Tohle je válka! (2012)

|| Scenár: Timothy Dowling, Simon Kinberg / Príbeh: Timothy Dowling, Marcus Gautesen | Hudba: Christopher Beck | Produkcia: Simon Kinberg, James Lassiter, Robert Simonds, WIll Smith | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Overbrook Entertainment, Robert Simonds Productions | Rozpočet: 65 miliónov $ | Tržby: 156,491,279 $ || Keď do jednej stojí viac, je to vždy problémová situácia ;-) Herecký trojuholník je na zjedenie, tým pádom sa dá stráviť i ten poslabší scenár. Najväčším pozitívom je, že film sa venuje omnoho viac dialógom a hereckým interakciám, než akčným scénam. Tých je vo filmu minimum, hlavne na konci. 65% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Plán útěku (2013)

|| Scenár: Miles Chapman, Jason Keller | Hudba: Alex Heffes | Produkcia: Robbie Brenner, Mark Canton, Randall Emmett, George Furla, Kevin King Templeton | Distribúcia: Summit Entertainment Lionsgate | Štúdio: Atmosphere Entertainment, Emmett/Furla Films | Rozpočet: 50 miliónov $ | Tržby: 135,449,554 $ || Za pár rokov, keď už nebudú, to bude ešte silnejšia nostalgia. Zábavný potenciál to má zo všetkých aspektov, Stallone má tu lepšiu rolu, Schwarz-cík sa blískne najviac s mashinegunom. Caviezel fajn záporák. Že superväzenie? To je už viac diskutabilné :) 75% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Jack Ryan: V utajení (2014)

|| Scenár: Adam Cozad, David Koepp / Charaktery: Tom Clancy | Hudba: Patrick Doyle | Produkcia: Lorenzo di Bonaventura, Mace Neufeld, David Barron, Mark Vahradian | Distribúcia: Paramount Pictures | Štúdio: Skydance Productions, di Bonaventura Productions, Mace Neufel Productions, Buckaroo Entertainment, Etalon Film, Translux | Rozpočet: 60 miliónov $ | Tržby: 81,848,000 $ || Príjemná akčná oddychovka, ktorá žial ničím neprekvapí. Herecké výkony sú vďaka presnej réžií vynikajúce, no z filmu je cítiť, že je Branagh srdcom i dušou klasik, a to síce filmu dodáva jedinečný nádych, ale žánrovo sa nehodí. Ako sobotná jednorázovka super zábava. 70% | Videno v Atlas Praha, 29.1.2014 |

Josef a jeho skvostný plášť (1999)

Otrasné televízne spracovanie Webberovej druhotiny. Nebyť dvoch árií elitnej kvality (Any dream will do, Close every door), je to len podpriemerné divadelné spravovanie biblického námetu v televíznej verzií. Hlavný predstaviteľ, neuvedený v profilu filmu, Danny Osmond, je výnimočne talentovaný spevák a herec. Je jediným dôvodom, prečo sa na tento opus dá pozerať. 40% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Lásky čas (2013)

|| Scenár: Richard Curtis | Hudba: Nick Laird-Clowles | Produkcia: Tim Bevan, Eric Fellner, Nickz Kentish | Distribúcia: Universal Pictures | Štúdio: Working Title Films, Relativity Media | Rozpočet: 12 miliónov $ | Tržby: 85,312,119 $ || S Love Actually to nemá nič spoločné (našťastie), ide si to po vlastných šlapajách, a veru, trochu skromne a minimalisticky. Bill Nighy kraluje plátnu, mystické prvky zo začiatku obzvláštnia a osviežia, ale postupom metráže sa príbeh stáva otrokom onej mysticity. Za týchto okolností premňa len jednohubka. 70% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Špinavý trik (2013)

|| Scenár: Eric Warren Singer, David O. Russell | Hudba: Danny Elfman | Produkcia: Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Atlas Entertainment, Annapurna Pictures | Rozpočet: 40 miliónov $ | Tržby: 173,887,372 $ || Zázrak sa nekoná, no keď už nomináciám kralujú filmy o morálnych žumpách, tak American Hustle je to menšie zlo, jak príbehovo, tak obrazovo. Herecky je to oproti Wolf of Wall Street nesmierne vyrovnané, ale kým vo vlkovi to DiCaprio ťahá celkom sám, v triku je to celá garda skvelých hereckých výkonov. Ku koncu filmu sa predsalen objavý štipka morálnej korektnosti, a tak som mal z American Hustle celkom príjemný zážitok. Lawrence mohla trošku menej kvákať, a mohlo to byť za 5. 80% | Videno v CineStar Černý Most, 21.1.2014 |

Vlk z Wall Street (2013)

|| Scenár: Terence Winter / Predloha: Jordan Belfort - The Wolf of Wall Street | Hudba: Howard Shore | Produkcia: Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Riza Aziz, Joey McFarland, Emma Tillinger Koskoff | Distribúcia: Paramount, Universal | Štúdio: Red Granite Pictures, Sikelia Productions, Emjag Productions | Rozpočet: 100 miliónov $ | Tržby: 392,000,694 $ || Film o skutočnom človeku, ktorý vďaka svojmu talentu zbohatol na základe podvodov na vlastných zákazníkoch. To mu ale nestačilo. Po len trojročnom väzení sa po prepustení stal balvanom pre podobne zmýšlajúcich, ľudí okrádajúcich psov, ktorím za peniaze dával prednášky. To však nebolo dostatočným biznisom, takže o svojich svinstvách napísal knihu, ktorá sa stala best-sellerom (pretože psov je stále viac), a div sa svet, táto predloha geniálne poslúžila ako scenár pre nomináciami ovenčený, morálne skazený epos. Tri za to, že DiCaprio túto sviňu stvárnil fakt elitne, predvádzajúc najlepšie herecké scény plátna vôbec. Na päty mu bude šlapať tento rok jedine Christian Bale so Špinavým trikom a McConaughey s Dallas Buyers Club. Ak sa obavy naplnia, podobný prístup k filmovej tvorbe bude stále častejším javom, a mne sa bude stále častejšie stávať, že sa v kine nebudem cítiť dobre. Byť za každú cenu šokovaný sprostosťou a odvážnosťou filmu? O tom to pre mňa nie je. Ps: Nikdy predtým som nevidel trojhodinový film bez štipky posolstva a dobrého vkusu 50% | Videno v CinemaCity - Slovanský dům - sál 2, 17.1.2014, Praha | Je až neuveriteľné, ako málo vie povedať 180 minútový film. Čistá nuda, ktorú viem obdivovať len pre jej vycibrenú schopnosť reflektovať skutočnosť skazenosti peňažného sektoru. DiCaprio herecky z inej dimenzie. Scéna so sci-fi búrkou na stredozemnom mori vedie na zozname filmových nezmyslov roka. 40% | Blu-Ray, THX, HU DTS |

Syriana (2005)

|| Scenár: Stephen Gaghan / Predloha: Robert Baer - See No Evil | Hudba: Alexander Desplat | Produkcia: Michael Nozik, Jennifer Fox, Georgia Kacandes | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Participant Media | Rozpočet: 50 miliónov $ | Tržby: 93,974,620 $ || Ťažký film s prepleteným scenárom. Nekonečná tematika, s miliónmy uhlamy pohľadov. Ten film je akoby predzvesťou neskoršieho seriálu Homeland. Trošku zjednodušiť orientáciu v súvislostiach, a mohlo to byť časuvzdorujúca filmárčina. 70% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Stážisti (2013)

|| Scenár: Vince Vaughn, Jared Stern / Predloha: Vince Vaughn | Hudba: Christopher Beck | Produkcia: Vince Vaughn, Shaw Levy | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Regency Enterprises, Wild West Picture Show Productions, 21 Laps Entertainment | Rozpočet: 58 miliónov $ | Tržby: 91,972,764 $ || Takto to dopadne, keď si umelec myslí, že môže robiť akýkoľvek obor. Vaughn vymyslel prostoduchý scenár, bez jediného svetlého momentu. Potrestal sa ešte tým, že si hlavnú rolu truľa zahral sám. Jediné pozitívum som našiel v nahliadnutiu do zákulisia vyhľadávačskej firmy. Len netuším, na kerú pizdu utratili ten rozpočet, keď v tom filme sa nestane skoro nič! Tento film si naozaj môže odpustiť každí, kto ho ešte nevidel... 15% | Blu-Ray, THX, HU DTS |

Tenkrát v Americe (1984)

|| Scenár: Franco Arcalli, Leonardo Benvenuti, Piero De Bernardi, Franco Ferrini, Ernesto Gastaldi, Stuart M. Kamisnky, Sergio Leone, Enrico Medioli / Predloha: Harry Gray - The Hoods | Hudba: Ennio Morricone | Produkcia: Arnon Milchan | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: The Ladd Company, Embassy International, PSO Enterprises | Rozpočet: 30 miliónov $ | Tržby: 5,321,508 $ || Neľudská dĺžka filmu je asi najsilnejším faktorom kasovej neúspešnosti diela, vedľa toho, že je ten film srdcom i dušou talianský, a nie americký. Pre Leoneho je ten film tak osobný, že je pre diváka tým pádom miestami cudzí. Zo začiatku som tomu nevedel prísť na chuť, ale po epizódach s mladým chlapčenským gangom som tomu podľahol úplne. Jedinečný klenot kinematografie. 92% | Blu-Ray, THX, EN DTS |

Ovládací panel
19. nej uživatel Slovensko