A.L.E.S.

A.L.E.S.

Bronislav Gabryš ml.

okres Bruntál
béčkař, dopravní inženýr, projektant trakčního vedení

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
    • 28.10.2020  23:11
    Apex (1994)

Bez některých scén bych se klidně obešel, neměl jsem dojem, že jsou pro film důležité. Ale celkový nápad a myšlenka mi přišly skvělé. Ztvárnění postapokalyptické budoucnosti už tady několikrát bylo a pořád bude, je to celkem vděčné téma. Ale tady je to navíc doplněno o možnost vše zvrátit - tedy o cestování časem.

• 24.10.2020  13:26
    Obojek (1991)

Bylo zvláštní vidět tvrďáka Hauera v akčním filmu, kde má trochu klidnější roli. Bez znalosti obsahu nebo myšlenky filmu jsem se na něj podíval a velice mě překvapil. Má to hlavu a patu, logiku, napětí. Na rozdíl od některých si nemyslím, že film něco vykrádá. I když jsem viděl mnoho vědeckofantastických filmů, podobný nápad jsem nikde nezaznamenal. Myšlenka útěku z vězení je sice ohraná, protože vězni se budou chtít dostat na svobodu pořád, ale tady je to okořeněno zcela jiným záměrem, což je právě pointou filmu. A zvratů je tam víc.

• 23.10.2020  20:57
    Na hraně (TV film) (2011)

Myšlenka samozřejmě dobrá a i pointa nějaká byla, ale měl jsem takový pocit odfláknuté práce. Jako kdyby to nikoho z nich nebavilo. Čekal bych, že Walter bude výraznější, ale zřejmě to způsobila jeho role, kterou jsem považoval za introvertní.

• 19.10.2020  20:23
    HellBent (2004)

Na chlapce se koukalo hezky, to nemůžu říct. I myšlenka filmu je prima. Ale chyběla mi tam pointa. Víc ani napsat nejde, protože bych jinak prozradil, o čem film je.

• 7.6.2020  20:06

Další z mých oblíbených dílů, kdy se naráží na slabé a silné stránky a přizpůsobivost lidského druhu. Pokud nejsme ve vesmíru sami, dokážou jiné bytosti využít našich silných stránek ve svůj prospěch?

• 6.6.2020  10:38
    Hospoda - Fotbal (S01E22) (epizoda) (1996)

"Já na porno nekoukám, tak nepotřebuju detaily." :-D Nejlepší byl okamžik, jak Novák začal poskakovat na židli a Dušek se zeptal: "Kam jedeš?" :-D Ale jinak Novák představuje přesně to, co si o fotbalových fandech myslím. Dokážou se vzteknout kvůli pitomosti, na který mají nulový vliv.

• 31.5.2020  20:09
    Kancl (TV seriál) (2005)

Taky pracuju v kanceláři. Ale nenašel jsem se, jak tvrdí obsah. Po prvním nudném dílu jsem dal šanci ještě druhému z první série. Nehodlám se trápit dál, protože trapné situace nepovažuju za zábavné. Seriál mě nezaujal.

• 13.5.2020  22:51
    Oběti - Hadí tanec (E05) (epizoda) (2005)

Musím přiznat, že tenhle díl (zatím jsem celou sérii nedokoukal) ve mně zanechal hodně silný dojem. Nejdřív ale role Aloise Švehlíka. Pořád jsem nemohl dostat z hlavy myšlenku, jak na to zareagují ti diváci, kteří si herce spojí s konkrétní rolí. Naštěstí Švehlík má za sebou pár pozitivních rolí, třeba dobráckého mlynáře z pohádky. Říká se, že hrát záporné role je vlastně nejjednodušší, to jsem napsal i u Vladimíra Dlouhého, který se v této sérii objevil. Ale u Švehlíka jsem zažil něco, co ani nedokážu popsat. Chýlková samozřejmě bezvadná, ani tady není nad čím polemizovat. Ale pak je tady samotné téma domácího násilí. Psát, že je to téma aktuální, už považuju za klišé, protože domácí násilí bylo, je a bude. To je aktuální pořád. A tento příběh byl jedním z těch, o kterých veřejnost ví. Kolik je těch, o kterých neví ani policie? Kolik je těch, o kterých neví ani nejbližší sousedi? Na začátku to byla velká láska, na konci násilí nevídaných rozměrů.

• 10.5.2020  21:31
    Oběti - Přepadení (E01) (epizoda) (1999)

Je to poprvé, kdy jsem viděl Vladimíra Dlouhého v záporné roli. Něco na tom, že se negativně laděné role hrají nejlépe, opravdu bude, protože Dlouhý byl vynikající a už za jeho šibalský pohled by člověk sáhl po něčem, čím by ho praštil. Jinak příběh vyznívá docela reálně. Spravedlnost je někdy nespravedlivá.

• 8.5.2020  22:41

Já chci do pěny! :-)

• 13.4.2020  17:34
    Kolja (1996)

Ty, Honzo, tak se mi ti udělalo nějak smutno... a že nevíš, na koho jsem si vzpomněl? No, na Kolju.

• 21.3.2020  16:48

Mám dojem, že Stephen King by ukryl děsivé zlo i do obyčejného kroužku na klíče. Ale ztvárnění jeho ďáblem posedlého mandlu mi přišlo víc jako pohádka. Ostatní filmy by se tak nějak daly chápat, že by se skutečně mohly stát. To ovšem neznamená, že se mi to nelíbilo. Naopak. A na Roberta Englunda se člověk vyloženě těší. Doporučuju vidět s dabingem, protože Jan Přeučil mu dodává na děsivosti a slizkosti.

• 11.3.2020  22:50

Tak tahle epizoda mě dostala ze všeho nejvíc. Vím, žijeme v uspěchané a vystresované době plné civilizačních chorob. A kdo to nezvládne, vyhoří. Proto je nabídka nového života tak lákavá a určitě se najde spousta lidí, která by na nabídku přistoupila. Jenže jak řekl Lukavský, není dobré svěřit svůj osud někomu neznámému, i když je nám sympatický. Celý příběh je šokující a zároveň geniální.

• 4.3.2020  22:55
    Neviditelný (2020)

Whannell uchopuje Wellsovo dílo trochu jinak a zasazuje jej do moderní doby, čemuž napoví výdobytky současné civilizace. Musím uznat, že postava psychicky labilního Griffina byl zajímavý tah a oproti originálu se role prakticky obracejí. Režisér film vypiplal momenty, kdy divák očekává nějaké hororové klišé, ale najednou neví, jestli přijde nebo ne. Říká se, že horory by si člověk měl pouštět v noci před spaním, aby měl zážitek silnější. Ale Neviditelný dokáže vystrašit jak v noci, tak ve dne, protože zdroj toho děsu neuvidíte ani pod lampou a ostatní jej mají za šílence. Z filmu mám ohromný zážitek a děkuji ČSFD, že mi umožnila se předpremiérové projekce zúčastnit. A na rozdíl od ostatních, kteří sledovali trailer a četli obsahy a recenze, nejsem zklamán.

• 16.2.2020  21:02
    Trosečník (2000)

Jsme tak rozmazlení a rozmlsaní, že málokdo by na pustém ostrově přežil. Snad jen dva nebo tři dny. Zvykli jsme si na určitou komfortní zónu a nechce se nám ji opouštět. Takže je docela obtížné zase vymýšlet kolo. Chování Chucka první dny bylo možná nelogické, ale nevím, jak bych se choval já sám. Můj oblíbený Tom Hanks hrál jako o život, protože mu prostě šlo o život.

• 26.1.2020  21:06

Jak někdo tohle může považovat za předchůdce Predátora? Vždyť je to úplně jiný film. Společného mají akorát to, že tam vystupuje mimozemšťan. Myšlenka je dobrá, ale k dokonalosti tomu chybělo víc toho mimozemšťana, bylo tam někdy až moc kecání. Ale ty hvězdice byly skvělé.

• 2.1.2020  21:08
    Planeta opic (1968)

Nedokážu napsat už víc, co již bylo řečeno. Je to naprosto přesné a dokonalé zrcadlo nás v tomto čase - naše jednání, naše chování vůči planetě a všemu živému se nám jednou vrátí. Ale konec je snad tím největším překvapením, které jsem ve filmu kdy zažil.

• 24.12.2019  12:02
    Swingtime (TV film) (2007)

Asi nejděsivější je, že je to natočeno podle skutečné události. Jinak bych film žánrově označil minimálně jako thriller. Ale musím uznat, že nápad s falešnou hranicí je geniální. Leč z odvrácené strany těch estébáckých bestií brutální.

• 10.11.2019  21:53

Působivý film. Nebudu se teď rozepisovat moc o filmu, ale o tématu. Film naplno vystihuje pocity, které snad prožívá každý, kdo podle většiny nezapadá do jejich vymyšlené škatulky. Podle nich je nutné každého nějak onálepkovat. Je to opravdu smutné, když člověku lidé okolo nerozumí. A stav je o to horší, když se proti němu spiknou i rodiče. Chvílemi jsem měl dojem, že u někoho našel porozumění, ale zřejmě to byl jen nějaký momentální stav. Lidé se většinou bojí něčeho, co je neznámé nebo jiné. Ale paradoxně se bojí i toho, co je neohrožuje. Malý kluk se oblékl jako holka. A co jako? Proč to někdo musí řešit? Proč by to mělo ovlivnit moji práci? Nejen v tom filmu, ale i v reálném životě mě dostává fakt, že rodiče dají více na názor cizích lidí než na štěstí a spokojenost svých vlastních dětí, hlášky "Co si pomyslí sousedi?" nejsou neznámé snad nikomu a vlastně nutí k přetvářce. Film bych svým přístupem k tématu transsexuality (ale i jiných menšin) zahrnul do povinné "četby".

• 10.10.2019  14:06
    Premiér (TV seriál) (2019)

odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! odpad! A stejně je to pořád málo, jako u indickýho Supermana.

• 23.8.2019  08:43
    Trainspotting (1996)

Fetky filozofující o životě - to mi tak ještě scházelo. Pro mě je to tuctový film, asi dvakrát jsem u filmu usnul, ničím mě nezaujal. Vlastně ani nevím, proč jsem ho chtěl vidět. Někteří o něm říkají, že je klasický a kultovní, ale vůbec nenapíšou proč. Pokud mi nějaký film o drogách sedí, tak jedině Requiem za sen. Od odpadu ho nezachrání ani použitá hudba z mých oblibených 80. let. Ale ten film za to hodnocení nemůže, je to můj špatný výběr.

• 18.6.2019  22:12
    Rocketman (2019)

Už od úvodních kroků měl u mě film zaděláno na plných pět. Eltonovu hudební stránku mám docela zmáknutou, ale jelikož mě bulvár nezajímá, znám jen několik málo detailů z jeho osobního života. A v tomto filmu jsem poznal Eltona nejen jako velice talentovaného hudebníka nebývalého formátu, ale i jako člověka, kterému se nevyhnou kruté rány osudu. Tento komentář sepisuju necelou hodinu po produkci při vstřebávání dojmů a poslouchám přitom moji nejoblíbenější "Teardrops", kterou nazpíval s K D Lang. Taron byl ve filmu fantastický, říkal jsem si, že muselo být velmi obtížné najít někoho podobného, kdo by to celé uhrál a zazpíval. Po celou dobu jsem měl dojem, že se dívám na skutečného Eltona, protože co záběr, to jiné brýle. Několik písní jsem probrečel, už jen z toho dojetí, že jsem u některých pecek konečně viděl, jak vznikají. Ono aranžmá taky udělalo svoje, prakticky pořád jsem měl nutkání si ťukat do rytmu. Eltonovi děkuju za pěkné chvíle strávené u jeho hudby a textů Bernieho Taupina a prostřednictvím filmu jej mám ještě raději.

• 12.5.2019  16:28
    Já, Simon (2018)

Tenhle film jsem si ani nemohl v lepší chvíli pustit. Svůj coming out mám už za sebou, ale co bych dal za to, kdyby lidé okolo mě byli takhle tolerantní. Nepřišel jsem tam na jedinou vyloženě negativní postavu. Martin mě místy trochu štval, ale co by to bylo za romanci bez černého flíčku? Ani o přešlapy tam není nouze. Užíval jsem si chvíle, kdy jsem hádal, kdo bude ten pravý a nechtělo se mi film vypnout, i když jsem se díval hluboko v noci. Je krásné se navzájem inspirovat k velkému kroku v životě, když ho zvlášť gayové mají trochu komplikovanější. Obsazení bylo fantastické a ten závěr byl sladký tak, že jsem z toho nemohl usnout.

• 28.12.2018  19:05
    Ropáci (studentský film) (1988)

Jan Svěrák začal velmi dobře. Natočil krátkometrážní, avšak velmi uvěřitelné sci-fi o živočichovi z mostecké uhelné pánve, který si libuje v tom svinstvu, jež nám sice neprospívá, ale k životu jej potřebujeme stejně. Jak jsem napsal, jde o tu uvěřitelnost, protože tým, který film představuje, je složen z vědců a dokumentaristů, takže je to takové fiktivní National Geographic. Genialitu tohoto díla dokazuje fakt, že jsou lidé, kteří si opravdu myslí, že ropáci existují.

• 28.12.2018  18:02
    BrainStorm (TV film) (2008)

Film jsem měl na skladě dlouhou dobu a už ani netuším, jak jsem se k němu dopátral. Měl jsem dojem, že půjde o něco s prvky sci-fi. Což vlastně i tak trochu mělo, protože nemám pocit, že by existoval nějaký lék na stařeckou demenci. A taky nevím, jak jsem si měl poradit s rolí Pavla Lišky. A taky jsem netrpělivě očekával, kudy se děj bude vyvíjet dál. Výsledek byl překvapivý. V každém případě i když jsem se spletl v žánru, to byla velmi příjemná podívaná. Zvlášť jsem si opět vychutnal svého oblíbeného Radka Brzobohatého. Bylo však vidět, že víc než o účincích zázračného léku se scénář upínal na urovnání vztahů mezi postavami. Filmů, které se zabývají problematikou toho prvního druhu, už pár existuje.

• 9.12.2018  21:53
    Nesmluvená setkání (TV film) (1995)

Na tenhle kousek jsem přišel náhodou. Sice jsem u něj dvakrát usnul, ale nebylo to nudou, nýbrž únavou. V každém případě bylo velmi zajímavé vidět známé herce v nevšedních rolích. Hodně mě překvapila Martina Menšíková, které to fakt slušelo. Objevování nových planet vhodných pro osídlení lidstvem je docela záživné téma. Buď je planeta neobydlená, nebo třeba bojujeme s domorodci. Je to ale film k zamyšlení. Opravdu je vhodné, aby se lidstvo se svou silně destruktivní povahou vydalo anektovat jiné planety? Konec byl zajímavý, ale nakonec je dobře, že to takhle dopadlo.

• 30.11.2018  20:26
    Milk (2008)

Některé argumenty, jak obhájit už tak přirozenou homosexualitu, jsou mi známé, jiné ne. Takže mě to jedině inspiruje. Jen je mi fakt líto, že se Milk té padesátky nedočkal. Starosta, který je v reálném životě taky gay, tedy Victor Garber, v čase psaní tohoto komentáře brzy oslaví 70 let. Pokud ale nechce někdo vidět film o tom, jak se gay chápe moci, tak to není pro něj. Ale snad to některým zabedněncům otevře oči.

• 17.11.2018  22:47
    Venom (2018)

Pořád mě nepřestane překvapovat způsob, jak vznikne nový superhrdina, byť to tak na první pohled nevypadalo, protože nebyl ani hrdina ani super. Dobře, super možná jo, ale v tu chvíli jsem si vzpomněl na Hancocka. Ale zase je fajn, že to není takový ultradobrák jako Superman. Ten bude opravdu jen jeden. Člověk by se z toho věčného dobra musel zbláznit.

• 30.9.2018  13:40
    Top Gear (TV pořad) (1978)

Nikdy jsem nepochopil, na co si ti kašpaři hrají. O všech autíčkářích si myslím, že mají místo mozku brzdovou kapalinu.

• 14.7.2018  13:33
    Pretty Boy (2015)

Každý se s homosexualitou vyrovnává po svém. Mladý Sean se se svou sexuální orientací teprve seznamuje a okolí ho zahrnuje otázkami, na které nezná odpověď ani on sám. Závěr je sice předvídatelný, ale tady jsem spíš ocenil cestu, jak se k němu ti dva dostanou. Během filmu jsem si potvrdil svůj názor, že nábožensky založený člověk nemusí být nutně ten lepší a úsloví "miluj bližního svého" ctí víc šlapka než vlastní otec. V mém případě jde tak trochu o déjà vu, protože podobným způsobem mě chtěla napravit i moje máma. S hodnocením není nad čím váhat.

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13