Red Notice (2021)

nemôžem inak ale tento film ma proste bavil. a pokojne by som to zvládol aj v kine. Netflix moc na kvalitu svojej filmovej produkcie nedbá a väčšinou natočia každú srágorinu, ktorej nepomôžu ani zvučné mená. Tu však fungovalo pre mňa všetko. Spojenie Dwayna s Gald Gadot a sarkazmu reynoldsa bolo na správnom mieste. v rámci Netflixu je Red Notice priam výnimočné dielo, ktoré sa netvári ako najväčší hit a pritom Vás pobaví a udrží v očakávaní zápletky dostatočne dlho na to aby Vás prekvapila.

Eternals (2021)

od novej vlny Marvel hrdinov som teda rozhodne čakal viac. Spracovanie sa zatiaľ nemôže rovnať s ničím čo nám za posledne roky ponúkali Avangers a ich príbehy. Eternals mali byť na úrovni bohov a vo filme sme videli nesúrodú partičku nesympatických postáv, ktorých schopnosti boli prinajmenšom pochybné ak nie miestami až trápne. A nič mimoriadne neukázali. ich všemohúcosť a nesmrteľnosť sa bila s tým ako ľahko ich bolo možné v boji odstaviť. Rovnako nezvládnutý boli aj Devianti. Na to že ide o rasu, z ktorej pochádza aj Thanos tak toto čo bolo vo filme bolo miestami až smiešne. Eternals sú sklamaním. Postavy, ktoré nám prezentovali ako najmocnejšie, teda tie ženské postavy, bo to je teraz v Marvel asi ústrednou témou, boli naozaj biedne. Angeilna bol priam úder pod pás všetkým hrdinom. Salma Hajek by viac zapôsobila keby jej dali na kombinézu výstrih ale nebolo by to korektné asi. Na všetkých deviantov stačilo mať jedného Hulka.

Duna (2021)

DUNA DUNÍ, DUNA HRMÍ, DUNA OHROMÍ. Duna ma úplne dostala. Ako fanúšika scifi ma doslova prikovala k sedačke a každým okamihom mi podsúvala jednu lahôdku za druhou či už vizuálnu, dejovú alebo hudobnú. Bohužial som to nevidel v IMAXE ale iba na normálnom plátne ale aspoň s dolby digital. Ak máte možnosť, chuť a čas tak rozhodne treba ísť na tento film do IMAXU. Ja sa na to chystám bo obyčajné kino je pre takéto vizuálne divadlo rozhodne nepostačujúce. Strhujúci zážitok, vynikajúce výkony a prezentácia hĺbky sveta Duny sú majstrovsky zvládnuté. Nič iné ako superlatívy ma pri Dune nenapadá. Pre obyčajného diváka to môže byť ťažký film niečo ako pre neskúsených bol Bladeruner. Uznanie kvalít Duny bude vlastné milovníkovi Scifi a fantazy sveta.

Venom 2: Carnage přichází (2021)

bavilo ma to rovnako ako jednotka. spojenie Hardyho a Venoma je zábavné akčné a svižné a určite má potenciál aj nejaké to prepojenie s Marvel univerzom ako napovedá aj potitulková scéna. Koncept stvorenia symbionta bol zvláštny ale zas prečo nie? počkám si čo s Venomom vymyslia dalej.

Poslední souboj (2021)

Ridley trocha ubral od napätia a akcie a ponúkol sociálne historické drama okorenené zopár bitkami a záverečným súbojom, ktorý to celé zachránil a zvýšil kvalitu filmu aj pre mužské oko diváka. Celý dej je v štýle profemina a meetoo akcie a celkovo je taký novodobo zameraný napriek historickým kulisám. Mat a Adam sú výborní ale Affleck je skôr na pobavenie ale možno to bude tým, že v takejto pozícií som ho ešte nevidel. Dej je pútavý sociálne dilema je riešené na pozadí archaických noriem a dogiem čo len zvýraznilo pevnosť zakorenenia samotného problému z pohľadu histórie. je to epický historický príbeh ktorému je venovaná malá pozornosť napriek kvalite hercov a samotného režiséra. Je to RIdley otec votrelcov a garant silných emócií. Kvalita zaručená.

Není čas zemřít (2021)

aj keď si človek nepamätá dej všetkých predchádzajúcich filmov tak treba uznať že bond je vždy dobrý aj ako samostatný film. tvorcovia počítali z úspechom a pred začiatkom divákov upozorní varovanie na spoilery. Príbeh je od začiatku do konca plný zvratov a emócii a je to taká osobná výpoveď samotného bonda ktorá sa doteraz vo filmoch moc nerozoberala. úroveň odolnosti voči zbraniam a nebezpečným situáciám sa už priblížila ku konceptu rýchlo a zbesilo ale dej to výrazne nepoznačilo. budem veriť že neurobia z bonda ženu.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Marvel dokázal aj popri seriálových maratónoch priniesť do kina kvalitnú zábavu s vizuálnym potešením. odhliadnuc od niektorých menej sympatických postáv tak Shang chi by mohol dať základ novým avangerom a priniesť mnohé prekvapenia v budúcnosti.

Smrt ve tmě 2 (2021)

temny antihrdina priam Vaderovského typu vzhľadom na prelínanie svetlej a temnej strany. aj keď treba uznať že prevažnú väčšinu prvého aj druhého príbehu prevládne temná strana ale analógia s SW by to označila jasne. "Tvoje emócie ťa prezradili cítim v tebe svetlú stránku sily" precitnutie a záchrana skazenej duše prichádza až na konci. Mňa to naozaj bavilo. Langovi postava ušitá na mieru.

Známí neznámí (2021)

napriek osobnému presvedčeniu a navzdory praxou overenej kritiky českej a slovenskej produkcie vybral som sa na Známych neznámych a čuduj sa svete stalo sa čo som nečakal. nenudil som sa. Dokázali nepokaziť osvedčený pôvodný taliansky scenár, ktorý viac menej úspešne prezentovali už takmer v 20 krajinách svete. Asi práve preto, že produkcia šla na istotu a nevybrala zo zásuvky nejakú pseudo komédiu s dramatickou zápletkou akú majú vo zvyku natáčať, ale iba skopírovali dej a príbeh tak sa to v podstate podarilo. Vadilo mi že niektorí slovenskí herci hovorili po česky. to bolo mimoriadne rušivé a na hrane zbytočnosti. Odhliadnuc od toho že princíp a zápletka nemá nejakú silnú logiku tak treba uznať že záverečná pointa to celé zaradila do kategórie možného. Kinoví amatéri si film rozhodne užijú lebo to je cieľová skupina. Páriky a skupinky žien, ktoré chodia na premietania dámskej jazdy a priam výhradne na české a slovenské film sa smiali na každom druhom zábere.

Free Guy: Hra na hrdinu (2021)

mimoriadne prekvapenie mi priniesol Ryan touto pohodovou modernou komédiou. obával som sa trápnosti a dostal som uvoľnenú zábavu. Príbeh je svieži v štýle LEgo Movie a Ready Player One. Prekvapil ma aj Taika Waititi , ktorého skôr poznám ako režiséra a predstaviteľa scifi postáv. Ale aj tu dobre zastal svoju jedinečnosť. Výrazne zábavne Cameo, ktoré sa v príbehu sporadicky objavuje sa naozaj podarilo. Proste z očakávanej somariny je tu zrazu divácky úspešný film.