Pražák

Pražák

okres Praha
Brooklyn/Letná

• 5.2.2010  16:45

"Přepište dějiny Česká Republika vyhrála zimní olympijské hry v ledním hokeji!!!" Ještě dneska, když vidím sestavu Kanady nechápu, jak se těmhle zlatejm hochům podařilo vyhrát. Gretzky, Yzerman, Shannahan, Lindros, Bourque a Patrick Roy. Mimochodem, kdy naposled od té doby zažilo Staroměstské náměstí 100.000 hrdých čechů?! :-) Jinak buďme upřímní, dokument samotný a jeho televizní zpracování je průměrný. Vzhledem k tomu kolik ČT vlastní materiálu k této události je to celkem tristní výsledek. Spíše než filmařinu, režisér pouze sestřihal materiál a nic víc nepřidal. Hodnotíme postavy, nikoliv dokument jako takový.

• 4.12.2006  19:17

"Čekám jenom sedm minut!"

• 16.11.2008  12:55
    Postel (1998)

"Podle hlasu jste asi poznali, že jsem muž. A já si říkám, jestli právě to nebyla jediná vyjímečnost mého života." Luboš vyrůstá i žije mezi ženami. Jeho svět je plný snahy o pochopení role muže a ženy. Film Oskara Reifa je zcela jistě stále ve vlivu nové české vlny a nepopiratelně se snaží navázat na skutečný umělecký český film, který se v porevolučních rocích takřka vypařil. Já osobně si i myslím, že velkou inspirací byla i jedna z prvotin Jean-Pierra Jeuneta "Delikatesy", které vytváří podobnou předměstskou (pavlačovou) atmosféru a zcela jistě se zabývá sociální sférou a životy této části průměrné společnosti, která je tak příznačná pro konec minulého století. Reif ovšem jde do hloubky, otevírá řadu témat, řeší feminismus, dnešní úlohu muže, v jisté symbolice zaměňuje sílů -ismů. Vizuálně dokázal kameraman Jan Luther namíchat zvláštní směsku nádherných černobílých obrazů, které si troufám říct v soudobém českém filmu nebylo vidět. I architekt a výprava se vyznamenali, zvláštní směska kubistických prvků, art deka či pokleslé estetiky dělá s tohohle film skutečně unikát. Pátou hvězdičku si nechám možná po dalším shlédnutí.

• 19.10.2008  11:00

"Slovo, které teď hledáte je díky..."

• 12.10.2008  21:43
    Gattaca (1997)

"Nebyl jsem stvořen do tohoto světa, ale najednou se mi ho nechce opustit. Říká se, že každý atom v našem těle býval součástí hvězdy. Možná že neodcházím. Možná že letím domů." Příběh o elitářství, který si troufám říct s přibývajícím časem bude získavat stále více na svém sdělení.

• 24.8.2009  18:22

"Bože, já jsem tak sexy!"

• 15.3.2009  12:14
    U-Turn (1997)

"Lidská duše není jenom lidská. Každej má v sobě kus zvířete." Tenhle film zásadně změnil moje vnímání filmu jako vizuálního média.

• 22.12.2007  17:15
    Šeptej (1996)

O poznání lepší než Samotáři. Ale celkově taky o "hovně".

• 6.9.2008  16:56
    Detektiv Martin Tomsa (TV seriál) (1994)

Detektiv Martin Tomsa a jeho Škoda Favorit s mobilním telefonem. Detektivka z dnešního pohledu celkem směšná ale pobaví.

• 11.7.2009  11:29

"Good Morning, Columbus!" Pohlazení po duši! Po dlouhý době jsem si dal film s velkým "F". Kusturicův pohled na americký sen. "Chceš-li poznat něčí duši musíš nahlédnout do jeho snů. To tě naučí mít slitování pro ty, kteří jsou na tom ještě hůř než ty."

• 25.1.2009  22:20
    Kinobox (TV pořad) (1993)

Teď jen průměrný pořad ve kterém se nikdy nedovím nic novýho a jediný na co mě jakžtakž baví je koukat z nostalgie moderátor Čtvrtníček (který připomene chvilkama své zlaté okamihy z České sody). Holý&Kohout ovšem byli na pět hvězdiček!

• 25.11.2008  11:02

"A holčičko, máš radši tatínka nebo maminku? - Já mám nejradši Stalina!" Zřejmě tenhle film skvěle odráží ruskou povahu, absurditu doby a vše tak trošku zlehčuje, ale na mě to osobně teda vůbec nepůsobilo. První dvě třetiny se kroutím nudou, aby to alespoň v části "otce Stalina" nabralo teprve finále a pak zase nic. Oceňuju Menzlův koncept s ruskými herci, který jsou opravdu správně vesničtí a neherečtí. Neoceňuju dabing, který teda opravdu tahal za uši. Zejména Abrhám, poprvé jsem si uvědomil, že jeho hlas vůbec v dabingu nefunguje, stejně tak i někteří další. Troufám si říct, že Svěrákův scénář do filmu vkládá "český" smysl pro humor a trošku filmu ubližuje. Tvaří se to kolikrát více jako český pohled na ruský. Myslím, že ruský humor je drsnější a daleko černější.

• 17.12.2007  19:09
    Dracula (1992)

Nejlepší zpracování. Některé scény (např. sny Drakuly, či jeho flashbacky do minulosti) se museli inspirovat ve výtvarných postupech Karla Zemana. Takhle by to natočil Zeman, kdyby měl rád krev.

• 12.3.2009  22:57

"Paní doktorko, věříte v Boha?" - "Ne, nechápu jak vůbec někdo může věřit! Nikdy ho nikdo neviděl." - "Však vašů píču jsem taky nikdy neviděl a věřím, že ju máte!"

• 23.12.2008  15:22

"Byla to mladá, atraktivní žena se slibnými vyhlídkami do budoucnosti. Proto bylo pro její matku nesmírným zklamáním, že si bere za muže Williama Munnyho, notoricky známého zloděje a vraha, člověka zvrhlého a neřestného, s dispozicí k alkoholismu." William Munny, vrah dětí a žen. Kdepak.

• 30.11.2007  20:32

"O tom co je krásné rozhodujeme my - STRANA!"

• 3.6.2009  23:31

"...pár drobnejch už jim nepomůže.."

• 23.1.2008  18:09

"A to teprve uvidíte, jakej, my Češi, jsme národ!"

• 24.12.2008  23:37
    Pretty Woman (1990)

Jedna losangelská kurvička se stane vyvolenou finačníka z Wall Street. Její denní chléb je kouřit péra a šoustat s každým, co na ní má pár babek. Pozor, jde o romantický film. Aneb jak kurvička ke štěstí přišla...přihmouřit oči? Definice filmového kýče.

• 4.12.2006  19:03

"Člověk je beznadějně vosamělej, kurva!"

• 30.11.2008  00:31
    Tango a Cash (1989)

"Myslíš, že jsi Rambo? - Rambo je trouba...."

• 2.4.2008  10:42

"Hadžime, kumite!" Bál jsem se až do konce, jak to asi dopadne!

• 16.2.2009  11:28
    Ženatý se závazky (TV seriál) (1987)

"Tati? Proč mají ty lidi venku vidle, hořící pochodně a křičí naše jména? Al je definice buranství, ale nelze ho nelitovat. Prostá manželka, prosté děti. Peníze, jídlo. Sex? Nikoliv. Nejradši mám ale podpantofláka, souseda a rádoby Casanovu Jeffersona!

• 8.1.2007  22:30
    Barva peněz (1986)

"Ještě jedna hra? - Už ne. - No tak! - Sem bez peněz. - Tak si zahrajem jen tak. - Jen tak? - Jen tak. Ne pro prachy. Jen tak... pro hru.“ Dokonalá reklama na kulečník, která mě přivedla do herny. Srdcová záležitost. Eddie Felson, chlápek, se kterým bych strávil večer a nechal se klidně porážet, jen tak... pro hru.

• 26.12.2009  21:59

"Jdi do prdele i s Emilem..." Když tohle vypustí Zdeněk v závěru na tu Evu mám neuvěřitelný pocit zadostiučinění. Velice lidský příběh s vynikajícím Vladimírem Javorským a mě osobně se zde líbil i Petr Čepek ač neměl tolik prostoru. V první části prožíváme se Zdendou bezstarostný letní čas plný příjemných událostí v životě mládence, abychom pak narazili společně s hrdinou na ostrý kontrast, kdy se (ne)musí postarat o právě narozené dítě a my můžeme sledovat jeho proměnu v muže.

• 17.6.2009  00:32
    Návrat do ráje (TV seriál) (1986)

Vůně 80. let v plné síle. ;-)

• 21.2.2008  17:10

Velmi hořký film o touze důchodce po troše lásky a něhy. Skoro až naivní Joska Platejz potkává v nádražním pajzlu profesionální podvodnici Bohdalovou a zamiluje se. Velmi zdatně zde sekundují moudrý Kemr a uťápnutý Čepek, Heřmánek jako pěkná svině. Příjemný film s velkými herci.

• 30.1.2008  20:21
    Bezva finta (1985)

"Tam v bance je idiot a má rukojmí. My osvobodíme rukojmí a zatkneme idiota." Do zmizení z banky je to skvělé, pak to trošku zpomalí a od letištní scény to zase nabere dech. Jedna z posledních klasických Belmondových rolí.

• 7.1.2009  21:17
    Příběhy včelích medvídků (TV seriál) (1984)

"Zvonkůůů záázvoň cinkylinky - dóóódělám si oční linky - S elegancííí manenkýnky, proletím se nad louží, sledujte mou vzdušnou trasu, všimněte si mého pasu. Ten kdo hledá pravou krásu, ihned po mě zatouží, proletí se se mnou nad louží!" (8. díl - Čtyřlístkový)

• 10.12.2006  14:38

"Františku, proveď pány." - "Kachny. Kachny. Kachny. Kachny. Kachny."