Báďa

snad člověk

homepage

1 bod

• 4.4.2013  11:49

Šest hvězdiček! Po shlédnutí filmu jsem měl krátké nutkání probrat svoji filmotéku a zbavit se některých filmů. Nicméně většina mnou shlédnutých válečných filmů oproti "Idi i smatri" bledne. Někdo tu vytýká filmu pomalý rozjezd a zdlouhavou první půlku. Ta mě spíše rozklepala, abych pak už nebyl tak šokovaný brutálními (ne ve smyslu krve a rozřezaného masa) scénami. První půle je dusivá, temná, napnutá, nervní... v druhé pak režisér Klimov fantasticky aranžuje hrůzné vypálení jedné z z více jak šesti set běloruských vesnic. Pokud je moje srovnání vhodné, "choreografie vypálení" je dokonalá. Závěr je nádherně rusky patetický. A další výtka jiných zdejších uživatelů, že si všimli a dokonce jim vadilo dobová poplatnost! Kde? Že nacistická zrůda mluví cosi o zhoubě komunismu a bolševizmu? Tak byli náckové naočkovaní, nic jiného nevěděli. Nebo je tím míněno utrpení ruského lidu... Proboha!

• 14.3.2013  07:08
    Vlčí jáma (1957)

Jsou filmová díla, k nímž je drzost něco napsat. Avšak žijeme ve virtuálním světě neskutečností a můžeme si v jeho bezbřehých mantinelech psát cokoli. Vlčí jáma je jeden z několika málo desítek vrcholů české kinematografie. Film si zaslouží nejen obrovský obdiv a hlubokou poklonu svým tvůrcům, ale i šest hvězdiček.

• 3.1.2013  12:09

Tohle není bezstarostný dětský film, mísí se tu vážná témata s dětským světem. Realita s dětskou fantazií. Paní Šimková-Plívová se jistě s nostalgií poohlížela do svého dětství a současnost roku 1970 je hodně upozaděná. Ruku na srdce, kolik z nás se dívá nostalgicky za svým dětstvím... Například já se dnes nostalgicky ohlížím za dobou, kterou paní režisérka se snažila v tomto filmu potlačit.

• 3.1.2013  12:04

V tomhle dětském snímku všechno sedne.

• 1.11.2012  10:46
    Kočka (1971)

Je to klenot? Rozhodně je, už proto, že se téma stáří ve filmu zpodobňuje většinou laskavým úhlem pohledu. Neznám v české kinematografii podobné téma jako je v Kočce: stáří, vyprchání citu, nenávist. A že jsme měli herce! Ale odvahu ne...

• 28.10.2012  18:47

Ani nemusíme honit na internetu konspirační filmové traktáty, stačí si pustit třeba Baraku a víme, že to s naší civilizací jde do háje.

• 11.10.2012  14:21
    Žert (1968)

Kompozičně ojedinělý film, ojedinělý i mezi filmy, vypovídajícími o době před šedesáti lety.

• 9.10.2012  15:21
    Vévodkyně valdštejnských vojsk (divadelní záznam) (1985)

Klenot nejen Národního divadla, ale celého českého divadla druhé poloviny 20. století. Naléhavý, ale i hravý dramatický text, který režisér Macháček dokonale převedl na jeviště. Viktor Polesný si dal tu práci a z televizního záznamu udělal další umělecký počin.

• 14.9.2012  13:29

Každý záběr je výtvarným dílem.

• 31.8.2012  10:28

Lidský příběh napsaný s LEHKOSTÍ. Zdeněk Svěrák by se mohl inspirovat...

• 19.8.2012  17:52

Šest hvězdiček!

• 29.7.2012  19:26

Jak mnozí tady píší: co k tomuto filmu dodat... Každý něco za sebe. Je to skutečně filmový Olymp. Nemá to hluchá místa. Je to starý... ale právě proto krásný! Ty nekonečně dlouhé, unavující záběry, to divadelní aranžmá. Scéna trvající patnáct i více minut, odehrávající se na jednom místě. Přesto strhující ve smyslu vnitřního prožívání.

• 22.10.2011  14:09
    Hraběnky (TV seriál) (2007)

Jeden z mála (možná dva tři) porevolučních seriálů, kde se pracuje.

• 17.5.2010  15:51
    Nespavost (TV film) (2009)

Opět se ukázalo, jak sem hodnotilé plácnou svůj první pocit, což je u TV filmů, kdy nemáme možnost ho v blízké době shlédnout znova a poopravit názor, typické.

• 7.3.2009  18:03
    F. L. Věk (TV seriál) (1970)

Scénárista Zelenka a režisér Filip si vytáhli z Jiráskova "Věka" ty nejnosnější motivy a neodklonili se od poselství tohoto autorova silného díla a dokázali ho aktualizovat k dobovému kontextu. Působivé a stále emotivní televizní dílo,kterých není zas tak mnoho.

• 15.2.2009  16:44

Kdyby šlo ohodnotit více jak pěti hvězdičkami, učinil bych tak. Ale od této chvíle, tedy od zhlédnutí tohoto Leoneho filmu, budu mít problém "hvězdičkovat" skvělé filmy plným počtem hvězdiček, protože se chtě nechtě stal film Tenkrát v Americe měřítkem kvality. Kolik filmů takových je... Kochám se dlouhými záběry, na interiéry, exteriéry i na tváře herců. Tady jsem se nemohl vynadívat.

• 2.2.2009  09:01
    Naši furianti (divadelní záznam) (1983)

Důkaz toho, že se občas dalo žít v té šedivé době i dobře - aspoň na pár hodin. Například na mimořádných divadelních počinech, jako je tento.

• 29.1.2009  10:50
    Odpískáno (1996)

"Odpískáno" patří k filmům, kde je možno odpustit i nedostatky. Výpověď, které takové filmy mají, jsou důležitější a hodnotnější, než veškeré možné estetické kategorie.

• 19.1.2009  16:55
    Kalamita (1980)

Výtečné zpodobnnění syrovosti normalizace, dialogy s podprahovými narážkami, skvělá hudba L. Deciho, sví herci a krásná krajina Jizerských hor.

• 14.9.2008  17:04
    Rudý kakadu (2006)

Skvělý film, s tematikou vyrovnávání se s komunistickou minulostí. Můžeme Němcům jen závidět. Náš Jan Hřebejk s jeho Pelíšky proti znamenité kombinaci love story a silné protitotalitní výpovědi silně bledne. Je to obraz i o nás, o českých divácích, kdy se smějeme tomu, čemu bychom se měli zpříma a bez uhýbání podívat tváří v tvář. Smát se můžeme až tehdy, kdy si budeme plně uvědomovat to, co nás 40 let postihlo. A čeští filmaři, vyjma Hynka Bočana, si to ještě plně neuvědomili.

• 14.6.2008  18:41

Film patří k oněm velkým a rozmáchlým freskám, které netěží jen z vnějškové preciznosti, ale naopak režisér těží ze své obdivuhodné znalosti lidských povah a reality a reálií doby. Pomalé tempo vyprávění takovým filmům sluší, stejně tak divadelní kolorit interiérových scén. Vedle těchto jsou to mimořádně silné sekvence ,např. "noc dlouhých nožů". Helmut Berger krásný a nádherný představitel dekadentního šlechtického synáčka, procházivšímu téměř vše. Visconti je opět, tak jako v jiných filmech, okouzlen nejen interiéry šlechtických sídel s překrásným nábytkem a toaletami svých postav, ale také krásou mužského těla.

• 24.1.2007  11:20
    Synové a dcery Jakuba skláře (TV seriál) (1985)

Dietl si na takovém formátu, jakým je rodinná sága, zuby nevylámal. Byl to jeho vrchol a svoji neuvěřitelnou schopnost zaujmout příběhem a postavami tady dovedl na samou hranici "únosnosti". Jsem přesvědčený, že dál už by to nešlo. Trochu mi vadilo obsazení herců (věkové ne-rozdíly), ale skutečnost, že první herecká liga (kde dneska je?) hrála výborně, po několika málo dílech mi přestalo vadit. Natočte to dneska i s velkým balíkem peněz! Že je to komunistická agitka, jak často zaznívá? Blbost- jen se pořádně dívat!

• 24.1.2007  11:19

Film jsem viděl po 15 letech. Tehdy byl pro mě naprosto strhující. Asi jsem za ty roky filmově "zparchantěl", nebo film přece jen trochu vyčpěl v některých vyprávěcích postupech. Stále nejlepší film Jiřího Svobody, dusivá atmosféra, kamera, jakoby kameraman byl přímým účastníkem těch děsivých dějů. Skvělý obraz počátku nešťastné doby (období 1945-1948), kterou je zapotřebí nekompromisně opravdu objektivně zhodnotit.

• 16.1.2007  10:06
    Zdivočelá země (TV seriál) (1997)

Je "zábavné" sledovat příspěvky hodnocení. Nejsme a ještě jistě jen tak nebudem vyrovnaní s minulým režimem. Není to o seriálu, v podvědomí nám na něm "něco" vadí. Bočan a spol. se trefili setsakramentsky do černého.

• 26.10.2019  22:20
    Brimstone (2016)

Bůh neexistuje!

• 20.12.2018  10:05
    Tajnosti a lži (TV seriál) (2015)

Po shlédnutí první série: Pro mě to byla příjmená a chytrá "nízkorozpočtovka", která místo efektů a obřího castingu dala přednost psychologii, charakterům postav, rozkrývání motivů, výstavbě napětí, které vygradovala v otřesný závěr. Duel Phillippa a Lewisová byl výtečný.

• 3.4.2018  11:17
    Herec (TV film) (1988)

Čistá a srozumitelná televizní práce, přesné herecké výkony.

• 17.3.2018  14:26
    Město Osudu (2009)

Ta slova z Čechova (tuším Tři sestry nebo možná Višňový sad) je jasný. Toutu optikou bych se na film i díval. Pro mě velmi dobrý. Ivory točí už několik desetiletí podobně: "rozvláčně", "upovídaně", precizně.

• 30.12.2017  15:29
    Operace Silver A (TV film) (2007)

Kvalitní mainstream.

• 30.12.2017  15:27

Místy se to poněkud táhne. Ale kde by se takový film natočil u nás?! Nekompromisní sociální drama, kde viník je skryt pod nánosem bahna, špíny a nemocí.