• Krátkometrážní

Buñuel v želvím labyrintu (2018)

Dokumentární animák ze života Luise Bunuela. Začíná v jeho surrealistickém období, po uvedení filmů Andaluský pes či Zlatý věk, kterými si znepřátelil církev a upadl pak v nemilost producentů. V době, kdy už blouznil a upadal do depresí dostal tip na natočení dokumentu o lidech žijících v zapomenutém kraji ve španělských horách. Peníze na natáčení mu věnoval kamarád, který je vyhrál v loterii. Štáb čítající čtyři lidi se vydal natáčet film, který měl po uvedení upozornit na bídu lidí žijících v Las Hurdes. Zajímavé jsou obrazy, kdy animované postavičky natáčejí nějakou scénu a v prostřihu uvidíme, jak ta scéna vypadá v původním filmu Země bez chleba. Animovaný film nám ukazuje obtíže při vzniku tohoto dokumentu v roce 1922, V závěrečných titulkách je pak dopovězen jeho osud za občanské války po roce 1936. Kdo by se chtěl podívat na krátký film, o jehož natáčení je řeč, najde ho zde : https://www.youtube.com/watch?v=at-xnnNT8N8

Dřevěné uhlí (2022)

Nahlížíme pod pokličku poklidného života na brazilském venkově, daleko od měst s vysokou kriminalitou a drogovými dealery. Ale jak se rozvíjí děj, vidíme, že venkov není zas tak nevinný, jak by s mohlo zdát... Nekalé kšefty se uzavírají i tady, podvodníci či zrádci odhalují své charaktery. Ale to jen nám - divákům. Ve skutečnosti život navenek plyne úplně stejně jako kdysi. Dorůstající mladá generace se však už nesnaží nic skrývat - cynismus a jen nepatrná cena lidského života se stává normou.

Horečka (2019)

Moc krásný pomalu plynoucí film o těžkém životě původních obyvatel vesnic, kteří odcházejí do měst. Možná v něčem podobný Metro Manila, ale pojatý trochu jinak. Jasně je vidět, komu režisérka fandí. Nádherná písnička zpívaná při závěrečných titulcích!

Kdyby radši hořelo (2022)

Mně to jako komedie nepřipadlo. Bylo to spíš drsné drama odlehčené občas nějakým vtípkem... To, že je někdo schopen uvěřit v účinnou ochranu octu proti vymyšleným chemtrails, beru spíš jako smutné. Líbila se mi myšlenka kněze, že někdo, kdo šíří strach je vlastně ubožák a zaslouží politování a naši přímluvu, aby mu někdo (zde myšleno Bůh) pomohl prozřít. Bohužel tito lidé jsou tak zatvrzelí, že jim není pomoci a v životě to nikdy nekončí jako ve filmu.

Good Old Czechs (2022)

Nádherně poskládané záběry spolu se zvukovou stopou též krásně poskládanou. K tomu komentář účastníků, vybraný z jejich knih. Dost často také ticho... Úžasný zážitek! Lépe než já to popsal uživatel  M.Niccals

Ta, která odešla (2016)

Nádherný film, viděl jsem ho v kině na LFŠ 2017. Od té doby jsem na něj nikde nenarazil až teď na Edisonline. Tak jsem si dopřál ty necelé 4 hodiny znovu. A musím říct, že to bylo stejně silné jako poprvé. Ano, je to pomalé, ale i v těch zdánlivě statických záběrech je na co koukat. Krásný příběh, krásná kamera!

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (1981) (seriál)

Po několikerém přečtení předlohy jsem konečně zkoukl i seriál. Hodnocení zde se celkem různí, já jsem byl teda nadšený! Nehodnotím uměleckou úroveň filmového zpracování, ale bavil jsem se dokonale. Myslím, že tvůrci vytáhli z předlohy to podstatné a zachovali tak skvěle ducha "příběhu".

Mír s vámi (2016)

Pustil jsem si to po letech znovu. Ještě silnější zážitek než tenkrát před 5lety. Neexistuje žádný bratrský národ, jen touha po moci a lhostejnost k slabým... A nejhorší nakonec - Mariupol ! P.S.: Teď jsem si všiml, že uživatel Autogram to vystihl lépe než já...

Můj neznámý vojín (2018)

Příběh i způsob vyprávění mne zaujal, celkovému dopadu na diváka by určitě prospěla kratší stopáž.