Báďa

snad člověk

homepage

1 bod

• 23.5.2013  10:58

Má to podle mě všechny atributy dobového dobrodružného filmu. Sequens, ať se nám to líbí nebo ne, byl dobrý filmař, se svými vrcholy a propady. Jako každý dobrý a kreativní tvůrce.

• 20.5.2013  06:28

Radost se dívat. A pořád...

• 30.4.2013  11:14
    Bídníci (TV film) (1982)

Jsem moc rád, že svým hodnocením jsem zvýšil o procentní bod celkové hodnocení. Jsou TV filmy, které předčí filmová zpracování. Tohle je jeden z nich. Je to jímavé, patetické, ale také civilní až věcné. Herci hrají tak, jako by jejich postavy byly ze současnosti. Bourquet je vysoce inteligentní, a tím nebezpečnější, znamenitý. Carmet není přiblblej chmaták, a Ventura je věčně pochybující realista. K tomu nádherná (odpovídající) hudba a od začátku výborný scénář podpořený režijními nápady.

• 24.4.2013  19:56

Vcelku banální příběh, vlastně taková červená knihovna, je neotřele natočený. Obrazová složka je asi to nejpovedenější. Kompozice je neotřelá a vyžaduje v první půlce filmu divákovo nasazení a až do konce jeho účast. Scéna, kdy Belmondo zaučuje Anconina do tajů podnikání, je skvělá!

• 12.4.2013  19:47

Soudruzi! Je v tom všechno, drsná nadsázka a vážná obžaloba pořádků, které nám hrozí čím dále tím více.

• 9.4.2013  12:51

V podstatě divadelní konverzačka o několika postavách. Brilantní dialogy, znamenité herecké výkony, trefné vnitřní komentáře. A český dabing, ten původní, jde v duchu originálu. Byli vybráni herci, kteří měli v Městských divadlech pražských zvláště v šedesátých letech copyright na tento žánr. Několik z nich také dabuje (Voska, Adamová, A. Vránová, Rosůlková, S. Beneš...)

• 4.4.2013  17:52

Proč ne? Renčovo pojetí jakéhosi psychothrilleru funguje i u takové "pietní" látky.

• 4.4.2013  17:45
    Pan Nikdo (2009)

Ty artistní filmy mi nic neříkají. Psychedelické klima zabalené do atraktivních kulis filmového vyprávění. Obrazová složka tvrdě přebíjí myšlenkový potenciál snímku.

• 4.4.2013  11:53
    Papež Jan Pavel II. (TV film) (2005)

Je to velmi dobře udělaný životopisný standard s místy režijně dobře zvládnutými. Voight je skvělý, stejně jako jeho mladší kolega Elwes. není třeba používat zákulisních drbů a zobrazovat možné vatikánské skandály, aby vznikl dobrý životopisný film.

• 14.3.2013  07:14
    Ve stínu (2012)

Film, který je natočen tak, jak mám rád. Pomalé tempo, "vychutnávání" zvoleného postupu vyprávění, výtvarná kamera, přecházející v jistých okamžicích k výtvarnému dílu. Detektivka bez křeče a vymýšlení efektních "myšlenkových" blbostí. Civilní herectví, střídmost v hereckém výrazu. Tvůrci si vzali příklad ze starých detektivek padesátých let (i třicátých let) a udělali dobře. Současná filmová technika jak vidno se dá použít s citem a pokorou.

• 14.3.2013  07:04

Ten film je na pět hvězdiček, ale neměl jsem to štěstí zhlédnout ho v originále a titulky. Český dabing, to je posledních patnáct let spíše suterén. Zdeněk Mahdal jako interpret Moliérových postav!

• 14.3.2013  06:54
    Okres na severu (TV seriál) (1981)

Okres na severu řadím k Dietlovým nejlepším seriálům. Přes určitá omezení, daná tématikou, má bohaté a svižné dialogy, spád i logiku dějů. Jak tady někdo trefně poznamenal, klobouk dolu před Jaroslavem Moučkou, který dokázal výborně hrát postavu, které z úst padají dobové stranické fráze. I to velmi pomohlo celkovému dobrému dojmu. Režijní vklad je minimální, statický, Sokolovský byl přece jen víc lepší divadelní režisér. Okres na severu mě nijak nepohoršuje, ba naopak jsem po letech překvapený, jak mě připoutal k ději. Domnívám se také, že nejde o žádný režimní plakát, natolik je v něm mnoho nesrovnalostí s tehdy panujícím režimem a tvůrce nešetřil kritikou. S určitou mírou nadsázky lze napsat, že kdyby to takhle nějak bylo, jako v tom seriálu, bylo by to jistě k přežití. A kdyby to bylo dnes...

• 9.2.2013  12:14
    Heroin (1970)

Strhující film, který dneska už ale tolik nestrhne. Filmová poetika je dnes zcela jiná a napětí se navozuje zcela odlišnými prostředky. Jen mě nesnesitelně štval dabing; Alois Švehlík byl naprosto mimo Gabinovu postavu. Zprznil ji, jako prznil Nicholsona. Ta jeho umělá a stokrát omílaná drsnost v hlase se prostě míjí s postavami, které dabuje.

• 12.1.2013  15:24

Nevím, kam Scorsese myšlenkově patří, ale jako paralela s možným vývojem světa se nabízí. A taky: jak jsme nepoučitelní - už tenkrát!

• 12.1.2013  15:22

Netlačí to moc na city, to mi imponuje.

• 31.10.2012  07:10
    Diktátor (1940)

Neuvěřitelně vtipné, ale také neuvěřitelně americky naivní. Avšak bylo to před genocidou...

• 31.10.2012  07:06

Přirozené, vtipné, bez křeče a senzace. Něco "maličko" o tom vím, tak sympatizuju s tímhle filmem :-)

• 28.10.2012  18:50
    Bumerang (1996)

Silný příběh, jemně a střídmě natočený (pomalé tempo, soustředěné herecké výkony).

• 21.10.2012  11:31

Vášnivý příběh odehrávající se v chladných a drsných končinách pro mnohé z nás neobyvatelných. Okořeněné severskou mystikou a "prapodivnými" zvyky. Spacey je asi jediná hollywoodská hvězda, která je přesvědčivá v civilních dramatech evropského střihu.

• 12.10.2012  09:09

Ze špatně ozvučeného kina někteří lidé odcházeli. Rozuměl jsem každému druhému slovu, byl jsem rozmrzelý. Teď po zhlédnutí v klidu a teplu domova opravuju - xxxxx! Je to podle mě nejdůslednější, nejhlubší, nejbezvýchodnější a nejdepresivnější Slámův film. A jak tvrdí Jan Čulík , i nejduchovnější. Jak Sláma dokáže svoje herce přesvědčit, aby hráli úplně jinak, než jsou zvyklí! Skutečně nevím, který Slámův film je lepší. Napovězte mi...

• 25.9.2012  10:41

Podle mě nejpovedenější filmová podoba Hrabalova díla od roku 1989.

• 16.9.2012  18:54

Hodně čechovovské. Michalkov působivě rozvíjí, co Čechov naznačoval ve svých hrách.

• 16.9.2012  18:46

Je to po všech stránkách dokonalý film. Má všechny atributy, co film má mít - řemeslo, estetiku, dobré herecké výkony, výpověď. Avšak existuje ještě jeden prvek, a tím je naléhavost.. Námětově podobný film Poslední expres ho má.

• 14.9.2012  13:30

Je to neučesané, impulsivní, poetické, erotické...

• 1.9.2012  13:03
    Babel (2006)

Mám tahle příběhová střetávání rád, líbí se mi složitější kompozice. Jsou to silné příběhy, dobře a uvěřitelně napsané. Filmařsky se mi snímek také líbil (detaily, umírněný střih). Opět a zase... v jakém světě to žijeme? Je tento systém ten jediný možný, ba dokonce - nejlepší a spavedlivý?

• 31.8.2012  10:33
    Děti noci (2008)

"Děti noci" mi připomínají autorskou tvorbu české nové vlny. Citlivý výběr herců, kteří jsou přirození, styl vyprávění, delší záběry, umírněný střih.

• 24.8.2012  19:06
    Noc nevěsty (1967)

Lidská pýcha je největší zlo, kterým si zamořujeme svůj život. Není to film o zrůdnostech padesátých let v Československu.

• 19.8.2012  08:10

Takto se převádí divadelní hra na filmové plátno! Filmařsky doplnit výtečně napsané drama. Dusná atmosféra, hudba, kamera vytváří tísnivost...

• 19.8.2012  08:08
    Profesionál (1981)

Přesný, čistý, neokázalý. Sedí to. Vtipný a nesmlouvavý.

• 19.9.2011  18:25
    Dobrá čtvrť (TV seriál) (2005)

Dobrý český seriál, dobře využité motivy, které vytvořilo poslední dvacetiletí "demokracie"...