kaliakra

1 bod

<< předchozí 1 2
    • 14.12.2018  14:16
    Rédl (TV seriál) (2018)

Veľmi sa mi páči postmodernistická hra s historickým oberstom Redlom ako ho opísal E. E. Kisch i so Szabóovým slávnym filmom Plukovník Redl s K. M. Brandauerom. Od tajných služieb cez konšpirácie, nezvládnuté osobné ambície, pretvárku a pokrytectvo až po homosexualitu a samovraždu. Pôvodné podozrenie, že Šifra a Hřebejk to robia zámerne, postupne prerastá do istoty, obdivu a nadšenia. Tlieskam, páni.

• 9.10.2018  18:52
    Process (2018)

Námet, scenár, réžia a kasting: Josif Vissarionovič Stalin. Navonok to vyzerá ako zreštaurovaný záznam z procesu s diverzantmi v ZSSR na začiatku 30. rokov minulého storočia. Až záverečné titulky prezradia, že všetko bol fejk na oblbnutie ľudu. Žiadni diverzanti, žiadne sprisahanie, ešte aj vynesené tresty smrti vzápätí potichu zmenili... na "len" desaťročné žaláre. Na všetko ochotní sudcovia neskôr spravili v Rusku veľkú kariéru. Propaganda v najsurovejšej podobe. A zároveň Kafka ako vyšitý.

• 25.8.2018  11:30
    Důvěrný nepřítel (2018)

Ten film - okrem toho, že vykráda Simpsonovcov - je taký blbý a zle napísaný, zahraný, sfilmovaný aj postrihaný, že na vysokom hodnotení (aktuálne 54) sa zreteľne odráža, ako naši producenti a distributéri dokážu manipulovať hodnoteniami na CSFD cez fejkové profily. Druhá možnosť je, že ľudstvo blbne rýchlejšie, ako sme si mysleli...

• 18.7.2018  17:45

Skvelý, do posledného detailu premyslený, skvele napísaný, zahraný, nasnímaný i zrežírovaný film na pomedzí dokudrámy, filozofickej alegórie a sebaparódie dáva šancu každému, kto si ho sám vo svojom vnútri dokáže prežiť, doplniť, dotvoriť. Prázdny človek nemá šancu. Nadobudne pocit, že videl prázdny film.

• 7.6.2018  07:56

Človek by povedal, že s takou franšízou, takým rozpočtom a takými herečkami sa nedá nič pokaziť. Lenže dá. Slovenský distributér si dobre ako mediálneho partnera vybral Fashion TV, lebo toto je naozaj film pre blondínky po lobotómii.

• 24.8.2017  14:27
    Temná věž (2017)

Veru, aby ste sa, fanúšikovia dobrej zábavy, neposrali! Aj my, negramotní diváci s extrémne nízkymi nárokmi, máme právo na kus srandy! A že táto krabica s jablčným dezertným vínom nesie hrdý nápis Champagne Grand Cru? No je tam toho, veď je to predsa dobré čučo!

• 24.1.2017  11:59

Pokračovanie klasiky vzniklo v produkcii USA, ale v lacných kanadských štúdiách, ako propagačný videofilm wrestlingovej federácie, určený len do videodistribúcie. Pre toho, kto pozná wrestlerské hviezdy, to môže byť celkom fajn zábava. Kto ich nepozná, čumí ako puk. U nás distributér nasadil propagačné video za plné vstupné do kín ako riadny film. Nuž, riadny, štandardný film to nie je, ale ani sa tak netvári. Najzábavnejší je slovenský dabing, ktorý vyrobili v Česku českí herci. To nie je slovenčina, ale nefalšovaná "slovenština" akú sme v kinách nepočuli už roky! Takže vlastne milý návrat do praveku filmovej distribúcie.

• 7.1.2017  19:25
    Pasažéři (2016)

Úchyl, ktorý sa po predčasnom prebudení na dokonale nezmyselnej vesmírnej lodi rozhodne neprebrať z umelého spánku nikoho, kto by mu mohol pomôcť, ale sexi babenku ako svoju sexuálnu hračku. Babenka, ktorá obetuje 240 rokov (!) aby sa stala slávnou spisovateľkou. Kapitán vesmírnej lode, ktorý v tušení svojej skorej smrti nezobudí nikoho z posádky, ale zložito vysvetľuje tým dvom, ako zachrániť loď... a napokon to superhrdinské finále... WTF? Nie, neviem si to vysvetliť inak, len ako sfilmovanú agóniu, predsmrtné blúznenie nebohého Jima, umierajúceho po zásahu meteoritom v pokazenej hybernizačnej komore!

• 6.12.2016  08:35

Oni to na kompletku predabovali do slovenčiny! Dokonca aj mnohých slovenských hercov narozprávali iní slovenskí herci! V pôvodnom znení to môže byť milá rozprávka, ale to, čo pustili do slovenských kín, je fialový hnus!

• 9.11.2016  14:24
    Příchozí (2016)

Blízke stretnutia tretieho druhu šmrncnuté 2001: Vesmírnou odyseou a Počiatkom... ako romantická melodráma o živote a svete pohľadom ženy? Bomba! A čo je ešte lepšie, na druhé videnie (prvý raz som videl na premiére v Benátkach) je to ešte silnejšie. Teším sa, keď si film pozriem tretí raz.

• 30.10.2016  11:53

Už Every Thing Will Be Fine bola sračka a vlani v Benátkach právom zapadla. Tentoraz si Wenders pre istotu nevybral naivnú melodrámu, ale filozofujúcu konverzačku s predstaviteľmi extrémne nesympatického vzhľadu. Tárajú o nesmrteľnosti chrústa, kamera sa bezradne motá okolo nich, v pozadí strihá stromy Handke, pod stolom sa znudene povaľuje rovnako nesympatický pes a na piano k tomu hrá ešte nesympatickejší Cave. Masochistom, ktorí v kine potrebujú trpieť, aby nadobudli pocit, že sledovali Umenie a že mu rozumejú, se to bude líbit.

• 30.9.2016  12:37

Po prečítaní trilógie som si hovoril, že to predsa nemôže sfilmovať nikto iný ako Burton. Po pozretí filmu si vravím, že ktokoľvek iný (nezaťažený a neopojený svojím renomé) by to dokázal lepšie. Burton vôbec neťaží z Riggsových malebných nápadov. Naopak - potláča ich, zráža na zem. Úplne najlepší by asi bol nejaký no name režisér - ak by šlo o desaťdielny televízny seriál v štýle Stranger Things...

• 22.9.2016  10:42

Kto vymyslel tú somarinu, že keď je animovaný film zlý, znamená to, že je určený malým deťom? A čím je horší, tým menším. Ľudia, to aj doma dávate svojim deťom to najhoršie? Pripálený obed, zle ušité oblečenie, skazené mlieko? Deti sa nedokážu brániť, preto potrebujú vyššiu kvalitu ako dospelí, nie nižšiu! Tento film je zločinom voči nevinným detským divákom a podľa mňa je najvyšší čas, aby výrobcov a dílerov takýchto nebezpečných tovarov konečne začala spoločnosť trestať. Alebo sa potom nečudujme, čo za čudnú nastupujúcu generáciu nám vyrastá.

• 22.9.2016  10:35

Vyčítať tomuto filmu tému, príbeh, fabulu, vedenie hercov či do istej miery zvláštnu dramaturgiu vlastne znamená vyčítať Woodymu Allenovi, že je Woody Allen. Ak ho máte radi, nie je čo riešiť. Ak nie - v kinách je dosť pestrá ponuka.

• 22.9.2016  10:32

Sedem nájomných revolucionárov bez bázne vedie prostý neuvedomelý proletariát (chudobní roľníci ruka v ruke s banskými robotníkmi) amerického Západu do boja za svoje práva. Smrť zahnívajúcej buržoázii! Smrť vykorisťovateľom! Proletári celého sveta... ale veď vy viete čo!

• 26.5.2016  13:14

Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem!

• 26.5.2016  08:32

Bobin, Woolvertonová a Burton znásilnili Carrollovu Alenku odzadu, bez lásky a pre peniaze. Žiadna poézia, žiadna oslava snovej absurdity, žiadna krása hravosti a tvorivosti. Najsprostejšia hollywoodska komercia. Alenka ako akčná hrdinka cestujúca v stroji času... WTF???

• 26.2.2016  14:37

Príjemný hudobný dokument, pútavý a silný nielen vďaka hudbe Silk Road Ensemblu a dramatickým osudom jeho členov, ale najmä vďaka svojráznemu humoru a podmaňujúcej osobnosti Yo-Yo Ma.

• 25.2.2016  20:32
    Řachanda (2016)

Luxusní herci sú nevyužití tak trestuhodne, že režisérke by za to mali odťať ruku. Výprava na české pomery nadštandardná, pestré masky. Škoda, že Modrá víla z Pinocchia, troll z Pána prsteňov, divožienky z Avatara, víly Cililing z Petra Pana, írski leprechauni a radca Atakdále z Werichovského Byl jednou jeden král viac ako rozprávkovú atmosféru navodzujú pocit, že sme sa ocitli na výstrednom maškarnom bále s filmovou témou. Tvorcovia nemajú čo povedať a robia to dlhých 105 minút. Nedodržiavajú pri tom základné dramaturgické poučky ani rozprávkové pravidlá. Princezná je škaredá a zlá, princ je hajzlík bez svedomia a ostatné postavy sú buď indiferentné alebo zbabelci, nafúkanci, rozmaznanci, gauneri, zoženštení slabosi, hlupáci a úplne šialení exoti. Nebojuje tu dobro so zlom, ale zlo s rovnakým zlom, takže je jasné, kto vyhrá. Niet komu držať palce, niet sa o koho báť. Masky a farebne presaturované zábery pozornosť divákov neudržia. Titul Řachanda sľubuje neskonalú zábavu, dokonalú srandu, ale sľub neplní. Ľahko by sa našli názvy, charakterizujúce nový film výstižnejšie, len škoda, že sa nehodia na verejnosť.

• 16.2.2016  23:05

Mooreova novinka je, podobne ako predchádzajúce filmy, zábavnou, vtipnou, ale zároveň aj manipulatívnou a navýsosť subjektívnou kritickou úvahou, tentoraz o tom, čo by Spojené štáty mali prebrať z iných krajín. Z Talianska sociálne vymoženosti zamestnancov, z Francúzska stravovanie v školských jedálňach, z Fínska systém vzdelávania, z Portugalska dekriminalizáciu drog, z Tuniska špeciálnu štátnu zdravotnú starostlivosť pre ženy, z Nórska väznice, z Islandu skutočnú rovnocennosť mužov a žien vo vedúcich postoch a vrcholnej politike. Sekundu slávy, hoci pochybnej, zažije aj Slovensko, keď si ho filmár „vtipne“ pomýli so Slovinskom, odkiaľ radí prevziať špičkové vysokoškolské vzdelávanie zdarma. Na rozdiel od predchádzajúcich snímok tentoraz Moore dospieva k prekvapivému poznaniu: všetky dobré veci, ktoré by rád priviezol do USA, takým či onakým spôsobom vzišli zo Spojených štátov. (Berlinale 2016)

• 11.2.2016  10:36
    Mrzout (2014)

Ako škandinávska prerábka nesmrteľnej klasiky Jacqua Tatiho Mon oncle celkom uchádzajúce. No ak to mala byť pôvodná fínska komédia, zlyhala na prehnane, až do absurdnosti štylizovaných charakteroch, neuveriteľných východiskách, čudnom správaní sa postáv a aj veľmi prostoduchom prízemnom "humore", ktorý vlastne nie je humorom, ale iba sériou smutných trapasov a nedorozumení.

• 21.1.2016  10:10

Je každý (akýkoľvek) život hodný oslavy a ochrany? Snúbi sa v človeku Boh so zvieraťom? Kde sú hranice etiky vo vede, ak nejaké vôbec sú? Treba v spoločnosti udržiavať status quo, t.j. overené životné istoty a hodnoty za každú cenu? To je len niekoľko z mnohých tém, ktoré film rozvíja. Hyperbola, metafora, symbol, filozofická úvaha - a zároveň nesmierne zábavná vedecko-fantastická tragikomédia, v ktorej sa s gustom prekračujú hranice politickej korektnosti, morálky i vkusu. Monty Python´s Flying Circus sa snúbi so škandinávskou surovou pochmúrnosťou. Kto má oči na pozeranie, rozum na premýšľanie a cit na prežívanie, ten si Jensenovu novinku určite vychutná.

• 19.1.2016  13:00
    Ledová sezóna (2016)

Rottentomatoes vyrátal nulu. NULU! Všetky americké recenzie sú negatívne. Všetko zle. Experti, ktorí dokážu takémuto arogantne smrdiacemu výkalu nadeliť päť hviezd, si ani nič iné nezaslúžia!

• 6.1.2016  18:59

Rocco a jeho bratia v duchu 21. storočia. Skvelé!

• 19.12.2015  18:14
    Vojtěch (2015)

Bezduchá nenápaditá ťarbavá vykrádačka televíznych "zábavných" programov ako Profesionáli, SOS, Maf Story... Preafektované herectvo, televízny obraz bez náznakov filmového videnia a cítenia, rozkokošené babičky, vulgarizmy, vykonštruované figúrky a karikatúry namiesto postáv, príbeh bez dramaturgie i bez myšlienky... od hodnotenia ODPAD celý film zachraňujú Horkýže slíže ako náboženská hudobná skupina, hrajúca spirituály na stretnutiach akejsi drbnutej sekty.

• 4.12.2015  11:25

Videl som v IMAXE, kde monumentálny obraz len zdôrazňuje, že tvorcom vôbec nebolo jasné, čo vlastne chcú. Nie je to dráma, moralita ani thriller o nasranej veľrybe. Keď čítate skutočné príbehy o súčasných stroskotancoch, ktorí sa dlhé mesiace v dnešných vylovených a odpadom zamorených moriach dokázali udržať nažive vďaka dažďovej vode a uloveným rybám, je ťažké akceptovať kanibalizmus postáv. Postavy nie sú žiadni hrdinovia ale napospol trotli, sprvu taký sľubný konflikt medzi kapitánom a prvým dôstojníkom napokon vyznie doprázdna. A celú jednu hviezdičku dávam dole za strašný, ale naozaj STRAŠNÝ slovenský preklad. Nečudujem sa, že autor titulkov sa pod svoj výplod hanbil podpísať a radšej zostal v anonymite. Nielenže nerešpektoval zavedené námornícke výrazy a načisto zničil aj pointu, ale chvíľami to vyzeralo, ako keby bol k filmu v real time zapnutý internetový prekladač Google. No hnus.

• 2.12.2015  11:19
    Koza (2015)

To, čo začal pred dvomi rokmi Danis Tanović Epizódou zo života zberača železa, vybrúsil Ostrochovský takmer do dokonalosti. Super, len škoda, že sa uspokojil s epigonstvom a nepokúsil sa radšej o niečo originálne.

• 2.12.2015  11:16

Úprimne, to čo s rozprávkou o Snehulienke spáchala legendárna Sněhurva je mi oveľa sympatickejšie ako toto znásilnenie Andersena Janom Balejom. Zozadu a bez lásky.

• 2.12.2015  11:11
    Pan (2015)

Veľké nafúkané navoňané pestrofarebné nič, posypané trblietkami a konfetami. Ak by tento film bol jedlom, vyzeral by síce na tanieri úžasne, neodolateľne, ale nemal by žiadnu chuť ani výživovú hodnotu. Pekné, ale žrať sa to nedá.

• 2.12.2015  11:08
    Marťan (2015)

Optimistický a konštruktívny sci-fi thriller, z ktorého odchádzate dobre naladení? A od starého deštrukčného negativistu Ridleyho Scotta? Zamrzlo peklo?

<< předchozí 1 2