Báďa

snad člověk

homepage

1 bod

• 5.9.2012  18:53

Byl to dobrý film, standardně vyprávěný, kluci dobře hráli, žádný teen blbnutí, ale věrohodné postavy. Občas něco přitažené za vlasy a zjednodušené.

• 20.4.2013  13:53

Dneska už mě snímek zaujal jenom působivým navozením atmosféry sklonku osmdesátých let. O hercích se nebudu zmiňovat :-(

• 3.7.2014  12:45

Další slušná moralita Costy-Gavrase.

• 21.12.2015  13:13

Jsou režíséři, z nichž se nikdo nepos---á, a kteří tvoří v zákrytu dopadu světel velkých studií. Tím je pro mě D. Arcand, režisérské zjevení, skromně zářící již tři desetiletí na pomyslném filmovém nebi. O co je horší než skvělí O. Stone nebo M. Scorsese? Mám rád jeho žánrové balancování a pohrávání si s kýčem a city diváků. Podobného ražení je také C. Lelouche.

• 25.9.2012  10:41

Podle mě nejpovedenější filmová podoba Hrabalova díla od roku 1989.

• 24.4.2013  19:56

Vcelku banální příběh, vlastně taková červená knihovna, je neotřele natočený. Obrazová složka je asi to nejpovedenější. Kompozice je neotřelá a vyžaduje v první půlce filmu divákovo nasazení a až do konce jeho účast. Scéna, kdy Belmondo zaučuje Anconina do tajů podnikání, je skvělá!

• 3.4.2018  11:17
    Herec (TV film) (1988)

Čistá a srozumitelná televizní práce, přesné herecké výkony.

• 2.12.2016  10:24
    Horalka (TV film) (1988)

Tři hvězdičky za Sophii Loren a několik málo dobrých míst. Film hodně trpí tím, že tvůrci, či spíše producenti, zvolili angličtinu. Většina herců je proto toporná a nevěrohodná.

• 3.10.2012  09:30
    Horká kaše (1988)

Váhal jsem, jestli dát filmu Horká kaše tři hvězdičky. A to proto, že je ve snímku skryto mnohé - od protestu mládeže proti autoritám a systému (věčné téma), hledání místa ve světě a společnosti, neschopnost identifikovat se s okolím a lidmi, hledání cesty. Velmi se mi líbil představitel hlavní role, jeho přirozený a spontánní projev, bez snahy herecky zaujmout s trhnou na sebe pozornost. Vůbec mladí herci (a neherci) jsou podstatně lepší než jejich starší herečtí profesionálové (výjimkou je Daniela Kolářová). Celé to ale posunul špatným směrem scénárista a dílem i režisér. Některé režijní nápady jsou tam dobré (prostřihy do několika se odvíjejících situací podkreslené metalovou hudbou, jejíž nadbytek vůbec nevadí).

• 3.2.2013  08:19
    Rodáci (TV seriál) (1988)

Rád bych katapultoval seriál do modrých barev, ale dvě hvězdičky mi k tomu nestačí. Literární předloha Jaroslava Matějky, pokud mě paměť neklame, nebyla dobrá. A režisér Adamec nenašel tu správnou míru odvahy, aby z Rodáků udělal svižnou podívanou. Měl se inspirovat Sanitkou, která se mu tak povedla. Akčnější způsob vyprávění by slušel i Rodákům. Kamera je konvenční, střih je slabý a vůbec se to tak nějak táhne. Lepší je první polovina, kdy je režijně dobře zvládnutá tísnivá atmosféra strachu v době protektorátu. Avšak klobouk dolu před představitelem hlavní role Janem Šťastným. Hlavní hrdina není jednoznačně kladnou postavou a záleželo jen na herci, aby nesklouzl k zjednodušení. Udržet tuto linku žádalo výtečného herce a tím Šťastný je a byl už na samém startu svojí úspěšné herecké dráhy. Je také potěšující vidět na velké ploše herce, kteří neměli velké herecké příležitosti ve filmu a v televizi. Tady ji měli (Ota Sklenčka, Zdeněk Buchvaldek, Jan Teplý). A co se týče té propagandy? Je to poplatné době, v druhé půlce dokonce hodně. Ale je třeba dobře číst historickou literaturu a literaturu faktu. Zjistili bychom, že i propaganda a překrucování dějin vychází jen a jen z holých a nezvratitelných faktů.

• 8.12.2018  12:51

Zestárla. A to hodně.

• 11.1.2014  15:23
    Dům pro dva (1987)

Je to film z doby mého dospívání a poznávání života a světa. Má atributy českého "nové vlny osmdesátých let". Vetchý je fantastický. Krásná vzpomínka na báječnou herečku Jiřinu Třebickou. Film o šedi a stereotypu reálného socialismu? Jistě, ale snímek je nadčasový!

• 14.12.2013  12:11

Svobodovo "opájení se" temnými zákrutami lidské duše fungovalo, funguje a doufám že fungovat bude i nadále.

• 1.7.2013  06:55

Syrové a místy nekompromisní KOMORNÍ drama. Škoda té monotónnosti.

• 14.12.2013  12:13
    Papilio (1986)

Jiří Svoboda nezklamal, když si vybral jako téma svého dalšího filmu jiný pohled na odboj za druhé světové války. Kňažko.

• 4.4.2013  11:49

Šest hvězdiček! Po shlédnutí filmu jsem měl krátké nutkání probrat svoji filmotéku a zbavit se některých filmů. Nicméně většina mnou shlédnutých válečných filmů oproti "Idi i smatri" bledne. Někdo tu vytýká filmu pomalý rozjezd a zdlouhavou první půlku. Ta mě spíše rozklepala, abych pak už nebyl tak šokovaný brutálními (ne ve smyslu krve a rozřezaného masa) scénami. První půle je dusivá, temná, napnutá, nervní... v druhé pak režisér Klimov fantasticky aranžuje hrůzné vypálení jedné z z více jak šesti set běloruských vesnic. Pokud je moje srovnání vhodné, "choreografie vypálení" je dokonalá. Závěr je nádherně rusky patetický. A další výtka jiných zdejších uživatelů, že si všimli a dokonce jim vadilo dobová poplatnost! Kde? Že nacistická zrůda mluví cosi o zhoubě komunismu a bolševizmu? Tak byli náckové naočkovaní, nic jiného nevěděli. Nebo je tím míněno utrpení ruského lidu... Proboha!

• 24.1.2007  11:20
    Synové a dcery Jakuba skláře (TV seriál) (1985)

Dietl si na takovém formátu, jakým je rodinná sága, zuby nevylámal. Byl to jeho vrchol a svoji neuvěřitelnou schopnost zaujmout příběhem a postavami tady dovedl na samou hranici "únosnosti". Jsem přesvědčený, že dál už by to nešlo. Trochu mi vadilo obsazení herců (věkové ne-rozdíly), ale skutečnost, že první herecká liga (kde dneska je?) hrála výborně, po několika málo dílech mi přestalo vadit. Natočte to dneska i s velkým balíkem peněz! Že je to komunistická agitka, jak často zaznívá? Blbost- jen se pořádně dívat!

• 9.10.2012  15:21
    Vévodkyně valdštejnských vojsk (divadelní záznam) (1985)

Klenot nejen Národního divadla, ale celého českého divadla druhé poloviny 20. století. Naléhavý, ale i hravý dramatický text, který režisér Macháček dokonale převedl na jeviště. Viktor Polesný si dal tu práci a z televizního záznamu udělal další umělecký počin.

• 19.8.2016  12:17
    Až do konce (1984)

Námět je vskutku zajímavý, neotřelý, nacistická krutost "až do konce". Režijní vedení je bohužel neobjevné. Dva hlavní herečtí představitelé jsou herecky nesourodí a o malinko vede Vítězslav Jandák. Eduard Cupák, jinak jeden z mých nejoblíbenějších herců, tady trochu přehrává. Uvězněným holkám někdy zašustí papír u pusy. Mám slabost pro filmová komorní dramata, i když tady je to tak nějak více divadelní.

• 23.10.2015  18:27

Můj téměř osmiletý syn, který má nevidomého kamaráda, mi po prvním shlédnutí Nekonečného příběhu řekl, že by mu nemusel skoro vůbec říkat, co se tam děje. A v tom je půvab a mimořádnost tohoto půvabného příběhu: není didaktický a přitom je v něm dětem vše vysvětleno v dialozích.

• 15.3.2014  12:13

Byla místa, kde si scénárista nevěděl rady s Nerudovým textem a dialogy připomínaly průměrnou rozhlasovou hru. Ovšem milé a nádherně zahrané.

• 15.3.2014  12:16

Doklad, jak Nerudovy texty jsou moderní, tudíž dobře převeditelné do filmové podoby.

• 15.3.2014  12:17

Potešení vidět Jiřinu Štěpničkovou a Ladislava Peška.

• 15.3.2014  12:14

Zdena Hadrbolcová, dokonalá slečna Máry.

• 15.2.2009  16:44

Kdyby šlo ohodnotit více jak pěti hvězdičkami, učinil bych tak. Ale od této chvíle, tedy od zhlédnutí tohoto Leoneho filmu, budu mít problém "hvězdičkovat" skvělé filmy plným počtem hvězdiček, protože se chtě nechtě stal film Tenkrát v Americe měřítkem kvality. Kolik filmů takových je... Kochám se dlouhými záběry, na interiéry, exteriéry i na tváře herců. Tady jsem se nemohl vynadívat.

• 2.2.2009  09:01
    Naši furianti (divadelní záznam) (1983)

Důkaz toho, že se občas dalo žít v té šedivé době i dobře - aspoň na pár hodin. Například na mimořádných divadelních počinech, jako je tento.

• 24.1.2007  11:19

Film jsem viděl po 15 letech. Tehdy byl pro mě naprosto strhující. Asi jsem za ty roky filmově "zparchantěl", nebo film přece jen trochu vyčpěl v některých vyprávěcích postupech. Stále nejlepší film Jiřího Svobody, dusivá atmosféra, kamera, jakoby kameraman byl přímým účastníkem těch děsivých dějů. Skvělý obraz počátku nešťastné doby (období 1945-1948), kterou je zapotřebí nekompromisně opravdu objektivně zhodnotit.

• 30.4.2013  11:14
    Bídníci (TV film) (1982)

Jsem moc rád, že svým hodnocením jsem zvýšil o procentní bod celkové hodnocení. Jsou TV filmy, které předčí filmová zpracování. Tohle je jeden z nich. Je to jímavé, patetické, ale také civilní až věcné. Herci hrají tak, jako by jejich postavy byly ze současnosti. Bourquet je vysoce inteligentní, a tím nebezpečnější, znamenitý. Carmet není přiblblej chmaták, a Ventura je věčně pochybující realista. K tomu nádherná (odpovídající) hudba a od začátku výborný scénář podpořený režijními nápady.

• 14.3.2013  06:54
    Okres na severu (TV seriál) (1981)

Okres na severu řadím k Dietlovým nejlepším seriálům. Přes určitá omezení, daná tématikou, má bohaté a svižné dialogy, spád i logiku dějů. Jak tady někdo trefně poznamenal, klobouk dolu před Jaroslavem Moučkou, který dokázal výborně hrát postavu, které z úst padají dobové stranické fráze. I to velmi pomohlo celkovému dobrému dojmu. Režijní vklad je minimální, statický, Sokolovský byl přece jen víc lepší divadelní režisér. Okres na severu mě nijak nepohoršuje, ba naopak jsem po letech překvapený, jak mě připoutal k ději. Domnívám se také, že nejde o žádný režimní plakát, natolik je v něm mnoho nesrovnalostí s tehdy panujícím režimem a tvůrce nešetřil kritikou. S určitou mírou nadsázky lze napsat, že kdyby to takhle nějak bylo, jako v tom seriálu, bylo by to jistě k přežití. A kdyby to bylo dnes...

• 19.8.2012  08:08
    Profesionál (1981)

Přesný, čistý, neokázalý. Sedí to. Vtipný a nesmlouvavý.