TeeAge

homepage

Twitter: TomasHundza

<< předchozí 1 2 3 4 15 28 42 55
    • 12.5.2020  14:11

Stáva sa čoraz zriedkavejšie, že veleúspešný seriál dokáže zakončiť úspešnou záverečnou sériou. Ten monštrózny tlak fanušíkov a televízneho trhu spôsobuje zlyhanie tvorcov presne vtedy, kedy by to bolo dôležité dať čerešňu na tortu. Stačí, keď si spomeniem na Dextra, How I met your Mother, Game of Thrones, atď... Vzhľadom k tomu, že Homeland je v mojich očiach najkvalitnejším počinom so špionážnou tematikou vôbec, na základe neúspešných zakončení ostatných obľúbených seriálov som neočakával žiadny silno uspokojujúci záver. Carry so Saulom však odchádzajú so sladkokyslím záverom, ktorý nemohol byť asi korektnejší a zároveň kontroverznejší, a to všetko behom jednoho z najnapínavejších sérií celkovo. A ajkeď má posledná séria občas otázny scenár, čo sa realizmu týka, gradujúce napätie, otáznosť a nevypočítateľnosť pripomenuli to najlepšie z Homelandu, čo mi za osem sérií ponúkol. A tým pádom sa stáva Homeland jeden z mála seriálov, ktorý bude stáť za to si za pár rokov pustiť od začiatku až do konca, znovu. Alex Gansa, Howard Gordon!

• 3.5.2020  17:51
    Na nože (2019)

Inteligentná komédia so scenárom, obsadením a réžiou, ktorá pohladká filmové zmysly. A ajkeď sa príbeh ku koncu trošku zúži, čo je u podobných detektívkach bežné, Knives Out je film, ktorý nemá čím uraziť, a tiež si ho ale nepustíte každý rok znovu. Taká čéesefdácky rudá, osemdesiat percentná záležitosť. Ps: Je radosť vidieť Craiga, jak si herecky svoju rolu užíva - a je vidieť, že je oborovo širokospektrálny.

• 3.5.2020  17:46

Nebudem sa sám seba pýtať, prečo si podobné kusy ešte aj dodnes pustím, pretože by som žiadny zmyslupný argument nenašiel. Kedysi som takýto výber ospravedlňoval faktom, že každý z nás má potrebu obšas vypnúť mozgové kotúče a navodiť neutrálny myšlienkový stav. Dnes mi to už ale nejak u sebe sama neprechádza, a tak sa vyhovárať nebudem. Tento žáner je dôkazom toho, že človek občas potrebuje robiť alebo vidieť veci, ktoré vôbec, ale Vôôôbec, nedávajú zmysel. Je to základnou podmienkou žitia a zdravého fungovania. Asi.

• 3.5.2020  17:40
    Good Boys (2019)

Odjakživa nemám rád samoúčelne sprosté a hanebné spôsoby podania obsahu. Good Boys sa môže zdať ako stelesnením spomenutých spôsobov. Paradoxne v ňom ale nacházam niečo viac vo forme nadhľadu, originalite a schopnosti prekvapiť. Prenesené vlastnosti dospelých debilných ludí na deti môže z prvu pôsobiť pejoratívne a totálne nemiestne, ale hodinársky presná réžia a majstrovské herectvo detského obsadenia robí z Good Boys nalepšiu "podpsovú" komédiu roku 2019. Ps: Priznávam, že som film videl s dabingom z kmeňa finnugorského, takže výsledný dojem je značne ovplyvnený. Tento kus tak tvorý 2 percentá ročného objemu zhliadnutých snímkov, ktoré som nevidel v originálnom jazyku.

• 3.5.2020  17:31

Ako kultúra, tak i jeho dnes už neoddeliteľná súčasť vo forme médií je z velkej časti zbierkou inštantných kvalít, bezobsahovosti a povrchnosti. Presne vďaka tejto konštalácií vyvráteých hodnôt môže skončiť ktokoľvek ako ľuďská troska vďaka médíím. Nie náhodou sa médiá označujú ako štvrtá hybná sila moci. V dobe, keď má zdelovaciu silu takmer každá osoba na svete, je rozoznateľnosť relevantnosti a bezpredmetnosti husárskym počinom. Aj o tom je Richar Jewell. Nenápadný film so žiariacou aurou aktuálnej problematiky z rúk majstra citlivého filmového prístupu, Eastwooda.

• 3.5.2020  17:19

Je veľmi zaujímavé, že ma ako diváka aj na stý krát dokáže zaujať téma, ktoré je o samoúčelných vojnách a o jeho dôsledkoch. Je to asi tým, že i keď človek začína aspoň v náznakoch chápať závažnosť a bezzmyselnosť vojnových konfliktov, jednotlivé ľuďské príbehy sú pre diváka či čitateľa uchopitelnejšie - dokážeme sa s nimi ztotožniť. Naproti tomu s pojmami ako vojnový konflikt či ich devastujúce následky môže človek len šedo tušiť, čo v skutočnosti obnášajú - až na tých ľuďských nešťastníkov, ktorý sa s vojnou naozaj stretli. Dodnes som nevidel ani jeden film, ktorý by bol schopný priblížiť pojem vojnového stavu a jeho následkov bez príbehov jednotlivcov. Divák by sa pravdepodobne cítil už len z reprodukovanej formy depresívne a utlačene, a to si neradi spôsobujeme. Koniec koncov sme deti postmodernej doby, a i reprodukovanú bolesť a utrpenie si chceme užívať - na to, aby sme niesli skutočné bremená tohoto kalibru, už nemáme mentálnu ani fyzickú výbavu. :(

• 3.5.2020  17:06
    Hotel Mumbai (2018)

Keď chcel Hotel Mumbai byť filmom, ktorý vykreslí dezorientovanosť a nelogické konanie ľudí v krízových situáciách, tak sa mu to podarilo perfektne. Nenechajme sa zviesť: absencia všadeprítomného hrdinského amričana - ktorý by bol na rozdiel od pracovníkov Mumbaja zachránil všetkých, a to za omnoho kratšiu dobu - nie je slabinou či chybou filmu. Je to faktor, ktorý film činí autentickejším, ale zároveň pre mňa tým pádom otravným svojou ťažkopádnosťou. Problematika politického Islámu sa vykreluje vo filmoch či seriáloch dosť často veľlmi povrchne, a Hotel Mumbai tiež nie je žial výnimkou. Plochý film, kde keby človek nemohol fandiť jedným-dvom postavám, tak sa nie je na čo pozerať.

• 3.5.2020  16:53
    Nákaza (2011)

Film, ktorý si takmer všetci pozreli až v roku Koronavírusu. Príroda a Bill Gates majú zmysel pre humor alebo pre: Ja som vám to vravel dopredu!!!

• 3.5.2020  16:46
    Parazit (2019)

Velmi problematický počin. Cenami ovešaný a kritikou ospevovaný Parazit je subžánrový mutant, ktorý vyťahuje pod svetlá reflektorov prastarú problematiku priepastných rozdielov medzi spoločenskými vrstvami. Mutantsvo Parazita nespočívá v tematike, ale v pre mňa neštastnej forme multižánrovosti: V momentoch, keď film naznačí kvality hlbšej drámy, poklesá k samoúčelnému humoru s odôvodnením presnejšieho príblíženia "proletárskej" triedy. ((( Proletár - nie v zmysle Marxa či Servilusa Tulliusa, ale v zmysle dnešného, morálne hranice hrubo prekračujúceho, nezvdelaného, nekulturného, bezzásadového človeka/občana ))). A v pasážach, keď sa film stáva proletárskou komédiou, nedokáže baviť viac, než chvíľami, pretože samotný dej je až príliž závažný a ponurý zároveň. To samozrejme nevylučuje, že tento zlepenec niekomu môže chutiť, ale v mojich očiach je Parazit kolabujúcim pokusom o originalitu vo forme neobvyklého žánrového spojenia s ponuro-sladkou atmosférou s náznakmi napätia z očakávaného. --- Dôvodom ocenenia Parazita ako najlepšieho filmu roku vnímam žial ako všadeprítomnú snahu o politickú korektnosť už nie len na genderovej a rasovej úrovni, ale tiež globalizačne-národnostnej úrovni. Je síce pravda, že rok 2019 nebol najsilnejším ročníkom filmov za poslednú dobu, ale bolo niekoľko adeptov, ktorí si ocenenie boli zaslúžili z môjho pohľadu viac. Nie je to ale prvý ročník odovzdávania cien akadémie, keď na mňa komisia pôsobí svojimi rozhodnutiami až schyzofrenicky: posledné ročníky sa striedajú výhercovia, ktorý tasili Oskarové ambície samoúčenlnými spôsobmi vo forme už spomínaných genderových či rasových témat, alebo naopak hrali prim filmy bez hlbšieho obsahu, kde víťazí len staroklasická forma, na ktorú Hollywood nedá dopustiť. Pred destiatimi rokmi som ešte vnímal určitú konštantnosť v hodnotiacich kvaltiách, ale na dnes ocenenia putujú k výhercom ako počasie - raz na báze formy, a čoraz častejšie na báze aktuálnych spoločenských sezónných témat.

• 9.3.2020  11:36
    V síti (2020)

Téma, o kterém je určitě potřeba mluvit, a dokument, který bude mít velký, a věřím, že pozitivní dopad na prevenci před podobnýma případama. V síti má mnohem větší výpovědní hodnotu, než filmařskou nebo příběhovou, naopak, člověk se běžně nerad dívá na podobné věci - a právě ona nepříjemná úzkost, kterou dokument místama vyvolává bude tím důvodem, proč se rodiče i děti budou mít víc na pozoru. A to je ta přidaná hodnota, která je k nezaplacení. Ps: Doufám, že se tímto počinem nespustí vlna podobných pokusů za vůní peněz, nakolik dnes je již jinak, než šokováním a kontroverzností velice těžké publikum zaujmout.

• 2.3.2020  22:59

In memoriam of Anthoine Hubert

• 26.1.2020  12:44

Kvalitné nahliadnutie do pozadia Vatikánu, ktoré cirkvy môže len pomôcť. Veľa zaujímavých informácii, ktoré nám dávajú väčšiu šancu pochopiť, ako to vlasne bolo a ako samotný proces volenia pápežov funguje. Netflix, bravo!

• 26.1.2020  12:15

Prevykonštruované sociálno-psychologické drama primárne pre zamestnancov Apple a obyvateľov NY a LA. Ale aj nás ostatných môže zaujať veľký comeback Jennifer Aniston, ktorej Reese Witherspoon nedáva herecky až tak kruto na frak, jak som očakával. Carell tu hraje len parciálne tretie husle, aby vôbec mohol byť na plagátu. O dosť viac ma zaujali Mark Duplass, a hlavne Billy Crudup, ktorého rola je snová. Tematika, ktorá tečie už aj z kohútku na vodu je použitá trošku v inej forme dvojsečnej, čo je hlavným dôvodom, prečo je seriál viac sympatický, než otravný. The Morning Show ma oslovila hlavne herecky, a nie až tak príbehom, ale vizitka je to i tak skvelá.

• 26.1.2020  12:03
    Zaklínač (TV seriál) (2019)

Presne ten prípad, keď sa vaša túžba po kúzelnom materiálu naplní, ale zároveň len predmetne, a nie obsahovo. The Witcher má mýtický svet: drakov, strigy, zaklínačov, a všetko, čo si fanda fantasy alebo Heroes of Might and Magic môže priať. Ale ten najdôležitejší element opäť chýba: pútavý príbeh a hĺbka postáv, ktorá by zaručila, aby mi osudy jednotlivých postáv neboli ukradnuté. Takto je to len formálny skvost s pesníčkou Toss a Coin to your Witcher - ktorá svojou podarenosťou prežije samotný seriál na niekoľko krát. Oh valley of plenty!

• 17.1.2020  00:59

Bezkonkurenčne najlepšia epizóda za 4 sezóny a 5 epizód. Šialené tempo, veľké zvraty a rozhodnutia. Scenárovo vyšperkovaný seriál v najlepšej forme.

• 26.11.2019  23:59
    Král (2019)

Svojím intelektom a nadhľadom nevídaný film, ktorý mi pripomenul, ako silný môže byť historický film bez patosu. Každý moment, ktorý by mohol končiť ováciou armády, či slzuchtivou scénou, je strinutý alebo premlčaný. Najepickejší komorný film, ktorý som kedy videl, a ktorý svojou schopnosťou vykresliť skutočné bremeno vládnutia a stredoveku - bude patriť medzi moje večné favority.

• 12.10.2019  23:57
    Joker (2019)

| Rozpočet: 70 miliónov $ | Tržby: 1.07 miliárd $ | Sociálno-psychologické drama o skutečných lidech. V tom se pro mně skrývá skutečná síla filmů, jako takových. Minimum akce, minimum efektů. Tleskám, a jenom doufám, že je to klíčovým zvratným bodem v historii kinematografie a hlavně, Hollywoodu. Komerční úspěch musí být jasným důkazem, že divák má i nadále potřebu objevovat hlubší hodnoty a významy, než nám naznačovali trendy blockbustrů založených na rozmanitosti technologických vymožeností a megalomanství. Tím samozřemě neříkám, že mě nebaví Temný rytíř nebo Avangers, ale to, že i tohle je cesta, a divák vždy ocení kvalitní příbeh s hlubším způsobem sdělování. Pokud za tohle Todd Philips a Joaquin Phoenix nedostanou Oscara, nic se nestane. Akademie pro mě stratila serióznost již v předešlích ročnících hodnocení. Jakkoliv to dopadne, já budu vědět, že se Jokrem položil nový mílnik ve světě filmu.

• 29.9.2019  23:27
    Ad Astra (2019)

28.9.2019, CinemaCity Chodov, Dolby Atmos.

• 8.9.2019  21:24

| Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 252.4 miliónov $ | First Class kedysi nasadili laťku tak vysoko, že toto nám jednoducho nemôže stačiť. Už v roku 2016 som u Apocalypse napísal, že som komixami presýtený. Naviac, X-fakor premyslenosti, a filozofickej hĺbky, kôli ktorému som mal túto sériu rád, je definitívne preč. Smútim, pretože som mal túto skvadru hercov naozaj rád, a veru, je takmer isté, že to bol ich posledný kus... :(

• 6.9.2019  15:43

Leo je opäť neuveriteľný, Brad je skvelý, dobové stvárnenie a atmosféra okúzlujúca. Robbie si zahrala svoju najzbytočnejšiu rolu na jej hereckom vrcholu, a Quentin postavil film na jedinej dramaturgickej rovine, ktorá naviac obsahuje koncept dlho trvajúceho pomalého tempa, aby potom prekvapil extémným zrýchlením. Stáva sa len málokrát v kinematografii, že je forma tak závažná, že divák plnohodnotný príbeh nepotrebuje. Pre mňa toto nebol ten prípad.

• 2.8.2019  10:50
    The Boys (TV seriál) (2019)

Zatím jsem to nevidel, ale musím poznamenat: Karl Urban tady vypadá jako nový Hugh Jackman :D

• 16.3.2019  18:26

Ok.

• 10.3.2019  13:23
    F1: Touha po vítězství (TV seriál) (2019)

Pre diváka, ktorý nesleduje F1 pravidelne, môže byť tento dokument len priemernou záležitosťou. Pre skalných fanušíkov je Drive to Survive naopak lahôdkou, ktorá dokazuje, že formula má hĺbku, emócie a hlavne, že tie najpútavejšie príbehy sa v nej odohrávajú nie len v čele, ale i v strednom poli. Skvelá dramaturgická práca autorov, ktorý dokázali zaintersovať skoro každý tím a každého jazdca zo stredného pola, a vyzvihli súvislosti strategické, politické a závodné tak, aby poskytli čo najstrhujúcejší príbeh. Obrazovo 4K radosť pre oči, strihovo novoškolský počin. Viac napumpovaný pre novú sezónu človek ani nemôže byť :)

• 19.1.2019  11:44
    Bodyguard (TV seriál) (2018)

Mám slabosť pre tento žáner. Keď ma to vie držať v napätí a neistote. Bodyguard v čele s Richardom Maddenom má síce pomalšie tempo, a slabšie rozuzlenie, ale napätie a neistota z neho srší od úplného začiatku až do poslednej chvíle. Madden sa definitívne zapísal do hereckej elity, už nie je len Robom Starkom, a len mi potvrdil to, čo som tušil od začiatku: Je o dosť lepším hercom, než Kit Harington. To len tak na margo. Nie je náhoda, že si odniesol za túto rolu glóba...

• 19.1.2019  11:33

| Rozpočet: 59 miliónov $ | Tržby: 100,5 miliónov $ | Film, ktorý ma zo začiatku intenzívne dráždil vôľou pôsobiť dobovo v každom aspekte: staroškolská kamera, strih, coloring... - veci, ktoré ma vždy iritujú, keď sú samoúčelne použité. Chazelle si to ale postupne obhájil, a vznikol z toho anti-mainstreemový, skromný film, ktorý chcel vykresliť tvrdú skutočnosť každodenných strastí každého z nás, a nie namalovať superhrdinský obraz. O to viac si človek dokáže vážiť jedincov, ktorý napriek životnému bahnu, ktoré ich brzdí z každej strany, majú ambíciu byť niečim viac. Takým bol aj Armstrong, ktorý nekecal, ale konal. Klobúk dole.

• 19.1.2019  11:24
    Velký (1988)

| Rozpočet: 18 miliónov $ | Tržby: 151,7 miliónov $ | Príjemný rozprávkový film z detstva, ktorý má jednu dobrú myšlienku, ktorú potom omiela behom celej stopáže. Ako dieťa ma to okúzlilo, malo to niečo magické do seba, ale dnes je to medzi filmami Toma Haksa asi najslabší kus - čo skvelo reflektuje aký skvelý zoznam účinkovaní má...

• 13.12.2018  00:31
    Aquaman (2018)

| Rozpočet: 200 miliónov $ | Tržby: 1,038 miliárd $ | Až na pár svetlých momentov s mladým Aquamanom alebo dospelým, je celý film preplácaným digitálnym tornádom, ktoré má síce milión farieb, ale ani štipku duše. Najviac som sklamaný z toho, že film pre mňa nefungoval ani ako off-brainový popcorňák, nakoľko ma ubíjala aj ospevovaná vizuálna stránka. Ten červenooký pirát záporák a jeho pomocníci? Najnevkusnejšie kostými, ktoré som asi v živote videl. To, že to celé vôbec nedáva zmysel, a že je to instantné jak čínska polievka z večerky, to by som aj odpustil, ako kope iných filmov. Ale že sa na to ešte aj zle pozerá, to už fakt nie. Naviac, pokusy o marvelovské odlahčenia robia z celku nepodarenú komédiu. Netušil som, že raz budem mať pocit straty času pri pozeraní filmu z dielne DC Comics. Čím ďalej, tým horšie...

• 9.12.2018  10:27

| Tržby: 2,3 miliónov $ | Veľmi rozporuplný film, ktorý mieša vážne veci s povrchnou formalitou - čo by zo základu mohlo byť skvelé, nebyť totálnej absencie jednoznačnejšieho posolstva a zmysluplného rozuzlenia. Škoda, pretože primárná línia s problematikou straty súkromia vďaka internetu a nutnosti sa asimilovať do všehozdielajúcej spoločnosti je horúcou problematikou, ktorá si žiada funkčné filmové spracovanie. Assassination Nation je v tejto podobe polotovar, ktorý poteší z polovice intelekt, a ani napól fanklub ozbrojených dievčat v červenom.

• 8.12.2018  09:55
    Alfa (2018)

| Rozpočet: 51 miliónov $ | Tržby: 98,4 miliónov $ | Ani som netušil, že tak jednolitý a dejovo fádny film môže niečim fungovať. Ten vzťah medzi človekom a zvieraťom zaujal, a tak mi k tomu stačili vyretušované digitálne zábery prírodných úkazov naviac. Presne ten typ filmu, ktorému odpustíte, že Vám zobral 90 minút zo života, ale po druhý krát mu to už nikdy nedovolíte. Ps: Neviem presne, plakal už človek nad svojimi príslušníkmi pred 20 tisícami rokov? :D

• 8.12.2018  09:50

| Rozpočet: 88 miliónov $ | Tržby: 160,5 miliónov $ | Vnímal som pozitívne tento nezvyčajný pokus o žánrovú zmenu u kultovného titulu. Komediálna linka funguje slušne, a ja som sa príjemne bavil. Nemôžem ale hodnotiť vyššie, pretože hlavné atribúty, ktorými sú atmosferickosť a nevypočítateľnosť, tu totálne chýbajú, a tým pádom to nie je "TEN Predátor", je to len "Predátorík" na jedny raňajky.

<< předchozí 1 2 3 4 15 28 42 55