Vánoční příběh (2022)

No takže. V CineMaxe prišlo dva dni pred Vianocami na film 6 ľudí, naozaj som nevynechal nulu. Ak by vo filme hrali len O. Kaiser a J. Lábus, tak by to snáď aj stačilo na nejaký ten sketch. Zmätený strih, tragická kamera, bezduché dialógy, nulový spád... Dej vyprchaný ako umiestňovaný produkt - Kofola, dokonca i Vinea a podobne (priblblá snaha otáčať etiketu nápojov na kameru je až neuveriteľná). Ďalšie som už ani radšej nevnímal. Väčšina hercov nemá čo hrať a keby podaktorí aj chceli, tak to nevedia či nechcú. Nerozumiem snahe nakrútiť "americkú" romantiku v Čechách. A áno, potlesk nakoniec bol. Chýbajú už len tanečky ako z Bollywoodu, sakra, aj tie tam boli a nie raz. Žiaľ šanca premrhaná to celé zrazila na priemerný TV film. Oceňujem len podarený odkaz režisérky na titulnú skladbu od skupiny ZOO k jej vydarenému filmu Čas sluhú (ide v taxi) a niekoľko tých parafráz na iné diela resp. vianočné klišé. Kvôli zopár vulgarizmom to asi v telke tiež nebudú dávať práve poobede na 1. sviatok Vianočný.

Batesův motel - Pouto (2017) (epizoda)

Excelentný záver pomalšie sa rozbiehajúceho sa seriálu. Záverečná dramatická scéna mi nadlho utkvie v pamäti. Tak nejako sa majú robiť kvalitné seriály - postavené na výborných dialógoch a hereckých prejavoch. Veľká spokojnosť.

Podivné okolnosti (1982) (TV film)

Prekvapivo pútavo nakrútený film. Brilantné herecké výkony Štefana Kožku a predovšetkým Evy Matejkovej. Žiaľ trochu zvláštna stopáž, ako keby materiál príliš zostrihali, hlavne ku koncu filmu.

Pozor, je ozbrojen! (1984) (TV film)

Trochu zvláštna akčná kriminálka. Tvorcom asi na konci došlo, že im to nejako nevyšlo, tak to zostrihali na dosť čudnú dĺžku. Z Trávnička ako keby na poslednú chvíľu spravili feťáka, ale zase na druhej strane im tam nakladá, ako keby mal špeciálny výcvik - zruší rotu vojakov a v podstate vyhrá aj nad šaržou Bartoškom a to je už čo povedať. Našťastie bdelí príslušníci VB a ČSĽA si s ním už nakoniec poradia. Trochu vtipné mi prišlo, ako sedeli v bare súdruhujú sa a na stole pohár Coca-Cola. Niektoré akčné scény stoja za to, inak slušný bizár.

Tváří v tvář smrti (1986)

Prvá polovica filmu je, ako to povedať (niekto to tu už spomenul), buranská gangsterka. Druhá celkom naberie grády, akurát záverečný epilóg je akosi navyše. Určite scenár vytiahli herci. Hudba je fantastická, mimoriadne sedí. Inak podľa tituliek je film z roku 1985 a nie 1986.

Dozrievanie (1981) (TV film)

Škoda predabovania Zuzany Jezerskej Soňou Valentovou... Inak zaujímavý oddychový film na popoludnie. Ivan Palúch dostal takú malú roličku, že sa nedostal ani na titulky.

Zelené obzory (1962)

Film má celkom vlažné tempo, ale dialógy to celkom zachraňujú, ako inak aj pri iných filmoch tej doby. Scenáre boli proste kvalitné a snahu "nelze upřít". Páčili sa mi také "ekologické vychytávky", ako kolektívne vypaľovanie trávy, alebo umývanie traktora na lesnej čistinke.

Tři tuny prachu (1960)

Nakrúcalo sa napríklad aj v dome na Žofínskej 9 v Moravskej Ostrave a presne oproti dnešnému divadlu Antonína Dvořáka. Karel Höger (vo filme rovnako Karel) teda od divadla prešiel do fabriky i keď kanceláriu (kde hľadal manželku s inžinierom) mal hneď oproti divadlu, kde sa následne vrátil. Navyše prichádza ku kancelárii a odchádza od nej do slepej ulice. Zaujímavé sledovať, ako sa tvorcovia vysporiadali s jednotlivými zábermi a vidieť dobrú prácu strihača. V každom prípade zaujímavý exkurz do dobovej Ostravy. Zaujme miestny dialekt a pomerne nadčasová téma vrátane medziľudských vzťahov. Film je postavený na výborných hereckých výkonoch, kvalitnej dramaturgii a emocionálnych dialógoch. Narážky na prítomnosť strany a straníckych orgánov mi prídu tak nejako navyše (už asi aj v tej dobe), ale v tej dobe to bez toho išlo asi ťažko. Neprávom zabudnutá zaujímavosť českej kinematografie.