Černé zrcadlo - Beyond the Sea (2023) (epizoda)

Zbytočne dlhé, prepálené, a v konečnom dôsledku aj ľahko predvídateľné. Keby aspoň miesto sektárskeho začiatku došlo k nejakej nehode...fakt to nestálo za to, hodina 20 strateného času, a to som fanúšik Black M. Herecké výkony však nesklamali.

Klikař Hank (2023) (seriál)

Úplná pecka pretlačená inteligentným humorom a nezaťažená korektnosťou. Prečo také nízke hodnotenie? Odpočinkové pozeranie, veľmi umne napísané. Autor literárnej predlohy je držiteľom Pulitzera (Asi za román Zánik Empire Falls, pokiaľ sa nemýlim.)

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Ja celkom chápem kritiku a tak, ale na druhej strane...vďaka výbornému McGregorovi sa dá veľa odpustiť, takisto použitie pôvodných hercov z trilógie...veľa u mňa zavážilo, že som si pozrel prequel trilógiu pred tým....a hlavne záverečná konfrontácia na mne zanechala rovnaký alebo väčší dojem ako posledná bitka Obi Wana a ešte neznetvoreného Darth Vadera v SW III. 5 iba kvôli prehnane nízkemu hodnoteniu na ČSFD. Mňa aj tak najviac vyrušovala hudba, ktorá sa ani zďaleka nemôže rovnať Williamsovmu dielu.

Počátek (2010) odpad!

Vau, v kine to musela byť paráda, keď som tomu dal 4 hviezdy. O pár rokov neskôr som zistil, že je to len jedna veľká "plot hole", ktorá občas obsahuje film. Lacné, prázdne, prehnane nadhodnotené. To je v krátkosti 2 a pol hodinový Inception.

Stážista (2015)

Film ťahá Robert De Niro svojou charizmou. Anne Hathaway podáva výkon skôr do televízneho, sentimentálneho sitcomu, jej filmový manžel snáď hral vo filme prvýkrát, avšak z ich výkonov treba obviniť aj nekvalitnú réžiu. Postava Jules patrí snáď medzi najnedokonalejšie napísané charaktery, aké som vo filme videl. To, čo sa o nej dozvieme na začiatku, nebude už nikdy viac platitť (len tak mimochodom, videli ste ju vo firme na bicykli okrem úvodnej scény? I keď po firme zásadne jazdí na bicykli, aby šetrila čas, lapsus hodný debutanta). Celkovo ten príbeh nikam nesmeruje, je to len zmes akýchsi skečov, avšak, treba povedať, častokrát veľmi príjemných a ako odychovka je to naozaj výborné, dokážete pri tom vyplniť daňové priznanie a občas sa aj usmejete.

Úplně cizí lidé (2021) (seriál)

Prvý diel je síce dobrá príprava, ale postupne to začne, ťažké, trápne, scenáristické lapsusy na ktoré som citlivý, ale keď si už aj ja všímam smiešnu réžiu, tak to už je naozaj zlé znamenie.  Postava Nicol Kidman (Nedovolím si tvrdiť, že to je chyba herečky) je strašná, pôsobí ako z paródie.  Záverečná epizóda je úplný klinec do rakvy, spomalené zábery, kamera ktorá sa pretáča 360 stupňov (2d), to by snáď už ani v tých najdivokejších sitcomoch nepoužili v takom kontexte, ako to bolo použité tu, nehovoriac o tom, že jednotlivé postavy sa na scéne objavujú rovnako vtipne ako v The room, len bez “Hi Johny!”Niektorí herci dokázali vystrihnúť sympatické charaktery, ale tým to končí, nemá to pointu, celé je to antiklimatické a najhoršie sú tie postupné "odhalenia", ktoré vyzerajú ako ťahané z rukáva, aby sa niekam príbeh pohol. Jedna hviezda je za niektoré výkony.

Little Fires Everywhere (2020) (seriál)

Tesne nad 3 hviezdy. Je to dosť rozporuplné, európsky divák môže byť zmätený, hlavne kvôli tomu, či sa autori snažili ukázať, aké hlúpe je, keď na všetko nahliadajú američania cez optiku rasových rozdielov?  Avšak pred autorkou predlohy, pokiaľ je spracovanie vierohodné, sa skláňam, ani jedna hlavná hrdinka nie je kladná postava, práve naopak, síce tam je nejaký prerod, obidve trpia nejakou formou predsudkov voči iným a hlavne majú sklony k psychopatickému, sebeckému správaniu.

Úplně cizí lidé - Náhodné činy zkázy (2021) (epizoda)

Po prvých 5 epizódach celkom lákavé, trošku šialené, občas sa to snaží vyzerať ako Agatha Christie zatiaľ 3/5, kde najslabšie želiezko je prekvapivo Nicole Kidman, resp. jej postava, ktorá sa skôr hodí do paródie.

Bosch (2014) (seriál)

Momentálne mi nenapadne konkurent tejto skvelej detektívky...pseudokriminálky, ktoré sa tvária že majú nejaký presah, by sa mali prísť učiť od scenáristov Boscha. S výnimkou štvrtej sezóny, ktorá je možno prehnane "hollywoodska", ide o dokonalý skvost so skvelými hereckými výkonmi a hlavne perfektne napísanými scenármi, ktoré neobsahujú žiadne zbytočne dlhé akčné scény, umelé odbočky v štýle "urobil som to ja a detektívi na to skočia" a umelé predlžovanie nevedomosti diváka. Učebnicový príklad, ako má vyzerať scenár ku kriminálnej minisérii, ktorou je vlastne každá sezóna.

Mare z Easttownu (2021) (seriál)

Úprimne nechápem, kde sa berie tych takmer 9/10, ktoré tento seriál na csfd získal. keby sme mali hodnotiť len dobré herecké výkony, tak možno…réžia, kamera a podobne, sú v dnešnej dobe pri takej bohatej produkcii ako má HBO snáď samozrejmosťou…avšak scenár je katastrofálny. Možno keby sa to zobralo z iného uhla a hlavná postava by nebola vyšetrovateľka…ale ako detektívka je to fakt priam amatérsky napísané, zámerné mätúce odbočky, ktorými nechcem spoilerovat, absurdne vystavaná časová línia a k tomuzbytočná “love interest”  zápletka s atraktívnym spisovateľom a podobne z toho robia ťažký podpriemer. Väčšina divákov sa tu evidentne nechala oklamať.