Strážci - Watchmen (2009)

film hodnotím na základe director's cutu, len aby boli jasné fakty...film je to minimálne rozporuplný, či už čo sa týka prepojenia hlbokej myšlienky ktorú režisér prepojil v niektorých prípadoch s minimálne bizrdnou hudbou, či už samotná myšlienka, či je možné dosiahnuť dobro len dobrom alebo aj páchaním zla, alebo aj stvárnenie viacerých postáv, za všetkých najmä Rorschach, Komediant či Dr. Manhattan. Vďaka Bohu za to, že Ch.Nolan nasmeroval adaptácie komixov smerom, ktorý má ich hrdinov má dostať viac "medzi ľudí" do reálneho sveta. Film určite veľa čerpá z výborného komixu, prepájajúceho studenú vojnu, svet superhrdinov, obyčajných ľudí a ich pocity no ktorého idea nie je vzdialená ani dnešnej dobe, ba práve naopak.

Davidův příběh (2003)

neuveritelne sile. ziadne prehananie, ziadne zvelicovanie...realny zivotny pribeh o tazkom osude

Rozum a cit (1995)

po zhliadnutí tohto filmu som sa definitívne rozhodol, že sa musím púštať do filmov s nechuťou, lebo práve potom je môj zážitok a dojem najlepší. Čo sa dá povedať k tomu to naozaj krásnemu filmu? V prvom rade treba povedať, že čerpal zrejme z úžasnej knihy ktorá bola predlhou scenára, ten aj keď možno niečo vypustil tak to na výsledku nie je badať. Herecké obsadenie je výnimočné. Počas filmu som sa zamyslel nad tým či naozaj musela Kate Winslet čakať tak dlho na orvého oscara, lebo je minimálne sporné či herečkou najvyššej triedy je až v súčasnosti alebo či ňou bola už v takom maldom veku, osbne sa prikláňam k druhej variante...aj ostatní herci sú excelentní...Emma Thomsom, Alan Rickman ba aj Hugh Grant ktorý sa svojím hereckým prejavom výborne hodí aj do tohto obdobia. Výborná je takisto hudba, záverečnú pieseň som si na uchovanie atmosféry filmu púšťal naozaj veľmi veľa krát za sebou. Ang Lee ma v tomto filme prvý krát presvedčil o jeho majstrovstve, a hoci mi nie je jasné ako to dokázal(vzhľadom na svoj pôvod), zachytil atmosféru snobského anglicka 18 či 19 storočia absolútne bravúrne...napodobil ho snáď len Joe Wright, a hoci som najprv videl jeho PaP teraz priznávam, a to s radosťou, že RaC je ešte lepší...

96 hodin (2008)

ukážka európskej skazenosti ukázaná ako opozitum americkej chrabrosti a hrdinstva....ale tak, že to nepôsobí komicky a "amerikanisticky" a ani sa z toho Európanom nezdvíha žalúdok, ba práve naopak! SKVELÁ akčná jazda(hoci občas som mal aj ja pocit že snáď Neesona nič nezraní) zapojená do vcelku premysleného deja, ktorý ničím neohuruje, nie je vypiplaný tak ako Bourne, no ani nepôsobí chaoticky a práve možno aj preto dokázal režisér ukočírpvať celý film vo vysokom tempe...nehodnotím tento film ako životnú drámu, ale ako akčnú pecku, odohratú na dobrom pozadí, ktrých je v súčasnosti ako šafránu...

Výměna (2008)

Clint si asi povedal, že jednen perfektný film nestačí, a tak natočil za jeden rok hned výnimočné hneď dva. Akadémia sa mu síce pri oboch nepochopiteľne otočila chrbtom, ale potrebuje ju on na ocenenie svojej práce ešte stále? Film ktorý v sebe spája LA Confidential a Green Mile a iné filmy a vytvára úžasnú atmosféru ktorá Vás pohltí. Výborný sprievodný hudobný motív ktorý dorevádza film by si zaslúžil osobitné uznanie. Skutočne filmu nie je čo vytknúť, žiadna zbytočná a rušivá scéna, výborné herecké výkony či už na strane Angeline alebo hlavých záporákov, scenár na 5*...tento rok je mimoriadne bohatý na filmové skvosty a Changeling je jedným z jeho výstavných kúskov...niet čo dodať, len snáď ostať v nemom úžase

Gran Torino (2008)

začnem od konca...film končí nie záverečnými titulkami ale až po nich a je priam povinnosťou nechať doznieť tento film v záverečnej piesni ktorá je dokonalou bodkou sumarizujúcou všetky pocity nadobudnuté počas filmu. Priznám sa je to moje prvé stretnutie so Eastwoodom čoby režisérom a to je silnejšie. Skutočne som nečakal, že ma niečo tak hlboko zasiahne len deň po tom čo som videl Slumdog millionaire. Clint Eastwood exceluje v tomto filme jednak ako režisér a jednak ako herec, ani v jedej z týchto polôh mu nie je absolútne čo vytknúť. V roli Walta Kowalskeho stelesňuje amerického tvrďáka, starú školu s možno skostnatenými názormi na nový svet okolo seba podfarbený neskrývaným rasizmom. Na režisérskom stolci ponúka svoj prerod svojej postavy ktorý je obraz od obrazu jasnejší. Prerod chlapa ktorý ostal sám na svojej vlastnej pôde, v prostredí ktore kedysi bolo jeho. Nie je to zmena cielená a dobrovoľná, ale nenápadná a postupná a natočená dosť dôveryhodne, aby ľudia mohli uveriť, že takto sa môže zemniť každý z nás. Dve kultúry, ktoré sú od seba tak odlišné, ľudia ktorý sú na prvý pohľad rozdielni sa pod vedením Eastwooda stávajú nerozluční a prepojení. Je to skutočne majstorvské dielo pohybujúce sa medzi tou najhlbšou drámou a filmami v štýle Juno ktoré Vám takisto vykúzlia počas deja úsmev na tvári, no dokonalé skĺbenie ponúka až Gran Torino...akadémia si môže opäť "zatlieskať", a my ostaní len žasnúť nad krásnym umením

Vicky Cristina Barcelona (2008)

podľa Woodyho sa netreba uspokojiť len s tým čo je fajn, ale treba ísť za dokonalosťou. Vicky Cristina Barcelona môže predstavovať obidva prípady, záleží od uhla pohľadu. Nič na filme nie je úplne odzbrojujúce, ale vďaka výbornej réžii a atomsfére si ma tento film dostal. je to možno tak na 9/10 no nedokážem nedať plné hodnotenie. v každom z nás je trocha z túžob a životných postojov hlavných hrdiniek a podanie Allena je výborné

Uvnitř tančím (2004)

absolútny doják, ktorý Vás musí chytiť za srdce či už samotným príbehom 2+1, ale aj množstvom vtipných poznámok ktoré neznižujú vážnosť témy a deja, ale naopak dávajú mu širší rozmer. všetci traja herci v titulných úlohách sú rovako skvelý, samozrejme WCH dvojka hraje prím.

Kung Fu Panda (2008)

perfektný animák a presne toho typu aký od tohto žánru očakávam tj. snúbenie sa zábavy, kvalitnej animácie a zaujímavého príbehu. tunajšie podceňovanie na csfd mi je v tomto prípade moji milí ukradnuté pretože plné hodnotenie si toto dielo určite zaslúži!

Annie Hallová (1977)

možno ako jeden z mála, ale predsa to musim napísať, si myslím že Allen sa pri Annie Hall učil ako má natočiť Manhattan. ten je podľa mňa jeho vrcholom, možno ak by som videl Annie skôr ako Manhattan tak by bolo poradie opačné ale to je už len možno... napriek tomu je je aj tento film skvelý, opäť sa nám tu predstavuje Woody s jeho názori, jeho pohľadom na svet a jeho humorom. tu je možno ešte viac vtipov a niektoré su nezabudnuteľné....onania je milovanie....najlepší nacistický vodca adolf hitler...hlavná dvojica je ako vždy pokope úžasná...aj keď na mňa urobil Manhattan celkovo lepší a ucelenejší dojem , tak aj tak mi ostane zrejeme viac pamatných okamihov z Annie. a či už to bude pre Vás to naj od Woodyho Allana alebo jeho korunný princ tak či tak je to známka kvality vyššia než u mnohých iných