Báďa

snad člověk

homepage

1 bod

• 7.9.2011  15:21

Neokázalý film, komorní drama, jemně se dotýkající nevděčného tématu.

• 18.10.2010  14:29

Neokázalý, pod kůži se nenápadně vrůstající film. Každá sekvence s další a další popravou má pokaždé jiný motiv, režisér s jinými motivy pracuje a posunuje příběh dál. Není to řetěz efektně natočených výkonů trestu. Zapadá to do sebe a vyústí v to, co zákonitě muselo. Pravda, závěr je oproti celému filmu nevýrazný. Ale já být po tom všem, tak to svoje rozhodnutí už jen zašeptám.

• 27.4.2009  08:23
    Šejdrem (TV film) (2008)

Po shlédnutí jsem po dlouhé době nabyl pocit, že 135 Kč měsíčně České televizi není marných. Podle ukázek to vypadalo na bakalářskou taškařici, opak je pravdou. Citlivá sonda do společenství na české vesnici. Nic moc se nezměnilo!

• 7.3.2009  18:25

Kdybychom i my něco takového dokazali natočit. Jistě to nebylo tak drahé...

• 4.2.2009  12:26

Klidný tok vyprávění s probleskujícími silnými emocemi. Sequens dokázal jako jediný český filmový režisér atmosféru Prahy třicátých let. Opět skvělá Bohdalová, nejlepší roky jejího herectví.

• 17.9.2008  17:22
    Ptačí klec (1996)

Komedie o specifické skupině gay minority. Této komedii budou rozumět i "heteráci", i když ne úplně. Komedie skvělá, ale ne s takovým přesahem jako "podobná" Priscilla, královna pouště.

• 2.9.2008  14:35

Na osvědčeném dějovém půdorysu, typickém pro dobu vzniku románu, obžalovávají autoři (Musil a Schlöndorff) jakýkoli režim, založeným na násilí, útlaku a lži. Film maličko zestaral (pomalé tempo vyprávění), avšak černobílé snímání skvěle evokuje dusnou dobu středoevropské společnosti, tady zpodobněné v chlapeckém internátu a právě ono pomalé tempo vyprávění nechává prostor pro přemýšlení o filmu už během jeho sledování.

• 10.12.2018  12:09
    Údolí ticha (TV seriál) (2016)

Je to z produkce HBO to slabší, bez diskuse. Neviděl jsem norskou předlohu, která mi ale na rumunské reálie nesedí. Rozhodně mi přijde přirozenější homosexualita jako tabu v Rumunsku, kde je to stále polokriminální čin. Každopádně klobouk dolů za odvahu, s jakou se "místní filiálka" HBO vrhla do projektu, v níž je gay téma hlavním hybatelem děje.(Vzpomeňme vykuchaného Hřebejkova Rédla). Já bych zas tolik "českej namyšlenej rypák" neohrnoval. Na mě to působilo jako lepší český kriminální seriál, který by tady hýřil červenými čísly. Z produkce HBO je to ale slabší kus. Na rozpačitém výsledku se bohužel podepsal hrozný český dabing. Herci, především ústřední dvojice mladých kluků, byla typově dobře vybraná (dva i v Rumunsku talentovaní mladí divadelní herci Theodor Soptelea a Vlad Balan) . Tři poctivé hvězdičky.

• 8.12.2018  16:50
    Reportér (2012)

Atmosféra na jedničku.

• 8.12.2018  16:47
    Zabiják Joe (2011)

Zajímavě rozpolcený.

• 8.12.2018  15:08

Hollyvoodština v krystalické podobě. Ale proč ne... Poselství, které film nabízí, je potřeba nabízet i divákům, kteří neholdují komplikovaným tvůrčím výpovědím. A to je, ruku na srdce, většina.

• 8.12.2018  12:49
    12 opic (1995)

I po třetím zhlédnutí mi přijde film zmatečný a místy značně překotný a nepřehledný. Myšlenka je přitom výsostná a námět originální. Obsazení B.W. pro mě velmi problematické.

• 8.12.2018  12:02

Celková uhlazenost vyprávění setřela závěrečný šok; stal se z něj slzopudný závěr. Škoda, protože to mohla být pořádná facka do tváře všem, co ještě ve skrytu (či navenek) koketují s fašistickými tendencemi.

• 2.10.2018  12:44
    Panika (2000)

Komorní, neuřvaný, poklidný, uvěřitelný. Na snímku je mi sympatický fakt, že režisér bere jako danou věc, že někdo takový existuje, že tito lidé žijí mezi námi. Nač to vysvětlovat, jak se k tomu dostali, co je k tomu vede? Jsou mezi námi.

• 3.4.2018  11:14
    Noci šelem (1992)

Vadila mi ne-odvaha tvůrce řešit více svoji náklonnost k mužům.

• 5.2.2018  19:36
    Šťastlivci (2008)

Je to příjemný film, který však po noci vyvane. Nicméně mě tento snímek připomněl tristní stav české kinematografie poelsdních několika let... Dokážu si reálně představit, jak by takový film byl u nás počinem roku!

• 30.12.2017  15:25
    Četníci z Luhačovic (TV seriál) (2017)

Je to milý seriál s několika motivickými přesahy. Poměrně věrohodně zobrazuje poválečnou dobu s jejími problémy. Konec říše a vznik nové republiky nepřinesl kýženou spravedlnost pro všechny. Jistě, celé to je zabalené do televizního obalu,,, No a! Nepředpojatý divák, a já se mezi ně (myslím) řadím, je sledováním takového mainstreamu potěšený. Oceňuji odvahu posunout milostný motiv o paragraf 129.

• 10.10.2017  12:47
    Bába z ledu (2017)

Po prvním zhlédnutí... ***

• 5.6.2017  11:16

Mám slabost pro "utahaný" filmy.

• 12.12.2016  13:21
    Bratři (2009)

Je to silný příběh, který k Sheridanovi patří, o to víc mě trochu zaráželo režisérovo poměrně krotké vyprávění.

• 2.12.2016  10:24
    Horalka (TV film) (1988)

Tři hvězdičky za Sophii Loren a několik málo dobrých míst. Film hodně trpí tím, že tvůrci, či spíše producenti, zvolili angličtinu. Většina herců je proto toporná a nevěrohodná.

• 8.11.2016  10:51
    Božský (2008)

V poslední čtvrtině už jsem měl režisérovu obrazovou bravuru okoukanou. Jsem přítel dlouhých záběrů, ale scény výslechů mi přišly už unylé.

• 21.12.2015  13:18
    Mamon (TV seriál) (2015)

Měl jsem pocit sestupné tendence. Nehledě na skutečnost, že za nešvary kapitalistického systému mohou konspirační skupiny na prestižní ekonomce několika "šikovných" studentů...

• 14.10.2015  11:17
    Labyrint (TV seriál) (2015)

Je to posun, i když "čarování" s okultními a katolickými relikviemi je už v české krimi únavné. Výběr herců byl dobrý. Strach z toho, že Strach si tam opět navolí svoji skupinu hereckých oblíbenců, byl hned na počátku zažehnán. Nicméně přiblížení se k společenským problémům skrz krimi žánr, jako to dělají na severu, se ještě nekonalo. Bojíme se!

• 21.7.2015  13:02
    U mě dobrý (2008)

U mě dobrý.

• 21.7.2015  12:59
    Kundun (1997)

Čekal jsem od tohoto duchovního Scorseseho víc. I přes výtečnou filmařinu, jde celkem o konvenční příběh. Ovšem, jak to natočit jinak...

• 27.11.2014  11:19
    Žena za pultem (TV seriál) (1977)

Je to všechno možné, ale "odpad" to rozhodně není!

• 27.11.2014  11:17
    Život a doba soudce A. K. (TV seriál) (2014)

Je potěšitelné sledovat "režimního" herce Davida Švehlíka jak říká skrze svoji postavu věci, jež by asi do novin a při předvolebních kampaní do médií asi neřekl. Seriál je sstudený, neosobní a chladný, jako je tato doba a její mezilidské vztahy.

• 5.9.2014  13:35

Je to konvenční, ale dětem srozumitelné.

• 3.7.2014  12:45

Další slušná moralita Costy-Gavrase.