Stranger Things (2016) (seriál)

Geniálny nápad a atmosféra, ale stráca to flow.

Doupě (2014)

Tretie pokračovanie Okrsku 13. Alebo skôr remake toho prvého, scenár bol vykradnutý tak dôvtipne, až som miestami nadobúdal pocit že som videl predpremiéru desať rokov dozadu. Ale kombinácia Walkera a Belleho, zakladatela parkouru bola bohovská. Podobne je na tom akcia, kamera, intro za 100 bodov a hláška It was easier than a high school pussy ma rozsekala.

Ona (2013)

Opäť som sa raz nechal oklamať percentuálnym hodnotením filmu. Tak ako ma niekedy dokážu šedé filmy pobaviť, tak ma dokážu tieto červené bohovsky nudiť. Sorry, ale pozerať sa (reps. ku*evsky nudiť) cez 2 hodiny na akože sci-fi s boľševikom zabudnutým v čase ktorý plače, keď je update OS (a keď funguje, tak s nim šuká) je proste priveľa. 30%.

Need for Speed (2014)

"Nemám rád Prison Break, pretože otvorene kopíruje Shawshank Redemption". Presne takto mi prijde zmýšľanie tých, čo prirovávajú NFS k sérii F&F. Waugh už nemohol originálnejšie stvárniť hernú sériu ako vykonal. Predstavte si, že máte natočiť film podľa nejakej hry, ktorá vydá tento rok svoj 21. diel. A tiež to máte zmestiť do dvoch hodín. Bol by to problém, čo? Zanedbajme prvých 6 častí série, hneď na začiatku filmu som videl odkaz (spoiler alert) na tuningovom zraze na NFS Underground a Underground 2, (Ak to niekomu pripomína F&F, bude to tým, že fast 1 a 2 vychádzajú práve z týchto dvoch dielov NFS), v závode sa stretli muscle cars v noci, symbol NFS Carbon, potešilo testovanie Mustanga na okruhu (malé spojenie s NFS Shift a Shift 2), následne cesta krížom cez Ameriku (vyložený odkaz na osemnásty The Run) a epické zakončenie tými najrýchlejšími a najdrahšími autami na planéte v závode cez lesy v podobe veľkolepého Hot Pursuit 2010. Snahu o príbeh možno porovnávať s Most Wanted a Undercover, a len tak mimochodom, príbeh vôbec nebol zlý, toľko kritizovaná partička automechanikov sa mi pozdávala, aj keď vtipy mali suché, dokázali celý čas držať divákov v dobrej nálade ako stará zjetá parta. Oproti f&f som ti nevidel ŽIADNE nitro, ŽIADNY záber na ruku radiaciu ďalší gear (aj keď to scenáristi v podstate vyriešili automatmi), žiadny vizuálny tuning a v podstate nič zo série rýchlo a zbesilo okrem áut. Aj tie boli v úplne inej triede, f&f sa drží v middle class a customs, kdežto NFS siahlo po tých najväčších bombách aké možno zohnať. Neexistuje film, kde by bolo vidieť takýto vozový park. Videl by som to na štyri hviezdy, ale prihadzujem aj poslednú za to, že hneď v úvodnom závode po naštartovaní starých mašín dostalo moje pravé ucho orgazmus (videné v kine) a po začatí závodu mi od*ebalo aj to ľavé. Potešia aj perfektné zábery z pohľadu vodiča, a to nie len po tupých rovinkách, ale aj v driftoch a iných situáciach, ktoré Fastu nejako chýbajú.

Přežijí jen milenci (2013)

Idea parádna, obsadenie tiež, nápady takisto, opustený Detriot fakt dokáže navnadiť pocit strachu ale...to je všetko. Film, ktorý má perfektnú hudbu, sympatický, flegmatický, (pár storočí) starý pár, no kompletne postráda príbehovú líniu. Možno v tom niekto niečo vidí, nejaký symbol alebo čo, ale ja som pri tom v kine zaspával. Najprv som napäto čakal aspoň minimálnu akciu, nejakú scénu dramatickú, napríklad (spoiler) po výpade elektriny že v záhrade na nich konečne nejaký ten zombie vyskočí (predsa to má v popise žánru horor), ale scenáristom zrejme prišlo zaujímavejšie rozjímať sa nad muchotrávkami a rozmýšľať prečo rastú o pol roka skôr než by mali. Síce mám po kine príjemný pocit, no predsa, od filmu, čo má na čsfd 75% by som chcel aspoň aby ma bavil. Dávam pade.

Vlk z Wall Street (2013)

Dlho som sa pri ničom nebavil tak ako pri Wolfovi. Humor na úplne inej úrovni, žiadna servítka pred ústa, proste porcia zábavy jak má byť. Film z troch hodín ide 2 a pol stále hore, trocha omrzí to, že keď sa nejaká scénka konečne začne javiť ako zápletka či zvrat, do pár minút sa vyrieši a ide sa ďalej nasávať kolajnica zo stola. Od filmu tohto typu by sa dalo čakať že sa veci do*ebú omnoho skôr, ale ktovie, možno práve silno nevyvážený pomer úspechu/pádu a zradca vysvetlený v závere v jednej vete robia z Vlka ošiaľ roka.

Gravitace (2013)

Úprimne, od Gravitácie som čakal viac. Po prečítaní komentárov som myslel že to bude aspoň trocha reálne, ale ani hovno. Ano, film tohto typu nemá konkurenciu, nič nefejkuje, ale je preplnený toľkými 3.14čovinami priponínajúce hollywoodske béčkové "trháky", až ma to donútilo ubrať 3 hviezdy. Perfektná vizualizácia, premakané efekty, absencia šírenia zvuku a tichý prenos havárii a zrážok na plátno zrejme tvorcom spôsobili toľké sústredenie že pozabúdali na ostatné, nám známe fyzikálne zákony. Kto mi inak vysvetlí (Watch out, spoiler shower!) že trosky leteli rýchlosťou 80 000 km/h keď prvá kozmická rýchlosť na oblet okolo Zeme je 27 000? A najvyššia, pri ktorej by trosky uleteli zo slnečnej sústavy nedosahuje ani 60? Ako môže byť Hubblov teleskop a ISS v rovnakej výške nad Zemou keď Hubbláč poletuje o dvesto kilákov vyššie? Čo preboha za silu ťahalo Clooneyho preč od sandry keď bol zachytený na padákových lanách? Zdravý selský rozum pochopí že po tom čo sa laná napnú, pri sebemenšom trhnutí sa pomaly začne vracať. Nie, pravda, lanko napneme ty sa nám odpoj aby ťa mohla nejaká čierna diera alebo bohviečo jej podobné ťahať donekonečna a ešte ďalej. Pravda, laná by ťa neudržali, chudák musíš sa odpojiť. Avšak tie isté laná nemajú problém nazad stiahnuť celý rozbehnutý sojuz ťažký jak krava ešte so zapnutými tryskami a zabrániť tak odletu Sandre ktorej nejako v beztiažovom stave zabúdajú poletovať vlasy. A keď predsa doletí s pomocou hasiaceho prístroja ktorý má mimochodom rovnaký efekt ako trysky (nebolo by teda ekonomickejše na pohyb vo vesmíre používať hasičáky?) a zistí že si nevie rady tak si vysnije Clooneyho ktorý jej rád poradí ako sa dostať dole? Sorry, jedna polovica filmu je za 5 hviezd ale táto je za čistý odpad. Vin diesel uháňajúci 10 minút po tristokilometrovej runwayi mačkajúc spojku radiaci 24-ty prevodový stupeň v poslednom f&f mi prijde reálnejší.