B4TM4N

okres Praha
architekt v atelieru jezdci

• 3.4.2009  21:28
    Empire (1964)

Příliš statický obraz, v podstatě klepající se pohlednice z new Yorku...nejméně zajímavý Warholův filmový počin.

• 9.8.2009  20:19
    Equilibrium (2002)

Námět, který by si zasloužil poněkud epičtější zpracování, temnější úpravu a nějaký další silný element k Baleovi. Nevyužitý potenciál...

• 3.12.2010  22:00
    Etiketa (TV seriál) (2004)

Nejhumornější český seriál? Určitě! Plus nezanedbatelný obsah.

• 24.1.2016  22:46
    Ex Machina (2014)

Přes touringovskou konversační vatu - a hipstersky ležérním, smysl nedávajícím zneplatněním základního předpokladu tohot známého testu AI - velmi často vystoupí na povrch pravá tvář Ex Machiny. Tou je poměrně tuctové, ale civilně subtilní romantické drama, s netuctovým obličejem Alicie Vikander. Oproti obdobně, ale mnouhem soustředěněji zamířené Jonzeho Her zploštělá jednohubka.

• 8.9.2010  23:18

Paradoxně jedno z nejpříjemnějších filmových zklamání. Místo stominutového testosteronového akčního lisu Sly vystavuje jakési velmi chatrné drama, které ovšem ve výsledku zpětně maskulinní sameckost stimuluje také. Prostě je tam chlápek co má vztah a nůž, chlápek co potřebuje peníze a je malej, chlápek co je černej a má krutou bouchačku atp. Do toho se tam vtipně prochází Stallonovi - ať už filmoví, nebo filmoví - rivalové Arnie a Dolph (přičemž u prvně jmenovaného vaše bránice dostane zaručený direkt). A tak se očekávaný slaughterhouse přesune do zhruba poslední třetiny filmu. Nejde opět o nic převratného, snad jen nepokryté poukazování na věk prota-, deutera- a jiných -gonistů. No, čert aby to hodnotil...protože z mnoha pohledů těch 5* objektivních není.

• 14.12.2013  00:23

Kdyby měli tvůrci větší koule, osekali by tuhle jízdu na ryzí urban-kinetiku a vytvořili cyklofetišistickej Raid. Takhle je to formálně skvěle zpřevodovaná jednohubka nesmyslně nacpaná hloupými klišé stereotypy, které navíc každou ťafkou svého výskytu sráží příjemnou hladinu přítomného adrenalinu na bod mrazu.

• 8.5.2010  18:17
    Faktótum (2005)

Tak z tohodle vymydlenýho frajera by Bukowski blil...

• 6.11.2011  21:54
    Farmár hľadá ženu (TV pořad) (2010)

Těžkotonážní sádlovitosti se ztrapňují pod neskutečně jízlivým drobnohledem pana moderátora. Skvělej výplach.

• 16.2.2011  22:53
    Fighter (2010)

Boxerských dramat není nikdy dost. Sice jsou všechny v podstatě identické, ale vždycky mě dokáží spolehlivě rozpumpovat. Punc životopisnosti navíc Fighterovi lehce přilepšuje. Vzhledem k tradičně jemným nuancím na to samé téma musím ale film hodnotit v rámci subžánru a ve stejné váze s Rockym prostě není. Celá ta příšerná famili hnusnejch ženskejch vás prostě irituje po celou dobu filmu, Bale do toho dává sice všechno ale místy působí poněkud komicky (což možná byl záměr, ale já si nějakýho crackheada představuju trochu jinak). Wahlberg je sympaťák snad všude, škoda, že jeho postava je tak uťápnutá, že se to pro boxera až nehodí...prostě suma sumárum, lehce nadprůměrný film s typicky motivačním psychologickým efektem, který osobně vždycky zcením.

• 1.6.2012  21:41
    Firefly (TV seriál) (2002)

Velmi netradiční, low-costově skvělá záležitost. Ve výsledku nepůsobí nic přirozeněji, než čest kovbojů a skřípění vesmírné oceli - a ani lákavěji. Po pár dílech zjistíte, že postavy jsou bez výjimky zajímavé, zápletky dostatečně humorné a femmes velmi fatální. Stejně tak fatální, jako nízký počet natočených dílů...ach jo, I want more and I know I shouldn't...Skvělá obdoba Cowboye Bebopa!

• 30.1.2010  16:01
    Fish Tank (2009)

Life's a bitch...

• 10.2.2009  01:06
    Fontána (2006)

"They say death is unavoidable. I say the soul is undestructible." - RZA. Toliko v kostce celý tento film. Aronofsky poněkud přecenil svoje schopnosti a ze svého obvyklého, civilního pohledu se přenesl s velkým rozmachem do dalekých výšin i vzdálených dob. Na poselství filmu poněkud uměle naroubovaný složitý narativní postup, mnohem lépe by fungovala samotná rovina odehrávající se pouze v přítomnosti. Myšlenka rozmělněná ve třech bublinách postupně ztrácí na síle, když film v podstatě graduje ve dvou třetinách délky a často se mi nestává, aby mi devadesátiminutová stopáž přišla přestřelená. Vizuální stránka je nepochybně lákavá, ale použití tlumenějších odstínů by občas neuškodilo. Naštěstí si to tady Daren zkusil a ve Wrestlerovi se vrátil zpátky na zem. A jsem rád, že Brad a Cate do tohodle nakonec nezasáhli.

• 13.6.2007  15:42
    Forrest Gump (1994)

Pro mně osobně jeden z nejpřeceňovanějších filmů všech dob. Když mi bylo asi 13 a ještě jsem měl rád Ameriku, slintal jsem u tohohle cukrátka s pocitem, na jak hlubokomyslný film se dívám. S odstupem času se mi to jeví spíše jako Zemeckisovo poselství, že ať jste v USA sebeblbější, stejně vám tam bude skvěle. A tohle teda fakt v dnešní, už tak dost degenerované době není zapotřebí do světa vypouštět. Bonbonierově nazdobené zpracování, žluklý obsah. Chytejte se dál, lidi...

• 17.6.2010  22:48
    French Roast (2008)

French Roast >>Logorama

• 1.9.2012  18:54
    Funny Games (1997)

Mrazivé obvinění hlavně nás - diváků. Občas s poněkud málo rafinovanou demonstrací moci tvůrce a čistou nenávist probouzející dvojicí jugendů. Navíc jeden vypadá jako Jirsák Čeněk.

• 1.1.2009  16:47

Bezchybně (jako to Marťa umí) zpracovaný příběh pomsty jednoho muže na pozadí společenských změn v USA v polovině 19. století. Výprava je skvělá, město působí neskutečně syrově a celkový velmi naturalistický způsob ztvárnění je pro mě osobně velkým plusem. Výborné jsou také kostýmy, ty cilindry...švihácká záležitost. Herecky koncertují jak Leonardo, tak především Daniel Day-Lewis a na omezeném prostoru i Liam Neeson. Velkorysá stopáž, se kterou mívám v poslední době díky permanentní únavě problém, zde rozhodně nevadí a ty dvě hodiny a tři čtvrtě rozhodně nejsou bez emocí. Navíc pěkná ukázka, jací lidé jsou ti "true natives from America".

• 25.2.2011  20:49
    Generation Kill (TV seriál) (2008)

Absolutně nejlepší válečná věc, která kdy z USA vylezla. Ed Burns a David Simon jsou geniální tvůrci seriálů, které skvěle propojují filmovou formu a dokumentární zaujetí, obsah a vyznění. Exkurze na americkou stranu barikády, který vyvolá o mnoho víc sympatií s lidským elementem, než bych si kdy myslel, že bude u tohoto tématu (a směru pohledu) možné. Generation Kill nemá sice dějový náboj The Wire (a to prostě proto, že válka nemá "děj" a nějaké postupné vrstvení napětí), ale vykreslením charakterů a etickým nadhledem se směle rovnat může.

• 16.3.2013  13:29
    Girls (TV seriál) (2012)

Velice vtipně vymyšlený koncept "přechytralé" mladé autorky, který svojí (v rámci prezentovaného sociálního statusu protagonistek) všedností dráždí (nejen) konzumenty běžných magazine-glimmer vztahovek. Řeší se podvratná témata jako nechuť k ekonomickému osamostatnění, lidé svým vzezřením nezapadající do konzumního estetického kánonu zde beze všech skurpulí provozují sex. Lena Dunham ví co chce a ačkoliv ještě není zcela autorsky vyzrálá, dokáže se zhostit úlohy - slovy své postavy "hlasu své generace" - poměrně přesvědčivě. Pokud Sex and the CIty s určitou licencí vezmeme jako rozpustilý deníček dnešní buržoazie (bez pejorativního nádechu), Girls jsou takový společenský střed, koketující s realitou dejme tomu "stříbrné" mládeže. Samozřejmě se seriál v rámci intencí formátu nezbavuje veškeré povrchnosti, ale nazvat ho plytkým by byla chyba: reflexe přeci nemůže být o mnoho vznosnější, než její předobraz.

• 4.2.2009  00:58
    Goldfinger (1964)

První pořádná bondovka. Hračky pana Q, usměvavý Ind s vražedným kloboukem a slečna jménem Pussy. Plus britský sarkasmus.

• 26.2.2009  12:54
    Gran Torino (2008)

Nejhodnotnější a zároveň druhý nejlepší film roku 2008. Clint Eastwood ve své vrcholné formě ukáže pořádnou porci staré školy všem rádobydrsňákům v jeho čtvrti a ukáže, o čem byl původně pokus zvaný USA. Tohle jste, páni akademici, neviděli?

• 2.2.2014  22:40
    Gravitace (2013)

Strhující film, který se dokonalosti vyhnul tím, že se lekl vlastního (domnělého) syžetového minimalismu. Bohužel, jedna mrtvá dcera přebývá.

• 10.8.2007  08:29

Rodriguez konečně našel svůj žánr a totálně nakopává divákovu prdel neskutečnou šíleností. Tucty mutantů, jízdaa na minibajku, vlastník sbírky koulí ve Vočkovské zavařovačce, beznohá gogo tanečnice s M16 jako protézou, texasan s ultimátním barbecue receptem, úchylní doktoři a megaúchylnej Quentin, Bruce jako chlápek co zabil Usámu...spolu se skvělejma hláškama se tady najde opravdu cokoliv. O nějakou dějovou logiku tady skutečně nejde - pokud je třeba dostat všechny postavy na jedno místo, nasadí se Missing Reel, střih a máme všechny protagonisty jaksi ex machina pod jednou střechou. Z Grindhouse doubleheadru určitě ten více grindhouse (a to také díky perfektním vadám obrazu), čili když bereme v úvahu pouze "zadání", Quentin dostává překvapivě nakládačku.

• 18.8.2009  15:56
    Gunslinger Girl (TV seriál) (2003)

Být polorobotická, kondiciovaná, desetiletá dívenka se zabijáckým výcvikem, cítil bych se zřejmě asi takhle. Psychologická stránka věci tedy výborná. Zpracování už o něco horší, jde sice o v podstatě komorní drama se špetkou akce, ale stejně je to celé takové šedivé a jednotvárné...navíc v podstatě dějově nespojité, navazuje pouze vývoj postav. Ten je ovšem tak přesvědčivý a svým způsobem dojemný, že krátkou sérii v pohodě utáhne. Láska skutečně člověku ke štěstí stačí, ať už jsou ostatní okolnosti jakékoliv...

• 5.3.2008  16:32
    Gympl (2007)

Pokud opominu otřesný výkon té EMOgirl, které místy nebylo ani rozumět, zbyde mi film, o kterém JSEM PŘESVĚDČEN že vystihuje mentalitu dnešní mládeže, pro kterou je škola-gympl opravdu zbytečnou záležitostí, protože i bez absolovování takových "ústavů" jsou chytří jako průměrný Američan. což je dnes bohužel dostačující.

• 8.12.2015  10:05
    Hamlet (divadelní záznam) (2015)

Zbytnělá kostnatost imperativu klasiky: v této podobě nemá v roce 2015 recyklace Shakespeara žádný smysl.

• 8.9.2011  21:35
    Hanna (2011)

V rytmu elektra sypající akce, které někdo zapomněl dát do vínku trochu emocionální naléhavosti. Ale Saoirse je skvělá, taková fiktivní dcera Umy Thurman.

• 24.6.2013  14:44
    Hannibal (TV seriál) (2013)

Po nesmělém začátku a velmi zbytečných epizodních vrazích, kombinovaných s nesnesitelně podávaným způsobem Grahamova "procítěného vyšetřování", se nakonec seriál dosti pevně usadí. Vztah Hannibala a Willa totiž funguje perfektně, zejména díky božskému Mikkelsenovi, který tak konečně dává zapomenout na pro mě nepochopitelně adorovaného Hopkinse. Rychle další chod, prosím!___Druhá řada znamená znatelný posun směrem k autorskému sebevědomí. Otěží se plně chápe Hannibal a místo zbytečných epizodních vrahů postupně nastupuje upřímné přiznání si: chtěli jsme točit (gastro)fetiš estetizovaného násilí.___Třetí série, zejména ve svém florentském uvodu pod taktovkou Vincenza Nataliho, sahá na samotný Olymp esence Harrisovy předlohy. Druhá polovina pak není o mnoho slabší, zejména díky dechberoucímu Drakovi Rcicharda Armitage. Pokud je toto konec, Hannibal odchází jako seriálová legenda a Hopkins může být konečně zapomenut.

• 23.2.2009  22:47
    Hard Boiled (1992)

Gargantuovský akční balet. Nemá sice tak propracovaný a silný příběh jako The Killer, zato však překypuje choreograficky bezchybnými přestřelkami doslova na každém kroku, Obzvláště nezapomenutelná je scéna s Yun-Fat Chowem držícím vlasaté, roztomilé novorozeně, zatímco druhou rukou likviduje vlny nabíhajících gangsterů. Prcek mu pak na oplátku uhasí kalhoty ^_^

• 19.11.2010  15:36

Zmatek, neherectví, emoce a závěrečná wizard-půtka.

• 10.7.2011  19:22

ZNATELNĚ lepší než poslední dva díly, přesto díky nezatíženosti potterománií zůstanu u tří hvězd. Film sice na svou stopáž pozoruhodně, téměř zázračně uteče, ale na konci si uvědomíte, že se vlastně vůbec nic nestalo. Yatesovi se podařilo velmi dobře vytvořit atmosféru napětí a očekávání, do čehož se občas až nevkusně zamotává více či méně humorná lovestory vložka; v rámci příběhu ale až na posledních deset minut nedojde prakticky k žádnému posunu, celá úvodní scénka ničení Londýna je sice hezká, ale absolutně bezúčelná...celý film prostě působí tak nějak seriálově - jako typický vycpávkový díl, chystající půdu pro následující snímek. Doufám, že vyvrcholení bude stát za to - rozjeté je to velmi zajímavě.