Dívka ve vlaku (2016)

Trailer navnadil pomerne slušne, avšak vo výsledku to žiaľ bola tuctová podpriemerná zlátanina, akých sa každoročne po svete vyprodukuje mraky - akurát sa im nedostane toľkej pozornosti. Že je niečo zle som si začal uvedomovať už v úvodnej polhodine (ktorá skutočne absolútne nefungovala, nech už sa snažila o akýkoľvek presah), avšak stále som dúfal, že ide len o prechodné štádium a časom sa to zlomí. Že predsalen tvorcovia prídu s nejakým šokujúcim a prekvapivým zvratom a rozuzlením, ktorý poupraví celkový dojem z videného. Žiaľ, nestalo sa, záver je prvoplánový a recykluje tie isté motívy, aké boli na filmové plátno prenesené už nespočetne veľa krát. Zúfalý podpriemer, kedy dve hviezdičky zachraňuje a opodstatňuje jedine ak formálna stránka spracovania, ktorá bola pomerne znesiteľná. 40%

Wallander (2008) (seriál)

Severské temne ladené kriminálky v poslednom desaťročí zažívajú obrovské úspechy - akési zlaté roky -, či už na poli seriálovom alebo filmovom (vychádzajúc a ťažiac pochopiteľne najmä z toho, aký "boom" odštartovali severské kriminálky v knižnom svete), to je vec nespochybniteľná. Osobne si severskú kinematografiu užívam pomerne hojne a veľkými dúškami, teší ma každý ďalší vydarený projekt, ku ktorému sa dostanem (a že ich je neúrekom). Wallander podľa predlohy Henninga Mankella bol v tomto smere akiste jedným z priekopníkov (hoci ide o koprodukciu britsko-švédsku), to sa musí nechať, avšak mám za to, že sa kvalitatívne ani zďaleka nemôže rovnať takým seriálovým klenotom, akými sú napríklad Bron či Forbrydelsen. Osobne sa totiž nemôžem stotožniť s tu prevládajúcim úzusom, ktorý túto minisériu (na môj vkus až prehnane) vychvaľuje takpovediac do nebies. Áno, Kenneth Branagh bol úžasný, vyhoreného vyšetrovateľa topiaceho sa v sračkách (rozumej životnej kríze) zahral priam na výbornú, o tom žiadna (a veľká poklona za takéto stvárnenie, ostatne tento herec to má v malíčku prakticky všade, kde sa zjaví), ale to je skrátka samo o sebe na fungujúci počin stále žalostne málo. Prúserom na tomto seriáli totiž je niečo celkom iné, no svojim spôsobom pri kriminálkach to najpodstatnejšie vôbec. Mám tým na mysli žalostnú priehľadnosť a predvídateľnosť jednotlivých epizód, kedy páchateľa dokážete poľahky odhadnúť zhruba už v polovici jednotlivých dielov, kedy Kurt ešte len začína s vyšetrovaním. A to je veru setsakramentský problém! Priamym dôsledkom totižto je, že akékoľvek napätie či prekvapivosť vyšumí kade-ľahšie, nakoľko nie je, čo by vás na danom rozuzlení mohlo zaskočiť. Žiadna originalita či premyslené a zauzlené prípady, skrátka nanajvýš priemerná tuctovka (čo sa pri severských kriminálkach skutočne moc nehodí). Zamrzeli ma navyše ešte aj nepekné scenáristické "barličky" a nelogickosti, ktorých bolo v mnou videnej prvej sérii skutočne požehnane, obzvlášť v druhom a treťom dieli (prvý ešte ako-tak mal relatívne slušnú úroveň, hoc bol tiež prudko predvídateľný). Čiže nech sa Kenneth a kolektív snažia akokoľvek, nech je psychológia a uveriteľnosť jeho postavy zmáknutá hocako prvotriedne, bez prepracovanejšej obsahovej stránky to v detektívnom žánri skrátka fungovať nemôže. Za mňa teda - vzhľadom na vložené nádeje a očakávania, ktoré som do projektu skrz pochvalné hodnotenia vkladal -, vo výsledku vcelku nepríjemná studená sprcha. Namiesto ďalšej série sa radšej poohliadnem asi po niečom inom, čo mi dokáže pokazenú chuť napraviť. 65%

Narozen 4. července (1989)

Protivojnové posolstvo jasné a zrozumiteľné, navyše pojaté pomerne nezvyčajným spôsobom a nápadito - matéria vyrovnávania sa s hrôzami vojny okrem "bežných" bolestivých a hrôzostrašných spomienok i skrz výrazný zdravotný hendikep je niečo, čo v rámci takto ladených filmov až tak často nevidieť (no o to väčšie pozitívum). Po príbehovej stránke teda relatívne obstojné a zaujímavé (i keď miestami by na môj vkus bolo vhodné čo-to ubrať a zostrihať, kdežto inde zas naopak pridať, keďže chvíľami som sa na dianie prestával sústrediť a určité pasáže ma neoslovili), režijným spracovaním rutinérske a poľahky zvládnuté (raz darmo, od polovice osemdesiatok do zhruba polovičky deväťdesiatok šlo o Stoneovu filmársku zlatú dekádu), i keď neviem prečo, no v niektorých chvíľach to na mňa - čo sa týka formálnej stránky - pôsobilo akoby staršie, natočené zhruba tak o desať rokov skôr. Z negatív by som vypichol najmä - aspoň v mojich očiach - veľmi výraznú absenciu akýchkoľvek zapamätateľných hereckých výkonov, čo je pri takto veľkom a kvalitnom projekte vždy veľká škoda. Cruise podľa mňa ani zďaleka neoplýva takým talentom a charizmou, aby dokázal utiahnuť celý film na vlastných pleciach a ani tu sa nijako zvlášť neosvedčil (hoc ide pochopiteľne o názor vyložene subjektívny). Čiže to u mňa z celkového dojmu (pri stopáži vyše dve aj štvrť hodiny) taktiež čo-to strháva. Suma sumárum však vo výsledku viacmenej fajn, ako som spomínal už v úvode, posolstvo to má krásne, onen antivojenský odkaz Stone naservírovať vie skutočne bravúrne, o tom žiadna. Naďalej však platí, že z tohto súdka spomedzi jeho tvorby preferujem skôr Salvador a pochopiteľne Čatu, ktoré ma zaujali ešte o poznanie viac. 75%

Motýlek (1973)

Dve a pol hodiny náuky o tom, akú váhu má sloboda. Jedna z najväčších väzenských klasík, aké kedy vznikli (škoda len, že to nebolo ešte o takú hodinku dlhšie, pýtalo sa mi totiž ukázať ešte ďaleko viac). I tak však bezmála dokonalé a ani neviem, prečo som pri hodnotení neudelil i poslednú, piatu hviezdičku - nechám si ju teda "do zálohy" pripravenú k ďalšej projekcii, ktorá v dohľadnom časovom horizonte akiste príde. 85%

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

DiCapriovi som tú sošku prial ako azda máloktorému hercovi, rozhodne si ju zaslúžil, avšak či práve za túto snímku, o tom stopercentne presvedčený nie som. Vzhľadom na to, že on i Hardy sú mojimi obľúbencami spomedzi súčasnej hereckej generácie, ich stret v jednej snímke by pre mňa za iných okolností zákonite bol akousi filmovou udalosťou roka, tu som však nejako podvedome tušil, že to pre mňa nebude asi "to pravé", nakoľko podobným záležitostiam príliš neholdujem, a teda projekciu som dlhodobo odkladal. Osobne ma tento bezmála trojhodinový motív pomsty a prežitia v nehostinných podmienkach nijak nenadchol, a priznám sa, dopozeral som viacmenej iba "zo slušnosti". Avšak pochopiteľne tomu nemožno uprieť rutinérsky profesionálne spracovanie, ktoré bolo vysoko kvalitné po všetkých stránkach. Čiže po remeselnej stránke zvládnuté na jednotku, avšak čo sa týka obsahu, šlo to absolútne mimo mňa. 60%

Patrick Melrose (2018) (seriál)

Prvá časť ma skrz onen trainspottingovský nádych priam nadchla, v ďalších sa však z pochopiteľných dôvodov dej odvíjal inými smermi. Drogovú "ľahkosť bytia" nahradil pomerne zaujímavý sumár príčin, prečo hlavná postava koná tak, ako koná - viď snobská starosvetská anglická aristokracia a traumy z problematického detstva, ktoré sú divákovi postupným dávkovaním odokrývané. Kvalitu si to po celý čas zachovalo na pozoruhodnej úrovni, ale ak mám pravdu povedať, v posledných zhruba dvoch častiach ma opakovanie stále tých istých motívov a "flashbackov" dookola mierne začalo unavovať. Takisto vývoj hlavnej postavy z môjho pohľadu nešiel tým správnym smerom, respektíve ma dianie v druhej polovici seriálu už nedokázalo dostatočne osloviť. Pokiaľ by som mal hodnotiť podľa jednotlivých dielov, prvý by dostal s najväčšou pravdepodobnosťou "plnú paľbu", druhý (a možno s odretými ušami aj tretí) rutinérsku štvorku, nuž a záverečné dva by odo mňa obdržali už "iba" trojku. Čo sa týka obsadenia, Cumberbatch je pochopiteľne zárukou kvality, je to profesionál na slovo vzatý, o tom žiadna, avšak musím sa priznať, do tejto role mi skrátka typologicky nezapasoval. Taktiež mi celkový dojem mierne kazil fakt, že vzhľadom v akom časovom rozpätí (desiatky rokov) sa seriál odohráva, a zároveň že v prvej časti má byť ústredná postava mladíkom okolo dvadsiatky, mi prišli prakticky nulové zmeny vizáže hlavnej postavy taktiež mierne rušivé a problematické - i keď to je, samozrejme, len taká maličkosť. Pokiaľ by ale niekto mal záujem o podobne ladenú snímku o vyrovnávaní sa s "démonmi mladosti" a rôznymi životnými traumami, rozhodne vrelo odporúčam Stuart: A Life Backwards, ktoré je podľa mňa ešte ďaleko lepšie. 65%

Já jsem noc (2019) (seriál)

Nevyužitá šanca. Chopiť sa tak danej matérie trebárs Fincher, na svete by bol ďalší temný, chladný a sterilne ladený zodiacovský majsterštyk. Priestor tu na to bol, dalo sa veľmi pekne vyhrať jednak s dobovými reáliami (polovica 60. rokov, Los Angeles, surealizmus, kontrast snobskej pompéznosti s afro-americkou chudobou a rasovou diskrimináciou, úplatná polícia, traumy z vojny, k tomu všetkému koketovanie s notoricky známou "Black Dahliou"), predloha podľa skutočných udalostí, a teda mýtmi opradená "figúrka" menom George Hodel taktiež má čo do seba (jeden by povedal, že o také niečo sa budú biť väčšie filmárske esá, a projekt neskončí pod záštitou práve - nič proti -, TNT), lenže bohužiaľ. Vo výsledku takpovediac "ani ryba, ani rak". Postavy tuctové, všedné a taktiež plytké (na čele s prepáleným a často vyslovene rušivým Chrisom Pineom - i keď zavinením primárne scenáristu, ktorý jeho postavu katastroficky odflákol; avšak palec hore za obsadenie Indie Eisley), atmosféra nezaraditeľná a viacmenej nijaká (občasné náznaky vcelku slušného mysteriózna vždy vzápätí prekazila buďto klišé barlička, dejová nedotiahnutosť alebo najčastejšie vyložene nepatričné a stupídne odľahčenie), scenáristicky taktiež žiadna sláva (nehovoriac o početných odchýlkach od historických reálií - tie však prekážali najmenej). Každou ďalšou časťou som sa skrátka stále viac a viac utvrdzoval v tom, že tvorcovia si pri tomto projekte naložili žiaľ priveľké sústo. Ako celok to neprehliadnuteľne škrípe. Za mňa teda sklamanie, avšak jedným dychom dodávam, že nebyť môjho rozčarovania z onoho premrhaného potenciálu, ktorým daný projekt disponoval, objektívne by to na tú trojku asi predsalen vystačilo. Takto však musím ísť o stupeň nižšie. 45%

Proč? 13x proto (2017) (seriál)

Primárne tínedžerská záležitosť, na ktorú som však - skrz jej pomerne vysokú popularitu -, bol zvedavý v podstate už od jej uvedenia. Keď som sa k nej s odstupom času konečne dostal, po pozretí úvodných dvoch-troch dielov (ktoré som si odkrútil bez prestávky) sa u mňa miešali vcelku protichodné dojmy. Na jednej strane ma rozoberaná tematika (plus taktiež ruka v ruke s tým i zaujímavý spôsob rozvíjania deja) svojim spôsobom zaujala - respektíve "opantala" -, na druhej strane ma však dosť výrazne rušil až štval celkový ráz seriálu, na ktorom bolo až do očí bijúco zrejmé, že v porovnaní s jeho vekovou cieľovkou som skrátka asi už pristarý. Cielenie primárne na mladšie ročníky je tu totižto neprehliadnuteľné a v podstate všadeprítomné (časté nelogické a afektované správanie postáv, občasná stupídnosť, zbytočné bočné dejové línie), čo však asi ani nemožno vytknúť, nakoľko projekt bol od začiatku pre dané publikum koncipovaný. Nadšenie z úvodných dielov teda zo mňa začalo s postupom seriálu konštantne vyprchávať, rovnako tak frekvencia sledovania ďalších dielov, avšak k štádiu, kedy by som chcel sledovanie seriálu vyložene stopnúť a ukončiť, nedošlo. Čosi to do seba predsalen malo a uznávam, na mladšie ročníky, ktoré si práve prechádzajú daným problematickým vekom tento seriál môže zapôsobiť (snáď) i čiastočne edukatívne. Druhú sériu však už vynechám. 65%

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Špičkovo herecky obsadené (i zahrané), s podmanivým umelecko-melancholickým nádychom, vychádzajúce zo zaujímavej matérie, s pár prekvapivo dobre pôsobiacimi hypnotickými pasážami (a podľa mňa veľmi dobre zvládnutým dejovým rozprávačom), avšak tu pozitíva viacmenej končia. Tempo je rozvláčne, poniektoré pasáže či vedľajšie dejové linky vyložene útrapné či nudné (a to sa pritom považujem za človeka, ktorý má pomaly plynúce filmy v obľube), vizuálne primoc nevýrazné a tmavé - pýtalo sa viac zapracovať so scenériou daného prostredia, čo sa k takto ladenému filmu (i keď westerny sú pre mňa jedna veľká neznáma) podľa mňa vyložene núka -, nuž a suma sumárum v podstate sklamanie. A najmä žalostne nevyužitý potenciál, ktorým tento projekt - najmä skrz ono umelecky ladené poňatie -, dozaista disponoval. Ale pravdou je, že keby som danému žánru väčšmi holdoval, dosť možno pridám pár percent navyše. 60%

Cizinec v ráji (2016)

Prekrásne koncipovaný dokument o utečenectve a migrácii, ktorý, hoc neprináša návod či riešenie (o čo sa, samozrejme, ani nemal ambíciu pokúsiť), dozaista danú tému pre nezainteresované publikum skrz nápadité poňatie matérie aspoň čiastočne približuje či vysvetľuje. Najmä však krásne scitlivuje, čo je, vzhľadom na väčšinové nastavenie spoločnosti - a teda nepochopiteľný odpor voči akejkoľvek inakosti a úplná absencia tolerancie či solidarity -, v dnešnej dobe priam nutné, nakoľko to, čo sa v súčasnosti o migrácii väčšinovo šíri a traduje (t.j. vyvolávanie priam absurdnej hystérie a nenávisti), je vo svojej podstate obludnosť neuveriteľných rozmerov. Suma sumárum za mňa teda fantastický dokumentárny počin, ktorý vrelo odporúčam a ktorý vo mne rezonoval ešte veľmi dlhú dobu po projekcii samotnej. Videné v rámci filmového festivalu Jeden svet.