Báďa

snad člověk

homepage

1 bod

• 26.11.2016  19:50

Bijákům Clinta Eastwooda podle mě vždycky něco chybí, vyjma hereckého obsazení. Je to jakási "nadstavba", kterou u filmu hledám a potřebuji. Ale i tak čtyři hvězdičky - a jak píšu na začátku - biják.

• 8.11.2016  10:57
    Pustina (TV seriál) (2016)

Naprosto ojedinělé téma! Po shlédnutí dvou prvních dílů musím napsat, že by mi potlačení krimi zápletky nevadilo. Zločin potenciální vraždy je tu na stejné úrovni jako zločiny stávajícího politického systému. Vynikající herecký casting, výtečný Duškův návrat pře kameru, vzácná Zuzana Stivínová... Tuším, že na dlouho zas bude po skončení Pustiny pusto. Česká produkce HBO stále nemá v naší kotlince konkurenci. Po posledním díle: setrvávám na svém hodnocení! Tvůrci dokázali dotáhnout záměr seriálu až konce. To není běžný jev. Vyústění temného příběhu je temnější, než jsem čekal: všechny zrady, bolesti, vztek, zklamání, pocit nespravedlnosti, deprivace, frustrace... jsou komprimované do čtrnáctiletéo chlapce, který "ten čin" udělal za všehny ostatní. Otřesné... V rozhovoru pro Týdeník Rozhlas Jaroslav Dušek na redaktočinu charakteristiku Pustiny (temné, neutěšné, depresivní) odpověděl asi takto: -Proč? To se přece děje pořád...

• 14.10.2015  11:12
    První republika (TV seriál) (2014)

Není to obyčejný seriál, už pro vybrané téma, zvolené motivy a nešetření omezeného rozpočtu. Neobyčejnost je i ve výběru hereckých představiitelů, neznámé (Vyorálek, Dvořák, Nová..), neokoukané (Vlasák, Studénková, Veselý...) tváře. Angažmá Jany Štěpánkové bylo omylem, chápu úlitbu skalním TV divákůmstarší generace. Cením vysoko!

• 14.10.2015  11:08
    Piknik (TV film) (2014)

Měl jsem po dlouhé době dojem, že se dívám na skutečně kvalitní TV film, skoro jako z pera Jiřího Hubače a z režisérské dílny Františka Filipa, který uměl vést herce a vybrat si je. Námětově to není nijak objevné, nicméně téma pro veřejnoprávní televizi jako stvořený.

• 22.7.2015  11:02

Velmi dobře strávený filmový večer. Režisér Balík byl dobrým režisérem, který se nevnucoval a uměl si vybrat dobré spolupracovníky (tady to jsou skladatel Mareš a kameraman Čuřík, stejně tak architekt filmu). Nenásilná a nepodbízivá podívaná. Kdo tam bude chtít vidět propagandu, uvidí ji tam, protože bude chtít.

• 21.7.2015  13:11

Nic se neděje a přitom to pod povrchem doutná. Jako v životě.

• 21.7.2015  13:04
    Až po uši (TV seriál) (2014)

Bavil jsem se. Co více chtít od tohoto žánru a Jana Hřebejka. Myslím, že vkročení pana režiséra do seriálových vod se velmi zdařilo.

• 18.3.2015  10:51
    Chlapectví (2014)

Není to přímočaře skvělý nebo hodně špatný film. Musím se na něho podívat ještě jednou. Nicméně mě oslovuje, neboť jsem rodič.

• 27.11.2014  11:14

Amerických film z rodu "slzopudných" a chytrých. Pro některé mám slabost.

• 27.11.2014  11:13
    Stalingrad (1993)

Válečný film je žánr, který je velmi ošemetný. Často se může (vnímavý) divák setkat s ideologickým pojetím (tím mám na mysli i americkou kinematografii). Válkou zkoušená Evropa a její kinematografie k žánru přistupovala a přistupuje s větším nadhledem a poučeností. Vilsmaierův Stalingrad je toho dobrým dokladem. Po technické a trikové stránce neohromí, nicméně budí sympatie aranžemi válečných scén (vydařený tankový útok). Film se skládá z několika silných epizod, které se řetězí až neutěšenému finále. Škoda nepovedené "filozofické" téměř na konci filmu, oslabuje emotivní a depresivní vyznění filmu. Protiválečné poselství Vilsmaier snímkem Stalingrad naplnil.

• 5.9.2014  13:19
    Jako nikdy (2013)

Tolik potřebný film! Oáza v poušti instantních českých "bijáků", natočených supermoderní technikou. Snímek doutnající skrytými vášněni, kde se nemusí řvát, brečet, "hysterčit", tlemit se...

• 25.4.2014  13:00

Scéna se zpívajícím židovským operním zpěvákem... ! Sysifovská scéna... !

• 4.4.2014  12:10

Plnohodnotné, smysluplné, důstojné, elegantní, chytré... zakončení veleúspěšné a poměrně vyrovnané filmografie Mistra.

• 31.3.2014  11:29

Po delší době jsem zhlédnul tento filmový kus a musím bez uzardění napsat, že se mi líbil. Nejsem přítelem romantických (k tomu navíc vánočních - brrr!) kusů, ale tenhle má něco navíc. Je v něm dávka sebeironie, náznaky českého zemitého humoru a "nemilé" poselství: na cestu změny se vydáme, až když už je často pozdě.

• 15.3.2014  12:24
    Siréna (1947)

Výtvarno. Estetický zážitek. Občas herecká topornost, spíše divadelnost. Fantastický výkon neherečky Pavly Suché v roli Emči Hudcové.

• 15.3.2014  12:17

Potešení vidět Jiřinu Štěpničkovou a Ladislava Peška.

• 15.3.2014  12:16

Doklad, jak Nerudovy texty jsou moderní, tudíž dobře převeditelné do filmové podoby.

• 15.3.2014  12:14

Zdena Hadrbolcová, dokonalá slečna Máry.

• 15.3.2014  12:13

Byla místa, kde si scénárista nevěděl rady s Nerudovým textem a dialogy připomínaly průměrnou rozhlasovou hru. Ovšem milé a nádherně zahrané.

• 15.3.2014  12:06
    Hannibal (TV seriál) (2013)

Zrůdné vraždění jako umělecké dílo! Žijeme ve vykloubené době, proto bychom měli mít pochopení pro vykloubená umělecká díla, kterých bude přibývat. Toto je po výtvarné stránce velmi dobré. Schéma příběhu o "jiném" Hannibalovi taktéž.

• 11.1.2014  15:44
    Hořící keř (TV film) (2013)

Film je filmařsky výjimečný. využitý herecký potenciál Jaroslavy Pokorné.... Čin Jana Palacha je stále alarmující. Za co položil svůj mladý život???

• 11.1.2014  15:36

Pro mě nepatrné zklamání.

• 11.1.2014  15:25

Scorsese nemá mnoho slabin. Pro mě snad jen místy chaotičnost, překotnost a důsledek z toho nepřehlednost některých motivů.

• 11.1.2014  15:23
    Dům pro dva (1987)

Je to film z doby mého dospívání a poznávání života a světa. Má atributy českého "nové vlny osmdesátých let". Vetchý je fantastický. Krásná vzpomínka na báječnou herečku Jiřinu Třebickou. Film o šedi a stereotypu reálného socialismu? Jistě, ale snímek je nadčasový!

• 11.1.2014  15:21
    Capote (2005)

Zajímavý film o nejednoznačnosti, o tom, že svět není jen černý nebo bílý, o pokroucených lidkých charakterech a o tom, že není prostě pravda, že se člověk "už nějak narodí".

• 14.12.2013  18:02

Dan Svátek je nevím proč v nemilosti "céesefďáků". Atmosféra velmi působivá, bezčasí jako kulisa pro temný příběh jako dobrý nápad... Je to svébytné filmové dílo.

• 14.12.2013  12:11

Svobodovo "opájení se" temnými zákrutami lidské duše fungovalo, funguje a doufám že fungovat bude i nadále.

• 14.12.2013  12:04
    Cirkus Bukowsky (TV seriál) (2013)

Inspirace severskou krimi je nesporná, nicméně přidaná hodnota šedi české kapitalistické normalizace tu funguje. Dobře vybraní herci, zvolený způsob vyprávění nezakolísá, zbytečnosti scénář nemá.

• 14.12.2013  11:56

Celek nepůsobí na první pohled vyrovnaně; vyrovnaný film to rozhodně není. Silná stránka snímku je v jednotlivých scénách, kterých ale není málo. Ivan Vyskočil, Jana Brejchová a Eduard Cupák!

• 16.11.2013  18:33
    Havran barvy lila (TV film) (1992)

S postupující (znormalizovanou) dobou je to inscenace pořád čerstvá.