Nádherná Zelená (1996)

Nádherný film, který ukazuje sci-fi tak nějak jinak, jak by skutečně možná mohla budoucnost vypadat! Je až s podivem, co všechno nám přijde normální a tenhle film nádherně otevírá oči, že něco je v našem systému špatně! Někdy je zesměšnění tak realistické, že je skoro až smutné! Jediné drobné mínus, které bych vytkl je, že někdy dialogy letí strašně rychle a nestíhám pochytit jejich obsah - hlavně v úvodu, kdy si "ufoni" vyměňují názory, proč neletět na Zemi.

Hvězdy nám nepřály (2014)

Ano, kdyby film nebyl zasazen do okolností dvou umírajících, byl by nesnesitelně kýčový! Ale on do nich zasazený byl a rozhodně neřešil jenom nějaké romantické fádní věci, ale otázky většího a menšího nekonečna nebo smysl života. Smysl toho lásku dávat a klidně toho druhého nechat říkat "just friends"! A tohleto neskutečně oceňuju! Jen škoda některých kýčových americko-romantických scén typu "líbám se a komparzisti kolem mne tleskají" - to mi trošku kazí dojem..!

Láska na vlásku (2014)

Nakonec jsem se rozhodl dát filmu 4 hvězdičky, ale ta 4. je teda s odřenýma ušima.. Bylo pěkné, jak se Tomáš choval na královském dvoře, když přišel a že věci, které i princ, kterého považujeme za dobrého, dělá s jistou aristokratickou arogancí, která nám už ani nepřijde, ale daleko ušlechtilejší chování sedláka nás na toto upozorní. Taky se mi líbilo, že další konflikt se objevil vždycky těsně před rozřešením konfliktu předchozího a napětí s pozorností diváka tak můžou stoupat až do samého konce. Co bych filmu vytkl je to, že bylo od začátku předvídatelné, že ti dva se zamilují navzájem do svých snoubenek, to, že nebylo vyřešeno potrestání šejdířů z hostince a nakonec taky samotný název - proč se to sakra jmenuje Láska na vlásku? Působí to dojmem, že se název do samotného konce nevěděl a pak dotočili předmluvu, kde se to takto akorát pojmenuje a "vysvětlí". Když už vycházeli z Twainova Prince a chuďase a nechtěli použít přímo toto, tak mohli použít alespoň něco podobného..! Jo a co se týče dabingu, když už se český film musí předabovávat, tak proč jsou předabováváni i čeští herci jinými českými herci?

Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) (TV film)

Marie Poledňáková je režisérka a scénáristka, která má za cíl ukazovat realitu takovou jaká je bez jakéhokoliv přikrášlování. To s sebou ovšem nese i riziko, že film zůstane právě tak akorát znázorněním reality bez jakéhokoliv přesahu. Zápletka je dobrá, vztahy jsou ze života, ale když bych se povznesl nad to, že scény s Tomášem Holým jsou vtipné, dospěl bych k názoru, že je to vlastně trochu rozmazlený fracek a aby se takhle rozpustile choval v 70. letech, natož dnes, uhýbá Poledňáková trošku od svého původního záměru.

Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana (2014) (pořad) odpad!

Když jsem se podíval do programu a zjistil, že přímý přenos projevu prezidenta republiky dává už jenom jedna stanice a to ještě ne veřejnoprávní, ale komerční (přičemž Klausovy a Havlovy projevy byly na všech stanicích a už toto v sobě mělo nějakou noblesu), už tohle mluví samo za sebe. Když opomenu to, co prezident říkal, jakože to byla jenom obhajoba, jak vše, co dělal, myslel dobře a hlavně správně, tak samotné detaily, že pan prezident si nejdřív otočí hlavu do nové kamery a podle toho se režie má zařizovat, svědčí o egocentrismu pana prezidenta a absolutní kolektivní nespolupráci. Nebudu ani rozepisovat, že s většinou jeho výroků nesouhlasím, to je můj subjektivní názor a někdo může naopak souhlasit, že Pussy riot (v doslovném překladu Vzpoura číč, až v přeneseném smyslu vulgární, což byl bezpochyby jejich záměr působit tak, jak si každý přebere) je vulgární název a že takoví lidi nemají co mluvit do lidských práv, ale kdo by tedy měl? Lidi, jako náš pan prezident? Do budoucna bych se nedivil, kdyby prezidentův projev skončil jako Hovory z Lán, takže za mne jasný odpad!

O princezně z Rimini (1999) (TV film)

Udivuje mě, že tato pohádka nemá takovou popularitu, jakou by zasloužila. Princezna, která vychytralým způsobem donutí salernského krále zamyslet se sám nad sebou, jeho sestra si díky ní uvědomí svou hodnotu, která není jen v kráse, ale ve veselé mysli, která se následně v kráse odráží (nadčasová myšlenka, která platí i pro mnohé dnešní ženy) atd. Pohádka rozhodně má co říct i dneska a odnese si z ní své ditě i dospělý.

Nesmrtelná teta (1993)

Dávám 4 hvězdičky nejen za provedení, ale i za Erbenův námět a dramaturgii. Pohádka mi připomíná žánrově moralitu everymanovského typu, kde si nadpřirozené bytosti pohrávají s lidským osudem. Vtipné je, že už zde Bohdalová hraje "vladařovu patolízalku", což jí nejspíš zůstalo i v reálném životě, ale na druhou stranu musím říct, že před jejím hereckým výkonem opravdu klobouk dolů, obvzláště v situaci, kdy Bohdalová hrála princeznu a naopak. Je fakt, že po okamžiku, kdy byla Závist odhalena, už mi příběh přišel trochu natahovaný a rozvleklý a gesto Moudrosti taky nebylo nejlepší – kdo bude dohlížet na moudrost světa, když Moudrost dala všechnu svou schopnost králi? Má to symbolizovat, že moudrost už na světě není? Že zemřela spolu s králem? Přesto mi pohádka přijde jako ucházející podobenství.

Kdyby byly ryby (2014) (TV film)

Tato pohádka nemá žádný přesah a asi jedinou základní myšlenkou je ukázat příběh obohacený vtipem. Vtipná pohádka byla, pobavil jsem se (zvlášť mě potěšily zvuky Microsoft, které vydávala kouzelná hůlka), jen mi přišlo, že vtipná je už samotná myšlenka filmu – proč by se království neobešlo bez ryb? Proč princezna potřebuje rybí tuk proto, aby měla svaly? Nemůže je mít z něčeho jiného? Z bílkovin? Nakonec jsem dal 4. hvězdičku za ten ztřeštěný konec, při kterém jsem si uvědomil že je to všechno vážně nadsázka..!

Divošky (2013) (pořad)

Mně přijde základní myšlenka dobrá - po hlavních zprávách, které bývají mnohdy tragické a negativní, je to výborná chvíle pro uvolnění a pobavení. Ovšem mohla by tam fungovat nějaká cenzura nebo dramaturgie, která vyhodí příspěvky typu "moje stará ukázala faldy" - ano, ty zprávy si tvoří diváci sami, ale přece jenom nějaká soudnost a meze...