Santino7

Slovensko

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25
    • 16.4.2020  00:40
    Amerika (2015)

Pozrieť si v nepeknom počasí 70 minút trvajúcu doku-snímku z dielne HBO o trampingu sa spočiatku javilo ako vcelku dobrý nápad, lenže koniec koncov tomu tak nebolo - vyššie uvedená stopáž mi subjektívne pripadala byť nekonečnou a mal som chuť vytrhať si vlasy či aspoň obúchať hlavu o stenu. Toto fakt nevyšlo. Veľmi, skutočne veľmi nepekne prvoplánová a strojená záležitosť. 15%

• 16.4.2020  00:33

Nezávislé snímky mám rád, no pri tomto konkrétnom sa mi len ťažko hľadajú akékoľvek pozitíva. Či to bude spôsobené stand-upovým prostredím, trápnymi vtípkami, mne osobne nesympatickou hlavnku hrdinkou alebo skrátka len nie primoc oslnivým prevedením, pri tomto kúsku som sa fakt vyložene trápil a nudil, hoc som sa to - ani neviem prečo -, nakoniec predsalen rozhodol vydržať až do konca. Zásadnejšie pozitíva som však i tak nenašiel, a to ani s odstupom niekoľkých dní. 30%

• 16.4.2020  00:25
    Sám život (2018)

Zamerať sa to celé väčšmi na prvú príbehovú linku (a najmä zostať pri nej dlhšie, kľudne ju i rozpitvať viac do hĺbky), nemal by som absolútne žiaden problém ísť s hodnotením vyššie, sekvencia s Oscarom Isaacom a Oliviou Wilde bola vskutku brilantná, obom postavy navyše sadli na výbornú (a to cameo Samuela L. Jacksona v úvode!). Tak krásne melancholické, cynické, bezvýchodiskové a poetické zároveň, až mi bolo ľúto, keď som si po chvíli v sprievode ďalšieho príbehu (telenovelovsky sentimentálnej a klišéovitej treťotriednej zlátanine) uvedomil, že to je skutočne nenávratne pasé a čakajú ma útrapy. Akoby som zrazu sledoval iný film, celé sa to nepekne domrdalo zdĺhavo smerujúc k tisíc ráz videnému a zrecyklovanému koncu v sprievode srdcolomného životného múdra (a là povinný "rozum do vačku"), ktoré si pochopiteľne tvorcovia nemohli nechať ujsť. Tak prvoplánové hranie na city, až sa mi nechcelo veriť, že to "zosnovala" jedna a tá istá osoba. Čiže suma sumárum, po prvom príbehu (čiže pol či nanajvýš trištvrte hodine) môžete s čistým svedomím snímku vypnúť, výsledný dojem bude lepší, zvyšok je totižto trápenie. 60%

• 16.4.2020  00:10
    Vlastníci (2019)

Luxusné obsadenie, božský nápadité, zopár úžasných pasáží, pri ktorých som sa schuti a nahlas zasmial (a popritom ma mrazilo zároveň, ako blízke je to realite), avšak filmu čoby celku predsalen nemôžem dať vyššie hodnotenie než priemernú trojku, nech mi osadenstvo odpustí. Lábus a jeho postava ma síce "lámali" ísť o stupienok vyššie, no objektívne to u mňa vyššie asi nevydá, čakal som možno niečo iné či viac, neviem (alebo som iba skrátka nebol správne naladený). 65%

• 16.4.2020  00:04

Zopár vskutku zaujímavých nápadov i vtipných scénok - samozrejme, severský čierny humor -, kvalitné obsadenie (Mikkelsen!), no čoby celok to na mňa príliš nezapôsobilo - prakticky takmer po celý čas mi tam niečo viac či menej škrípalo, nuž a celkovo mi to akosi pomaly odsýpalo. 65%

• 15.4.2020  23:59

Ďalšia z rady škandinávskych žánroviek, ktorej som sa - ani vlastne neviem prečo -, tak dlhú dobu úspešne vyhýbal, hoc som ju mal dlhodobo v merku. A že to veru bola chyba, ide totižto o prvotriedne absurdnú, čiernohumornú (miestami až tarantinovskú, samozrejme po seversky) lahôdku s množstvom brilantných nápadov, pri ktorej som sa schuti pobavil. Niektoré hlášky či scénky mali dokonca potenciál v rámci žánru (keby šlo o známejší počin) i skultovieť. Rozhodne odporúčam. 90%

• 15.4.2020  23:51
    Veterán (TV film) (2020)

Dostal som sa k tomu čírou náhodou, avšak kombinácia Milana Ondríka (za mňa jedného z najlepších a najvýraznejších slovenských hercov mladšej generácie), Hřebejka a vcelku zaujímavého popisku ma oslovila. Žiaľ, prevedenie "pokulhávalo" a vykľula sa z toho podpriemerná jednohubka, z ktorej mi s určitým časovým odstupom v pamäti utkvel azda iba priblbý šálik hlavného protagonistu, vyložene trápna choreografia bitiek a "vypnutie". A ozaj, ešte piesok. 35%

• 3.2.2020  08:06

Trier síce ide opäť na hranu znesiteľnosti (väčšinového publika), experimentuje, šokuje, neberie si servítku... No čuduj sa svet, vôbec to nie je samoúčelné a prostoduché artové "honkanie" režiséra, ako poniektorí píšu, všetko to do seba krásne zapadá, dom sa krôčik za krôčkom postupne buduje. A hoci niektoré z incidentov postrádajú silu a presvedčivosť iných (spomedzi slabších by som spomenul najmä vdovu ktorej sa zdvojnásobí dôchodok a "priateľku", z opačnej strany zas silno rezonujúci rodinný piknik, z ktorého atmosféry mrazí a hoc zažiť by ho človek asi nechcel, natočený je bravúrne), avšak čoby celok to veľmi pekne rámcuje a vyšperkuváva vynikajúci sprievodný dialóg s Vergom. Ten je vskutku božský. A pekelný zároveň. To isté platí pre - svojim spôsobom - veľkolepé finále. Nuž a Dillon sa v Jackovi herecky doslova našiel. 85%

• 31.1.2020  00:51
    Ochránci (2017)

S ohľadom na to, že v súčasnosti naplno prepuknutému boomu komiksoviek, marveloviek a podobných záležitostí som nijak nedokázal prísť na chuť - či skôr, aby som bol presnejší, vyhýbam sa im na sto honov -, i toto nedávne mnou poňaté (nie úplne dobrovoľné) rozhodnutie vzhliadnuť túto ruskú odpoveď na súčasný filmový trend už od počiatku nezaváňalo ničím dobrým a v podstate azda ani nemohlo nijakým spôsobom dobre vypáliť. A veruže ani nevypálilo! Odhliadnuc od toho, že považujem daný žáner za plytkú a prvoplánovú frašku (čím nechcem nikoho uraziť, skrátka mi to po obsahovej stránke nemá čo povedať a v akčných segmentoch a "vymakaných" vizualizáciach a filmárskych trikoch si vskutku neholdujem), toto bolo naozaj obzvlášť zlé, ba až príšerné. Od extrémne nepodarenej vizuálnej stránky (štylizácia a výzor jednotlivých hrdinov a anti-hrdinov spolu s ich "superschopnosťami" vo mne vyvolávali permanentné mykanie v kútikoch úst), cez príšernú obsahovú plytkosť a kostrbatosť až po vyslovene trápny a fraškovitý ústredný námet, to všetko vo výsledku znamenali hodinu a pol sa tiahnuce utrpenie. Jediné čo u mňa ako-tak legitimizuje tú jednu hviezdičku (okrem samotnej skutočnosti, že veľmi nerád udeľujem hodnotenie "odpad!"), je ono spomínané - tvorcami filmu akiste neplánované -, čiastočné pobavenie, ktoré mi ona vizualizácia a efekty priniesli. 15%

• 31.1.2020  00:18

Film, ktorý znamenal renesanciu noiru prinášajúc svieži "staro-nový" vietor v rámci sedemdesiatok, film, ktorý odštartoval éru neo-noiru a bol nekonečným zdrojom inšpirácie pre množstvo ďalších filmárov a nástupcov, film, kedy Polanski bol na vrchole kariéry. A taktiež jedna z najlepších Nicholsonových rolí vôbec. Zub času vie byť síce nemilosrdný, avšak losangelské súkromné očko s porezaným a obviazaným nosom na stope záhadnej vraždy a machinácií vo vodnej správe uprostred letných horúčav a suchôt starne vskutku s gráciou a eleganciou jemu vlastnou. I napriek viacerým kultovým prvkom snímky a skvelému záveru mi síce po tejto projekcii k piatej hviezdičke predsalen nateraz čosi chýba, ale ako sa tam u nás hovorí - Forget it, Jake. It's Chinatown. 85%

• 31.1.2020  00:01

Eastwoodova snímka, ktorá vôkol seba vyžaruje aurou akejsi kultovosti či statusu klasiky (v rámci daného žánru), avšak osobne si myslím, že pri hlbšom a pozornejšom rozbore možno veľmi jednoducho dospieť k záveru, že tomu tak ani zďaleka nie je a nemôže o tom byť reč. Áno, komorne pojatá, pomalá a tragicky ponurá atmosféra a psychológia jednotlivých postáv má skutočne čosi do seba, rovnako ako veľmi silne rezonujúca úvodná scéna z mladosti a úžasné herecké megakoncerty Penna s Robbinsom, avšak snímka ako-taká čoby celok vo veľa ohľadoch zlyháva, škrípe a nefunguje. Odhliadnuc od toho, že páchateľ mi bol jasný ešte pred tým, než sa dej prehupol do druhej polovice - čo by samo o sebe až takým problémom nebolo a dalo by sa cez to poľahky prekúsnuť -, ono to celkovo po obsahovej stránke nie je žiadna veľká sláva, scenár sám o sebe je totižto nanajvýš priemerný. Čo je vo výsledku škoda, pretože potenciál tu bol z môjho pohľadu enormný a ako vravím, niektoré zložky snímky fungovali vskutku obstojne. 65%

• 30.1.2020  23:42

Kultová záležitosť v rámci svojho žánru (dovolím si povedať, že v tomto merítku dosť možno i najlepšia spomedzi deväťdesiatok), ktorá má všetko, v čo pri tomto druhu filmov možno veriť a dúfať. Okrem brilantne zvládnutej réžie, precízneho vybudovania postáv a atmosféry, rutinérsky zvládnutej dobovosti, práce s napätím a gradáciou deja by som podčiarkol najmä herecké výkony, spomedzi ktorých - hoc to všetci zvládli s bravúrou -, z môjho pohľadu dominovala najmä dvojica Spacey a Crowe, ktorí boli vo svojich rolách absolútne brilantní a nezabudnuteľní. Ostatne keď to tak teraz celé spätne rekapitulujem, mám pocit, že tomu vo výsledku asi ani nie je veľmi čo vytknúť, ak vôbec. Snímka, ktorou nemožno nič pokaziť. A ozaj, Rollo Tomasi. 95%

• 30.1.2020  23:33
    Alpy (2011)

Už tu sa začínal vo veľkej miere prejavovať a predierať na povrch Lanthimosov veľmi osobitý a špecifický filmársky rukopis, ktorý sa naplno sformoval (a ukotvil) v jeho neskoršej tvorbe. Myšlienky a idey tohto počinu síce majú čo to do seba - pokiaľ samozrejme divák má záujem a chuť čítať medzi riadkami v jednotlivých náznakoch -, rovnako tak budovaná a navodená atmosféra či celková nápaditosť, formálne to však ešte zďaleka nedosahuje takú úroveň, na akú sa to (našťastie) tomuto tvorcovi podarilo posunúť v rámci neskorších snímok. Ťažko stráviteľný film, ktorý má svoje mušky a čoby celok nefunguje úplne dokonale, avšak i tak rozhodne stojí za pozretie a zamyslenie (pokiaľ samozrejme nie sú nezávislé snímky pre vás vecou úplne cudzou - pretože ak áno, asi by to veľmi "neklapalo"). 65%

• 30.1.2020  23:18
    Humr (2015)

Lanthimos opäť s veľmi osobitou, originálnou, nepredvídateľnou a nápadmi sa hemžiacou filmárskou hračkou, ktorá časť divákov priam nadchne, iných zas autenticky znechutí. U mňa našťastie platí to prvé, režijný štýl tohto gréckeho inovátora mi plne vyhovuje (Zabitie posvätného jeleňa, čo bol môj prvý "zárez" z jeho tvorby, som si pri vcelku náhodnej návšteve kina čoby náhodný a nezasvätený divák vychutnával plnými dúškami a úprimne som nechápal, ako počas projekcie mohla v priebehu filmu kinosálu opustiť viac než polovica osadenstva publika, ktorého počet sa pritom už na začiatku dal spočítať na prstoch dvoch rúk - alebo možno čiastočne aj chápem) a vždy sa s radosťou púšťam do objavovania jeho ďalších a ďalších filmárskych počinov, ktorých žiaľ k dnešnému dňu zas až tak mnoho nie je. Ale späť k filmu, hoci som už tento raz šiel do toho pripravený a s vedomím, čo ma zhruba môže čakať, Lanthimos ma opäť šokoval (v dobrom slova zmysle). Homár mi totižto prišiel ešte ďaleko absurdnejší, grotesknejší, komickejší (svojským spôsobom) a originálnejší (či psychopatickejší?) než akýkoľvek film, čo som od neho doteraz mal možnosť vidieť. Skvelé obsadenie (palec hore aj za Johna C. Reillyho vo vedľajšej roli), vizuál, úžasná hudba (ktorá krásne dotvárala a podfarbovala celkovú atmosféru filmu), scenár a najmä tie nápady! V druhej polovici filmu síce prišiel ruka v ruke so zmenou prostredia mierny kvalitatívny pokles (ktorý mi nateraz bráni v udelení plného počtu, avšak pri opätovnom pozretí sa to môže poľahky zmeniť), nič to však nemení na tom, že i tu sa vyskytli viaceré prekvapenia a šokové momenty, ktoré vo mne dokázali intenzívne zarezonovať. Ukážková absurdná dystopia - a zároveň solídna diagnóza -, ktorá z hlavy len tak ľahko nevyšumí. 85%

• 30.1.2020  23:04
    Výměna (2008)

Po formálnej stránke tomu síce niet moc čo vytknúť - filmársky je to spracované veľmi obstojne -, no už krátko po začiatku filmu sa u mňa začali objavovať akési mierne rozpaky, ktoré časom (žiaľ) len a len naberali na sile. Že je Clint kvalitný režisér, o tom sa snáď ani netreba baviť, avšak už po niekoľkýkrát sa u mňa opakovalo to isté - prišlo mi, akoby to točil podľa akéhosi overeného (a rokmi tisícky ráz zrecyklovaného) manuálu na nakrúcanie dojemných veľkofilmov. Pôsobilo to na mňa nie veľmi autenticky a veľmi som si prial, aby sa v určitých ohľadoch pritvrdilo a skĺzo to do temnejších sfér. Žiaľ, nestalo sa - čo však nič nemení na tom, že ide o kvalitný film, len som skrátka čakal čosi viac (a iné). Dokonca mi prebehla hlavou "hriešna" myšlienka, ako by to asi mohlo vyzerať, keby sa daného námetu ujal napríklad taký Fincher. Suma sumárum, u mňa taká lepšia trojka. 65%

• 11.1.2020  21:10

S tvorbou bratov Coenovcov je to u mňa ako na hojdačke - lepšie dojmy sa striedajú s horšími a vždy je to vo výsledku také neurčité a rozpoltené, kedy z niektorých prvkov tej danej snímky mám vyložene katarziu, no zároveň kvôli iným, ktoré ma nechávajú chladným (respektíve mi niekedy i vyložene prekážajú), z toho vo výsledku vychádzajú a prevládajú takmer spravidla veľmi zmiešané pocity (a čo je paradoxom, najviac spomedzi ich tvorby ma vo výsledku oslovil Hail Caesar!, ktorý má v databáze veľmi slabučké čísla). Tak tomu bolo i tentoraz, niektoré zložky filmu ma priam fascinovali - či už dobovosť Texasu v osemdesiatkach, vizuálna stránka a spracovanie, atmosféra, celkový nádych a osobitá poetika (či skôr absurdita) alebo početné dejové zvraty a nepredvídateľnosť -, iné však mali za následok, že som sa chvíľami i nudil a pretáčal očami. V daných krízovejších momentoch to však našťastie vždy vedeli zachrániť skvelé herecké výkony, v rámci ktorých sa blysol snáď každý zo zúčastnených (najväčší krajec si pochopiteľne ukrojil Bardem, no osobitná pochvala i pre Tommy Lee Jonesa a Woodyho Harrelsona). A hoci som bezprostredne po zhliadnutí udelil nemilosrdnú trojku, časom mi to nedalo a nakoľko mi ona zvláštnosť snímky na pomerne dlhý čas zostala uložená v pamäti, časom som hodnotenie predsalen musel prehodnotiť a zredigovať na spravodlivejšiu štvorku, ktorú si táto atypická westernovka podľa mňa plne zaslúži a je pre ňu adekvátnejšia. Coenovci to v sebe skrátka nepochybne majú. 75%

• 11.1.2020  20:57
    Složka 64 (2018)

Priznám sa, filmové dianie okolo Oddelenia Q podľa predlohy Jussiho Adler-Olsena sledujem vcelku pozorne a vždy sa teším na každú ďalšiu časť. Nad filmovou adaptáciou som nezlomil palicu ani napriek rozpačitejšiemu úvodu či rozbehu (predošlé tri diely som ohodnotil chronologicky troma, štyrmi a naposledy pri Flaskepost fra P plnými piatimi hviezdičkami) a doteraz platilo, že jednotlivé filmové spracovania mali kvalitatívne stúpajúcu tendenciu. To sa pochopiteľne - vzhľadom na "plnú paľbu" naposledy -, muselo tentoraz zlomiť, no s malou dušičkou som dúfal, že v nastavenej laťke budú tvorcovia pokračovať a dočkáme sa fantastickej kriminálky. Žiaľ, to sa tentoraz nepodarilo, nakoľko hoc o žiaden prepadák v žiadnom prípade nejde, príbehovo ani atmosfericky ma to tentoraz až natoľko nedokázalo ohúriť. Atmosféra i gradácia je síce fajn, po formálnej stránke funguje všetko ako má (málo známy Boe to zvládol solídne), len ten príbeh (a záverečné odhalenie) v tomto prípade nie je až tak silný, nešokuje ani nerozonuje tak, ako by bolo potrebné a vítané (hoci potenciál a priestor tam vzhľadom na citlivú matériu rozhodne bol). Čiže u mňa tentoraz opäť len za "trojku", ako tomu bolo pri prvej časti - nič to však nemení na tom, že partičku z "kvéčka" budem pozorne sledovať i naďalej a už teraz som zvedavý, s čím prídu nabudúce. 65%

• 11.1.2020  02:45
    Bez vědomí (TV seriál) (2019)

Kvalitne zvládnutá miniséria z dielne HBO, ktorá v ničom nepodlieza vysoko nastavenú internú laťku a "drží sa noriem". Herecky to bolo zvládnuté vysoko profesionálne (v tomto ohľade u mňa osobne zarezonovalo najmä eštebácke duo, a to i napriek tomu, že Pauhofová je najjagavejší klenot súčasného slovenského herectva), o formálnej stránke sa ani nemá zmysel baviť (poľahky a rutinérsky zvládnutá robota), dobovosť autentická, pomerne solídna a napínavá zápletka (i keď tu nemožno nespomenúť dojem, akoby to bolo cielené skôr pre zahraničné publikum než domáce, čo však nijak neprekáža - ostatne nebyť tejto "ústretovosti" voči menej zainteresovaným divákom, možno by sme naopak my nevedeli v plnej miere doceniť niektoré projekty z iných krajín), no i tak som mal vo výsledku pocit, akoby mi tu niečo ešte predsalen chýbalo a pýtalo by sa doplniť (a tým nemyslím otvorený záver, ten mi nijak neprekážal, práve naopak). Celkovo však ďalší kvalitný počin z týchto zemepisných šírok, za ktorý môžeme byť len a len radi. 80%

• 11.1.2020  02:26
    Pečovatel (2014)

Pre belgickú filmársku školu už azda klasický motív sexuálnej deviácie, avšak tentoraz v až pozoruhodne temnom šate, akých v poslednom čase zas tak veľa svetlo sveta neuzrie (v tomto ohľade dokonca privodil príjemnú spomienku na majstrovské Prisoners, čo je veru solídny bod k dobru). Malo to síce určité mušky a chybičky krásy - týkajúce sa však primárne formálnej stránky, čo je odpustiteľné -, no čo sa týka obsahu a celkovej atmosféry, v tomto smere to filmári zvládli vskutku brilatne. Napätia, že by ho azda bolo možné krájať a rovnako tak i pocitu akéhosi celkového znekľudnenia z videných (či naznačených) vecí. A to skrátka v danom žánri byť má, patrí to k tomu. Ale načo sa zbytočne rozpisovať, skrátka poctivo zvládnutá záležitosť, ktorú by som však s kľudným svedomím odporučil iba ak skutočným milovníkom žánru, akiste nie komukoľvek (nakoľko by to nemuselo "vypáliť" zrovna ideálne). Klinicky mrazivý belgický klenot, ktorý si s pokojným svedomím môžu vystaviť na obdiv. 90%

• 11.1.2020  02:04

Jeden z mojich obrovských filmových restov, ktoré sa mi konečne podarilo dohnať. A musím skonštatovať, že som prichádzal o veľmi kvalitnú filmárčinu. Hoci samotná pointa snímky nie je nijak obzvlášť prelomová či originálna (ide v zásade o klasický "doják"), i tak to obsahuje akýsi punc jedinečnosti, ktorým je to skrz-naskrz nabité. Veľmi príjemná a sympatická záležitosť, ktorá vie ulahodiť a kde všetky zložky dokázali zafungovať na výbornú, čoho výsledkom je unikátny súlad a pozitívny náboj, ktorý z toho celého vyžaruje. Obrovské plus taktiež za herecké obsadenie, ktorému vskutku nie je čo vytknúť - Damon, Skarsgård, Williams, bratia Affleckovci i Minnie Driver, všetkým ich postavy sadli vyložene perfektne. Vo výsledku azda ani nie je moc čo vytknúť, krásna (svojim spôsobom) rozprávka, ktorá vskutku má potenciál zlepšiť náladu a zanechať v človeku veľmi dobré pocity - a ktorú si akiste ešte v budúcnu veľmi rád zopakujem. A klobúk dole, že Matt s Benom v tak mladom veku "zmákli" takýto scenár. 95%

• 11.1.2020  01:48

Trailer navnadil pomerne slušne, avšak vo výsledku to žiaľ bola tuctová podpriemerná zlátanina, akých sa každoročne po svete vyprodukuje mraky - akurát sa im nedostane toľkej pozornosti. Že je niečo zle som si začal uvedomovať už v úvodnej polhodine (ktorá skutočne absolútne nefungovala, nech už sa snažila o akýkoľvek presah), avšak stále som dúfal, že ide len o prechodné štádium a časom sa to zlomí. Že predsalen tvorcovia prídu s nejakým šokujúcim a prekvapivým zvratom a rozuzlením, ktorý poupraví celkový dojem z videného. Žiaľ, nestalo sa, záver je prvoplánový a recykluje tie isté motívy, aké boli na filmové plátno prenesené už nespočetne veľa krát. Zúfalý podpriemer, kedy dve hviezdičky zachraňuje a opodstatňuje jedine ak formálna stránka spracovania, ktorá bola pomerne znesiteľná. 40%

• 10.1.2020  21:44
    Wallander (TV seriál) (2008)

Severské temne ladené kriminálky v poslednom desaťročí zažívajú obrovské úspechy - akési zlaté roky -, či už na poli seriálovom alebo filmovom (vychádzajúc a ťažiac pochopiteľne najmä z toho, aký "boom" odštartovali severské kriminálky v knižnom svete), to je vec nespochybniteľná. Osobne si severskú kinematografiu užívam pomerne hojne a veľkými dúškami, teší ma každý ďalší vydarený projekt, ku ktorému sa dostanem (a že ich je neúrekom). Wallander podľa predlohy Henninga Mankella bol v tomto smere akiste jedným z priekopníkov (hoci ide o koprodukciu britsko-švédsku), to sa musí nechať, avšak mám za to, že sa kvalitatívne ani zďaleka nemôže rovnať takým seriálovým klenotom, akými sú napríklad Bron či Forbrydelsen. Osobne sa totiž nemôžem stotožniť s tu prevládajúcim úzusom, ktorý túto minisériu (na môj vkus až prehnane) vychvaľuje takpovediac do nebies. Áno, Kenneth Branagh bol úžasný, vyhoreného vyšetrovateľa topiaceho sa v sračkách (rozumej životnej kríze) zahral priam na výbornú, o tom žiadna (a veľká poklona za takéto stvárnenie, ostatne tento herec to má v malíčku prakticky všade, kde sa zjaví), ale to je skrátka samo o sebe na fungujúci počin stále žalostne málo. Prúserom na tomto seriáli totiž je niečo celkom iné, no svojim spôsobom pri kriminálkach to najpodstatnejšie vôbec. Mám tým na mysli žalostnú priehľadnosť a predvídateľnosť jednotlivých epizód, kedy páchateľa dokážete poľahky odhadnúť zhruba už v polovici jednotlivých dielov, kedy Kurt ešte len začína s vyšetrovaním. A to je veru setsakramentský problém! Priamym dôsledkom totižto je, že akékoľvek napätie či prekvapivosť vyšumí kade-ľahšie, nakoľko nie je, čo by vás na danom rozuzlení mohlo zaskočiť. Žiadna originalita či premyslené a zauzlené prípady, skrátka nanajvýš priemerná tuctovka (čo sa pri severských kriminálkach skutočne moc nehodí). Zamrzeli ma navyše ešte aj nepekné scenáristické "barličky" a nelogickosti, ktorých bolo v mnou videnej prvej sérii skutočne požehnane, obzvlášť v druhom a treťom dieli (prvý ešte ako-tak mal relatívne slušnú úroveň, hoc bol tiež prudko predvídateľný). Čiže nech sa Kenneth a kolektív snažia akokoľvek, nech je psychológia a uveriteľnosť jeho postavy zmáknutá hocako prvotriedne, bez prepracovanejšej obsahovej stránky to v detektívnom žánri skrátka fungovať nemôže. Za mňa teda - vzhľadom na vložené nádeje a očakávania, ktoré som do projektu skrz pochvalné hodnotenia vkladal -, vo výsledku vcelku nepríjemná studená sprcha. Namiesto ďalšej série sa radšej poohliadnem asi po niečom inom, čo mi dokáže pokazenú chuť napraviť. 65%

• 3.1.2020  01:37

Protivojnové posolstvo jasné a zrozumiteľné, navyše pojaté pomerne nezvyčajným spôsobom a nápadito - matéria vyrovnávania sa s hrôzami vojny okrem "bežných" bolestivých a hrôzostrašných spomienok i skrz výrazný zdravotný hendikep je niečo, čo v rámci takto ladených filmov až tak často nevidieť (no o to väčšie pozitívum). Po príbehovej stránke teda relatívne obstojné a zaujímavé (i keď miestami by na môj vkus bolo vhodné čo-to ubrať a zostrihať, kdežto inde zas naopak pridať, keďže chvíľami som sa na dianie prestával sústrediť a určité pasáže ma neoslovili), režijným spracovaním rutinérske a poľahky zvládnuté (raz darmo, od polovice osemdesiatok do zhruba polovičky deväťdesiatok šlo o Stoneovu filmársku zlatú dekádu), i keď neviem prečo, no v niektorých chvíľach to na mňa - čo sa týka formálnej stránky - pôsobilo akoby staršie, natočené zhruba tak o desať rokov skôr. Z negatív by som vypichol najmä - aspoň v mojich očiach - veľmi výraznú absenciu akýchkoľvek zapamätateľných hereckých výkonov, čo je pri takto veľkom a kvalitnom projekte vždy veľká škoda. Cruise podľa mňa ani zďaleka neoplýva takým talentom a charizmou, aby dokázal utiahnuť celý film na vlastných pleciach a ani tu sa nijako zvlášť neosvedčil (hoc ide pochopiteľne o názor vyložene subjektívny). Čiže to u mňa z celkového dojmu (pri stopáži vyše dve aj štvrť hodiny) taktiež čo-to strháva. Suma sumárum však vo výsledku viacmenej fajn, ako som spomínal už v úvode, posolstvo to má krásne, onen antivojenský odkaz Stone naservírovať vie skutočne bravúrne, o tom žiadna. Naďalej však platí, že z tohto súdka spomedzi jeho tvorby preferujem skôr Salvador a pochopiteľne Čatu, ktoré ma zaujali ešte o poznanie viac. 75%

• 26.6.2019  17:02
    Motýlek (1973)

Dve a pol hodiny náuky o tom, akú váhu má sloboda. Jedna z najväčších väzenských klasík, aké kedy vznikli (škoda len, že to nebolo ešte o takú hodinku dlhšie, pýtalo sa mi totiž ukázať ešte ďaleko viac). I tak však bezmála dokonalé a ani neviem, prečo som pri hodnotení neudelil i poslednú, piatu hviezdičku - nechám si ju teda "do zálohy" pripravenú k ďalšej projekcii, ktorá v dohľadnom časovom horizonte akiste príde. 85%

• 26.6.2019  16:51

DiCapriovi som tú sošku prial ako azda máloktorému hercovi, rozhodne si ju zaslúžil, avšak či práve za túto snímku, o tom stopercentne presvedčený nie som. Vzhľadom na to, že on i Hardy sú mojimi obľúbencami spomedzi súčasnej hereckej generácie, ich stret v jednej snímke by pre mňa za iných okolností zákonite bol akousi filmovou udalosťou roka, tu som však nejako podvedome tušil, že to pre mňa nebude asi "to pravé", nakoľko podobným záležitostiam príliš neholdujem, a teda projekciu som dlhodobo odkladal. Osobne ma tento bezmála trojhodinový motív pomsty a prežitia v nehostinných podmienkach nijak nenadchol, a priznám sa, dopozeral som viacmenej iba "zo slušnosti". Avšak pochopiteľne tomu nemožno uprieť rutinérsky profesionálne spracovanie, ktoré bolo vysoko kvalitné po všetkých stránkach. Čiže po remeselnej stránke zvládnuté na jednotku, avšak čo sa týka obsahu, šlo to absolútne mimo mňa. 60%

• 26.6.2019  16:33
    Patrick Melrose (TV seriál) (2018)

Prvá časť ma skrz onen trainspottingovský nádych priam nadchla, v ďalších sa však z pochopiteľných dôvodov dej odvíjal inými smermi. Drogovú "ľahkosť bytia" nahradil pomerne zaujímavý sumár príčin, prečo hlavná postava koná tak, ako koná - viď snobská starosvetská anglická aristokracia a traumy z problematického detstva, ktoré sú divákovi postupným dávkovaním odokrývané. Kvalitu si to po celý čas zachovalo na pozoruhodnej úrovni, ale ak mám pravdu povedať, v posledných zhruba dvoch častiach ma opakovanie stále tých istých motívov a "flashbackov" dookola mierne začalo unavovať. Takisto vývoj hlavnej postavy z môjho pohľadu nešiel tým správnym smerom, respektíve ma dianie v druhej polovici seriálu už nedokázalo dostatočne osloviť. Pokiaľ by som mal hodnotiť podľa jednotlivých dielov, prvý by dostal s najväčšou pravdepodobnosťou "plnú paľbu", druhý (a možno s odretými ušami aj tretí) rutinérsku štvorku, nuž a záverečné dva by odo mňa obdržali už "iba" trojku. Čo sa týka obsadenia, Cumberbatch je pochopiteľne zárukou kvality, je to profesionál na slovo vzatý, o tom žiadna, avšak musím sa priznať, do tejto role mi skrátka typologicky nezapasoval. Taktiež mi celkový dojem mierne kazil fakt, že vzhľadom v akom časovom rozpätí (desiatky rokov) sa seriál odohráva, a zároveň že v prvej časti má byť ústredná postava mladíkom okolo dvadsiatky, mi prišli prakticky nulové zmeny vizáže hlavnej postavy taktiež mierne rušivé a problematické - i keď to je, samozrejme, len taká maličkosť. Pokiaľ by ale niekto mal záujem o podobne ladenú snímku o vyrovnávaní sa s "démonmi mladosti" a rôznymi životnými traumami, rozhodne vrelo odporúčam Stuart: A Life Backwards, ktoré je podľa mňa ešte ďaleko lepšie. 65%

• 21.6.2019  21:57
    Já jsem noc (TV seriál) (2019)

Nevyužitá šanca. Chopiť sa tak danej matérie trebárs Fincher, na svete by bol ďalší temný, chladný a sterilne ladený zodiacovský majsterštyk. Priestor tu na to bol, dalo sa veľmi pekne vyhrať jednak s dobovými reáliami (polovica 60. rokov, Los Angeles, surealizmus, kontrast snobskej pompéznosti s afro-americkou chudobou a rasovou diskrimináciou, úplatná polícia, traumy z vojny, k tomu všetkému koketovanie s notoricky známou "Black Dahliou"), predloha podľa skutočných udalostí, a teda mýtmi opradená "figúrka" menom George Hodel taktiež má čo do seba (jeden by povedal, že o také niečo sa budú biť väčšie filmárske esá, a projekt neskončí pod záštitou práve - nič proti -, TNT), lenže bohužiaľ. Vo výsledku takpovediac "ani ryba, ani rak". Postavy tuctové, všedné a taktiež plytké (na čele s prepáleným a často vyslovene rušivým Chrisom Pineom - i keď zavinením primárne scenáristu, ktorý jeho postavu katastroficky odflákol; avšak palec hore za obsadenie Indie Eisley), atmosféra nezaraditeľná a viacmenej nijaká (občasné náznaky vcelku slušného mysteriózna vždy vzápätí prekazila buďto klišé barlička, dejová nedotiahnutosť alebo najčastejšie vyložene nepatričné a stupídne odľahčenie), scenáristicky taktiež žiadna sláva (nehovoriac o početných odchýlkach od historických reálií - tie však prekážali najmenej). Každou ďalšou časťou som sa skrátka stále viac a viac utvrdzoval v tom, že tvorcovia si pri tomto projekte naložili žiaľ priveľké sústo. Ako celok to neprehliadnuteľne škrípe. Za mňa teda sklamanie, avšak jedným dychom dodávam, že nebyť môjho rozčarovania z onoho premrhaného potenciálu, ktorým daný projekt disponoval, objektívne by to na tú trojku asi predsalen vystačilo. Takto však musím ísť o stupeň nižšie. 45%

• 21.6.2019  21:18
    Proč? 13x proto (TV seriál) (2017)

Primárne tínedžerská záležitosť, na ktorú som však - skrz jej pomerne vysokú popularitu -, bol zvedavý v podstate už od jej uvedenia. Keď som sa k nej s odstupom času konečne dostal, po pozretí úvodných dvoch-troch dielov (ktoré som si odkrútil bez prestávky) sa u mňa miešali vcelku protichodné dojmy. Na jednej strane ma rozoberaná tematika (plus taktiež ruka v ruke s tým i zaujímavý spôsob rozvíjania deja) svojim spôsobom zaujala - respektíve "opantala" -, na druhej strane ma však dosť výrazne rušil až štval celkový ráz seriálu, na ktorom bolo až do očí bijúco zrejmé, že v porovnaní s jeho vekovou cieľovkou som skrátka asi už pristarý. Cielenie primárne na mladšie ročníky je tu totižto neprehliadnuteľné a v podstate všadeprítomné (časté nelogické a afektované správanie postáv, občasná stupídnosť, zbytočné bočné dejové línie), čo však asi ani nemožno vytknúť, nakoľko projekt bol od začiatku pre dané publikum koncipovaný. Nadšenie z úvodných dielov teda zo mňa začalo s postupom seriálu konštantne vyprchávať, rovnako tak frekvencia sledovania ďalších dielov, avšak k štádiu, kedy by som chcel sledovanie seriálu vyložene stopnúť a ukončiť, nedošlo. Čosi to do seba predsalen malo a uznávam, na mladšie ročníky, ktoré si práve prechádzajú daným problematickým vekom tento seriál môže zapôsobiť (snáď) i čiastočne edukatívne. Druhú sériu však už vynechám. 65%

• 16.6.2019  22:44

Špičkovo herecky obsadené (i zahrané), s podmanivým umelecko-melancholickým nádychom, vychádzajúce zo zaujímavej matérie, s pár prekvapivo dobre pôsobiacimi hypnotickými pasážami (a podľa mňa veľmi dobre zvládnutým dejovým rozprávačom), avšak tu pozitíva viacmenej končia. Tempo je rozvláčne, poniektoré pasáže či vedľajšie dejové linky vyložene útrapné či nudné (a to sa pritom považujem za človeka, ktorý má pomaly plynúce filmy v obľube), vizuálne primoc nevýrazné a tmavé - pýtalo sa viac zapracovať so scenériou daného prostredia, čo sa k takto ladenému filmu (i keď westerny sú pre mňa jedna veľká neznáma) podľa mňa vyložene núka -, nuž a suma sumárum v podstate sklamanie. A najmä žalostne nevyužitý potenciál, ktorým tento projekt - najmä skrz ono umelecky ladené poňatie -, dozaista disponoval. Ale pravdou je, že keby som danému žánru väčšmi holdoval, dosť možno pridám pár percent navyše. 60%

• 27.4.2019  23:38

Prekrásne koncipovaný dokument o utečenectve a migrácii, ktorý, hoc neprináša návod či riešenie (o čo sa, samozrejme, ani nemal ambíciu pokúsiť), dozaista danú tému pre nezainteresované publikum skrz nápadité poňatie matérie aspoň čiastočne približuje či vysvetľuje. Najmä však krásne scitlivuje, čo je, vzhľadom na väčšinové nastavenie spoločnosti - a teda nepochopiteľný odpor voči akejkoľvek inakosti a úplná absencia tolerancie či solidarity -, v dnešnej dobe priam nutné, nakoľko to, čo sa v súčasnosti o migrácii väčšinovo šíri a traduje (t.j. vyvolávanie priam absurdnej hystérie a nenávisti), je vo svojej podstate obludnosť neuveriteľných rozmerov. Suma sumárum za mňa teda fantastický dokumentárny počin, ktorý vrelo odporúčam a ktorý vo mne rezonoval ešte veľmi dlhú dobu po projekcii samotnej. Videné v rámci filmového festivalu Jeden svet.

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 19 25