Kon-Tiki (2012)

Jedným slovom paráda, ten film ma absolutne dostal a neskotučne mi sadol, možno aj preto, že som si nezisťoval žiadne informácie predom a nechal som sa unášať na vlnách neznáma, čo bude nasledovať a ako to skončí. Prvá polovička, ako musí hlavný hrdina bojovať so svetom, ktorý sa smeje z jeho práce a prekonávaním problémom sa mi páčila viac, v druhej polke som mal problém s členmi posádky, o ktorých mi autor moc nepovedal a úprimne som mal nakonci problém identifikovať po mene, ale o to krajší to bol vizuálny zážitok s krásami a nebezpečenstvami otvoreného mora. Koniec, v ktorom hlavný hrdina nemôže mať všetko je iba krásnou ukážkou toho, že filmy sa nemusia končiť očividným happyendom. Po zhliadnutí som si film len za 5€ kúpil v Datarte a v antikvariáte som narazil na cestopis od Thora, na ktorý sa teším počas jedného víkenda. Viem, že Kon Tiki uvidím ešte parkrát a ak máte chuť po dobrodružtve niet moc toho čo by som odporučil, čo vyšlo v poslednej dobe. 9/10

Anna Karenina (2012)

O tomto veľdiele od Tolstoja sme sa učili na strednej škole a ešte si dnes pamätám ako nám niektoré nosné časti tohto diela púšťala učiteľka na videu (myslím, že to bola ta Anna Karenina so Sophie Marceu). Ten film šlape v pohode a aj tá divadelná forma od Wrighta sa mi páčila, jediný väčší problém som mal s hlavnou postavou (nie s Keirou, ktorá zahrala svoj štandard vo filmoch od Wrighta) ale jej charakterom. Budem asi divný, ale nemôžem fandiť hlavnej hrdinke, ktorá nevie čo chce od života, aby to následne zbabelo ukončila. Celú dobu som fandil starému Kareninovi a súhlasil s ním, ten človek bol proste svetec, aj keď viem, že v knižnej podobe je vykreslený ako chladný typ človeka posadnutý iba kariérou. Keď po prvýkrát vstúpil do záber Vronski (Aaron Taylor-Johnson) akka Kick Ass, tak sa mi v hlave zobrazila scéna http://www.youtube.com/watch?v=z8fljOpFpEg a proste som mu toho Casanovu pri ktorom sa majú dámam podlamovať nohy už proste nemohol veriť a skôr ma chytal smiech. Úprimne sa mi vo filme páčila viac linka s Kitty a Lewinom a potešila Ruth Wilson (Alice z Luthera) v malej role. Ale ako hovorím film to nie je zlý , kostými, masky, hudba a hlavne tanečná scéna + dostihy sú pre mňa nezabudnuteľné, ale ten film pravdepodobne už nikdy neuvidím a siahnem radšej po 4dielnej mini sérii z britskej produkcie s Markom Strongom. 7/10

Božský (2008)

Od Sorrentina sa teším na The Great Beauty na ktoré idú dobré ohlasy a taktiež som na konci leta navštívil Taliansko, takže som siahol po tomto filme, aby som si ako tak utvoril názor na tohto režiséra. Film som pozeral rovno, keď na Slovensku prebiehal ten cirkus ohľadne SPP a Fico sa má ešte od Il Diva čo učiť, ale naspäť k filmu. Bezchybný soundtrack, ktorý tomu sadol ako zadok na šerbel, uvodná scéna ma úplne rozsekala a s tónmi od Cassius, to bol skvelý opening. Forma víťazila nad obsahom v každom momente a ten film bol točený Talianom pre Talianom, pretože úprimne o danej problematike nič neviem a dosť som sa strácal v tých menách a kauzách a nemohol som si to úplne užiť, takže keď si naštudujem danú problematiku, tak po Božskom siahnem ešte raz a dám mu konečné hodnotenie.

Hannibal (2013) (seriál)

No mám po celých tých trinástich epizodách v ústach, takú menšiu pachuť ako keby som si po 12. rokoch otvoril kvalitnú flašku červeného vína z pivnice, ktorú som si šetril na zvláštnu príležitosť, ale namiesto toho pijem klasické červené, ktoré si dávam každú nedeľu. Najviac ma na celej prvej sérii štvalo, že ten seriál nevie o čom chce byť (kriminálkou, kde sa chytajú šialení sérioví vrahovia; sondou do sveta psychiatrov a neustáleho analyzovania; o Willovi; o Hannibalovi resp. ich vzťahu atd) a kam chce smerovať a tvorcovia si to uvedomia až v posledných troch epizódach. Prirovnal by som to k tomu, keď urobíte v nedeľu skvelú jahňacinu na obed, ale popri tom ešte robíte rôzne prílohy, šaláty, polievku, dezert a keď si sadnete konečne k stolu, aby ste si dali tú skvelú jahňacinu, zistíte, že je už bohužiaľ studená a nechutí vám. Tvorcovia rozohrajú neskutočne veľa vedľajších motívov, ktoré buď vôbec nedokončia, alebo ich ignorujú pár epizód a potom sa k nim vrátia. Viem, že Fuller si síce naplánoval 5 sérii, ale pri takomto tempe postráca všetkých verných a už mu nepomôže ani ten skvelý Mikkelsen a ľudí prestane baviť koho, že nám to dr. Lecter naservíruje nabudúce. Dal by som 6/10, ale nakoniec dvíham na 7 za skvelého Mikkelsena, pomrkávanie na knižnú aj filomvú predlohu Červeného Draka. O atmosfére, réžii sa nebudem zmieňovať, pretože tá je v mojom ponímaní dokonalá resp. skvelo zvládnutá.

Hon (2012)

Čo sa stane, keď vás dieťa obviní zo sexuálneho obťažovania, ktoré sa nikdy nestalo? Komu veriť, učiteľovi alebo malému nevinnému dievčatku. Deti majú veľa predstavivosti ale nikdy neklamú, však?! Vyžmýkané emócie až na kosť a skvelý Mads Mikkelsen vo skvelom dánskom snímku od Thomas Vinterberg 9/10

Casino (1995)

Keby ma navštívil Nicky Santoro a povedal mi, že si pred smrťou môžem pozrieť iba jeden film od Scorseseho tak by som si vybral Casino. Tá smrť by až tak nebolela a možno aj tu jamu by som si sám vykopal. Casino pre mňa osobne znamená najlepší Scorsese.

Let (2012)

Roberte sklamal si ma a pri tom moje očakávania boli na maximum a ty si ma takto podviedol. Dúfam, že nebudem musieť čakať ďalších 12 rokov na tvoj ďalší hraný film a oplatíš mi to dvojnásobne. Dík za Stony a že si ma naučil ako sa správne šnupe koks po opici, ale na toto sa žiaľ už nepozriem aj keď Denzel bol dokonalý a tú nomináciu na Oscara si zaslúži. 6/10

Příběh Alvina Straighta (1999)

" Well, the worst part of being old is rememberin' when you was young. You don't think about getting old when you're young... you shouldn't. " Klaniam sa David Lynch. Best road movie about one man´s life with a lot of wisdom. Really moving and touching film. 10/10 (snažil som sa nájsť nejaké negatíva bhoužiaľ som žiadne nenašiel)

Prezidentské volby (2012) (TV film)

"Listen, I too wish that the American people would choose the future Abraham Lincoln or Thomas Jefferson, but unfortunately, that's not the way it works anymore. Now it takes movie-star charisma to get elected President, and Obama and Palin, that's what they are - they're stars." Kiež by vznikol niekedy na Slovensku podobný televízny (ešte raz pripomínam televízny film) tak by som bol vďačný. Zákulisný pohľad do McCainovej kampane v roku 2008, kde prehral prezidentské voľby s Obamom. film ma úplne vtiahol do deja a po 113 min. vyflusol prepoteného a úprimne neviem opísať ten pocit, ktorý som mal po dopozeraní. Odporúčam všetkým študentom medzinárodných vzťahov a ľudí, ktorí sa orientujú v Americkej politike resp. majú radi politické drama. Potom poprosím o spätnú väzbu, koľko toho bolo na tom pravdy. Dík.

Hodiny (2002)

"It would be wonderful to say you regretted it. It would be easy. But what does it mean? What does it mean to regret when you have no choice? It's what you can bear. There it is. No one's going to forgive me. It was death. I chose life. " Film o umieraní, bezmoci, ale taktiež o ohľadoplnosti, láske a o tom, že človek (v tomto prípade iba ženy) môže byť hlboko nešťastný a aj napriek tomu dokáže nájsť vo svojom živote okamžiky šťastia. Film, ktoré docenia najmä ženy, ja si z neho odnášam aspoň poznanie čo prežívajú ženy, ktoré žijú v nešťastí a darujú vám tu odpoveď s úsmevom "Všetko je v poriadku" a vy viete, že nie je. Veľmi silný film 8,5/10 a spolu s Pianistom asi najlepšia dráma roku 2002. PS: Nicole Kidman by ste tu nepoznali a hodlám tvrdiť, že najlepší film Julianne Moore ;)