Krotká (2017)

Skvelý, pravdivý a práve preto veľmi bolestný metaforický film o tom, čo je to povestná "široká ruská duša" zobrazuje Rusko ako zakliatu totalitnú krajinu, kde ľudský život nemá cenu a ľudské práva - ale ani česť, spravodlivosť a dôstojnosť - neexistujú ani nikdy neexistovali. Kto má v ruke zbraň, môže všetko. Humanitárne organizácie tretieho sektora sú "fašisti". Bezuzdné násilie a nemožnosť dovolať sa spravodlivosti sú tu normou. Rezignovaní obyvatelia nemajú inú možnosť, len sa otupovať alkoholom. Pravdaže, fanatickým putinofilom neotvorí oči žiadny film. My ostatní by sme mali robiť všetko pre to, aby nás veľký ruský medveď už nikdy viac neobjal vo svojom mocnom objatí...

Pan Jones (2019)

Skvelá ilustrácia cynického pragmatizmu západnej žurnalistiky, ktorej ani v 30. rokoch minulého storočia nešlo o hľadanie, nachádzanie a šírenie pravdy, ale len o vlastný bezprostredný prospech. Silný, dojímavý, sugestívny film o mrazivom svete.

Takže tak! (2015) (pořad) odpad!

Akože chápem, že Bontonfilmu alebo CinemArtu ich platení trollovia naklikajú plný počet hviezdičiek na každý výkal, ktorý natlačia do kín. Ale dať tomuto psychopatovi čo i len jedinú hviezdičku je úplne mimo môj vesmír.

Rédl (2018) (seriál)

Veľmi sa mi páči postmodernistická hra s historickým oberstom Redlom ako ho opísal E. E. Kisch i so Szabóovým slávnym filmom Plukovník Redl s K. M. Brandauerom. Od tajných služieb cez konšpirácie, nezvládnuté osobné ambície, pretvárku a pokrytectvo až po homosexualitu a samovraždu. Pôvodné podozrenie, že Šifra a Hřebejk to robia zámerne, postupne prerastá do istoty, obdivu a nadšenia. Tlieskam, páni.

Proces (2018)

Námet, scenár, réžia a kasting: Josif Vissarionovič Stalin. Navonok to vyzerá ako zreštaurovaný záznam z procesu s diverzantmi v ZSSR na začiatku 30. rokov minulého storočia. Až záverečné titulky prezradia, že všetko bol fejk na oblbnutie ľudu. Žiadni diverzanti, žiadne sprisahanie, ešte aj vynesené tresty smrti vzápätí potichu zmenili... na "len" desaťročné žaláre. Na všetko ochotní sudcovia neskôr spravili v Rusku veľkú kariéru. Propaganda v najsurovejšej podobe. A zároveň Kafka ako vyšitý.

Důvěrný nepřítel (2018) odpad!

Ten film - okrem toho, že vykráda Simpsonovcov - je taký blbý a zle napísaný, zahraný, sfilmovaný aj postrihaný, že na vysokom hodnotení (aktuálne 54) sa zreteľne odráža, ako naši producenti a distributéri dokážu manipulovať hodnoteniami na CSFD cez fejkové profily. Druhá možnosť je, že ľudstvo blbne rýchlejšie, ako sme si mysleli...

Ulice v Palermu (2013)

Skvelý, do posledného detailu premyslený, skvele napísaný, zahraný, nasnímaný i zrežírovaný film na pomedzí dokudrámy, filozofickej alegórie a sebaparódie dáva šancu každému, kto si ho sám vo svojom vnútri dokáže prežiť, doplniť, dotvoriť. Prázdny človek nemá šancu. Nadobudne pocit, že videl prázdny film.

Debbie a její parťačky (2018)

Človek by povedal, že s takou franšízou, takým rozpočtom a takými herečkami sa nedá nič pokaziť. Lenže dá. Slovenský distributér si dobre ako mediálneho partnera vybral Fashion TV, lebo toto je naozaj film pre blondínky po lobotómii.

Temná věž (2017)

Veru, aby ste sa, fanúšikovia dobrej zábavy, neposrali! Aj my, negramotní diváci s extrémne nízkymi nárokmi, máme právo na kus srandy! A že táto krabica s jablčným dezertným vínom nesie hrdý nápis Champagne Grand Cru? No je tam toho, veď je to predsa dobré čučo!

Divoké vlny 2 (2017)

Pokračovanie klasiky vzniklo v produkcii USA, ale v lacných kanadských štúdiách, ako propagačný videofilm wrestlingovej federácie, určený len do videodistribúcie. Pre toho, kto pozná wrestlerské hviezdy, to môže byť celkom fajn zábava. Kto ich nepozná, čumí ako puk. U nás distributér nasadil propagačné video za plné vstupné do kín ako riadny film. Nuž, riadny, štandardný film to nie je, ale ani sa tak netvári. Najzábavnejší je slovenský dabing, ktorý vyrobili v Česku českí herci. To nie je slovenčina, ale nefalšovaná "slovenština" akú sme v kinách nepočuli už roky! Takže vlastne milý návrat do praveku filmovej distribúcie.