Syn temnoty (2019)

Čo by vyrástlo zo Supermana, keby nevyrastal v milujúcej rodine? To sa v tomto filme bohužiaľ nedozvieme, lebo tu sa z mladého mimozemštana stane hajzel len preto, že jeho záchranný modul zrazu začne vysielať signál “Kill all humans”. Je to škoda, absencia uveriteľného zrodu záporáka je to jediné, čo tomuto filmu chýbalo k tomu, aby sa zaradil medzi výrazné míľniky komiksového žánru. R-kový rating film využíva na maximum, miestami je až nepríjemné sa na tú bezdôvodnú brutalitu pozerat, o to viac zamrzí plytkosť motivácii ústredného hajzlíka. Sľubný námet sa pretavil v slušný horror, ale v správnych rukách sme mohli dostať niečo viac. 6+/10

Nepřemožitelný Samson (2018)

Škoda že tieto biblické filmy sa musia vždy zvrhnúť na náboženskú agitku v ktorej všetci hovoria len o Bohu. Starozákonné príbehy sú pritom tak super materiál na poriadnu epickú fantasy! No nič, späť k Samsonovi, ktorý je klasickým zástupcom tohto subžánru. Okrem vyššie spomínaných neduhov ho trápi aj viditeľne poddimenzovaný rozpočet a výber predstaviteľa titulnej postavy. Ten by sa výborne hodil do filmu o praľuďoch, no ako legendárny biblický silák mi vôbec nesadol. 4+/10

Rabín Jákob (1973)

V rámci dopĺňania Funésových restov sa dostalo aj na rabína Jácoba, údajne najúspešnejší Funésov film. Ako pozitívum vnímam, že sa po dlhšom čase nejednalo o adaptáciu divadelnej hry (na ktorých je ich pôvod bolestivo viditeľný), no aj tak všetko stojí na hysterickom a ukričanom Funésovi. No na rozdiel od jeho iných filmov tu na mňa pôsobil, ako by bol naozaj vyšinutý a nie len tlačený na hranu. Taktiež aj u bláznivých komédii mám rád keď si film udrží aspoň aký taký kontakt s realitou a logickou nadväznosťou scén, s čím si tvorcovia tohto snímku hlavu nelámali. Aby som to zhrnul, nebolo to zlé (naháňačka v továrni na žuvačky patrí v skutočnosti k tomu najzábavnejšiemu čo Funés natočil), ale mohlo to byť podstatne lepšie. 6/10 PS: Špeciálne musím vyzdvihnúť slovenský dabing Ľuba Gregora, ktorý túto úlohu po legendárnom Františkovi Filipovskom zvládol so cťou.

Asterix a Vikingové (2006)

Toto sa nepodarilo. Na prvý pohľad to síce vyzerá ako starý dobrý Asterix, ale animácia vo mne vyvolávala dojem “uncanny valley” tým ako neúspešne imitovala štýl starších filmov. Zásadnejším problémom je však zženštilý fracek v hlavnej úlohe. Keď na začiatku filmu spustil otravnú disco otrhovačku (podotýkam, že v neskrátenej verzii!), tak som to skoro vypol. Celkovo sa mi sem tie moderné popkultúrne odkazy nehodili a zhadzovali celkový dojem ešte nižšie. Tiež je tu trestuhodne málo Rimanov, hoci pár vydarených bitiek sa tu predsa len vyskytlo. Príbeh ako taký bol ale hodne infantilný a celkovo tento počin vnímam ako pošpinenie série. 3-/10

Silverado (1985)

Tento film by si mal každý pozrieť už len kvôli tomu nadupanému obsadeniu, pričom najväčší šok som mal z Johna Cleesa v malej úlohe tvrdého šerifa. Inak Kevin Costner ma trochu sklamal, je tu skôr za zbrklého fracka a jeho zvyčajná charizma sa niekde vytratila. Inak je to ale len tuctový western ktorý má síce celkom fajn prestrelky, ale príbehom ma neupútal. Po pravde som mal problémy s udržaním pozornosti počas jeho premrštenej stopáže. 6-/10

Láska na kari (2014)

Hallstrom sa mi vie trafiť do vkusu a aj tentokrát mu to vyšlo. Kopa sympatických postáv, ktorým som od začiatku fandil, téma porozumenia a spolupráce, ktoré prekoná všetky kultúrne rozdiely. Jednoducho feel good pohoda na ktorej mi vadil len krátky úsek filmu, kedy sa z Hassana stala kuchárska superstar a odišiel do Paríža. Tejto pasáži chýbal šarm a ľudská hrejivosť, ktoré boli dovtedy najsilnejšími devízami snímku. Nakoniec to ale všetko dopadlo podľa žánrových očakávaní a to je len dobre. Takýmto filmom by nič iné ani nesvedčalo. 7+/10

Godzilla II Král monster (2019)

Prvý diel sa zameral predovšetkým na budovanie atmosféry, dvojka chce diváka od začiatku ohromovať súbojmi gigamonštier. Ľudia sú opäť v úlohe štatistov a len s otvorenými ústami sledujú ako si obludy dávajú po tlame. Tvorcovia si ale zjavne neuvedomili, že v súčasnosti už trikové exhibície sami o sebe nikomu stačiť nebudú. A keďže toto je jediná náplň celého filmu, je len zázrak, že si film dokázal udržať moju pozornosť až do konca. Túto látku je očividne veľký problém uchopiť zo správneho konca… 6-/10

Bláznivá dovolená (2015)

Celý film som sa cítil trápno, takže v tomto ohľade film nerobí originálu hanbu, ale je tu jeden zásadný rozdiel. Postavy v pôvodnom filme sa chovali ako ľudia, tu sú len figúrky ktorých úlohou je vyprodukovať čo najviac vulgárneho humoru. Miestami to funguje, celok je ale odpudivý. Najlepšie fóry a celá druhá hviezda patria najhoršiemu autu na svete - albánskej Honde Tartan Prancer. Všetko okolo je bohužiaľ hnoj tretej cenovej kategórie. 4/10

Tajný život mazlíčků 2 (2019)

Celé zle. Neviem prečo, ale tento film nemá žiadny ucelený dej. Postavy sú rozhádzané kade tade, každá si rieši svoje veci bez súvislosti s tým, čo robia ostatní a na konci sa to nijak nepretne. Tvorcovia zjavne netušili, čo chcú povedať a tak len nadhadzujú témy, ktoré potom potichu opustia (narodenie dieťaťa do rodiny na začiatku vyzeralo že bude ťažiskovou témou, v polovici filmu sa mu už nevenuje žiadna pozornosť). Výsledok potom vyzerá ako nesúrodý zlepenec krátkych animovaných skečov bez posolstva. Keby tu boli aspoň sympatické postavy, ale bohužiaľ všetky do jednej ma buď štvali alebo mi boli úplne voľné. Jediným pozitívom tak ostáva technické spracovanie, ale aj z toho mi je nakoniec smutno, že toľko práce sa vyplytvalo na také blbosť. 3-/10

Barva vítězství (2016)

Veľmi vďačný životný príbeh sa nepodarilo pretaviť do rovnako zaujímavého filmu. Doma v Amerike sa film tak trochu vlečie a odškrtáva povinné položky (rasové problémy, trable s neverou, strata formy) a ani v Hitlerovskom Nemecku to nevygraduje tak, ako by som čakal. Taký profesorský životopis zbavený ostrých hrán a natočený tým najobyčajnejším možným spôsobom. 6/10