Báďa

snad člověk

homepage

1 bod

• 16.1.2013  19:23
    Occamova břitva (TV film) (2012)

Zajímavý námět, který jistě patří Danu Svátkovi. Téma podobné jako u znamenitého Svědka s Jaromírem Hanzlíkem - kdy je okamžik nebýt lhostejný a naplnit cosi o spravedlnosti (stejný scénárista Sovják). Ale... Ať už jdou do háje ti českotelevizní dramaturgové, ta svazácká prorežimní generace, která dusí talenty, zajímavé scénáře, tlumí umělecké rozlety a prdí do vypolstrovaných točících křesel, koupené za naše poplatnické peníze! Opět a zase i v tomto případě řádili. Jinak Svátek je dobrý režisér a myslím, že jeho trochu podceňované opusy Hodinu nevíš a Zatracení zatím zůstává to nejlepší. co natočil.

• 29.1.2009  10:50
    Odpískáno (1996)

"Odpískáno" patří k filmům, kde je možno odpustit i nedostatky. Výpověď, které takové filmy mají, jsou důležitější a hodnotnější, než veškeré možné estetické kategorie.

• 14.3.2013  06:54
    Okres na severu (TV seriál) (1981)

Okres na severu řadím k Dietlovým nejlepším seriálům. Přes určitá omezení, daná tématikou, má bohaté a svižné dialogy, spád i logiku dějů. Jak tady někdo trefně poznamenal, klobouk dolu před Jaroslavem Moučkou, který dokázal výborně hrát postavu, které z úst padají dobové stranické fráze. I to velmi pomohlo celkovému dobrému dojmu. Režijní vklad je minimální, statický, Sokolovský byl přece jen víc lepší divadelní režisér. Okres na severu mě nijak nepohoršuje, ba naopak jsem po letech překvapený, jak mě připoutal k ději. Domnívám se také, že nejde o žádný režimní plakát, natolik je v něm mnoho nesrovnalostí s tehdy panujícím režimem a tvůrce nešetřil kritikou. S určitou mírou nadsázky lze napsat, že kdyby to takhle nějak bylo, jako v tom seriálu, bylo by to jistě k přežití. A kdyby to bylo dnes...

• 30.12.2017  15:29
    Operace Silver A (TV film) (2007)

Kvalitní mainstream.

• 30.12.2017  15:29
    Osmy (TV film) (2014)

Další kamínek do pokřiveného obrazu naší minulosti před rokem 1989.

• 8.12.2018  15:17
    Osmý smysl (TV seriál) (2015)

Pro mě jedinečný. Nesmírně a bezbřeze tolerantní a otevřený.

• 21.10.2012  11:31

Vášnivý příběh odehrávající se v chladných a drsných končinách pro mnohé z nás neobyvatelných. Okořeněné severskou mystikou a "prapodivnými" zvyky. Spacey je asi jediná hollywoodská hvězda, která je přesvědčivá v civilních dramatech evropského střihu.

• 27.4.2013  16:15

Oživlé obrazy. Ale řemeslně velmi dobré.

• 31.8.2012  10:30

Myslím, že dnes je snímek zajímavý (pokud někdy zajímavý byl) už jen pro hereckou souhru Dany Medřické a Karla Högera.

• 4.4.2013  17:45
    Pan Nikdo (2009)

Ty artistní filmy mi nic neříkají. Psychedelické klima zabalené do atraktivních kulis filmového vyprávění. Obrazová složka tvrdě přebíjí myšlenkový potenciál snímku.

• 2.10.2018  12:44
    Panika (2000)

Komorní, neuřvaný, poklidný, uvěřitelný. Na snímku je mi sympatický fakt, že režisér bere jako danou věc, že někdo takový existuje, že tito lidé žijí mezi námi. Nač to vysvětlovat, jak se k tomu dostali, co je k tomu vede? Jsou mezi námi.

• 4.4.2013  11:53
    Papež Jan Pavel II. (TV film) (2005)

Je to velmi dobře udělaný životopisný standard s místy režijně dobře zvládnutými. Voight je skvělý, stejně jako jeho mladší kolega Elwes. není třeba používat zákulisních drbů a zobrazovat možné vatikánské skandály, aby vznikl dobrý životopisný film.

• 14.12.2013  12:13
    Papilio (1986)

Jiří Svoboda nezklamal, když si vybral jako téma svého dalšího filmu jiný pohled na odboj za druhé světové války. Kňažko.

• 28.5.2007  16:42
    Past (1950)

Na to, že byl film natočený v roce 1950, je dobrý. M. Frič dokázal svou režií potlačit poněkud tendenční scénář a vytvořit obrazově a inscenačně dobrý film. V. Chramostová není patetická, ale spíše niterná. Dalším kladem filmu je podle mě výkon ostravského herce Miloslava Holuba v roli psychologicky nebezpečného gestapáka. Režisér Frič patří k těm málo režisérům, kteří i v době pro český film nedobrém, dokázal točit, aniž by upadl na dno agitačního bahna

• 14.10.2015  11:08
    Piknik (TV film) (2014)

Měl jsem po dlouhé době dojem, že se dívám na skutečně kvalitní TV film, skoro jako z pera Jiřího Hubače a z režisérské dílny Františka Filipa, který uměl vést herce a vybrat si je. Námětově to není nijak objevné, nicméně téma pro veřejnoprávní televizi jako stvořený.

• 19.8.2012  08:10

Takto se převádí divadelní hra na filmové plátno! Filmařsky doplnit výtečně napsané drama. Dusná atmosféra, hudba, kamera vytváří tísnivost...

• 18.10.2010  14:29

Neokázalý, pod kůži se nenápadně vrůstající film. Každá sekvence s další a další popravou má pokaždé jiný motiv, režisér s jinými motivy pracuje a posunuje příběh dál. Není to řetěz efektně natočených výkonů trestu. Zapadá to do sebe a vyústí v to, co zákonitě muselo. Pravda, závěr je oproti celému filmu nevýrazný. Ale já být po tom všem, tak to svoje rozhodnutí už jen zašeptám.

• 4.4.2013  17:40
    Pouta (2009)

Snímek je to zajímavý, místy velmi, velmi působivý. Avšak ten individualismus postav je na tehdejší dobu, která je v tom filmu obžalovávaná, nepravděpodobný. Ondřej Malý je brilantní, je téměř v každém záběru a jeho postava není stejná, má vývoj. Jistě to bylo těžké nespadnout do šarže vyšinutého estébáka...

• 21.10.2012  23:03
    Pouta (1961)

Schématičnost, která na několika místech filmu prosakuje, je velmi dobře kompenzována dobrým scénářem režií a některými hereckými výkony (Lukavský, Bohdanová). Film řadím pro jeho stylovost k podobným snímkům té doby, jako jsou Škola otců, Zde jsou lvi nebo Velká samota. Uživatel "formelin" trefně píše "s lehkým nádechem Noiru". Dodávám: nejen lehce. Kachyňa je zřejmě nejvyváženější - co do kvality - český režisér.

• 15.3.2014  12:13

Byla místa, kde si scénárista nevěděl rady s Nerudovým textem a dialogy připomínaly průměrnou rozhlasovou hru. Ovšem milé a nádherně zahrané.

• 15.3.2014  12:16

Doklad, jak Nerudovy texty jsou moderní, tudíž dobře převeditelné do filmové podoby.

• 15.3.2014  12:17

Potešení vidět Jiřinu Štěpničkovou a Ladislava Peška.

• 15.3.2014  12:14

Zdena Hadrbolcová, dokonalá slečna Máry.

• 21.7.2015  13:11

Nic se neděje a přitom to pod povrchem doutná. Jako v životě.

• 2.5.2018  12:04
    Pride (2014)

Pozitivní dílo! A o to jde!

• 19.8.2012  08:08
    Profesionál (1981)

Přesný, čistý, neokázalý. Sedí to. Vtipný a nesmlouvavý.

• 14.10.2015  11:12
    První republika (TV seriál) (2014)

Není to obyčejný seriál, už pro vybrané téma, zvolené motivy a nešetření omezeného rozpočtu. Neobyčejnost je i ve výběru hereckých představiitelů, neznámé (Vyorálek, Dvořák, Nová..), neokoukané (Vlasák, Studénková, Veselý...) tváře. Angažmá Jany Štěpánkové bylo omylem, chápu úlitbu skalním TV divákůmstarší generace. Cením vysoko!

• 17.9.2008  17:22
    Ptačí klec (1996)

Komedie o specifické skupině gay minority. Této komedii budou rozumět i "heteráci", i když ne úplně. Komedie skvělá, ale ne s takovým přesahem jako "podobná" Priscilla, královna pouště.

• 14.3.2013  07:02
    Pupendo (2003)

Preciznost se nedá upřít, scénář je tip top, jak má dobrý scénář být. Ale když tomu Hřebejkovi cosi jako režisérovi chybí. Má dobrý herecký ansábl, výtečného scénáristu, vybírá si výtečné kameramany... Ale on sám se asi zastavil někde v půlce, neví to o sobě a jede a jede a jede... Mám na DVD několik jeho filmů a rád si je pouštím právě pro ty nerežisérské klady.

• 8.11.2016  10:57
    Pustina (TV seriál) (2016)

Naprosto ojedinělé téma! Po shlédnutí dvou prvních dílů musím napsat, že by mi potlačení krimi zápletky nevadilo. Zločin potenciální vraždy je tu na stejné úrovni jako zločiny stávajícího politického systému. Vynikající herecký casting, výtečný Duškův návrat pře kameru, vzácná Zuzana Stivínová... Tuším, že na dlouho zas bude po skončení Pustiny pusto. Česká produkce HBO stále nemá v naší kotlince konkurenci. Po posledním díle: setrvávám na svém hodnocení! Tvůrci dokázali dotáhnout záměr seriálu až konce. To není běžný jev. Vyústění temného příběhu je temnější, než jsem čekal: všechny zrady, bolesti, vztek, zklamání, pocit nespravedlnosti, deprivace, frustrace... jsou komprimované do čtrnáctiletéo chlapce, který "ten čin" udělal za všehny ostatní. Otřesné... V rozhovoru pro Týdeník Rozhlas Jaroslav Dušek na redaktočinu charakteristiku Pustiny (temné, neutěšné, depresivní) odpověděl asi takto: -Proč? To se přece děje pořád...