• Krátkometrážní

On se bojí (2023)

Dávam tomu 4, ale len pod podmienkou, že to už nikdy nebudem musieť vidieť. Najprv peklo, potom raj, ktorý bol vlastne tiež peklo, potom rozprávka, ktorá sa na peklo stočila, smrť, sex, súd, smrť, selaví + všetky strachy, krivdy, zneužívanie a traumy zmaterializované.

Fanfik (2023)

Vždy ma baví, keď homofobní debili pozerajú filmy s queer tematikou a potom nám tu všetkým hovoria, aký je svet skazený apod. Však ich nikto nenútil pozerať tie filmy. Mám už aj tu zopár tipov na latentných gayov, ktorí videli veľa gejských filmov a všade dali odpad a komentár, ako sa im to nepáčilo... ale keď sa mi niečo nepáči, tak si nepozriem celú kategóriu a nepôjdem o tom písať na čsfd, okej? A hodnotíme filmy alebo náš svetonázor? / Dobre, teraz môžem prejsť k samotnému hodnoteniu. Dôležitá téma (homofóbi, zhorte v pekle alebo kde chcete, nechám na vás), ale strašne lacno (televízne/netflixovo) spracovaná. Pozeral som to kvôli poľskému jazyku, ten tam bol, i jestem zadowolony.

Simon Chama (2020)

Poetika reklám na mobilných operátorov z roku 2008.

Mladá modrá krev - Série 1 (2021) (série)

Taký štandard netflix produkcie. V poslednej epizóde sa mi páčilo posolstvo „we didn't do anything wrong“ a „i don't want to be anyone's secret“

Na západní frontě klid (2022)

Váhal som medzi 3 a 4, lebo bolo to dobré, ale bolo to také ploché a chladné, a rýchlo zabudnem. Od 1917 (toho filmu, nie roku) už žiaden zákopový film nemôže byť taký dobrý. Tu v tomto nebolo žiadne napätie, žiadne emócie. Neurazí, nenadchne.

Krvavé pomeranče (2021)

Film o nedôvere v spoločnosti, medzi ľuďmi, politikmi, inštitúciami, o tom, že sa nedá veriť, ani veriť v spravodlivosť, že sú všetci zlí a pomôžeme si iba keď za to niečo dostaneme. Užívateľka Cheshire42 v podstate vystihla moje pocity. Pri tejto komédii som sa nesmial, už dlho mi nebolo pri filme takto ťaživo, miestami nevoľno. Našťastie posledná scéna s karmickým vyrovnaním božích mlynov môj pocit zdesenia a zmaru zjemnila.

Matilda (1996)

Film ukazuje, ako veľmi málo sa v USA dá dôverovať polícii, školskému inšpektorátu, child protective services, obchodnej inšpekcii a v podstate všetkému okrem mágie.

Malý Joe (2019)

O hviezdičku viac by som dal, keby tam nepotrebovali natlačiť tú príšernú „contemporary“/experimentálnu hudbu, ktorá znela ako industriálne zvuky, ktoré sa na pláne potom neukázali. // Predovšetkým na začiatku filmu bola krásna paralela medzi tým na plátne a tým, čo sa stalo rok od premiéry filmu – dnes už stará známa pandémia. Najprv o nič nešlo, neškodná chrípôčka, a nerobilo sa nič tak dlho, až to prerástlo v celosvetový problém. Samotná vedkyňa si racionalizovala, prečo všetky tie argumenty nie sú správne, aj keď všetky dôkazy mala čoraz viac k dispozícii. Ale zostala pasívnou až príliš dlho. // Na druhej strane, neboli by sme ako ľudia šťastnejší, keby sme sa vykašľali na iné a iba by sme pestovali rastliny? Harari to predsa povedal o pšenici (a Pollan o kukurici), ja sám v izbe už nemám na nič miesto, lebo som obstavaný rastlinami.

Zábavný park (2009)

Keby som to stopol 10 minút pred koncom, vytiahol by som to na 4*

Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (2005)

Ten Wallace je kretén a annoying idiot, celú druhú polovicu som si prial, aby ho zastrelili, a to som vegán. Ale to preto, lebo celý film je o zelenine a jedine tento magor holduje syru. Gromit je cool a múdry pes, a mal by sa emancipovať od svojho pána. Vynikajúca animácia, spústy puns a narážok na iné filmy. „My hair is in it.“ „Oh, no, it's a rabbit, hare is generally bigger!“