Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Pohádka
  • Animovaný

Recenze (6 932)

Sviňák (2013)

Tak toto nejspíš není film pro mě, který bych dokázal ocenit. Sledovat devadesát minut policistu, který chlastá, fetuje a ojede vše, co mu přijde pod ruku mi přišlo nezajímavé už po dvaceti minutách. Jeho skutečné trauma se navíc odhalovalo postupně a trvalo dlouho než člověk do jeho osobnosti pronikl. Na druhé straně je třeba opravdu ocenit hlavního herce, protože zahrát tak rozpolcenou osobnost nemohlo být snadné a to už teda chtělo kus pořádného hereckého umění. Já si tenhle film ale znovu nedám.

plakát

Dvojka na zabití (2021) (seriál)

Po první epizodě jsem měl za to, že sledujeme parodii na klasické kriminálky, což bych v záplavě ostatních kriminálních seriálů velmi ocenil. U prvního dílu jsem se ještě nasmál. Smích mi zamrzl u dalších epizod. Tam již bylo jasné, že o parodii nejde a tudíž, že to tvůrci bohužel myslí vážně. Že je na tom česká policie asi opravdu špatně by se dalo usoudit už z toho, že zaměstnává svévolného alkoholika. Ale pokud ani poté tohle divákovi nedojde, pak tu máme dvojici Norbert Lichý - Milan Šteindler, který vyjma té parodie, ale i na ni by už asi byli moc, se snad nemohou zařazovat reálně do policejního sboru. Pak tu máme ústřední dvojici, která na zabití byla ve skutečnosti první, možná ještě druhý díl. Že se do sebe zamilují a budou tvořit milostný páreček bylo více než jasné. Jednotlivé způsoby vyšetřování chvílemi působí, že to kriminalisty ani moc nebaví, tak proč by to vlastně mělo bavit diváky, že? Čím vlastně Dvojka na zabití je, čím být chce, nebo jak ji berou diváci lze asi jen těžko posuzovat. Není totiž ani seriózním kriminálním seriálem, a jestli má tuhle ambici, tak bych snad doporučil režisérovi, aby vykonal společnosti službu a už raději nerežíroval. Není ani komediálním seriálem, na což možná aspirovala zpočátku, ale věčně mastná huba Lichého nebo Šteindlera, či jejich nacpávání se nezdravými saláty a klobásami, požírání důkazů, živočišné až nechutné vtipy, nelze považovat za humor. Tak že by snad romantické nacházení věčně ožralého policisty nové lásky, která ho zachrání před uchlastáním a ještě mu pomůže odhalit skutečného pachatele jeho ženy? Těžko říct. Dvojka na zabití je každopádně seriálem, který v záplavě kriminálních seriálů těžce prohrává už jen proto, že ty ostatní se alespoň snaží tváři seriózně a profesionálně. Tady to na mě působí, že se parta amatérů sešla, aby vytvořila rádoby kriminální seriál, který snad má někoho pobavit, ale vůbec netuším koho, a vytvořila tento ultra humus. Znovu už opravdu ne. A co jsem pochopil, tvůrci nemají dost soudnosti a chystají se na pokračování...

plakát

Krkonošské pohádky (1974) (seriál)

Není lepšího Večerníčku než jsou Krkonošské pohádky. Osobně je miluju a mohl bych se na ně dívat znovu a znovu. Tento seriál, krom toho, že je výjimečný tím, že se jedná o hranou pohádku, kterých není u Večerníčků mnoho, se vyznačuje i kupříkladu svými kulisami. Ty jsou opravdu propracované do nejmenšího detailu a tvůrci neponechali nic náhodě. Vypadají skvěle. Klasickou je již i úvodní hudba. Všichni herci se stali ve svých postavách nezapomenutelní. A myslím, že správné je připomenout i vypravěče pohádek, kteří nebyli nikdy vidět, pouze slyšet: Bohouše Záhorského a Martina Růžka. Jednotlivými epizodami i celkovou atmosférou se Krkonošské pohádky zařazují mezi to nejlepší, co bylo v pohádkách vytvořeno.

plakát

Cosa Nostra (2018) (TV film)

Nejvíc mě zaujal samotný vznik této organizace. Je s podivem, že si s mafií dodnes v Itálii neporadili. Díky velkému množství archivních materiálů, dobových poznatků a rozhovorů se k nám dostává ucelený a chronologický přehled toho, jak mafie vznikla a jak se vyvíjela. Velmi dobrý nutno dodat.

plakát

Princ Chocholouš (1974) (TV film)

Jak už to tak v pohádkách bývá, král ji chce provdat a ona nechce. Alespoň ne za ty, co se jí nabízí. A přirozeně se zamiluje do někoho úplně jiného. Jenže princ Chocholouš si dá dost na čas, než princeznu sbalí a konečně se rozhodne ji pojmout za ženu. A tak mezitím princezna utíká, vzdoruje a divák trpí. Po sedmdesáti minutách se konečně stane to, k čemu se po celou dobu schyluje. Nutno dodat, že oba hlavní představitele se pohybovali již kolem třicítky a je to docela znát. Nebýt té trojice podivínských princů asi by nebylo u čeho vydržet tak dlouho.

plakát

Tajemství Ďáblovy kapsy (1980) (TV film)

Petr Tuček asi nejvíc zaujal svým seriálem Slovácko sa nesúdí a komedií Copak je to za vojáka. V tomto filmu mě nejvíc zaujalo, jak snadné je potok přemostit jinam, "vypnout" ho a zase ho "zapnout". Tak nějak mi v tom ale chybělo větší klučičí dobrodružství. Chvíli jsem si hrál s myšlenkou, že ti dva malí hrdinové se podobají klukům z Dobrodružství Toma Sawyera. Ovšem to by chtělo větší prostor, který by ti dva mohli dostat. A též silnější napětí a vytvoření atmosféry. Neurčité místo i čas tomu moc nepomáhalo a též jednotlivé postavy, kterých bylo ve filmu dost, nedostaly více prostoru, abychom se o nic něco dozvěděly. Takže takový docela průměrný snímek, který dnes už asi těžko zaujme mládež, když existují mnohé jiné a lepší filmy o dobrodružství ve staré době.

plakát

Bakaláři - Prémie (1972) (epizoda)

Žít s takovým člověkem musí být peklo, ale věřím, že i takoví jsou. Ten dialogový souboj mě docela bavil. Zvláště pak, když manžel vlastně prohrál boj s vlastními pravidly.

plakát

Zlatník Ondra (1995) (TV film)

Tak si to pojďme rozebrat. Ondra má dobré srdce, vlastnost, kterou u kladného hrdiny bezpochyby očekáváme. A tato vlastnost mu umožní rozdělit se o poslední buchtu s dědečkem, což je v pohádkách časté, a ten mu za to přidělí takovou zlatnickou zručnost, že nad tím kroutí hlavou i jeho mistr. A teď je otázka, zda je to spravedlivé. Jeho kolegové se v dílně dřou jak mezci, učí se týdny, měsíce a roky a neovládají řemeslo ani zdaleka tak, jako Ondřej. A přitom o dobrotě jejich srdce nelze zrovna pochybovat. Jenže to musí mít někdo holt štěstí, být vyhnán z domu a ještě potkat dobrotivého kouzelného dědulu. A Ondra má štěstí i nadále. Máme zde princeznu, která nemluví, ale Ondra na ni vyzraje svým umem. I když...trochu nepochopitelné je, proč princezna nepromluví hned, když už je jasné, že nechce, aby její milý přišel o hlavu a když ho miluje. Pomáhá mu i v tom, aby proradný rádce nepřipravil krále o přesvědčení se na vlastní oči. Ale když vám přeje štěstí, a kouzelné bytosti jsou na vaší straně, nemůžete prohrát. Pohádka je exteriérová a zaujme krom jiných známých herců především budoucím Rudou z Ostravy. A takový to byl dobrý herec než se z něj stalo to, co se z něj stalo.

Mimoni (2015)

Já jsem viděl Já, padouch a teprve pak jsem zjistil, že existuje předvoj v podobě Mimoňů, který byl ale natočen později, ovšem v ději ho předchází. Upřímně řečeno mě následný film vůbec nepobavil. Zato Mimoni disponují celou řadou nápadů. Hlavně úvod je asi z celého filmu nejzábavnější. Ale i následná anabáze s anglickou královnou. Mimoni jsou naprosto infantilní zábavou, u které není radno přemýšlet. Je to zkrátka jen a pouze pitomost pro pobavení. Má dcera také Mimoně bere, i když ve svém věku zatím nejspíš neřeší děj jako takový. Pokud ale postavíte na chvíli rozum mimo hlavní silnici a film budete brát čistě jako zábavu u které se nesmí přemýšlet, nejspíš se pobavíte. Já se pobavil.

plakát

Fascinující řeky (2019) (seriál)

Tři slavné řeky a pohled na to, kde pramení až po jejich ústí. A vše kolem. Život přírody, zvířat i lidí. Fascinující pohled na tři veliké a slavné obří vodní toky. Možná je škoda, že se tvůrci nezaměřili na větší rozsah řek, určitě by stály za to i jiné zajímavé vodní toky.