• Krátkometrážní

Oblomov (1979)

Opožděně komentuji, ale přece... Nádherně se podařilo Michalkovi dostat klasickou literární látku na plátno. Pouhé dvě malé výtky: Pořádně ve filmu není vyjádřen vztah mezi Oblomovem a Olgou. Nebýt obeznámena s předlohou, asi mi pohnutky hlavních hrdinů absolutně unikají. Pak také, konec je zde prezentován skoro jako happyend. K němu má ale ten skutečný přitom nejdále; v románu Oblomov v podstatě končí tím nejtragičtějším způsobem, jakým skončit mohl. Uznávám, že to ale mohl být i záměr tvůrců. Vždyť náš milý Ilja má právo na konečné štěstí! V budoucnu pravděpodobně ještě zhlédnu jednou.

Iveta Bartošová: Chci s tebou vzlétnout (2014) (hudební videoklip) odpad!

To, že něčemu předcházela tragická událost, mě teda fakt nijak nezaslepuje a neznemožňuje mi vidět v tom něco jiného než další absolutní dno českého mainstreamu. K hudbě mám až moc velkou úctu, abych o tom jako stovky pokrytců na netu psala, jaká je to krása a bla bla bla. No ty vole!

Tenkrát na Západě (1968)

Mistrovské dílo, které bych mohla sledovat nepřetržitě, a stále bych si všímala každého cuknutí koutku hlavních hrdinů, hltala každé slovo ceděné i s litry potu na proklatém i oslavovaném divokém Západě a dojímala se při každém tónu jedinečného Morriconea. Film filmů, který nebude nikdy překonán. Všechno, co jste kdy potřebovali vidět a pak mohli zemřít, natočil v roce 1968 Sergio Leone.

Čtvrtá hvězda (2014) (seriál)

Musím se přidat ke kritice proklamovaného žánru: Tohle fakt sitcom není. A vlastně mi to nepřijde ani moc vtipný, když nad tím přemýšlím...

Před půlnocí (2013)

Škoda, že je hlavní hrdinka taková hysterická a vztahovačná kráva, která dokáže jenom pořád plkat o emancipaci, třebaže jí její práva očividně nikdo nebere. Ale chápu, že bez toho by nebyla půda k mnoha konfrontacím snímku.

Raději vidličky než nože (2011)

Ráda bych hodnocení zvýšila. Pokud má být ale základní známkou správného dokumentu právě jeho nestrannost a objektivita, tak se v tomto případě nejedná o dobrý dokument. "Forks Over Knives" jistě vděčím za to, že jsem se konečně pořádně dozvěděla, co je to ona veganská strava. Kdybych si sebe trochu víc vážila, snad se do i ní pustím. Film divákovi zpřístupňuje ale právě pouze tuto stranu, vehementně propagující stravu bez živočišných složek. Rostliny jsou dobré, maso a vajíčka ne - AMEN. Přitom samotná problematika samozřejmě tak přímá není. Vynecháním živočišné složky potravy možná minimalizujeme riziko rakoviny, ale zase své tělo připravíme o jiné látky a zvýšíme riziko jiných nemocí. Vždycky je třeba najít rovnováhu mezi dvěma extrémy. Dokument si ale zřejmě předplatil nějaký svaz rostlinných farem či co, a tohle už vám neprozradí. Když už slovo předá i na druhou stranu barikády, tak to ještě sestříhá tak, že její obhájkyně vypadá v konečném výsledku až směšně. Tahle subjektivita mi byla opravdu silně proti srsti. Dále se mi nelíbila použitá forma. Jak se už někdo v komentářích zmiňoval, snímek v podstatě jenom stále opakuje už jednou vyřčené. Nepotřebuju stokrát slyšet, že onen národ přestal jíst maso a rázem se stal skoro nesmrtelným. Kdybych se chtěla kochat neustálým pohledem na grafy, taky si raději asi pustím opakování volebního speciálu. Laciná veganská agitka prostě!

Saw: Hra o přežití (2004) odpad!

Odpad? Hehe. Já se tenkrát vrátila ještě opilá z venku! Ale podruhé se mi do toho už nechce, tak si taky jednou zahraju na čsfd pózera, a nebudu to po pěti letech měnit. Mé opilé já se koneckonců nemuselo mýlit. Ve víně je pravda!

Britney Spears: Work Bitch (2013) (hudební videoklip)

Tak tomuhle se, milé děti, říká málo srandy za spoustu peněz. Nechápu a je to škoda, protože "Work Bitch" u mě tuhle imaginární válku popových megastár zatím letos vede. (A to ani nejsem fanda Britney!)

Kafka (1991)

Dokážu si představit, že člověk neseznámený s kafkovským univerzem si snímek asi pořádně neužije a chytne z něho leda tak pořádnou depresi. Pro zapálené kafkology je to ale lahůdka! Všechny ty odkazy na knižní předlohy, které na vás dýchají takřka z každé jednotlivé scény, ponurá a stejně tak vzrušující Praha na začátku minulého století, Kafkova persona ztvárněná Ironsem a detaily jeho skutečného života, všude ta hmatatelná úzkost a náznaky šílenství uprostřed bezcílně bloumající lidské masy... Zámek a jeho neprůchodná byrokracie! Na stranu druhou není třeba zapomínat, že se i tak stále jedná pouze o fikci, nikoliv o životopis, a proto není třeba filmu vyčítat jeho nevěrohodnost či rozpory se skutečnou Prahou té doby, žeáno?

Miley Cyrus: Wrecking Ball (2013) (hudební videoklip)

Člověk by řekl, že po "We Can't Stop" větší fail už přijít nemohl... Mohl. Miley Cyrus na to rozhodně nechce jít oklikami a aby ji už konečně všichni vnímali jako Lady Gaga nebo Rihannu, co udělá? Jistě, nebude se troškařit a rovnou se vysvlékne. Ne, Miley, vůbec dokonale nejedeš podle klasického comedownu dětské hvězdy. Ne, Miley, vůbec nesplňuješ všechna typická klišé, které říkají cosi o tom, že tělo prodává nejlépe. Haha, vůbec ne, vždyť tvůj klip je jenom novým "Nothing Compares 2 U", sama si ho tak označ. Jenom tvoříš dějiny a tak no, tomu mi vůbec nerozumíme. A nezapomeň olíznout i kladivo, co když by nám to všechno ani po tom obnažení nedošlo!? (haha, jo, a díky, že mám díky tvému kinematografickému opusu teď jubilentní stý komentář!)