Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný
  • Dokumentární

plakát

Two Weeks in Another Town (1962)

Kirk Douglas jezdí dva týdny po Římě v “sequelu” Města iluzí a snaží se přitom vyřešit sám sebe a vrátit se do byznysu. Nikam to nevede, nemá to tempo a to kopání Hollywoodu do míst, kde to má nejvíc bolet, se zas tak nedaří. Nakonec to bohužel není ani klasicky “douglasovsky” sžíravé, ale spíš příšerně sebedojímací. Právem box office disaster, na který všichni zapomněli. Jediný komu bych tenhle film s klidným srdcem doporučil je Rick Dalton.

plakát

Sands of the Kalahari (1965)

1965: Africká odysea. Škoda, že jsou ti herci lehce jalovější, ať už jde o sexuální nátlaky, omdlévání pod spalujícím sluncem nebo bratrské souboje na život a na smrt. Táhnou to dolů. A když mluvíme o smrti, asi nikdy jsem neviděl tolik zmasakrovaných zvířat v západním celovečeráku. Kobylky, opice, ještěři, antilopy, prasata. Tady se s tím nemazali.

Ďábelská brigáda (1968)

Tak se tady uklidníme. Delikátně naivní „reflexe“ druhé světové války plná vystrčených brad, naběhlých žil, testosteronu a monologů, že by se Patton tetelil blahem. Když dojde na závěrečnou přestřelku v italských horách tak už není co řešit. Ďábelští pancharti.

Champion (1949)

Já ty jeho zmrdy žeru.

Elmer Gantry (1960)

Tradičně neskutečnej Lancaster v dramatu vzestupu a pádu jednoho netradičního showbyznysu. Konečně jsem naplno docenil religiózní stanovou kulturu, plamenné kazatele a dotek boží co dokáže vrátit zrak. Dobrej film k pochopení Americky dvacátého a jednadvacátého století, protože lidi se mění, ale kázání zůstávají. A nebojte se. Zdánlivě dlouhá stopáž uteče jako ten nejkratší žalm.

Zastavárník (1964)

Možná by se dalo argumentovat tím, že tenhle film má historickou hodnotu a své dějinné místo. Papírové předpoklady ale nepřebijí jeho absenci tempa, nadbytek snových/retrospektivních pasáží a celkový „staged“ dojem. Právem pozapomenuto.

Ohně na planinách (1959)

Filipínská Apokalypsa. Na rok výroby neskutečně tvrdé válečné drama s kopci mrtvol, pokřiveným apetitem a feelingem při kterém máte chuť jít a dívat se. Bez východiska.

Detektivní příběh (1951)

Na začátku se člověk trochu obává, aby z toho nebyl moralistní koncert, ale Douglasova komplikovaná figura rozjíždí ve druhé půlce tak zásadový teror, že člověk jen valí bulvy jak tvrdej uměl být Wyler na počátku padesátých let. Chvíli ACAB, chvíli antická tragédie, ale hlavně precizní studie jedné pokřivené osobnosti. Na tohle nezapomenu.

plakát

Hrdinové z Telemarku (1965)

Douglas, Kirk Douglas. Skoro byste od něj čekali, že si objedná něco s dovětkem, že to chce protřepat a nemíchat těsně předtím, než poskáče všechno co se kolem něj hýbe na obou stranách Atlantiku. Pak si nahodí lyžáky, sjede všechny kopečky v okolí, vysměje se pomalým SS klučinům co neměli tak dobře namazáno a při měsíčku instaluje jednu vybušninu vedle druhé. To vše s výbornými exteriéry a kvalitní širokoúhlou kamerou. Čisté válečné uvolnění.

Rozhněvaný muž (2021)

Tohle se musí líbit i starýmu Eastwoodovi. Revenge, heist, lehce B a já nevím co ještě biják, u kterýho jsem myslel hlavně na Zabíjení (1956), Charlese Bronsona, starý noiry a tezi, že každý si zaslouží druhou šanci. Od Ritchieho je to vlastně až neskutečná auterská resurekce, která vás s plnou silou udeří vždycky, když dojde na extrémní násilí a McQueenovskou stojatost. Klobouček. Takhle se v padesáti utrhnout z řetězu, to je slast.