A.L.E.S.

A.L.E.S.

Bronislav Gabryš ml.

okres Bruntál
béčkař, dopravní inženýr, projektant trakčního vedení

Skype: kaksikymmentaseitseman

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
    • 10.11.2019  21:53

Působivý film. Nebudu se teď rozepisovat moc o filmu, ale o tématu. Film naplno vystihuje pocity, které snad prožívá každý, kdo podle většiny nezapadá do jejich vymyšlené škatulky. Podle nich je nutné každého nějak onálepkovat. Je to opravdu smutné, když člověku lidé okolo nerozumí. A stav je o to horší, když se proti němu spiknou i rodiče. Chvílemi jsem měl dojem, že u někoho našel porozumění, ale zřejmě to byl jen nějaký momentální stav. Lidé se většinou bojí něčeho, co je neznámé nebo jiné. Ale paradoxně se bojí i toho, co je neohrožuje. Malý kluk se oblékl jako holka. A co jako? Proč to někdo musí řešit? Proč by to mělo ovlivnit moji práci? Nejen v tom filmu, ale i v reálném životě mě dostává fakt, že rodiče dají více na názor cizích lidí než na štěstí a spokojenost svých vlastních dětí, hlášky "Co si pomyslí sousedi?" nejsou neznámé snad nikomu a vlastně nutí k přetvářce. Film bych svým přístupem k tématu transsexuality (ale i jiných menšin) zahrnul do povinné "četby".

• 10.10.2019  14:06
    Premiér (TV seriál) (2019)

odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! A stejně je to pořád málo, jako u indickýho Supermana.

• 23.8.2019  08:43
    Trainspotting (1996)

Fetky filozofující o životě - to mi tak ještě scházelo. Pro mě je to tuctový film, asi dvakrát jsem u filmu usnul, ničím mě nezaujal. Vlastně ani nevím, proč jsem ho chtěl vidět. Někteří o něm říkají, že je klasický a kultovní, ale vůbec nenapíšou proč. Pokud mi nějaký film o drogách sedí, tak jedině Requiem za sen. Od odpadu ho nezachrání ani použitá hudba z mých oblibených 80. let. Ale ten film za to hodnocení nemůže, je to můj špatný výběr.

• 18.6.2019  22:12
    Rocketman (2019)

Už od úvodních kroků měl u mě film zaděláno na plných pět. Eltonovu hudební stránku mám docela zmáknutou, ale jelikož mě bulvár nezajímá, znám jen několik málo detailů z jeho osobního života. A v tomto filmu jsem poznal Eltona nejen jako velice talentovaného hudebníka nebývalého formátu, ale i jako člověka, kterému se nevyhnou kruté rány osudu. Tento komentář sepisuju necelou hodinu po produkci při vstřebávání dojmů a poslouchám přitom moji nejoblíbenější "Teardrops", kterou nazpíval s K D Lang. Taron byl ve filmu fantastický, říkal jsem si, že muselo být velmi obtížné najít někoho podobného, kdo by to celé uhrál a zazpíval. Po celou dobu jsem měl dojem, že se dívám na skutečného Eltona, protože co záběr, to jiné brýle. Několik písní jsem probrečel, už jen z toho dojetí, že jsem u některých pecek konečně viděl, jak vznikají. Ono aranžmá taky udělalo svoje, prakticky pořád jsem měl nutkání si ťukat do rytmu. Eltonovi děkuju za pěkné chvíle strávené u jeho hudby a textů Bernieho Taupina a prostřednictvím filmu jej mám ještě raději.

• 12.5.2019  16:28
    Já, Simon (2018)

Tenhle film jsem si ani nemohl v lepší chvíli pustit. Svůj coming out mám už za sebou, ale co bych dal za to, kdyby lidé okolo mě byli takhle tolerantní. Nepřišel jsem tam na jedinou vyloženě negativní postavu. Martin mě místy trochu štval, ale co by to bylo za romanci bez černého flíčku? Ani o přešlapy tam není nouze. Užíval jsem si chvíle, kdy jsem hádal, kdo bude ten pravý a nechtělo se mi film vypnout, i když jsem se díval hluboko v noci. Je krásné se navzájem inspirovat k velkému kroku v životě, když ho zvlášť gayové mají trochu komplikovanější. Obsazení bylo fantastické a ten závěr byl sladký tak, že jsem z toho nemohl usnout.

• 28.12.2018  19:05
    Ropáci (studentský film) (1988)

Jan Svěrák začal velmi dobře. Natočil krátkometrážní, avšak velmi uvěřitelné sci-fi o živočichovi z mostecké uhelné pánve, který si libuje v tom svinstvu, jež nám sice neprospívá, ale k životu jej potřebujeme stejně. Jak jsem napsal, jde o tu uvěřitelnost, protože tým, který film představuje, je složen z vědců a dokumentaristů, takže je to takové fiktivní National Geographic. Genialitu tohoto díla dokazuje fakt, že jsou lidé, kteří si opravdu myslí, že ropáci existují.

• 28.12.2018  18:02
    BrainStorm (TV film) (2008)

Film jsem měl na skladě dlouhou dobu a už ani netuším, jak jsem se k němu dopátral. Měl jsem dojem, že půjde o něco s prvky sci-fi. Což vlastně i tak trochu mělo, protože nemám pocit, že by existoval nějaký lék na stařeckou demenci. A taky nevím, jak jsem si měl poradit s rolí Pavla Lišky. A taky jsem netrpělivě očekával, kudy se děj bude vyvíjet dál. Výsledek byl překvapivý. V každém případě i když jsem se spletl v žánru, to byla velmi příjemná podívaná. Zvlášť jsem si opět vychutnal svého oblíbeného Radka Brzobohatého. Bylo však vidět, že víc než o účincích zázračného léku se scénář upínal na urovnání vztahů mezi postavami. Filmů, které se zabývají problematikou toho prvního druhu, už pár existuje.

• 9.12.2018  21:53
    Nesmluvená setkání (TV film) (1995)

Na tenhle kousek jsem přišel náhodou. Sice jsem u něj dvakrát usnul, ale nebylo to nudou, nýbrž únavou. V každém případě bylo velmi zajímavé vidět známé herce v nevšedních rolích. Hodně mě překvapila Martina Menšíková, které to fakt slušelo. Objevování nových planet vhodných pro osídlení lidstvem je docela záživné téma. Buď je planeta neobydlená, nebo třeba bojujeme s domorodci. Je to ale film k zamyšlení. Opravdu je vhodné, aby se lidstvo se svou silně destruktivní povahou vydalo anektovat jiné planety? Konec byl zajímavý, ale nakonec je dobře, že to takhle dopadlo.

• 30.11.2018  20:26
    Milk (2008)

Některé argumenty, jak obhájit už tak přirozenou homosexualitu, jsou mi známé, jiné ne. Takže mě to jedině inspiruje. Jen je mi fakt líto, že se Milk té padesátky nedočkal. Starosta, který je v reálném životě taky gay, tedy Victor Garber, v čase psaní tohoto komentáře brzy oslaví 70 let. Pokud ale nechce někdo vidět film o tom, jak se gay chápe moci, tak to není pro něj. Ale snad to některým zabedněncům otevře oči.

• 17.11.2018  22:47
    Venom (2018)

Pořád mě nepřestane překvapovat způsob, jak vznikne nový superhrdina, byť to tak na první pohled nevypadalo, protože nebyl ani hrdina ani super. Dobře, super možná jo, ale v tu chvíli jsem si vzpomněl na Hancocka. Ale zase je fajn, že to není takový ultradobrák jako Superman. Ten bude opravdu jen jeden. Člověk by se z toho věčného dobra musel zbláznit.

• 30.9.2018  13:40
    Top Gear (TV pořad) (1978)

Nikdy jsem nepochopil, na co si ti kašpaři hrají. O všech autíčkářích si myslím, že mají místo mozku brzdovou kapalinu.

• 14.7.2018  13:33
    Pretty Boy (2015)

Každý se s homosexualitou vyrovnává po svém. Mladý Sean se se svou sexuální orientací teprve seznamuje a okolí ho zahrnuje otázkami, na které nezná odpověď ani on sám. Závěr je sice předvídatelný, ale tady jsem spíš ocenil cestu, jak se k němu ti dva dostanou. Během filmu jsem si potvrdil svůj názor, že nábožensky založený člověk nemusí být nutně ten lepší a úsloví "miluj bližního svého" ctí víc šlapka než vlastní otec. V mém případě jde tak trochu o déjà vu, protože podobným způsobem mě chtěla napravit i moje máma. S hodnocením není nad čím váhat.

• 24.6.2018  15:31

Jednu hvězdičku jen proto, že je turecká verze o chloupek lepší než ta indická.

• 24.6.2018  13:05
    Superman (1978)

Podle mě je Superman společně s Batmanem klasika mezi komiksy. Film jako takový asi nemá moc smysl hodnotit, protože se shoduje s většinou zdejších příspěvků. Tu a tam se mi zasteskne a pustím si aspoň nějaké sekvence. Nejvíce mě fascinují scény s převlékáním. Kent se rozběhne a vyletí Superman. Úchvatný je i skok z okna redakce. A čím víc se na něj dívám, tím víc se mi líbí a vzhledem k roku výroby si zaslouží obdiv i triky. Že se nejedná o žádné béčko, je vidět hned v titulcích. Pokud to bude možné, půjdu na něj do kina už jen kvůli zvukovým efektům letících písmen a fantastické Williamsově hudbě. Četl jsem různé názory na postavu Clarka Kenta, který se mění v Supermana jen tím, že se převleče a sundá brýle. To ale není chyba filmů ani seriálů. Jestliže Shuster a Siegel takto hloupě uvažovali, je potřeba to vyčítat jim. I mně trochu vadí, že jsou lidi až neuvěřitelně slepí a podobu mezi přitroublým novinářem Kentem a skvělým Supermanem nevidí. Postupem doby ale docházím k teorii, že Shuster a Siegel předpokládali, že takový trouba jako Kent nemůže být Superman, protože by tím pádem překročil svůj stín. V každém případě u mě od doby prvního zhlédnutí platí rovnice Superman = Christopher Reeve = John Williams.

• 24.6.2018  12:48
    Ant-Man (2015)

Neměl jsem tušení, co všechno se v komiksových pokladech skrývá. Buď je superhrdina mimozemšťan, nebo je to obyčejný člověk v kostýmu toužící po pomstě. Ale zmenšování? Nevím, jestli jsem na něco takového narazil. V každém případě jsem se u filmu velmi dobře pobavil. Mělo to i edukativní charakter, protože zase toho vím trochu víc o mravencích. U takových filmů jsem vždycky zvědavý na nějaký závěrečný souboj. Myslím, že bitva na střeše vlaku, který táhne populární lokomotiva Tomáš, je opravdu bezchybná. A pokud konec nelhal, už teď se těším na pokračování. Tohle je navíc jeden z případů, kdy se vyplatí koukat na závěrečné titulky.

• 10.4.2018  15:53
    Česko hledá prezidenta (TV pořad) (2018)

Sledoval jsem to koutkem oka a Drahoše mi bylo fakt líto. Nedivím se, že občas tápal a nevěděl. Kdybych se bavil s imbecilem a soudně uznaným lhářem, asi bych byl taky nervózní. Zeman nasadil podpásovky, Drahoš se snažil se bránit, ale nebylo mu to nic platné. Dementní lůza, jejíž jednoduchým heslem jsou uprlíci, zabučela a tím podpořila choromyslného Zemana. Proti takovým urážkám se nedá odolávat dlouho, když je zvyklý na jinou komunikační úroveň. I s kopáčem na silnici bude určitě konstruktivnější diskuze než se Zemanem.

• 19.7.2017  15:45
    Superman (1987)

...odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad, odpad... a pořád je to ještě málo. Tomuhle říkám solidní vykrádačka. Oceňuju originalitu létání indického Supermana, ale je to něco tak nechutně nekoukatelného, až se divím, že je nikdo z tvůrců vykradeného filmu nezažaloval. Rodina Gupta si s nějakými autorskými právy příliš hlavu nelámali.

• 23.6.2017  18:16
    Akce Bororo (1972)

Podíval jsem se na film s odstupem několika let a líbil se mi snad ještě víc, než když jsem jej viděl poprvé. Líbí se mi, že zde tvůrci použili jako myšlenku objevy skutečně žijícího člověka. Ve filmu Zabil jsem Einsteina, pánové, to byl, jak je zřejmé z názvu, Albert Einstein, v tomto příběhu je to Čechům ne příliš známý cestovatel Alberto Vojtěch Frič. U Einsteina byly obavy z toho, že s jeho vynálezem, jakkoliv by lidstvu prospěl, budou v nedaleké budoucnosti problémy. U Friče se jednalo o domněnku, že u jihoamerického indiánského kmene objevil takřka všelék. Obsazení B. Turzonovové bylo skvěle využito v tom smyslu, že jako cizinec, ať už jste odkudkoliv, mluvíte cizím jazykem s mateřským přízvukem. Slovenka, jako mimozemšťanka, si zase hrála na to, že neumí pořádně česky. Některé myšlenky jsou možná poplatné době, ale mají něco do sebe a stojí za to se nad nimi zamyslet. Podle mě je to film, který stojí za to vidět už jen kvůli pro nás tak vzácnému žánru sci-fi.

• 27.5.2017  21:40

Téměř každý z nás si představoval, jaké by to bylo, kdybychom mohli začít jinak - nová identita, noví přátelé, nový život. Něco takového je samozřejmě nereálné, ale odpověď na tuto otázku divák dostane právě v tomto filmu. Prvků sci-fi je zde poskrovnu, což ale na škodu není, protože se bez super úžasných triků docela obejde. Důležitější je však myšlenka, s jakou si film, a vlastně i předloha, pohrává. Je nepatřičné vyzrazovat více a pouze jen řeknu, že pokud někdo touží žít jinak, nemusí vše dopadnout podle představ. Jde o film s velmi zvratovým zakončením, takže stojí za to jej vidět.

• 29.12.2016  13:44
    Nexus (1994)

Podle komentářů i hodnocení to vypadá, že jsem se asi díval na jiný film. Udělal jsem si chvíli a na tento zapomenutý snímek se podíval. Podle mě je to vynikající film, jehož atmosféra se nedá opakovat. Nic nevykrádá, nic nekopíruje, má originální námět a dá se použít jako pokračovaní sci-fi filmů, kde se lidé rozhodnout hledat novou planetu osídlení. Zde ji našli, ale jejich budoucnost v novém domově vůbec není růžová. Za triky se rozhodně stydět nemusí a herecké obsazení taky překvapilo. Moc rád jsem viděl známé tváře v jiných rolích. Od plného počtu hvězd však dělí fakt, že film místy působil trochu neuspořádaně.

• 29.12.2016  13:39

O Vánocích jsem trochu zavzpomínal a s trochou nostalgie jsem si Elektrické sny znovu pustil. V mých očích své kouzlo neztratily. V hlavě jsem si je udržoval kvůli písním, které jsem si z filmu vyhledal. Podle mě je hudba především to, co film posiluje. Ale hlavním tahounem je boj Milese a Edgara o přízeň mladé violoncellistky Madeline. I když má Edgar hodně navrch, člověk je přece jen člověk. Hned to však ve mně rozvinulo myšlenku, jaký by byl vztah se strojem :-D.

• 26.2.2016  22:43
    Gran Torino (2008)

Tohle není lecjaký film. Dá se posoudit podle toho, že když se na něj člověk podívá poprvé, má nutkání jej vidět podruhé, potřetí... a stupnice mu najednou přijde malá, protože tenhle snímek si zalouží víc než jen pět hvězdiček. Je to hlavně příběh, že i starý ranař, jako je Walt Kowalski (i když mám pocit, že Clint hrál spíše sám sebe), má srdce na pravém místě a že tam někde pod tou drsňáckou povahou je to dobrák. U tohoto filmu se určitě budete smát, možná vás i rozbrečí, ale rozhodně budete přemýšlet o tom, že ne vše je takové, jak se na první pohled jeví. I s těmi největšími nepřáteli můžete mít společného víc než s vlastními příbuznými.

• 16.1.2016  17:31
    Dvojník (1984)

Tyhle překombinované děje, kdy do sebe všechno až nebezpečně dobře zapadá a divák jen žasne, mám nejraději. Přiznám se, že jsem se většinu filmu choval jako hlavní hrdina. Protože byl děj nejistý, sledoval jsem jej, co podnikne, co udělá a jak se zachová. Vůbec by mě nenapadlo, že dva lidé budou vypadat jako jedna osoba a už vůbec by mě nenapadlo, že jedna osoba může hrát více lidí. Tedy hodně dlouho tomu aspoň nic nenasvědčovalo.

• 16.1.2016  13:45

Nedávno jsem četl tuto povídku Raye Bradburyho ze sbírky Kaleidoskop. Je to povídka, takže mnoho děje se v ní neodehrálo. Nutno dodat, že film je jen volnou inspirací na ni, a proto jsem rád, že film vůbec vznikl. I když povídka končí jinak, těší mě, že si tvůrci s dějem trochu víc pohráli a hlavně jej rozšířili a přišlápnutý motýl měl zde mnohem fatálnější, až katastrofické následky. Někomu ten film za to nestojí, ale mně určitě ano. Je to sci-fi, takže je potřeba veškeré fantastické myšlenky brát s rezervou. Nutno říci, že tvůrci měli velmi mnoho prostoru pro ztvárnění a ne každý se s tím ztotožní. Nicméně základní logika děje tam je: co se stane s budoucností, pokud se změní i nepatrná maličkost v daleké minulosti? Průběh evoluce by se mohl změnit, ale to nikdo neví, protože si to nikdo nedokáže ověřit. Při všech těch změnách jsem už ale nedoufal v to, že se hlavním hrdinům podaří vrátit zpět do stejného okamžiku, kdy se začaly psát nové dějiny. Potěšilo mě taky, že se na filmu aspoň trochu podíleli Češi. Z uvedeného vyplývá, že se mi film líbil víc než samotná povídka.

• 1.1.2016  12:53
    Kam zmizeli všichni lidé? (TV film) (1974)

Podle mě jsou filmy s několika málo přeživšími jedinci po zásahu nějaké vyšší moci nejspíš nejméně nákladné. Stačí trocha peněz a málo herců. A čím méně tím lépe. A vylidněné mnohamilionové město způsobí ještě větší šok. Tím ale nechci znevažovat tento snímek a rozhodně bych jen nepodceňoval. Pořád nám hrozí povodně, sopky a to v čím dál větším měřítku. A vzhledem k tomu, jaké lidstvo je, nemusíme čekat na přírodu. Se sebelikvidací si vystačíme sami svými nepřekonatelnými zbraněmi a přirozené touze po násilí. Tohle je naštěstí ten případ, kdy si vyhlazení většiny lidstva nezaviníme sami, jde o pohled na to, jak by člověk v případě zmizení spousty lidí reagoval. I když se fantazii meze nekladou, nesou se filmy s podobným zaměřením ve stejném duchu. Zmizí lidé a co dál? Co dál? Jak byste reagovali vy?

• 31.12.2015  23:42

Že ten příběh nedopadl tak, jak jsem čekal, je asi můj problém, ale co se dá dělat. Na druhou stranu se mi líbilo, že se při nálezu pračlověka a plánech, co s ním vlastně bude, řešila i morální otázka. Jak je v obsahu naznačeno, pitva by byla odpovědí na otázku hibernace. Ale nálezci se správně zamýšlejí nad tím, jaké následky by toto mělo. Sbližování pračověka s tím současným a také s moderní technikou bych také věřil, vždyť nikdo neví, jak se choval, takže tady byl poměrně velký prostor pro fantazii. Obecně s filmem nemám problém, až tedy na ten zvláštní konec.

• 29.12.2015  16:05
    Familiada (TV pořad) (1994)

Náhodou jsem tuhle soutěž objevil na programu TVP2, když jsem prolézal programy. Od té doby jsem se začal na něj dívat pravidelně každou sobotu a neděli. Formát pořadu je jednoduchý, ale nejvíc mi v hlavě utkvěl Karol Strasburger, který se tím pádem stal mým nejoblíbenějším polským hercem. Jelikož jde tak trochu o hru se slovy, pojal jsem ji jako výborný edukativní pořad, kde se můžu naučit polsky. A povedlo se.

• 29.12.2015  10:45
    Krámpack (2000)

Rozjezd byl slibný, ale ten konec byl něco na způsob "něco jsem zkusil a jede se zase dál". Vlastně se mi zdálo, že to ani žádný konec nemělo. Potenciál má film slušný, ale ti dva kluci nad sebou přemýšlí tak moc, že situaci vlastně nevyřeší. Přitom je to opravdu škoda.

• 28.12.2015  23:18
    2:37 (2006)

Taková je prostě realita, nemazlí se s nikým. I když jsem měl svoje tipy, kdo že je to za těmi dveřmi od krve, byla to nakonec osoba, kterou bych za nimi nečekal. Možná to bude překvapení pro všechny. Spíš než film to pro mě byl dokument, taková sonda do pocitů a chování mladých lidí, kteří se kolikrát nezastaví před ničím. Hlavně oceňuju, jak jsou jednotlivé střípky, tedy drobné situace, které během velmi krátké doby hlavní aktéři prožívají, poskládány do sebe jako puzzle - víme, kdo koho pomlouvá, kdo se komu směje, kdo koho nenávidí. Jako kdyby to už jinak nešlo.

• 27.12.2015  18:17
    Boy Culture (2006)

Na takových filmech mě nejvíc štve, že aktéři z větší části potkávají samé gaye a lesby. Když jdu po ulici já, těžko se na mě někdo usměje nebo mě sbalí :-D. Za tenhle film jsem opravdu rád, vykresluje nás jako normální lidi se všemi radostmi i starostmi, sbližujeme se a zase rozcházíme, zkrátka jako každý. Tak nějak v duchu jsem si říkal, jestli to dopadne tak, jak jsem si myslel a nakonec ano. A k tomu všemu pohled na sexy týpky, kteří ani nemuseli ukazovat to hlavní.

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13