Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Akční
  • Drama
  • Komedie
  • Krimi
  • Sci-Fi

Recenze (965)

plakát

Terminator Genisys (2015) 

Tu vlnu averze osobně nechápu. Ano, s prvními třemi Terminátory je to samozřejmě nesrovnatelné, některé dialogy a dějové zvraty zavání účelovostí, akční scény jsou přinejlepším řemeslný průměr a najde se i pár vyloženě hluchých míst, nicméně i přesto je Genysis funkční nostalgickou jízdou, která zábavně a kuriózně propojuje a parafrázuje děj původní trilogie a v některých místech jej i docela zajímavě inovuje aniž by však zašla za hranice vyloženého nevkusu či neinvence. Je celkem evidentní (a bylo to jasně znát už i z trailerové kampaně), že tvůrci nebrali svůj snímek nikterak zvlášť vážně a chtěli vytvořit spíše svěží moderní béčko, jenž fanouškům nabídne plno odkazů a hlášek a zároveň bude mít i co říct milovníkům soudobých blockbusterů, než regulérní další díl. Konec konců při Arnoldově věku to i při vší (a doopravdy zdůrazňuji že velké) úctě snad už ani jinak nejde a zvolená cesta tak trochu a la Expendables byla bezpochyby tím jediným vhodným řešením. A pokud to člověk zavčas přijal za své a srovnávání s Cameron vzdal už mnoho měsíců před premiérou, dostal v kině celkem příjemnou akční jednohubku, která může s pořádnou porcí nadhledu a trochou upřímné nostalgie klidně zachutnat i na podruhé....

plakát

Obchodníci (2013) 

Osobně si nemyslím, že by to byla taková katastrofa, za jakou je zde film mnohými uživateli vydáván. Jedná se sice o film tvrdě nekoncepční, slabě zrežírovaný a nevhodně obsazený, přesto se mu ale nedá upřít jakási elementární snaha o vkusnou sociální kritiku, která bohužel podlehla Magnuskovým produkčním tendencím. Výsledek je sice slabý a podprůměrný, přesto se ale filmu nedá upřít potenciál. Nakolik je ovšem jeho zmaření vinou autora a nakolik produkce a režie samotné, to si musí každý divák posoudit sám. Přesto se ale jednoznačně jedná o to lepší, ne-li vůbec nejlepší, co z výrobny tvrdé konkurence Zdeňka Trošky vzešlo. S trochou profesionality, rozpočtem a uvědomělým zázemím to mohla být i celkem zábavná satira.

plakát

Expendables: Postradatelní 3 (2014) 

Smutné rozčarování. Zatímco jednička a dvojka byly nostalgickými nabušenými jízdami, jenž svojí stylizací ctily a zároveň uctily akčňáky osmdesátých let, trojka je ve své podstatě jen zcela obyčejným akčním thrillerem, na kterém jsou navíc notně znát trademarkové ústupky době. PG rating snímek ochudil o pro tento žánr typickou krvavost a hláškovou zemitost a vědomé odstavení původního teamu béčkových borců ve prospěch umělé a nesympatické omladiny pro změnu zase o stěžejní kouzlo celé série spočívající právě v párování klíčových představitelů dnes už dávno minulé éry ryzího akčního filmu. Prostor tak nakonec zůstal jen pro spíše nucené a málokdy skutečné vtipné bonmoty hlavních postav, zcela nepatřičnou snahu o morálně psychologický přesah vyprávění a relativně nepřehledné akční scény, jichž film navíc v porovnání s předcházejícími díly nabízí trestuhodně malé množství. Snímek se tak pořádně vzchopí vlastně až v okamžiku závěrečné přestřelky, která je svou řemeslnou poctivostí, dynamičností a velkolepostí teprve oním skutečně do děje vtahujícím prvkem, což je ale všeobecně na regulérní pokračování Expendables i přes atraktivní casting, k němuž navíc přibyla jména takových velikánů jako Gibson, Snipes, Banderas a Ford, zoufale málo.

plakát

Sabotáž (2014) 

Těžké zklamání. Bezpochyby jeden z nejkontroverznějších Arnoldových filmů se v trailerech původně prezentoval jako hutný akční krimi thriller s příměsí Aeyrovy typické policejní realističnosti, ve skutečnosti je však jen nezábavně komorním rádoby detektivním dramatem, při jehož sledování se dostavuje až nepříjemně televizní feeling. Po řemeslné stránce je snímek sice zručně natočený, opatrné ocenění by si snad zasloužila i ústřední zápletka, jejíž překvapivost je však vykoupena špatnou srozumitelností a ke konci i nelogičností děje, vyloženě odfláklá je ale práce s postavami. Zatímco těm vedlejším chybí dostatek prostoru, těm hlavním po valnou část stopáže zase schází pochopitelnější motivace, nemluvě o skoro až komické snaze o jejich celkovou psychologickou komplexnost. Největší rozporuplností snímku je ale bezesporu obsazení Arnieho do hlavní role, jenž je zde nucen hrát zcela proti svému žánru a typu, což však díky scénaristicky chabému líčení jeho figury nebylo možno jakkoliv pozitivně zužitkovat. A coby Schwarzeneggerův skalní fanoušek se navíc obávám, že i kdyby byl jeho part propracován do nejmenšího psychologického detailu, stejně by tento pro něj silně atypický film byl jeho věrnými přijat spíše s rozpaky než s nadšením.

plakát

Plán útěku (2013) 

Neuvěřitelně luxusní akční jízda, která bezpochyby zahřeje u srdce každého správného milovníka akčňáků osmdesátých let. Arnold Schwarzenegger a Sylvester Stallone dokázali i přes svůj mírně pokročilý věk natočit energický a brilatně vypointovaný nářez, jenž mimo řemeslně dokonale natočených akčních scén nabízí i chytrou a vcelku originální strory, co je i přes svou mírnou předvídatelnost schopna diváka dokonale pohltit nostalgickou a zároveň dramaticky hutnou atmosférou. Hlavní devizou je ale bezpochyby herecké obsazení, jenž je splněným snem všech béčkových srdcařů. Pro mě osobně však jasně výtězí Arnie v roli protřelého vězeňského kumpána a zároveň oddaného mentora někdy možná až příliš zasmušilého, nicméně i přesto stále kouzelného Slye. Ve skrytu ústředního tandemu se však neztratil ani Jim Caviezel v roli mimořádně slizkého záporaka a potěší i Vincent D'Onofrio, Vinnie Jones nebo i neprávem skoro zapomenutý Sam Neill, kteří sice na svůj herecký um mají možná až příliš málo prostoru, na plátně však dokáží s přehledem upoutat pozornost. Celkově se jedná o výbornou a poctivě béčkovou nostalgickou záležitost, u níž zamrzí snad jen to, že nevznikla tak před dvaceti lety, kdy by se do dějin nejen akční kinematografie zapsala s jistotou mnohem zřetelněji než teď.