Duna: Část druhá (2024)

Po zádumčivej prvej časti ponúka pokračovanie podstatne viac gulervúcej akcie, na pozadí ktorej sa ako červená niť vinie hlboká stopa náboženského fanatizmu a manipulácie. Režisér sa ani teraz z divákom veľmi nemazná a nesnaží sa prispôsobiť prúdu ľahko stráviteľných trikových atrakcii. A vďaka bohu za to. Hrdinovia jeho príbehu sú zožieraní pochybnosťami, rozorvaní medzi povinnosťou a citom, častokrát sebeckí, neľútostní a krutí. A keďže ich protivníci Harkonneni sú vykreslení ako esencia zla a morálneho dna v podstate nemajú inú možnosť. Ešteže je tu Chani (Zendaya), ktorá pridáva celému príbehu toľko potrebnú nehu a empatiu. Audiovizuálne sa jedná o triumf ťažiaci z IMAXu maximum. Pre takéto filmy bolo stvorené kino, ťažkotonážny drvivý zážitok ktorý vás zomelie a na konci vypľuje omráčeného svojím merítkom (a burácavým Zimmerovým soundtrackom). Objektívne sa nedostatky nájsť dajú, napríklad rozprávanie príbehu mohlo byť vyváženejšie (na začiatku veľmi voľné tempo, koniec bol zase príliš skratovitý) a doma na telke sa asi ukážu aj ďalšie, ale za ten kinozážitok idem na 9/10 PS: Dúfam, že sa nakoniec trojky dočkáme, záver sľuboval obrovské veci.

Třináct životů (2022)

Howard po rokoch opäť v silnej forme. Neuveriteľne autentický zážitok, kde mi fakt, že sa pozerám na film a nie dokument pripomínali len tváre Mortensena, Farella a Edgertona. Žiadny pátos, len partia chlapov, ktorí si uvedomujú ťarchu zodpovednosti čo na nich leží, postavená pred mimoriadne náročnú úlohu. Hlavne pragmatický Mortensen bol fenomenálny a opäť som si musel povzdychnúť nad tým, že sa pred kamerami objavuje tak sporadicky. Úctyhodná stopáž je využitá na maximum a je nabitá až k prasknutiu napätím, pričom sa skutočných udalostí drží pevne ako kliešť. Scenár sa ani na okamih neuchýli k lacnému žmýkaniu emócii alebo umelému vytváraniu drámy. Klobúk dole, takýto prístup sa už bohužiaľ veľmi nenosí. Po dlhom čase teda film, ktorý ma strhol natoľko aby som mu dal najvyššie hodnotenie. 9-/10

Smrtonosná zbraň 3 (1992)

Viem, že tieto akčné klasiky majú v mojich očiach oproti súčasnej produkcii výhodu v nostalgii, ale sakra, skoro všetko čo dnes vzniká im nesiaha ani po členky. Snáď každá scéna je pamätná a čo veta, to legenda. Trojka sériu posunula viac do akčnej komédie, ale aj táto poloha jej náramne sedí. Film humorom priam preteká, ale nikdy ním nedevalvuje svoje postavy, čo je dnes málo vídaný mix. Rene Russo osviežila herecký ansámbel a s Gibsonom si skvele notujú, o skvelej chémii Gibsona s Glover ani netreba hovoriť. A samozrejme je tu aj nezabudnuteľný Leo Getz v podaní Joea Pesciho. Áno, záporák aj zápletka nie je nič extra a saxofónový soundtrack ma vždy skôr iritoval ako bavil, ale aj tak je to ohromná pecka, ktorá vo mne s rokmi rastie. 9/10

Arcane: League of Legends - Season 1 (2021) (série)

Audiovizuálne neskutočne vymazlená záležitosť, ktorá ale nezabúda ani na silný príbeh. V jeho centre sú dve sestry, ktorých osud postaví na opačné strany barikády. V bohatom steampunkovom svete vychádzajúceho z herného hitu League of Legends je ale ešte kopec ďalších zaujímavých charakterov a ich príbehov. Tvorcom sa podaril dokonalý mix, v ktorom majú svoje miesto emócie aj vtip, dráma aj akcia. 9/10

Nabídka (2022) (seriál)

Keď máte radi filmy, tak tento seriál je jasná trefa do čierneho. Vďaka nemu som sa mohol pozrieť do zákulisia tvorby jedného z najslávnejších filmov histórie, Coppolovho Krstného otca, a veruže sa tam diali zaujímavé veci. Handrkovanie sa so štúdiom, vyhrážky od skutočnej mafie, problémy s financovaním aj hercami a dalo by sa pokračovať. Tomuto seriálu vďačím za to, že konečne chápem úlohu producenta pri tvorbe filmu. V podstate tvorí nárazník medzi štúdiom a filmovým štábom, pre ktorý zabezpečuje všetko čo potrebuje k svojej práci. Klobúk dole. Ale späť k seriálu. Perfektná dobová atmosféra a výborné herecké obsadenie dopĺňajú extrémne zaujímavý obsah, rozmýšľanie o celkovom hodnotení teda bolo naozaj krátke. 9/10

Pravdivé lži (1994)

Milujem tento film. Scenár ťaží z námetu prvé posledné, vyváženosť medzi akčnou a humornou stránkou je priam chirurgická a obe zložky spolu dokonale ladia. Ale Cameron na kreatívnom vrchole srší nápadmi nielen ako scenárista, ale aj ako režisér a vďaka veľkorysému rozpočtu servíruje plnotučné scény, ktoré bez problémov vzdorujú zubu času. A aj keď filmu dominuje nadhľad a hravosť, s prehľadom vie predať aj vážnejšie scény. A to obsadenie! Kasting sa podaril ako málokde, všetci do jedného ma bavili. Dokonca aj ten Arnold tu podáva najlepší herecký výkon kariéry. S prehľadom najlepšia akčná komédia všetkých čias. 9+/10

Top Gun: Maverick (2022)

Ojedinelý prípad pokračovania po desiatkach rokoch, ktoré je poctou originálu a zároveň ho nakopáva o niekoľko levelov vyššie. Akoby zázrakom tu funguje všetko ako dokonale namazaný stroj - nostalgia, romanca, dráma aj akcia. Ach, tá akcia! Vo veľkej miere sa natáčalo za použitia skutočnej techniky a cítiť to z každého políčka filmu. Film som si navyše užil v IMAXe, čo pôžitok z filmu posunulo do nebetyčných sfér. Zábery z kokpitov sú fantasticky autentické a keď nestranúci Cruise ukazuje mladým uchám, ako sa to robí som myslel, že sa roztečiem od blaha. Toto je reklama na kino, doma na gauči ten zážitok nezreplikujete. Najlepší kinozážitok vôbec. 9+/10

Peacemaker (2022) (seriál)

Parádny oddychový seriál na zrelaxovanie po robote so sympatickými postavami, nekorektným humorom a skvelými rockovými vypaľovačkami. Príbeh je celkom jednoducho sledovateľný, ale funguje ako dobre namazaný stroj - zbytočne neprešľapuje na mieste, každá časť prináša posun vpred a graduje až k veľmi dobrému finále (s pár vtipnými cameami). Navyše nechá každému členovi tímu možnosť zažiariť a získať si sympatie diváka. Popri tonách vzájomného špičkovania plného sexistických, rasistických a detinských poznámok ktoré si medzi sebou postavy vymenia až nečakane dobre fungujú vzťahy (a dokonca hlbšie emócie) medzi nimi. Herecky ma prekvapil hlavne John Cena, ktorý je síce herecké poleno, no režisér z jeho nedostatkov urobil prednosti a je z toho ďalšia vrstva zábavy. Tento seriál skrátka šlape po všetkých stránkach, čo v tomto žánri vôbec nie je bežná vec a za to jednoducho musím ísť s hodnotením na maximum. 9/10

Láska nebeská (2003)

Ultimátny romantický film, kde si každý nájde svoju obľúbenú dejovú linku. Príbeh je mozaika vzájomne prepletených postáv a sleduje lásku v jej mnohých podobách a odtieňoch. Lásku nevypočutú, náhlu, kamarátsku, manželskú, súrodeneckú, detskú a mnohé ďalšie. Reality sa veľmi nedrží a je to skôr vianočná rozprávka, pre niekoho príliš presladená a neuveriteľná, no v správnom rozpoložení je vskutku magická a hrejivá. 9/10

Kancl (2005) (seriál)

Deväť sérii, stoosemdesiatosem epizód a tristopäťdesiatjeden dní. Keď sa obzriem dozadu, tak neverím, že som sa na tento kolos vôbec odhodlal a zotrval pri ňom aj po nepríliš prístupnej prvej sérii. Tento seriál bude mať u mňa vždy špeciálne miesto, lebo som sa k nemu dostal vďaka mojej súčasnej priateľke ešte v čase, keď nikoho z nás nenapadlo, že skončíme spolu. Vždy budeš moja Pam, vďaka! Ale späť k seriálu. Časom som si zvykol na zvláštny kvázi dokumentárny štýl a cringy humor, ale motorom seriálu, jeho dušou a esenciou bola vždy postava Michaela Scotta, excentrického šéfa pobočky, a tak jeho odchod na konci siedmej sezóny bol dosť šokantný. Aj bez neho si ale seriál až do konca udržal svoje kvality a odišiel so vztýčenou hlavou. Už len kvôli všetkým tým internetovým meme by ho mal vidieť každý :-) 9/10