Avatar: The Way of Water (2022)

druhý Avatar nemusí byť pre každého mimoriadnym a úchvatným ale mňa teda dostal. Je to epické monumentálne dielo kinematografie predovšetkým svojou vizuálnou a umeleckou stránkou. Až neskutočné čo všetko sa dá dokázať a ako sa dá s fantáziou a technológiou vytvoriť nový svet. Dobre v režime scifi sme si už zvykli na kadečo a Avatar patrí do kategórie komplexných svetov s prepracovaným systémom aj keď nedosahuje takú sociálnu hĺbku ako SW tak Vás okamžite vtiahne do filozofie sveta NAVI. veľkolepé divadlo, ktorému svedčí aj pomerná jednoduchosť príbehu jednotlivých postáv. Avatar nie je dramatický seriál aby sme museli rozoberať detailné pohnútky a priebeh udalostí. Avatar je fantazíjny epos. Sú v ňom hrdinovia aj zlosynovia, dobro a zlo, chamtivosť hnev a pomsta, láska morálka a mravnosť. Niektoré situácie sa môžu zdať známe keďže aj sám príbeh je vystavaný na primárnych základoch scifi. Ak máte možnosť určite si to pozrite v IMAX verzii. Aj tie necelé tri a pol hodiny sa zdali byť málo. Avatar neosloví každého. Mňa však očaril. Jednoducho zaslúžene patrí medzi top scifi filmy histórie kinematografie.

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Wakanda nenechala nič na náhodu pokiaľ ide o vizuál. pokiaľ ide o príbeh tam už som sa miestami strácal. oficiálne popisy k postave Namora sú pomerne vzdialené od toho čo nám ponúkla Wakanda. Aj samotné spracovanie atlantídy bolo skôr minimalistické a nič veľkého sme sa nedozvedeli ani nevideli. Pôsobili skôr ako malá dedinka než ako mega silný národ, ktorého by sa Wakanda, ktorá mimochodom tiež vyzerala teraz viac ako dedina než ako technická veľmoc, mal obávať. VIzuál a hudba prevyšovali príbeh. V rámci marvelu však patrí Black Panter k tomu lepšiemu. O novej postave sme sa tiež moc nedozvedeli a jej genialita bola servírovaná až príliš automaticky. ale dosť kritiky lebo to vyzerá že som nebol spokojný. Wakanda je pekný pohodový a zábavný film. Krásne spracovanie prostredia. A treba oceniť aj to, že sa dej sústredil na Wakandu a nepreskakovalo sa z reálnej civilizácie do wakandy.

Menu (2022)

sociálne psycho z naozaj netradičnou myšlienkou. Na vychutnanie menu hosťom moc čas nezostal za to šefkuchár si ich vychutnal. prvotný nápad Vás možno aj zaskočí hlavne nábeh respektive skok do hlavnej pointy celej hostiny je pomerne rázny. Motivácia postáv mi unikla ale to nič nemení na podivnosti jedál ktoré Vám budú servírované.

Zaměstnanec měsíce (2022)

Francúzi nesklamali a opäť priniesli ľahkú sociálnu komédiu a nedá mi to znova prirovnať k trápnym pseudokomédiám z dielne českej alebo slovenskej produkcie. Tie už podľa ukážok prinášajú iba trápne okamihy. Francúzka komédia ma štýl a takmer vždy má aj situačný a sociálny rozmer, ktorý poukáže na určitú problematiku spoločnosti a urobí z nej humorný dej. Objavíte aj prvky fantociho v určitých momentoch. V rámci komédií tento rok určite francúzi vedú.

Vražda v Londýně (2022)

výborný film na odľahčenie s dobrým nápadom a zápletkou v štýle poirota a bohužial prešiel kinami bez výraznejšej podpory divákov. ale kto má ešte tú možnosť tak si ho choďte pozrieť. vôbec by mi nevadilo keby v takej zostave urobili aj pokračovanie. detektív mal svoj obnosený štýl a jeho pomocníčka mala zdravú energiu. humor aj napätie sa striedali v správnom rytme.

Válečnice (2022)

film, ktorý z neznámych dôvodov unikol pozornosti divákov a kín, lebo všetci asi chodia na pseudokomédie českej a slovenskej produkcie, ktoré sú čím viac tým horšie. ale čo sa dá robiť. aspoň je v kine pokoj. u nás sme boli na tento film v sále iba dvaja. Woman King prináša dobrodružnú historickú drámu priam v štýle Wakandy. Vôbec by ma neprekvapilo keby sa príbeh Wakandy inšpiroval práve týmto. ženské postavy majú hĺbku silu energiu a celkový koncept ich špeciálnej jednotky bol mimoriadne dobre spracovaný. technika výcviku a boja a samotné akcie mali všetko čo majú mať.

Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1 (2022) (série)

nemôžem si pomôcť ale mňa to baví. úroveň filmov to samozrejme nemôže dosiahnuť ale kvalita príbehu je daná. miestami som bol trocha zamotaný, že kto je kto a kde sa vlastné v príbehoch stredozeme nachádzame a nebol som si úplne istý či to aj sedí s tým čo je nám známe. každopádne je to ale výpravné fantazy s mimoriadne vydareným vizuálom. niektoré postavy moc nezapadajú do ich filmového spracovania ale to sa asi aj dalo čakať. seriál na ktorom sa rozhodne nešetrilo a je to cítiť z každého záberu a z každej scény. pokiaľ nebudeme na ďalšiu sériu čakať dva roky tak to v pohode.

Cobra Kai - Série 5 (2022) (série)

tak ako aj predchádzajúce série tak aj piata má svoje nostalgické čaro. jednoduchosť príbehu, hĺbka jednotlivých postáv, akcia, humor, nostalgia, mravné a morálne ponaučenia to všetko robí z Cobra kai top seríál z netflixovej produkcie. Zaľúbenie v ňom nájdu asi aj tí, ktorí nevideli alebo si nepamätajú filmy Karate kid. je to určené aj novej generácií aj fanúšikom pôvodných filmov.

Bullet Train (2022)

a divák sa navzdory predsudkom usmíva a celú dobu sleduje skvostnú jazdu dobre vyzretého Brada v jazde plnej akcie humoru a drobnej záhady. postavy ako s historiek z podsvetia a dejové linky vtipne prepletené aj do najmenších absurdností. Tak toto sa skutočne podarilo.

Predátor: Kořist (2022)

z popola streamovacej produkcie vzišiel fénix a kto by čakal že to bude príbeh o najsofistikovanejšom lovcovi temného vesmíru. Predátor je späť tak ako si ho vychutnával kedysi arnold. Teraz ubrali testoteron a pridali trocha viac mystiky. výsledok je na pomery VOD naozaj vyníkajúci. Takto sa pracuje s predlohou. netreba vymýšľať zbytočné prepracované dejové linky. návrt ku koreňom dark sfici. ak by sa k takým koreňom vrátil aj najstarší oponent predátora sám pán smrtiaci votrelec tak to by som sa vôbec nenahneval. predátor PREY poteší každého fanúšika veľkej hnusnej držky.