy, herecké výkony a psychologii postav, a tahle volba mu prostě vyšla.

• 2.1.2017  12:06
    Anthropoid (2016)

Anthropoid se snaží věrně prezentovat zahraničnímu divákovi československý odboj (mnohdy trochu úsměvně i českou povahu), samotný atentát na Reinharda Heydricha i následnou dohru v kostele. Myslím, že se to docela povedlo, a i předtím neznalý divák si z filmu snad odnese, že za druhé světové války v Československu zabili důležitého nacistu. Neodnese si ale nijak převratný filmový zážitek. Anthropoid totiž není ničím výjimečný film, už vůbec ne co se týče scénáře a některých hereckých výkonů. V obojím film často pokulhává, nemluvě o „zajímavé“ práci s angličtinou, kdy se čeští herci snaží mluvit dobře anglicky a ti angličtí se zase často snaží napodobovat český přízvuk. Přesto jde ale o dobrý film – takovou moderní, barevnou, anglickou verzi Atentátu, který má ale v něčem přeci jenom na vrh, i když ne o moc.

• 2.1.2017  12:03

Dokument (sám o sobě celkem průměrný, točený z pohledu nezúčastněného pozorovatele) o tom, na jak hluboce nízké úrovni je zdejší debata o islámu a uprchlících a jací magoři se v této otázce nejvíce angažují.

• 2.1.2017  12:01
    V pasti (studentský film) (2014)

Na první pohled možná zajímavý krátkometrážní film, na ten druhý ale až moc připomíná Nolanovu prvotinu Doodlebug a konec je předvídatelný snad od druhé minuty.

• 2.1.2017  12:00

Jeden z nejznámějších a nejlepším filmů Karla Zemana, který, jak je u něj zvykem, opět (nejen po trikové stránce) předběhl dobu. Klasika, kterou snad nelze nemít rád.

• 2.1.2017  11:59
    Semestr (TV seriál) (2016)

Zajímavě pojatý seriál, který jednoznačně vyniká svou originální formou. Po obsahové stránce už o tak zajímavý seriál nejde, i když i tady má co nabídnout, nenudí – jednotlivé epizody skoční dřív, než by k tomu mohlo dojít, a pro někoho může Semestr působit i jako vhled do (internetového) života „generace Z“. Další z řady povedených internetových seriálů z dílny Stream.cz.

• 2.1.2017  11:47

Tuhle roadshow „jaká tady ještě nebyla!“ jsem viděl vlastně náhodou, ale čekal jsem to (i podle traileru) horší, než to nakonec bylo. Místy to totiž bylo i docela vtipné; pak samozřejmě místy míň, no a místy si Ruda z Ostravy pokládal na obličej plátky šunky a strkal do nosu sušené brusinky...

• 2.1.2017  11:45

The Conjuring 2 je na podobné, i když trochu nižší, úrovni jako první díl. Je to stále stejný koncept, ale pořád funguje. Barák – v něm straší – někoho posedne démon – přijede sympatický manželský pár se svými udělátky a zachrání situaci. To pro Jamesa Wana musí být už rutina. Každopádně ve filmu nechybí pořádné „lekačky“ ani popové písničky, takže fanoušky žánru (což já teda zrovna nejsem) to asi nemůže zklamat.

• 2.1.2017  11:37

Dokument, který přesto, nebo možná právě proto, že obsahuje mnoho rozhovorů se známými politiky i klimatology a v neposlední řadě tvář Leonarda DiCapria, nepřináší nic, co by běžný člověk už neviděl či neslyšel předtím, a stěží tak přiměje člověka se skeptickým pohledem vůči hysterii okolo globálního oteplování, aby změnil názor, vžil se do role zachránce planety, začal jezdit místo autem na kole a instaloval si na střechu solární panely.

• 2.1.2017  11:34

Boj proti buržoazii v praxi, realita 50. let a velmi dobrý film založený z velké části na dialozích pronášených mezi hromadami železa a šrotu. Všichni dobří rodáci nebo třeba Tichá bolest, tedy filmy na podobné téma, se mi ale přeci jen líbily víc.

• 2.1.2017  11:31
    Katyň (2007)

Dobrý film, ale dobrý je málo. Katyňský masakr si z mého pohledu zasloužil lepší filmové zpracování se silnějším emocionálním dozněním. Na druhou stranu je možné Wajdovu Katyň brát jako určitou změnu oproti okoukaným, záměrně na city hraným a heroicky laděným válečným filmům á la Hollywood, což je taky pravda, nicméně nic to nemění na faktu, že filmová Katyň nemá tak silné vyznění, jaké by vzhledem k tomu, o čem vypráví, mít měla.

• 2.1.2017  11:28
    Polednice (2016)

Polednice přeci jen vybočuje z průměru současné české filmové tvorby po formální stránce – kamerou, zvukem apod., ale obsahově se ztrácí. Po většinu filmu nenabízí moc zajímavý děj a nakonec, v tom okamžení, se na scéně objeví ona Polednice, kterou do té doby supluje Daniela Kovářová, a celé drama dramaticky zakončí, přičemž diváka rozhodně nenechá nadšeného, spíše v rozpacích nebo zklamaného.

• 2.1.2017  11:25
    Letec (2004)

Dobré životopisné drama o velmi zajímavém, všestranném člověku. Život Howarda Hughese rozhodně není nezajímavá látka – stačí se letmo podívat na jeho životopis. Samotný film pak přes svou délku ani chvíli nenudí a po vizuální stránce (kamera, kostýmy…) nemá chybu. Letce bych přesto nezařadil mezi Scorseseho nejlepší snímky, ale je to především filmografií režiséra, nikoli snad nízkou kvalitou filmu.

• 29.8.2016  22:05

Film zachycující atmosféru padesátých let a proces kolektivizace zemědělství, především ale příběh o těžkém životě lidí, kteří po válce doufali v klidný život a kteří se zanedlouho opět museli přizpůsobovat novému režimu. Příběh o tom, jak se z přátel stávají nepřátelé a jak se k moci vždy vehementně derou ti nejméně vhodní, ale nejsebevědomější jedinci. Velmi dobrý a z jasných důvodů dlouhou dobu trezorový český film.

• 29.8.2016  22:01
    Vertigo (1958)

Vertigo bych, co se týče Hitchcockových filmů, přirovnal k Oknu do dvora. To znamená, že na rozdíl od jiných jeho filmů nevyděsí a vlastně ničím výrazně neohromí, ale na druhou stranu má skvěle hrajícího J. Stewarta a stále si zachovává napětí a dobrý příběh (i když s naivními místy v ději), který toho, kdo podobný typ filmů má rád, určitě nezklame.

<< předchozí 1 2 3 4 5 9 13 17