Santino7

Santino7

okres Žilina

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24
    • 21.11.2018  23:25

Ťažko mi je kvalitatívne ohodnotiť dokument takejto tematiky a hľadieť pri tom na kvalitu ako-takú. Poviem snáď len toľko, že oceňujem snahu Jean-Paul Mariho priblížiť prácu Aquariusu, a ešte ďaleko radšej som, že v dnešnej dobe, ktorej žiaľ určuje trend všadeprítomná xenofóbia a značný odklon od humanizmu (delenie "my verzus oni" resp. názory, že čo nás do toho, z môjho pohľadu naozaj nie sú v poriadku), sa ešte stále nájdu ľudia, ktorí si zachovávajú znaky ľudskosti. Vďaka.

• 22.2.2018  19:00

Veľmi sympatický projekt, ktorý je, dovolím si povedať, vysoko profesionálne zvládnutou žánrovkou a jeho tvorcovia sa rozhodne nemajú za čo hanbiť (najmä s ohľadom na možnosti, ktoré mali), avšak samozrejme nájdu sa aj nejaké negatíva. Jednak mám na mysli nie vždy presvedčivé herectvo jednotlivých protagonistov (našťastie sa to týkalo výlučne len niektorých vedľajších rolí, a teda to nebolo priveľmi rušivé), z času na čas "pokulhával" scenár (ktorý mi miestami prišiel primoc útržkovitý, inde zas napríklad niektoré sekvencie vôbec nepasovali atď.), nuž a potom samozrejme občasné nie príliš presvedčivé prevedenie (ale to sa týka spomínaných finančných možností, a teda to nutno prepáčiť). Taktiež treba spomenúť často až dokumentaristický podtón, kedy bolo vidno, že zámerom je dianie zobraziť čo možno najrealistickejšie (nejdem polemizovať, ako veľmi sa to podarilo, nakoľko danú kauzu naštudovanú nemám, čoby diváka neznámeho reálií ma to však presvedčilo veľmi slušne). To bolo však možno miestami na úkor plynulosti deja, avšak opäť to prijímam ako autorské riešenie. Suma sumárum sa mi snímka páčila a v rámci tunajšej tvorby ju považujem za solídny nadpriemer, pekne zvládnutú žánrovku, akých sa tu doposiaľ urodila len hŕstka. Niekedy v blízkej dobe si snáď dohľadám a "strihnem" i zostrih s pridanou polhodkou navyše, ktorý ma možno presvedčí natoľko, že pridám i hviezdičku štvrtú (ku ktorej to ozaj nemá ďaleko), ktovie. 65%

• 18.1.2018  05:40

Dosiaľ šiesty mnou videný film od maestra Kubricka, avšak kým prvým piatim som bez váhania (a s radosťou) nadelil plný počet a považujem ich za geniálne nadčasové projekty, tentoraz (pri snímke, ktorú daný režisér vyhlásil za svoju najlepšiu) sú moje výsledné dojmy ďaleko iné, rozpačité. Formálna stránka síce ako vždy honosná a majestátna (kamera, strih, klasická hudba - všetky tieto aspekty zvládnuté vysoko profesionálne, prakticky bezchybne), tá obsahová pre mňa však bola len ťažko stráviteľná. A vôbec to nemožno "zhodiť" na provokatívnu erotickú ladenosť snímky, v tom nevidím najmenší problém, ostatne s kontroverziou sa pracovalo i v Mechanickom pomaranči a ten patrí do trojice mnou najobľúbenejších filmov vôbec, skôr mi to príde akosi nepekne prvoplánové, ploché a istým spôsobom možno i stupídne. Ústredná zápletka mi prišla byť plytká a nezaujímavá, nuž a tým pádom ani tempo, gradácia a napätie z môjho pohľadu väčšinu času nefungovali (jedinou výnimkou bolo zobrazenie onoho rituálneho večierku, ktorý bol svojou tajomnosťou akiste zaujímavý a atraktívny, no takisto sa mi pýtalo dostať sa mu pod pokličku o čosi viac). Svoje v rámci môjho prevládajúceho nezáujmu mohlo zohrať i obsadenie, keďže ani Cruise ani Kidmanka nepatria k mojim obľúbencom, a navyše Kidmanovej výkon mi tu prišiel obzvlášť rušivý a otravný (ešte šťastie, že toho priestoru až tak veľa nemala). Neviem čo by som dodal, nakoľko nemám pocit, že by môj výsledný dojem mal čo dočinenia s nesprávnou konšteláciou nálady pri projekcii, pôjde pravdepodobne o prvú mnou videnú "kubrickovku", ktorú si už opakovane nikdy nepozriem. 45%

• 18.1.2018  05:04
    Atlanta (TV seriál) (2016)

Nápaditý a vskutku svojský/špecifický seriál, z ktorého mám pomerne zmiešané dojmy (hoc akiste suverénne prevládajú tie pozitívne). Páčila sa mi jednak úctyhodná kadencia všakovakých nápadov, ktorých tu bolo na poli stopáže 10x25 minút obsiahnutých skutočne neúrekom a čo je takisto dôležité, hoci boli podané prevažne vtipnou formou (upozorňujem, že nejde o úplne klasicky sitcomovský humor kedy obecenstvo vyložene "padá do kolien"), ani zďaleka neboli prvoplánovými a slušne/trefne reflektovali či už súčasnú afro-americkú komunitu alebo i špecifiká tejto doby všeobecne. Druhým výrazným pozitívom tohto projektu je bez debát herecké obsadenie, ktoré, hoc sa (z pohľadu tunajšieho diváka) skladá z neznámych mien, sedí priam perfektne a dotyční svoje roly zvládli perfektne. Či už ústredné podarené trio, kde ma každý jeden svojimi špefickými vlastnosťami/hláškami/konaniami/pohľadmi vedel slušne pobaviť, no a takisto prekrásna a charizmatická Zazie Beetz, ktorej účasti sa mi pýtalo omnoho omnoho viac. Aby som ale prešiel k podstate onych rozporuplných dojmov, môže za to pomerne zvláštne autorské riešenie projektu, resp. jeho "skečovité" poňatie. Mám tým na mysli nesúrodosť jednotlivých dielov, ktorým (s výnimkou prvých tuším že troch) chýba akákoľvek nadväznosť a fungujú nezávisle od seba, chronologicky neprepojené. Vzhľadom na zámer tvorcov čo možno najviac prostredníctvom satiry reflektovať súčasnú kultúru/mladú generáciu to síce možno chápať, avšak (aspoň teda z pohľadu stredoeurópskeho diváka) je to niečo doposiaľ neznáme. A teda hoc na jednej strane mi šírka záberu, ktorý Atlanta ponúkla, imponovala, z opačnej strany je tu naopak mierna pachuť kvôli onej akejsi neucelenosti (keďže nejaký posun sa mi priam pýtal, ako i väčšia konfrontácia hlavných postáv navzájom - nakoľko často sa stávalo, že sa časť sústredila iba na jednu/dve, a zvyšné hlavné sa ani neobjavili, resp. len okrajovo). Tá je však našťastie omnoho menej intenzívna a teda keďže prevládajú silno kladné dojmy, už teraz sa neviem dočkať druhej série, ktorá má prísť už tento rok. Za predpokladu, že sa udrží aspoň na súčasnej kvalitatívnej úrovni, je dosť pravdepodobné, že pridám i piatu hviezdičku, nakoľko je to svojim spôsobom výnimočná záležitosť výrazne sa odlišujúca od všetkého, čo som v danom žánri zatiaľ videl. 85%

• 18.1.2018  04:23
    Sněhulák (2017)

Nemusím byť nijak špeciálne zbehlý v rámci Nesbøovej knižnej tvorby aby mi bolo jasné, že táto adaptácia nie je ani zďaleka optimálnou (a knižnej predlohe rovnocennou, resp. porovnateľnou). Atmosféra, napätie - akiste jedny z kľúčových atribútov nielen tvorby daného autora resp. súčasnej severskej "školy", ale detektívneho žánru všeobecne -, to je proste niečo, čo by v kvalitnom krimi thrillery/detektívke fungovať bezpodmienečne malo, nuž a keď tomu tak nie je, o úspechu snímky skrátka nemôže byť reč. Bohužiaľ tentoraz nefungovala ani práca s postavami, ktorých predstavenie nebolo dostatočne precízne (Harry Hole je v autorových knihách vykreslený dosť svojrázne a najmä dopodrobna, kým tu to bolo i na filmové možnosti - poskytujúce omnoho menší priestor na prácu s postavami než knižné médium - nepekne odfláknuté, čo nemohol zachrániť ani solídne hrajúci Fassy, ktorý bol obsadený typovo veľmi presne). Takisto ani chlad, ponurosť, no skrátka nič. Raz za čas sa síce objavila nejaká iskrička nádeje, náznak, niečo pozitívne, avšak hneď v zápätí to bolo pomleté do všeobecne prevládajúceho (pod)priemeru, kde sa to poľahky vytratilo. Suma sumárum, keď si to tak zhrniem, tak azda najviac zapamätateľnými z celej snímky boli prekrásne zábery prostredia (čo je vcelku smutné), to ostatné mi ešte len zopár dní po projekcii stihlo z pamäti dosti svižným tempom vyšumieť. Škoda, predpoklady snímky boli totižto viac než dobré, žiaľ, nevyšlo. 40%

• 13.1.2018  23:14

Nakoľko pôvodná snímka - Once Were Warriors - na mňa zapôsobila priam vynikajúco a bez váhania som ju okamžite po projekcii zaradil do svojej osobnej TOPky (považujem ju za najlepšiu mnou videnú sociálnu drámu vôbec), logicky som okamžite musel siahnuť i po jej menej známom pokračovaní. Hneď v úvode pozerania ma nemilo prekvapilo, že film sa nevenuje striktne postave Jake "the Muss" Hekeho a jeho vývoju (ktorého predstaviteľ Temuera Morrison herecky vyčnieval už v jednotke, a čoby postava ponúkala na základe jednotky mnoho možností na jej postupný dramatický vývoj) - ako vyplýva z trošku mylného textu distribútora -, ale zhruba spolovice je zameraná i na postavu jedného z jeho synov. To by samo o sebe nemuselo prekážať, avšak vzhľadom na to, že ide o syna takého, ktorý jednak nijak nekorešponduje s dianím v jednotke (nakoľko tam jeho postava buďto vôbec neexistovala alebo ide o najmladšie dieťa rodiny, kedy by ale nesedel vek), no hlavne, jeho predstaviteľ Julian Arahanga je v porovnaní s Morrisonom herecky neporovnateľne slabší a oveľa menej charizmatický (a vzniká tu do očí bijúci kontrast), čomu nepomáha ani dosti stupídna zápletka, ktorá je okolo jeho postavy vystavaná. Tá pomsta a celkovo vysporiadavanie sa s miestnym (motorkárskym?) gangom skrátka zaváňa brakom, a hodí sa skôr k akémukoľvek osemdesiatkovému béčku než k pokračovaniu brilantne znepokojivej existenciálnej drámy venujúcej sa úzkemu okruhu rodiny a jej osobným tragédiám. Nastal tu skrátka žánrový rozkol, bohužiaľ, ktorý prepája (a "zachraňuje") len brilantné herectvo Temueru Morrisona a vývoj jeho postavy (čo je vlastne hlavným pozitívom tejto snímky). Ďalším je takisto neopozeraná novozélandsko-maorská exotika, nuž a ak si odmyslíme stupídnosť sledovaného diania, je akiste zachytenie dobovosti a celková štylizácia gangu a jeho základne (ktorá by ale, opakujem, prináležila skôr k osemdesiatkovému bijáku než tu), inak však nie je príliš čo chváliť. Zápletka je v porovnaní s jednotkou príšerne stupídna, bez akéhokoľvek emocionálneho potenciálu, pod kožu sa zaryť tentoraz šancu nemá absolútne žiadnu, nuž a z hlavy vyšumí prakticky okamžite po dopozeraní. Čo sa týka záverečného hodnotenia, bol som dosti na vážkach, nakoľko vzhľadom od očakávaní nastolených jednotkou som bol v konečnom dôsledku brutálne sklamaný (a vlastne aj nasratý), no nakoniec som sa rozhodol hodnotiť to predsalen o čosi zhovievavejšie, a teda čoby samostatnú snímku nijak nenadväzujúcu na predošlé dielo. V tomto smere mi z toho vyšla taká svojská, zaujímavo štylizovaná jednohubka so slabším scenárom, ktorá z hlavy vyšumí prakticky okamžite po dopozeraní. 55%

• 13.1.2018  22:49
    Mokřina (2014)

Pokiaľ máte chuť na európskeho žánrového príbuzného prvej série True Detective, ste tu na správnom mieste (snímka dokonca ponúka i typický fincherovský chlad a sterilnosť grátis). Močaristý vidiecky juh Španielska, všadeprítomná spaľujúca letná horúčava (ktorú v závere, v súbehu s príbehovou líniou ako takou, vystrieda poriadny lejak), duo protikladných vyšetrovateľov s odlišnými metódami a napätým vzťahom (pričom zahraní sú obaja bezchybne, najmä Gutiérrez to zvládol priam bravúrne), perfektná dobovosť (postfrankovské Španielsko stále sa zmietajúce v neistote a vyrovnávaní sa s minulosťou) a v neposlednom rade i atmosféra (znepokojivo brilantná). A hoc snímka nie je nijak obzvlášť dynamická ani nič podobné a i samotné vyšetrovanie sa drží v zabehnutých koľajách žánru bez akýchkoľvek výraznejších odbočiek, i tak vyžaruje hutnou dávkou skvelo vystavaného napätia, ktoré je prítomné po dobu celej stopáže. Čo sa týka formálnej stránky, v tomto smere nie je čo vytknúť, zvládnuté je to skutočne rutinérsky bez najmenších chybičiek, no a vizuál (vrátane tých mini halucinogénnych odbočiek - vrana v izbe) je naozaj obdivuhodný a podporuje tak rovnako precíznu obsahovú stránku. Snáď jediné, čo by som vytkol (a čo mi zabránilo v udelení "päťky") je azda to, že keď už sa to teda tvorcovia rozhodli zasadiť do onoho obdobia (a teda tesne po konci frankizmu), navyše s tým, že obaja hlavní aktéri mali s oným režimom isté typy "prepojenia", mohli sa s týmto motívom pohrať aj o čosi podrobnejšie - či už znásobením vzájomných konfrontácií dua vyšetrovateľov a ich minulosti alebo aspoň početnejším zakomponovaním poznámok/odkazov na onen režim. Nevravím, že by to bolo v tomto smere vyložene odfláknuté, to vôbec, venovali sa tomu vcelku obstojne (a úplný nič neriešiaci záver bol svojim spôsobom fantastický), avšak predsalen by sa mi pýtalo ešte čosi navyše, nakoľko motív to je nesporne atraktívny a ponúkajúci veľa rôznych možností. Tak či onak, film ako taký bol pre mňa veľmi príjemným prekvapením (a pokiaľ som sa doteraz španielskemu filmu prevažne vyhýbal či mal akékoľvek "predsudky", odteraz to neplatí), nuž a pokojne ho môžem zaradiť k vôbec najprecíznejším kriminálkam, ktoré som kedy mal možnosť vidieť. 85%

• 6.1.2018  23:06
    JFK (1991)

Udržať ma v neustálom strehu a napätí v stopáži prevyšujúcej tri hodiny, tak to klobúk dole! Ostatne práve ona stopáž bola tým, čo ma od tejto snímky dlhodobo odrádzalo, hoc som ju mal v merku niekoľko rokov. Nuž, svoj rest som konečne napravil a tento Stoneov výklad (resp. uhol pohľadu, ktorý je pochopiteľne značne jednostranný, čo však kvality snímky - ak ste ochotný zniesť, že tvorca matériu neposudzuje nezaujato a objektívne - nijak neznižuje) jednej z najväčších otáznikov americkej histórie je čoby film skutočne fantastické veľdielo. A hoc nechcem znižovať kvality hercov, tí boli tentoraz vedľajší, prím hral príbeh samotný, jeho gradácia, tempo, atmosféra, precízne spracovanie. Rozhodne si to niekedy v budúcnosti "strihnem" odznova. Zatiaľ akiste najlepšia stoneovka, ktorú som mal možnosť vidieť (a predpokladám, že zo zostávajúcich ju má možný potenciál prekonať jedine ak tak Čata). 95%

• 6.1.2018  19:05
    Jerusalema (2008)

Klasická schéma vzostupu a pádu gangstra tentoraz v africkom šate, ktorý je síce nesporne exotický a obnáša viaceré - z pohľadu európskeho diváka - nezvyklosti (odlišnosti v mentalite, svojrázna kultúra, odlišný prístup k filmárčine), inak sa však takmer bezvýhradne drží v zabehnutých žánrových koľajách. Tým pádom najväčším lákadlom (a zároveň prekážkou) filmu je bezpochyby jeho exotickosť a miera, do akej sú s ňou spojené prvky pre nás čoby diváka zvyknutého na iné "móresy" znesiteľné. Za mňa osobne môžem prehlásiť, že to dopadlo relatívne solídne - páčilo sa mi zakomponovanie africkej hudby, miestami naivný prístup/konanie aktérov a takisto celkovo prostredie ako také. Čo mi naopak miestami prekážalo, bolo akiste občasná prílišná zjednodušenosť a priamočiarosť (slušilo by sa občas zájsť viac do hĺbky a nevykresľovať veci tak povrchne) a v niektorých prípadoch azda trošku i herecké výkony, ktoré nie u všetkých spĺňali znesiteľné parametre. Nuž a akúsi nepríjemnú pachuť vo mne zanechal i značne stupídny koniec, ktorý v celkovom dojme značne uberá, bohužiaľ. Inak však fajn, rozhodne osviežujúca záležitosť, ktorej pozretie neuškodí a žánrovým nadšencom odporúčam v rámci akéhosi príjemného spestrenia. 75%

• 6.1.2018  15:49
    Cena svobody (2014)

Veľmi príjemná, istým spôsobom i pozitívna (krásne nevtieravým spôsobom) životopisná snímka, ktorá z diváka "ždíme" emócie veľmi prirodzene, nepostrehol som ani náznak nepríjemne vyumelkovaného hrania na city (akých sme svedkami v drvivej väčšine podobne ladených drám). Oceňujem účasť sympatickej Reese Witherspoon, ktorej hoc muselo byť jasné, že mantinely ňou stvárňovanej postavy jej nedovoľujú nijakým spôsobom herecky zažiariť, no o to viac je to, že do filmu išla (a nesporne skrz svoje meno pritiahli filmu väčšiu publicitu), jej cťou a ukážkou ľudskosti. Opakujem krásny film s myšlienkou, zachytávajúci veľmi dôležité udalosti, navyše (v druhej polovici) i občasne príjemne zľahčený. Ani trošku neľutujem tento nezvyčajný výber z dostupnej televíznej ponuky, ktorý som si zvolil na popoludnie uplynulých Vianoc. 80%

• 5.1.2018  23:58

Vskutku nápaditá a svieža romantická komédia, v ktorej romantika ide prevažne bokom a prím hrá viacmenej neustále zložka humorná (a teda jeden z mála reprezentantov daného žánru, ktorý viac ulahodí mužskej časti publika než ženskej). Jej základ je vystavaný síce takmer výlučne jedným smerom (neprekonateľný generačný rozdiel a pohľad na svet v podaní dua otec/potenciálny zať), avšak o to je daný humor hutnejší a konzistentnejší, neobsahujúc skoro žiadne odchýlky v zmysle trápností. Jasné, nadáva sa tu vskutku "požehnane", sexualita je taktiež prepieraná neúrekom, to ale k moderným komédiám skrátka neodmysliteľne patrí. Na mňa osobne tie vtípky zafungovali fantasticky, nasmial som sa ako už dávno nie, nuž a oceniť nutno i herecký koncert (ak tak stvárnenie v romantickej komédii možno nazvať) Jamesa Franca, ktorému jeho uletená postava sadla vyslovene ako riť na šerbeľ a bolo vidno, že si ju skutočne užíva. Horšie to už bolo s Bryanom Cranstonom, ktorý sa tu na môj vkus príliš neprejavil (pochopiteľne mu to jeho typ postavy neumožňoval až do takej miery ako Francovi, avšak osobne si myslím, že nejaký potenciál tam predsalen bol) a prišiel mi vyslovene nudný, čo do veľkej miery spôsobuje, že filmu nakoniec neudeľujem "plnú paľbu" (ktorá bola tentoraz fakt blízko). Tak či onak z môjho pohľadu najvydarenejšia (romantická) komédia posledných rokov. 85%

• 5.1.2018  23:41
    Kubo (TV film) (1965)

Slovenská vianočná klasika, ktorej som sa po mnohé roky oblúkom vyhýbal, nuž a teraz môžem pokojne konštatovať, že som v tomto smere nespravil žiadnu obrovitánsku chybu. Nechcem nijak znižovať význam folklóru, avšak mne osobne až takto výrazné zakomponovanie do filmu (mám tým na mysli najmä teda spievané pasáže, ktoré sú primoc časté a nekonečné) po chuti skutočne nie je, ba práve naopak - výrazne to znížilo môj osobný celkový dojem z iných zložiek filmu, ktoré boli zvládnuté pozoruhodne. Tým mám na mysli či už nesporne zaujímavý spôsob, akým bola netradične zdekorovaná tradičná slovenská dedina (tie umelecké kulisy sú priam pozoruhodné), humorná zložka alebo v neposlednom rade herecké výkony - kedy sa tu na natáčaní naozaj stretla takmer kompletná domáca herecká elita tej doby, ktorej krásnym spôsobom dominoval nenapodobiteľný Jožko Kroner, ktorý Kuba stvárnil naozaj božsky s patričnou noblesou. 60%

• 5.1.2018  23:30

Nechce sa mi polemizovať či to je (a ak áno, do akej miery) redneck/vidlácka verzia Dannyho parťákov, faktom však zostáva, že na mňa v porovnaní so spomínanou záležitosťou zanechala podstatne slabší dojem, tak nejak ma to proste nechytilo (alebo priam obišlo). Či už je reč o príbehu samotnom, humornej zložke a iných "perličkách", hereckých výkonoch (i keď Craig príjemne prekvapil, uznávam - čo ale vzápätí možno vyvážiť Driverom, ktorý bol priam katastrofálny), technickej stránke filmu, nič ma nedokázalo náležite zaujať natoľko, aby som to mohol považovať za dobre strávenú dvojhoďku. Nuž a vzhľadom na to, že môj pohľad sa výrazne líši od mne relevantných užívateľov tu na čsfd (u ktorých sa tešila takmer výhradne pozitívnemu prijatiu), netuším, kde sa stala chyba - či som na túto záležitosť nebol správne naladený, prehliadol som jej kvality, alebo to proste vidím tentoraz podstatne inak než väčšina, tento rébus asi nevyriešim, nakoľko daný film opätovne pozerať v blízkej budúcnosti akiste neplánujem. 45%

• 5.1.2018  23:19

Rodinná záležitosť nijak nevybočujúca z predpísaných žánrových koľají a v podstate sa dá povedať, že jej pozretie nespôsobuje žiadnu ujmu ani nič podobné. Čoby jednohubka je to záležitosť pomerne znesiteľná, ľahko stráviteľná a takisto dobre odsýpajúca. Je vidno, že režisér má tento typ snímok "zmáknutý" do bodky, s emóciami totižto narába ako sa mu len zachce. K príbehu ako takému sa azda ani nemá zmysel vyjadrovať, je to skrátka psia záležitosť, a tento "zákerný" typ filmov vie chytiť za srdce skutočne hockoho (preto sa im snažím vyhýbať, ako sa len dá). Suma sumárum v podstate podarená záležitosť, ktorá bezpochyby splnila svoj účel, rozosmiala, privodila zopár sĺz, no a akiste si našla svoje publikum. Nič viac, nič menej. 65%

• 5.1.2018  23:09
    Thelma (2017)

Ono tomu po stránke formálnej skutočne niet príliš čo vytknúť, nakoľko natočené je to vskutku profesionálne, vizuál je na veľmi vysokej úrovni, avšak na môj vkus to bolo príbehovo nezaujímavé (ba až žalostne prázdne), nuž a ústredná zápletka mi prišla vcelku málo nápaditou. Stále som sa tak nejak utešoval, že všetko mi to vynahradí akiste rafinovaný záver, ktorý mi napraví spomínanú pachuť, ale bohužiaľ nič také sa nekonalo, záver takisto nedokázal dostatočne zarezonovať. Nevravím, že je to zlý film, to vôbec - ako som už spomínal, určité klady tu nemožno prehliadnuť (už spomínaná remeselne bezchybná formálna stránka, herecké výkony či takisto seversky typická odťažitosť, chlad, resp. akási sterilne pôsobiaca atmosféra), ako celok ma to však skrátka nechytilo. 60%

• 5.1.2018  22:52

Azda najsilnejšia a najpôsobivejšia sociálna dráma, akú som kedy v živote videl, a pritom tak prirodzená a nenútená (až je to človeku nepríjemné, že ono ten príbeh vlastne nie je ničím vyložene špeciálny a podobne krutých sa odohráva všade po svete neúrekom). Okrem samotnej obsahovej stránky, ktorá sa zarýva hlboko pod kožu a zostáva rezonovať ešte dlho po skončení projekcie, nutno oceniť i vykreslenie súčasného maorského obyvateľstva ako-takého vrátane ich zvyklostí a kultúry, ťažkého začleňovania sa, všemožných problémov a trápení, kriminality a tak ďalej. No skrátka výborne komplexná záležitosť zvládnutá obsahovo i formálne priam bezchybne - pričom klobúk dole i pred hereckým obsadením -, nuž a bezpochyby absolútny režijný vrchol Lee Tamahoriho (ku ktorému sa mu v neskoršej tvorbe podľa mňa ani len nepodarilo priblížiť). Snímka, ktorej zhliadnutie by som odporučil skutočne každému. 100%

• 18.12.2017  20:57
    Město bohů (2002)

Zoznámenie sa s najstarším slumom Ria de Janeira pohľadom rozprávača prezývaného "Raketa" možno považovať za vskutku originálne, nápadité, hravé (štýlom podania, nie tématikou), miestami vtipné, no zároveň neskutočne kruté, zvrátené a absurdné, nasiaknuté akousi beznádejou. No skrátka fantastická záležitosť či už po stránke formálnej alebo obsahovej, všetko funguje tak ako má, žiadne rušivé elementy. Oceňujem takisto výpovednú hodnotu (ktorá dosahuje snáď až dokumentárnu úroveň) a maximálne prirodzené herecké výkony zúčastnených. Z vraždiacich, ničoho sa neštítiacich gangov detí, ktoré chcú silou-mocou pôsobiť dospelo, ma zamrazilo (o to viac, že nejde len o fikciu). 95%

• 18.12.2017  14:55
    Pod jedním nebem (TV seriál) (2017)

Tento projekt nemožno škatuľkovať ako špionážnu minisériu, nakoľko ono to omnoho viac "koketuje" so sociálnou drámou, zobrazujúc obdivuhodne pestrú paletu neľahkých životných osudov počas neľahkej, napätej doby na oboch stranách múru deliaceho nemeckú spoločnosť. Čert to ber, že sú tu použité notoricky zaužívané prototypy postáv/prostredí, ktoré v súvislosti s danou dobou resp. politickou konšteláciou niekomu môžu pripadať ako klišé (posadnutosť vrcholovým športom a neblahé veci okolo toho, neskúsený špión s pochybnosťami spoznávajúci celkom iný svet, homosexuál túžiaci po úteku a voľnosti, donášač hľadajúci náhradu atď.), sú totižto napísané a vystavané tak kvalitne, že ich zasadenie vôbec nepôsobí nijak rušivo či stereotypne, ba práve naopak, takto koncipovaná spleť postáv je takmer až dokonalou a atmosfericky resp. čo sa týka tempa/gradácie to šlape presne ako má. Vynikajúcou možno ohodnotiť i dobovosť minisérie, kde skutočne niet čo vytknúť - či už kostýmy, vizuál interiérov a exteriérov, všetko je zvládnuté bezchybne a poľahky divákov spoza obrazoviek presúva do špecifických sedemdesiatych rokov "se vším všudy". Obsadenie taktiež zvládnuté na jedničku, snáď nikto zo zúčastnených nepôsobí nijak rušivo, no a niektorí priam excelujú (najmä teda trio Schilling, Bechtová, Becker). Snáď jediné, čo by som vytkol - a čo ma "odradilo" od plného počtu bodov/plnohodnotného zážitku - bol až príliš otvorený koniec, kedy ani jedna z dejových liniek neprišla v podstate k nijakému rozuzleniu a výsledok teda zostal vo hviezdach. Nechcem nijak spochybňovať autorské riešenie tvorcov, dokážem pochopiť, že práve takto ukončené, ponechávajúc rozuzlenie/ďalší vývoj na fantázii diváka, to môže v niekom azda zanechať o to silnejší dojem, prípadne takisto ponechať tvorcom pootvorené vrátka pre prípadné pokračovanie (i keď žiadne informácie o tejto možnosti som ešte nezachytil, tak neviem), avšak osobne mi to prišlo skrátka neúplné, akoby niečo krásne vygradovali a zauzlili, a potom sa alibisticky zbavili akejkoľvek zodpovednosti za rozriešenie danej veci. Neviem, musím si to buď ešte nechať viac uležať v hlave alebo si dopriať opakované pozretie, každopádne nateraz veľmi silná štvorka. Bodaj by jedného dňa takéto projekty vznikali aj u nás. 85%

• 18.12.2017  13:02
    Bobby (2006)

Patetickosť, sentimentálnosť a americký patriotizmus možno tomuto počinu poľahky odpustiť, dokonca si myslím, že dané prvky boli zakomponované dôstojne, avšak i tak mi to nie úplne sadlo. Obsadenie jednotlivých postáv samozrejme luxusné (ani si nepamätám, či som niekedy v spoločnej snímke videl toľko hereckých hviezd pokope), nápad zobraziť dianie v osudnom hoteli Ambassador chvíľu pred atentátom taktiež zaujímavý, ale tá mozaikovitá spleť rôznych príbehov ma skrátka nevedela naplno chytiť. Niektoré boli nápadité, iné menej, niektoré mi prišli vyložene zbytočnými, no ako celok to na mňa naozaj príliš nezapôsobilo, neviem prečo. Čiže ak to mám zhrnúť, formálna stránka bezproblémovo zvládnutá, obsahová - z môjho pohľadu - trošku zaostávala. 65%

• 18.12.2017  12:56
    J. Edgar (2011)

Skvelé obsadenie, skvelý námet, avšak vo výsledku sa z toho vykľul značne nesúrodý a chaotický mišmaš. Nemôžem si pomôcť, no životopis s takýmito možnosťami zobrazujúci jednu z podstatných osobností amerických dejín, zakladateľa tak známej a dôležitej inštitúcie by som si skrátka predstavoval o čosi prepracovanejší. Mal som solídny problém to vôbec dopozerať. 40%

• 18.12.2017  12:52

Realistické, chladné, brilantne natočené, vyžívajúce sa v najrôznejších detailoch s krásnymi scenériami pohraničných lokácií (no a samozrejme klobúk dole pre Jóhanssona za priam mrazivú hudbu, ktorá fantasticky dotvára celkovú dychberúcu atmosféru). Del Toro s Brolinom skvelí, najmä teda Benicio, avšak mierny problém som mal s hlavnou protagonistkou stvárnenou Emily Blunt, ktorá mi prišla jednak až príliš naivne zmýšľajúca (na to, že šlo o agentku FBI, mala o danej problematike menší prehľad než hocaký laik z úplne iných končín sveta a jej morálna zásadovosť/pohľad na vec bola vyložene smiešna), a takisto pre dej ako taký vcelku zbytočná, náhľad na jej osobu som považoval za akúsi brzdu, ktorá tam byť snáď ani nemusela. 80%

• 16.12.2017  01:50

Benicio čoby Escobar veľmi presvedčivý (i keď na stvárnenie Wagnera Mouru sa nechytá, nakoľko nie je danej postave tak podobný), dobovosť zvládnutá bezproblémovo, a takisto dobre boli zvolené i lokácie, ktoré sa pričinili o hŕstku pekných záberov krajiny. Nuž a tu môj skromný výpočet pozitív asi končí. Hutcherson otrasný, jeho postava vyložene otravná, nuž a príbehovo slabučké a stupídne (všetko bolo moc skratkovité, povrchné, málo vysvetlené, nefungujúce). V podstate ani neviem, prečo vlastne Pabla zakomponovali, aký to malo význam - jasné, nahnalo to množstvo divákov, avšak veľká väčšina z nich musela byť dozaista sklamaná, podobne ako ja, nakoľko o Escobarovi sa primoc nedozvedáme, iba okrajovo, v podstate všeobecne známe fakty (a teda že chudobní ho zbožňovali, dokázal byť krutý, mal kontakty, toť vše). Inak to však význam nemá, práca s postavami (i celkovo s danou matériou) bola nedostatočná a takáto čajová prvoplánová zápletka by sa pokojne zaobišla i bez jeho mena. Slabota, jednohubka, zbytočný film. 40%

• 15.12.2017  15:59

Eastwoodova starosvetskosť mi zväčša nijak neprekáža, ba práve naopak, je pre mňa akýmsi príjemným osviežením, niečím, čo už v tejto dobe príliš časté nie je, avšak tentoraz to bohvieako nefungovalo. Pateticky poňatá matéria, ktorá mohla zaujať, ale vo výsledku bola namiešaná na môj vkus až príliš gýčovo. Príbeh odohrávajúci sa vo viacerých rovinách je nekonzistentný, chaotický (vo vojakoch, ktorí na Iwo Jime zahynuli, som mal úplný guláš), zdĺhavý, miestami nudí. Formálne je síce zvládnutý vskutku dôstojne, avšak nedokáže dostatočne zaujať, vyznieva chladne, neosobne (čož je naozaj škoda, námet bol pozoruhodný). Ocenil by som väčší dôraz na rovinu po návrate vojakov vztyčujúcich vlajku do Ameriky, ktorá mala byť nosnou časťou snímky (a odlíšiť ju od iných vojnových), osobne mi však prišla často kŕčovitá a v záverečnej zhruba polhodinke už veľmi umelo naťahovaná a únavná. Suma sumárum, film to absolútne nie je zlý, no osobne si myslím, že sa z toho dalo vyťažiť i čosi viac, najmä po emočnej stránke - ktorá sa tu priam núka. 60%

• 15.12.2017  12:30

Môj vôbec prvý stret s tvorbou Noaha Baumbacha, ktorý dopadol priam vynikajúco (a spôsobil u mňa teda záujem viac si "posvietiť" na toto meno). Nebyť - z môjho pohľadu - trochu kontraproduktívneho a prehnaného sentimentu respektíve výčitiek v záverečnej tretine, ktoré čiastočne upravili ráz snímky, pokojne by som udelil aj plný počet. Hoffman čoby patriarcha skvelý, Sandler so Stillerom takisto už po neviem koľkýkrát presviedčajú, že hrať vedia (keď majú čo), nuž a spomenúť nutno i výborne napísané dialógy, vďaka ktorým snímka čiastočne pripomína allenovky, no zároveň sa vydáva vlastnou cestou. Pozoruhodná záležitosť. 85%

• 15.12.2017  12:17
    Elle (2016)

Verhoevena mám čoby režiséra síce veľmi rád, jeho osobitý rukopis sa mi pozdáva, no pravda je taká, že naposledy ma dokázal zaujať filmom spred dvadsiatich rokov (mojou srdcovkou Starship Troopers), odvtedy to ide dolu vodou. Elle z môjho pohľadu žiaľ nie je výnimkou, a to i napriek tomu, že určité kvality akiste má a za vyložene zlú snímku ju rozhodne považovať nemožno. Za normálnych okolností by som udelil trojku, bolo by to objektívnejšie, ale nakoľko Verhoevenovu tvorbu som v tomto roku podrobil "drobnohľadu" a pozrel si celú jeho doterajšiu filmografiu, tento kúsok je pre mňa žiaľ sklamaním. Dôvod je taký, že od tohto režiséra by som čakal skrátka niečo viac - nemyslím len kontroverziou a provokáciou (je jasné, že v dnešnej dobe sa mu šokovať podarí ťažšie než dajme tomu pred štyridsiatimi rokmi s Turks Fruit, hranice diváckej znesiteľnosti sa značne posunuli, a teda i otvorenejšia sexualita už nie je ničím nezvyčajným), avšak chýbal mi tu akýsi jeho cit pre vizuálnu stránku, ktorý dané filmy robil tak špecifickými a často tým zakrýval i určité nedokonalosti v rámci obsahu. Tu mi však vizuál prišiel tuctový, ničím nevyčnievajúci, nuž a príbeh resp. jednotlivé postavy vyložene nesympatické (pričom do totožne nesympatického prostredia snobskej vyššej vrstvy zasadil i svoj predošlý projekt Steekspel), nebolo sa s kým absolútne stotožniť. Z môjho pohľadu značné sklamanie, potrápil som sa. 45%

• 14.12.2017  15:12
    matka! (2017)

Obsahovo poetické s myšlienkovým presahom, kameransky experimentálne (zvolený štýl mi vcelku prekážal, ale to je samozrejme vec vkusu), ako celok pôsobiace značne abstraktne. A tak akosi zvláštne, ťažko stráviteľne (aspoň pre mňa). Na onen podtón som si nemohol zvyknúť, mal som problém i s hereckými prejavmi jednotlivých hercov - i keď nevravím, že by boli nepresvedčiví -, no skrátka nesadlo mi to ako celok, dve hodiny mi prišli ako celá večnosť. Zároveň však dokážem pochopiť, že iných mohol film nadchnúť, určité kvality akiste má, o tom niet pochýb. Z môjho pohľadu však pôsobiace príliš zmäteným dojmom, kedy nápad bol síce zaujímavý, avšak jeho prevedenie (vzhľadom na extrémnu obtiažnosť prevedenia) nie práve najšťastnejšie. Týmto kúskom si u mňa Aronofsky skutočne nešplhol, hoc som sa na naň tešil. 40%

• 14.12.2017  00:25

Energické, mladícky tvrdohlavé, provokatívne, slobodné, no zároveň i chaotické, výstredné, zmätené, miestami povrchné a nejasné. Skrátka presne také ako dospievanie. Knižnú predlohu nepoznám - hoc po letnom oboznámení na základe tohto sfilmovania by ma skutočne zaujímala -, a teda nemôžem porovnávať, ale tak nejak tuším, i keď sa pod filmovú adaptáciu podpísala tá istá osoba, že kniha bude predsalen obsahovo značne hodnotnejšia, ucelenejšia, zachytávajúca podstatne viac myšlienok. Nechcem však byť prehnane kritický, nakoľko čoby režijný debut ma to oslovilo pomerne dosť (a to pritom tvorbu európskych nezávislých filmárov prevažne nesledujem). Formálna stránka snímky sa mi páčila, či už vizuál (moderný Berlín tu bol zachytený veľmi dobre), hudbou, ale takisto sviežim, energickým strihom, a vlastne celkovo akousi svižnosťou (teda aspoň niekedy). Horšie to už bolo s obsahovou stránkou, ktorá mi prišla až príliš chaotická, zmätená a vo výsledku žiaľ len málo vraviaca. Značný problém som mal i so zvolenou štruktúrou, jednotlivé scény boli klipovitého rázu, čo mi je nie úplne pochuti a na kvalite nepridávalo ani ich usporiadanie, kedy chronológia neexistovala prakticky žiadna a epizódky zo života sa striedali takpovediac "hala-bala". Oceňujem najmä všelijaké hudobné/tanečné vsuvky, niektoré originálne a úsmevné scény, a takisto herecký výkon Jasny Fritzi Bauerovej, ktorá sa s rolou tínedžerky Mifti popasovala veľmi dobre, a postavu, od ktorej ju v skutočnosti delí 12 ročný rozdiel, zvládla bezproblémovo. Čiže aby som to zhrnul, Axolotl za sklamanie síce nepovažujem, páčilo sa mi ono exentrické poňatie a celkovo výstrednosťou nabitá generačná výpoveď súčasných tínedžerov, ktorá nie je polopatistická (po premietaní v trnavskom Lumière všetci zúčastnení zostali sedieť v kinosále skoro až do úplného konca titulkov), avšak predsalen, vo výsledku "iba" trojka. 65%

• 13.12.2017  21:16
    Trestanec (2017)

Dve hodiny konštatovania starého známeho faktu, že pobyt vo väzení ťa nevyhnutné zmení. Nič viac, nič menej. Každá nová filmová záležitosť spoza mreží (pokiaľ z toho nečíha úplný prúser), hoc tématicky nejde o nič svetoborné a je to mnohokrát dookola z každej strany omieľané, vo mne zbudí patričný záujem a skôr či neskôr sa k nej vždy dostanem. V poslednej dobe sa však nimi začínam cítiť tak akosi prejedený, neviem prečo. Shot Caller, nech už sa Nikolaj Coster-Waldau snažil akokoľvek, na mňa priveľmi nezapôsobil čo sa týka stránky obsahovej (pričom po formálnej vcelku fajn, krvi bolo požehnane), prišla mi byť maximálne priemernou, primoc zjednodušenou, obyčajnou. Ocenil by som väčšie zameranie sa na psychologický prerod hlavnej postavy, takto mi to prišlo síce pomerne zaujímavo načaté (pomocou flashbackov do minulosti), ale keďže to ani zďaleka nebolo dotiahnuté do konca, tak to vyšumelo tak akosi doprázdna, čož je škoda. Príbeh ako-taký vrátane obchodu so zbraňami ma príliš neoslovil (väzenské pasáže boli lepšie než tie mimo), štylizácia členov Bratstva (hierarchia, tetovania, flanelové košele, "smrť v očiach") mi prišla vtipná, nuž a jediný bonus navyše, čo ma potešil, bolo slušné obsadenie filmu - či už spomínaný Coster-Waldau, alebo takisto Bernthal a McCallany (ktorého som takto zamaskovaného ledva spoznal). Inak však vyložene šedý priemer, jednohubka. 60%

• 12.12.2017  01:01

Znepokojujúce, temné, perverzné, psychopatické, no zároveň hravé (ako už bolo trefne zosumarizované, občas sa budete smiať a zároveň hanbiť, že ste sa smiali - alebo, druhá možnosť, s maximálnou nechuťou tento film zatratíte, nakoľko skutočne nie je primoc prístupný širšiemu publiku) a absolútne nenormálne, iné. Obsahuje hneď niekoľko geniálne nápaditých scén a detailov, ktoré z hlavy len tak ľahko nedostanete a ktoré zároveň robia túto snímku tak pôsobivou (sexuálna scéna, Farrellova príhoda o najväčšom tajomstve z detstva, olizovanie prstov, jedenie špagiet, dcérin spev, rozuzlujúca scéna, niektoré z Keoghanových replík, debaty o chlpoch v podpaží atď.). Malou nepatrnou chybičkou môže byt ak-tak priveľmi pomalé tempo (i keď absencia gradácie mi neprekáža), kedy ku koncu už miestami prestávalo fungovať, trošičku to strácalo dych a niektoré pasáže mi prišli o kúsok zdĺhavejšími, než byť mali, ale inak skutočne niet čo vytknúť. Hudba a kamera vysoko podmanivé, Keoghan priam fantastický! A opakujem, tie detaily... 90%

• 11.12.2017  14:58
    The Deuce: Špína Manhattanu (TV seriál) (2017)

Prostitútky, pasáci, ľudia od pornobrandže, mafoši, krčmári, odborári, kadejakí šmelinári, policajti, novinári, hippie študentíci, homosexuáli - no proste vskutku široká vzorka ľudí na prvý pohľad vyvolávajúca kontrast, avšak popravde čoby celok pekne splýva v rámci akéhosi komplexného rozboru celej jednej vrstvy ľudí (ktorí majú viac či menej čo dočinenia s rozmachom pornopriemyslu v Amerike), skvelo fungujúcej ako sonda daných rokov, prostredia, atmosféry, pomerov a vlastne všeobecne duše New Yorku danej doby. Jasné, je to záležitosť, ktorá nesadne každému, či už extravangciou a otvorenosťou v rámci zobrazovania sexuality (obnažené prsia sa už berú ako samozrejmosť, avšak na zábery penisov, masturbácie atď. publikum príliš zvyknuté nie je) alebo takisto svojou pomalosťou, kedy takto zvolené tempo rozvíjania príbehu niekomu môže prísť vyložene neznesiteľné, nekonečné a nikam sa neposúvajúce, no iným - vrátane mňa - to naopak bude plne vyhovovať a dozaista ocenia, akým štýlom je tu budovaná atmosféra, a ako sa tvorcom darí nás do daného diania vtiahnuť (počas sledovania som mal pocit, že som s danými postavami dokonale zžitý, pričom podobný efekt na mňa mal takisto špecifický kúsok Spikea Leeho Summer of Sam, ktorý mi tento seriál atmosfericky i zvoleným štýlom dosti pripomínal - New York 70. rokov je tu cítiť rovnakou špinavosťou). Čiže veľké plus za vynikajúco zvládnutú dobovosť, vtiahnutie do daného prostredia, výbornú hudbu, prácu s postavami, nuž a taktiež za perfektne pasujúce herecké obsadenie (i keď som nie vždy chápal Francovej dvojroli - mám ho síce rád, no postava Frankieho mi občas prišla nazvyš, snáď to v ďalších sériách napravia). Suma sumárum teda pre mňa jeden z najlepších seriálov tohto roka, ktorého potenciál do budúcna (vzhľadom na to všetko, čo si tvorcovia "ušetrili" v rámci rozoberanej matérie pre ďalšie série) je priam obdivuhodný, tak snáď si postrážia kvalitu. Malá ráda - neodsudzujte to len skrz pilot, ten totižto ani mňa príliš nenadchol (a znamenal pre mňa mesiac či dva trvajúcu pauzu, kým som sa k tomuto projektu vrátil), avšak akonáhle ubehli 2-3 časti, už som sa cítil v danom prostredí ako varený-pečený. 95%

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24