• Krátkometrážní

Mých posledních 150 000 cigaret (2013) (TV film)

V dokumentu nezazní žádná nová šokující zjištění o škodlivosti kouření, ale myslím, že takové shrnutí jsme v našem dokumentu postrádali. Stejně tak marné pokusy vymámit z představitelů firmy nějaké vyjádření se daly očekávat. Rozhovory s poslanci byly tedy v daném vážném tématu jediným kořením, někdy až příliš hořkým a téměř nepoživatelným. Na stále opakované tvrzení o svobodě každého jedince by to chtělo odpovědět otázkou proč stát nerespektuje svobodné rozhodnutí každého jedince také při užívání jiných drog.

S chutí do toho! (2012)

Spousta mluvících hlav opakujících různými slovy stále jedno a totéž : Jsou důležitější věci než peníze, které vyděláváme v práci, třeba štěstí, vztahy atd. To všechno je pravda, ale nikdo ještě nevynalezl způsob, jak přežít bez peněz či naprosté závislosti na někom, kdo peníze má. Jak praví klasik : Štěstí ke krásná věc (ale prachy si za ni nekoupíš ).

Doba slevová (2012)

Základní myšlenka, že slevy jsou draze zaplacené je v tomto dokumentu podána jasně a zřetelně. Při popisu manažerských postupů jak dosáhnout maximálního zisku při minimálních nákladech jsem si však uvědomil, že tento přístup k "lidským zdrojům" začíná být v naší kapitalistické společnosti už jakýmsi standardem zaváděným do všech oborů - zdravotnictví nevyjímaje.

#chicagoGirl (2013)

Dokument nejen o revoluci, ale hlavně o úloze internetu při organizování protestních akcí a jejich koordinace. Ukazuje nám ale i dvojsečnost internetu - v případě prolomení hesla na sociální sítí lze odhalit a pozatýkat spoustu sympatizantů. Od začátku je jasné, že tváře revoluce, které byly ve filmu odhaleny, nenechá diktátorský režim přežít.

Čtyři odstíny hnědé (2004)

Podivný propletenec různých příběhů, velice pomalu se rozplétající. Je to ponuré, občas vtipné - ale tak nějak "seversky". Na mne to působilo dost depresivně... I když ne všechno dopadne špatně, na jeden film je to možná už příliš!

Návrat do Červeného města (2007) (studentský film)

Na studentský film dost dobré ! Kamera nápaditá, výkony herců solidní, hudební podkres nerušivý, ale zřetelný - a příběh se mi líbil. Byla to fikce, proto bych nepolemizoval s historickými fakty. Když už se tvůrci vyhnuli pojmenování Zlína a továrníka Bati, mohli se také vyhnout pojmenování konkrétní války a konkrétních okupantů... Úpadek Červeného města a jeho pohlcení Gottwaldovem jsem zažil, takže hodnotím subjektivně :-)

Vesna (1969)

Jeden školní rok na vesnické "měšťance"( která kdysi i u nás následovala po povinné "obecné" škole). Učitel, kostelník, opilý zvoník a pak už jen děti. Žádný velký příběh, ale spousta drobných epizod ze života dospívajících studentů koncem 19.století. Na černobílém filmu zaujme nádherná kamera, zajímavý střih a pěkná hudba. Trochu mi to připomíná Jasného, Špátu. I dobou vzniku upomíná na naši novou vlnu.

Anatomie pekla (2004)

Paní režisérka si zfilmovala vlastní knihu, možná by bylo zajímavé si ji přečíst - a možná by to taky na přemýšlení stačilo... Podstata mužství a ženství se v poslední době spíš neřeší - nebo naopak v rámci emancipace se rozdíly spíše zastírají. Proto nesouhlasím s některými, kteří odsuzují dílo jako feministické. Souhlasím však s psicí, která říká, že dílo je k mužům příliš kruté :-)