• Krátkometrážní

Polnočná omša (1962)

Vynikající konverzační drama. Podle předlohy divadelní hry umocněno válečnou dobou.

Uprchlíci (2014)

Silný zážitek, ale zcela nepochopené scény koncem filmu - mysteriózní thriller!

Na šikmé ploše (1927)

Pro mne hodně netypický Hitchcock. Film se asi musí hodnotit s přihlédnutím na dobu vzniku.

Falešné doznání (2005)

Vůbec nezávidím mladým lidem, kteří žijí jako hlavní hrdina - pod neustálým tlakem okolí, že musí v životě "něco" dokázat. Být "někým"! Pak se nedivím, že zvolí takovou cestu k cíli.

Domácí péče (2015)

Moc velká komedie to teda není. Snad jen to Bolkovo "Děvky, chlast a chlebíčky - to jsou naše koníčky" stálo za úsměv. A pak ještě ty alternativní metody "léčby". Ale jak jsem postřehl, to zase dost pohoršilo lidi, co na takové metody věří. Krásně udělaný film o všedních věcech drobných lidí.

Je muž, který je vysoký, šťastný? (2013)

Animace je úžasná, Chomského myšlenkové postupy však pro mne těžko uchopitelné. Navíc mé jazykové schopnosti nepostačují k tomu, abych si dokonale užil i výtvarnou složku - musel jsem číst titulky. Za filmový počin bych dal vyšší ocenění, ale hodnotím veskrze subjektivně.

Glen, nebo Glenda (1953)

Jako hraný dokument - vědeckopopulární kousek - na rok vzniku avantgardní se vším všudy. Nebýt té snové scény, byla by to nudná moralitka o toleranci. Vidím to podobně jako Kulmon : Nejlepší z filmů nejhoršího režiséra všech dob.

Daleko od hlučícího davu (1998) (TV film)

Čekal jsem na verzi z roku 2015, ale po shlédnutí tohoto skvostu už po dalším zpracování netoužím. Nádherně zobrazená příroda předminulého století a lidé žijící v souladu s ní. A láska, která je stále vděčným námětem ve všech svých podobách. Krásně to napsala Hedka (i s citátem z bible). Stopáž 4x54 minut je na první pohled odrazující, ale přestože je film pomalý, v žádném případě není nudný - stále je na co se dívat.

Harold a Maude (1971)

Černá až absurdní komedie ( Harolde, to byla poslední dívka! ) s nevnucujícím se poselstvím, že život máme jen jeden a na nás hodně záleží, jak s ním naložíme. Něco se dá ovlivnit, něco se musí přijmout. Krásně natočené, perfektně zahrané a pohodová muzika k tomu - film podle mých představ!

Stateční jsou osamělí (1962)

Hezký film pro staromilce... Určitě to není klasický western i když je v hlavní roli kovboj. Trošku mi to připomnělo Elektrického jezdce s R.Redfordem, ale je to v mnoha směrech lepší. Vlastní příběh je stěží uvěřitelný, směřující k jasnému konci, ale ta směs ryzí čestnosti, dobroty, lásky k přírodě a víry ve spravedlnost u hlavní postavy je až dojemná. Určitě se s ním ztotožní všichni, kteří vidí na pokroku lidstva také ty stinné stránky.