Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Pohádka
  • Animovaný

Recenze (6 955)

plakát

Hitch: Lék pro moderního muže (2005)

Will Smith je sám o sobě záruka kvality. Tenhle film se ale celkově povedl. Líbí se mi celý příběh jako takový. Protože ona to zase taková utopie není. Dnešní moderní muži se opravdu neumí seznamovat a dnešní moderní ženy jim to bohužel moc neulehčují. Oslovit ženu není lehké a některé jsou opravdu k nedostihnutelné. Jak ale Will Smith praví, každá ženská je jen ženská. Spousty pravidel a pouček, které svým klientům doporučoval, opravdu platí. Takže i to na filmu oceňuji, že to není klasická komedie se spousty nesmyslů a ženských a chlapech. Je zde celá řada kvalitních a vtipných dialogů. A stejně kvalitních a zábavných scén. Celkově se mi líbí i herecké výkony. Vidět hysterák Evy Mendes byl jedinečný zážitek. Ostatně, pro ni tohle byla docela neobvyklá role a mě se do ní hodila. Podle mě jí docela sedla. Škoda jen, že v jedné věci jsou všechny romantické komedie naprosto, ale naprosto stejné. Dva se dají dohromady, chvíli spolu chodí, pak se rozejdou, aby se v závěru filmu samozřejmě opět dali dohromady. Takže i zde máme naprostou "novinku." Dle stejného scénáře se tedy odehrává i tento snímek. Jinak jsem se ale pobavil a byl jsem uspokojen.

Hypnotizér (2012)

Švédské filmy moc nesleduju, takže nemůžu říct, zda se jedná o typickou severskou kriminálku nebo typický švédský film apod. Ale je hodně mrazivý a to doslova a do písmene. Nejen počasím. Je to film velmi kolísavý. V jednu chvíli je velmi napínavý, v druhou nudný a nezáživný. Některé dialogy a scény doslova trpí nudou, u některých zase téměř nedýcháte. Já osobně jsem ale byl spokojen. Napínavé mrazivé thrillery mám strašně rád. A zde jsem byl uspokojen.

plakát

Partie krásného dragouna (1970)

Je radost se koukat na výkvět české školy herectví. Pan Marvan, Vinklář, Bláha, Zázvorková, Abrhám či Fialová. Ti nejlepší herci na jednom místě. A všichni podávají skvělé výkony. Menšík se opět překonává. Stejně skvěle hraje i paní Fialová. Malou roli zde hraje Bohuš Záhorský, ale byla by škoda ho nevzpomenout. Jeho výkon je naprosto jasně zapamatovatelný, ač se ve filmu objevuje jen krátce. Detektivka je to napínavá, ovšem ne záhadná. Protože téměř každému musí být brzy jasné, že Abrhám není vrah. A celkem brzo je jasné, kdo vlastně vrahem je. Každopádně díky hereckým výkonům a protože miluju období první republiky, pro mě volba, kterou bych mohl volit pořád a stále dokola a neomrzela by se mě. A rozhodně musím přidat body za hudbu. Skvělá detektivka a výborný film.

Dr. No (1962)

Těžké, velmi těžké je psát hodnocení na tento snímek. Protože je nutno brát v potaz, že se natáčel v šedesátém druhém a tak možnosti filmařů, na rozdíl ode dneška, byly dosti omezené. Na druhé straně se jedná o úplně první bondovku. Na můj vkus je zde ale málo akce. Ze začátku to ani nevypadá na akční film s agentem. Úvod nabízí spíše detektivní pátrání a Sean Connery chvílemi působí jako detektiv. Ale o napětí zde nouze není. Já jsem byl napjatý už ve scéně s pavoukem, umocněno tím, že jsem silný arachnofobik. Pravá akce se ale odehrává na konci. Ale ani tak mě film příliš nenadchl. Čekal jsem nějaký souboj s doktorem No, ten ale nepřichází. Bond prostě vyhodí všechno do povětří. Jak jsem ale řekl úvodem. Jednak je třeba brát v potaz, že se jedná o šedesátá léta a jednak, že jde o první bondovku a jsem si naprosto jistý, že kvalita šla nahoru postupně s každým dalším filmem. Takže na úvod jsem nebyl zklamán, ale ani nadšen.

Zpráva o Europě (2013)

Sci-fi film, který mě upřímně řečeno moc nezaujal. Vlastně se nedá říct, že je úplně špatný, ale spíše je takový nemastný neslaný. Kvalitní momenty nahrazují ty horší. Moc se mi nelíbilo to, že film byl reprodukován jen pomocí kamer v lodi nebo ve skafandrech. Někdy to není na škodu, ale to je jen na několik okamžiků. Například, když se jeden z hrdinů vzdaluje od lodi a pluje si jen tak vesmírem, tak to působí velmi silným zážitkem. To je moment, kdy jsem takovýto pohled kamery ocenil. V jiných je to ale spíše na škodu a takový to pohled je nemotorný a působí nepřehledně. Scénář mi připadá docela logický a na dané téma i celkem kvalitní. Jenže většina příběhu se odehrává pomocí kamer v lodi. A tak je celý film spíše nudný a nezáživný.

Vrtěti ženou (2011)

Tenhle snímek je pro mě stále trochu záhadou. Ani poté, co jsem ho shlédl, nemůžu říct, zda se mi líbil nebo. Vlastně jsem nebyl ani nadšen, ani zklamán. Zkrátka to byl spíše průměrný snímek. Přiznávám, že mě zaujal už jen proto, že před shlédnutím jsem si absolutně nedokázal představit ve viktoriánské Anglii doktora, kterému ženy ochotně a dobrovolně roztahují nohy a nechávají se uspokojovat. A tím spíš ne, že nějaký lékař vynalezne dobový vibrátor. Z tohoto pohledu i dobového bylo rozhodně zajímavé film sledovat. Jinak na mě ale působili herecké výkony průměrně a stejně i scénář, který mi přišel trochu chabý. Taktéž příběh samý byl dle mého mírně slabý. Chvílemi to až vypadalo, jako by scénáristé nevěděli, jak těch 95 minut naplnit. Podíval jsem se a z hlediska doby a dobového problému a vibrátoru velmi zajímavé, ale jinak nic moc. Jednou mi to stačilo.

Tři bratři (2014)

Mám strašně rád pana Z. Svěráka, cimrmany a všechny cimrmanology. Mám rád taky hudbu pana Svěráka a Uhlíře, přestože je určená hlavně pro děti. Ale bohužel tohle se trochu nepovedlo. Prvním problémem je to, že pohádka se jmenuje Tři bratři, přestože se bratři rozdělí, každý prožívá svůj příběh a bratři se tak potkají jen na začátku a na konci. Pohádka je tak vlastně rozdělená na tři menší pohádky. To příběhu bohužel ubližuje. Moc kvalitní není ani propojení pana Svěráka, coby vypravěče, s dětskými diváky, kteří se hlásí apod. Některé songy jsou docela povedené a líbí se mi. Samozřejmě, že nejlepší je Klusův, který se stal i hitem. Jiné písně jsem ale znal už mnoho let před uvedením filmu. Pohádce také neprospívá to, že je z ní vlastně zpívaný muzikál, což na začátku není patrné. Zprvu se zpívá méně, pak už ale vlastně jen to. Což je spíše na škodu. A další věc, s kterou jsem měl trochu problém. Nedospělá Karkulka? Trochu jsem se bál, zda z jednoho bratra nebude pedofil, ale on si na Karkulku počká? Tak má ten příběh šťastný konec nebo ne? Když dva končí svatbou a pohádka tak končí skoro vždycky a jeden končí příslibem svatby. No a pohádka o třech měsíčcích je z těch všech asi nejzajímavější, jelikož se měsíčci mění a Ivana Chýlková a její dcera jsou také o něco vtipnější než v obou předchozích pohádkách jiné postavy a dodávají pohádce grády. Jenže zase jí ubližuje Vojtěch Dyk zpívající jednu a tutéž písničku. Dvakrát nevadí, ale třikrát už je moc. Celkově říkám spíše ne. Nepovedlo se to. Škoda. Přitom Lotrando a Zubejda taky nebyla celá zpívaná pohádka a byla vtipná a byly tam pěkné songy. Tady chybí ten vtip a je spíše přesongováno. Ale pro ty úplně nejmenší děti to může být pohádka vcelku pěkná. My starší jsme na pohádky trochu náročnější.

plakát

Pěnička a Paraplíčko (1970)

Miluju dobu první republiky. A proto miluju i seriál Hříšní lidé města pražského. Filmy s panem Vacátkem jsem ale nikdy neviděl. Ani jeden. Až poprvé tenhle, den před napsáním tohoto komentáře. A nebyl jsem zklamán. Doba první republiky opět vykreslená taková, jaká asi skutečně byla. Krásná a staromódní. Ale v té době i zloději měli šarm a úctu a své kouzlo. Mě se moc líbila u černobílého seriálu hudba. A to zůstává i zde. Paní Bohdalová opět hraje skvěle. O panu Marvanovi netřeba mluvit, i když by si to zasloužil. Miluju jeho herectví a je pravdou, že je to jeden z nejlepších českých herců v historii. Pozadu nezůstává ani pan Brzobohatý. Příběh je sice trochu slabší, protože velmi brzy víme, kdo je vrah a tak jde jen o to, jak na něj pan rada Vacátko přijde. Ale závěrečná scéna všechno nahradí. Brzobohatý se opevní v domě, k tomu policejní akce a vrchol všeho, odvážný pan Vacátko jde do akce. Možná je to mým nadšením z první republiky, možná z geniálního Marvana, ale já se už teď těším až shlédnu další filmy.

plakát

Bakaláři - Nevěsta (1977) (epizoda)

Bohužel u tohoto bakalářského příběhu postrádám humor. Což je dost podstatná věc. Některé postavy navíc říkají docela nelogické věci vzhledem k situacím, které se již odehrály. Za samotné příběhy tvůrci vlastně nemůžou. Psal je sám život a ne scénáristé. Ale tenhle se mi zkrátka nějak nezalíbil.

plakát

Bakaláři - Zuby (1978) (epizoda)

Už to tady jeden můj kolega použil, ale já si nemůžu pomoct: "A nemáš je v puse?" "A čím asi šišlám? Uchem, ne?" Vsadil bych se, že tohle si tam pan Menšík přidal. Za mě jedna z nejlepších bakalářských povídek a bez ostychu přiznávám, že hlavní podíl na tom má pan herec, V. Menšík. Bez něj by jistě povídka byla poloviční. Jeho neuvěřitelně zábavný herecký koncert, činí z této kraťounké povídky, nesmírně silně zábavnou podívanou. Na tuhle povídku bych se mohl dívat znovu a znovu. Díky pane Menšíku!